Reklama

Polska

Busola ewangelizacji

Facebook Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży przygotowało wiele wakacyjnych inicjatyw. Jedną z nich będzie ósma edycja „Rajdu dla Życia”, który 1 lipca br. wyruszy z Gdańska i Oświęcimia

Młodzi na rowerach przejadą przez 15 województw i 27 diecezji, pokonają ponad 2,3 tys. km, a wszystko po to, żeby powiedzieć: „Stop aborcji!”. „Rajd dla Życia” wyruszy pod hasłem „Kierunek – Łódź Piotrowa”. Jego uczestnicy w czterech grupach wystartują jednocześnie z dwóch miast – Gdańska i Oświęcimia. Po tygodniu spotkają się przed łódzką katedrą. W czasie „Rajdu dla Życia” będą rozmawiać z mieszkańcami poszczególnych miejscowości na temat obrony życia nienarodzonych dzieci, zachęcać do duchowej adopcji dziecka poczętego, organizować konferencje prasowe oraz rozdawać materiały pro-life. – 55 lat temu Irena Kamys zaszła w ciążę i lekarz doradzał jej aborcję – opowiada aktor i lider kabaretu „Hrabi” Dariusz Kamys, ambasador tegorocznego „Rajdu dla Życia”. Podkreśla, że gdyby nie determinacja jego mamy, aby urodzić dziecko, dzisiaj nie byłoby go na świecie.

„Młodzi dla środowiska” i Dni Formacyjne dla Kleryków

KSM angażuje się również w ogólnopolski program edukacyjny „Młodzi dla środowiska”. To inicjatywa, która zrodziła się w KSM Diecezji Drohiczyńskiej. Program adresowany jest do dzieci i młodzieży szkolnej w wieku 7-19 lat, studentów, nauczycieli i wykładowców. Finansowanie projektu możliwe jest dzięki dotacji ze środków pochodzących z ministerialnego programu „Infrastruktura i Środowisko”. – Chcemy dotrzeć do organizacji samorządowych i pozarządowych, osób prowadzących działalność gospodarczą, właścicieli małych i średnich przedsiębiorstw, właścicieli gospodarstw agroturystycznych oraz wszystkich osób zainteresowanych ochroną przyrody – wylicza Mateusz Stefaniuk. W ramach programu „Młodzi dla środowiska” będą organizowane m.in. edukacyjne warsztaty terenowe, pielgrzymki, konferencje, konkursy i wydarzenia o tematyce ekologicznej. Na początku wakacji rozpoczną się tygodniowe obozy poświęcone ochronie przyrody.

Reklama

Z kolei w dniach 10-14 lipca br. w górach będą miały miejsce Ogólnopolskie Dni Formacyjne dla Kleryków, które przygotowują alumnów do pełnienia w przyszłości funkcji księży asystentów w organizacjach kościelnych – informuje ks. dr Andrzej Lubowicki, asystent generalny KSM (więcej na stronie 57).

„Miasteczko Modlitewne”, „Hosanna Festival” i wakacyjne obozy

KSM zaprasza również do uczestniczenia w „Miasteczku Modlitewnym”, które pod hasłem „Nieugięci (Nie)dotknięci” w dniach 27 lipca – 2 sierpnia br. będzie miało miejsce w sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie. To jedna z największych akcji modlitewnych KSM. Co roku młodzi spotykają się koło Tarnowa, aby wspólnie się modlić, integrować i poznawać swoją patronkę.

W ostatni weekend sierpnia natomiast KSM Diecezji Siedleckiej zaprasza do uczestniczenia w ogólnopolskim festiwalu muzyki chrześcijańskiej.

Reklama

– Zapraszamy młodych i utalentowanych muzyków do wzięcia udziału w części konkursowej „Hosanna Festival” – zachęca Beata Sosnowska, prezes KSM Diecezji Siedleckiej. Szczegółowe informacje o festiwalu można znaleźć na stronie: www.hosannafestival.pl .

– „Wakacje z wartościami” dzięki różnym inicjatywom i wydarzeniom mają kształtować ducha oraz stanowić ogólnoludzką formację młodych osób – mówi Ilona Trojnar, przewodnicząca Prezydium Krajowego KSM. Podkreśla, że przeznaczone są one dla różnych grup wiekowych. Oferta przygotowana przez KSM dla dzieci i młodzieży ma pomagać w rozwijaniu talentów i pasji młodych ludzi oraz pokazywać piękno przyrody. Przykładem mogą być organizowane obozy wakacyjne połączone z różnymi warsztatami, m.in. artystycznymi, plastycznymi, tanecznymi czy wspinaczką górską. – Każdy znajdzie coś dla siebie – dodaje Ilona Trojnar.

„Maika” dla młodych, duchownych i katechetów

Inicjatywy młodych relacjonowane są na ogólnopolskim portalu Młodzieżowej Agencji Informacyjnej, która powstała przy KSM. Strona internetowa adresowana jest także do parafii i duszpasterzy młodzieży, którzy mogą podzielić się swoimi pomysłami na spędzanie czasu z młodymi osobami oraz zaczerpnąć inspiracje od innych. Portal maika.com.pl stał się hitem wśród jego użytkowników, o czym świadczy ponad 100 tys. odsłon tej strony każdego miesiąca. Ks. Zbigniew Kucharski – dyrektor Młodzieżowej Agencji Informacyjnej mówi, że „maika” w duszpasterstwie młodzieży w kraju i za granicą stanowi nośnik informacji. – Lokalna Polska jest bardzo aktywna. Organizowanych jest wiele wydarzeń dla młodzieży, która chętnie angażuje się w różne przedsięwzięcia – tłumaczy i dodaje: – „Maika” jest ukierunkowana na to, aby przybliżać lokalne inicjatywy, zarówno te w parafii i diecezji, jak i te, które odbywają się poza granicami Polski.

Portal prowadzony jest przez grono młodych korespondentów z terenu, którzy są aktywni również w mediach społecznościowych. Materiały przysyłają także księża i katecheci. Młodych dziennikarzy przybywa, ale mile widziani są kolejni...

2017-06-21 10:04

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wakacyjny wolontariat na Drabinie Jakuba

Więcej ...

Zagadka księdza N.N.

2021-09-07 11:14

Niedziela Ogólnopolska 37/2021, str. 60-61

Zdjęcia: archiwum Rodzinne Jaskiewiczów

Po 80 latach udało się ustalić, kto został pochowany w anonimowym grobie na cmentarzu w Zduńskiej Woli. „N.N. Ksiądz” to kleryk Adam Jaskowski, chrystusowiec.

Więcej ...

Nasze życie jest pielgrzymką - Eucharystia na Jasnej Górze pod przewodnictwem bp. Jacka Kicińskiego

2021-09-18 01:19
Pasterka Maryjna

ks. Łukasz Romańczuk

Pasterka Maryjna

W ramach Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej na Jasną Górę o północy została odprawiona Pasterka Maryjna, której przewodniczył bp Jacek Kiciński.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Abp Jędraszewski do chorych: krzyż mówi nam o miłości

Polska

Abp Jędraszewski do chorych: krzyż mówi nam o miłości

Warszawa: Profanacja figury Matki Bożej w Aninie

Polska

Warszawa: Profanacja figury Matki Bożej w Aninie

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Jak uciekałam z World Trade Center

Wiadomości

Jak uciekałam z World Trade Center

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Wiadomości

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Wiara

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Amy Brooks: Bóg nie popełnia błędów i ja także nim...

Wiara

Amy Brooks: Bóg nie popełnia błędów i ja także nim...