Reklama

Niedziela 26/2023

Szczegółowy spis treści

Edytorial
3

Niełatwa cnota

Ks. Jarosław Grabowski

Młodzi, którzy swoją przyszłość budują w łączności z Bogiem, na wzajemnej uczciwości i wierności, są żywym znakiem wskazującym na najwyższe wartości, które decydują o jakości całego życia.

Z Jasnej Góry
5

Z Jasnej Góry

O. Michał Bortnik, Mirosława Szymusik, BP, @JasnaGóraNews

Obserwator
6-7

Obserwator

treści wiary
12-13

Co znaczy naśladować Jezusa dziś

Ks. Andrzej Cieślik

Czy w czasach panoszącego się egocentryzmu jest jeszcze możliwe pójście za Jezusem?

moim zdaniem
14

25 lat minęło

Ks. Janusz Chyła

Sukcesem duszpasterskim – niezależnie od oklasków lub rzucanych kamieni – jest zachowanie wierności Chrystusowi i Kościołowi.

liturgia tygodnia
15-18

Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało

Słowa Ewangelii według św. Mateusza Mt 10, 26-33

Co znaczy, że wiara oczyszcza ludzkie serce?

Ks. Mariusz Frukacz

W życiu człowieka, który konsekwentnie kroczy za Jezusem, wiara odgrywa bardzo ważną rolę. Jeśli jest ona żywa, to otwiera serce na łaskę Boga, porządkuje ludzkie życie, uwalnia od pesymizmu. Kiedy nasze serce jest słabe, poranione grzechem, wówczas potrzebna jest mocna wiara. Głęboko wierzący katolik wie, że zwycięstwo nad grzechem rodzi się z wiary.

Patrzysz na nerki i serce

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Nerki i serce to organy ciała, których symbolika w Biblii odbiega od współczesnego potocznego ich rozumienia. Nerki (hebr. kelajot, gr. nefros) symbolizują tężyznę fizyczną człowieka lub jego wnętrze, czasem też świadomość lub sumienie, umożliwiają zatem człowiekowi odczuwanie smutku czy bólu.

Jasny płomień

Ks. Łukasz Romańczuk

W Liturgii wypowiadane jest wezwanie: „Oto wielka tajemnica wiary”. Kluczem naszych dzisiejszych rozważań będzie słowo „tajemnica”. Z perspektywy wiary nutka tajemniczości sprawia, że człowiek staje się poszukiwaczem, którego nie zrażają chwilowe porażki. Jeśli podczas poszukiwań odkryje Boga, nie zatrzymuje się na tym, co osiągnął, ale wciąż idzie do przodu.

Obrońca wiary

Ireneusz Korpyś

Uznawany jest za pierwszego teologa, który wprowadził kryteria rozeznania wiary katolickiej.

pożegnanie
19

Zawsze szedł na całość

Oprac. Maria Fortuna-Sudor

„Można Go określić jako dobrego człowieka, z sercem na dłoni, wytężonej pracy do końca, pracy nad sobą i dla innych” – napisał rektor UPJPII ks. prof. Robert Tyrała.

życie kościoła
20-23

Kłopoty z jedną prawdą

Ks. Paweł Bortkiewicz

Atak na abp. Marka Jędraszewskiego i polityków partii rządzącej, który przeprowadził prof. de Lazari, jest kolejną próbą odrzucenia obiektywnej prawdy i powrotu do minionego systemu.

Tydzień w Kościele

Rubrykę przygotował Tomasz Musiał

Jan Paweł II do rodaków

Św. Jan Paweł II

Ziemia i ten, który ją uprawia, jego praca, stają się szczególnym obrazem Boga i kluczem do zrozumienia Jego królestwa. I to jest także potwierdzeniem pośrednim, ale ogromnie głębokim, godności pracy na roli. (...) Wiele zniekształceń życia wiejskiego znajduje swe źródło w podrzędnym statusie rolnika jako pracownika i jako obywatela.

nasza rozmowa
24-25

Pokój wymaga wspólnego wysiłku

Rozmawia: ks. Jarosław Grabowski

O misji pokojowej na Ukrainie kard. Matteo Zuppiego i trudnościach w postrzeganiu braterstwa i pokoju z Massimiliano Signifredim ze Wspólnoty Sant’Egidio rozmawia ks. Jarosław Grabowski.

świadek wiary
26-27

Nie tytuły, a wartości

Elżbieta Tracewicz

Swoją obecnością dotknął serca i umysły tak wielu ludzi, chyba wszystkich, których spotkał na swojej drodze – studentów, doktorantów, ludzi, których rozwój intelektualny i zdobywanie przez nich wiedzy powierzono jego pieczy.

historia
28-29

Polsko-niemiecki Wit Stwosz

Grzegorz Gadacz

Zmarły przed 490 laty Wit Stwosz należy do tych artystów, którzy mimo że nie byli Polakami, najbardziej przysłużyli się polskiej kulturze.

polecamy
30

Świadkowie świętości

Ignacy Tarnobrzeski

Jest jednym z polskich świętych najbardziej rozpoznawalnych na świecie, ale jak dobrze go znamy?

inicjatywy
31

Energia przyrody

Tadeusz M. Krasnawski

Najlepszym pomysłem na wakacje jest odpoczynek na łonie natury, w czym z pewnością pomoże nam Spacerownik.

moim zdaniem
32-33

Nie wszystko złoto…

Rafał Porzeziński

Jestem za edukacją seksualną, ale jej miejsce widzę w rodzinie, a nie w szkole, i to tej podstawowej.

Kochany i nienawidzony

Włodzimierz Rędzioch

Gdy 12 czerwca zmarł Silvio Berlusconi, w prasie światowej pojawiały się często powierzchowne i stronnicze komentarze sprowadzające życie tego włoskiego przedsiębiorcy i polityka do afery „bunga bunga”. A przecież chodzi o człowieka, który wywarł olbrzymi wpływ na historię Włoch.

punkt widzenia
34-35

Ukraińska kontrofensywa

Artur Stelmasiak

Wysadzenie tamy na Dnieprze w Nowej Kachowce było aktem desperacji rosyjskiej armii, bo tylko w ten sposób mogli spowolnić ukraińską kontrofensywę. Mimo trudności Siły Zbrojne Ukrainy wyzwalają kolejne miejscowości.

Z ARiMR po nowe maszyny

ARiMR

Bieżący rok jest ostatnim, w którym można się ubiegać o dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Warto to zrobić, tym bardziej że właśnie trwa w ARiMR jeden z najpopularniejszych dotychczas wśród rolników naborów, w którym można ubiegać się o środki na zakup nowych maszyn i urządzeń rolniczych. Wnioski o wsparcie w ramach „Modernizacji gospodarstw rolnych – obszar D” można składać do 5 lipca 2023 r.

moim zdaniem
36

Mózg na wakacjach

Monika Przybysz

Może warto zorganizować wakacje nie tylko w pięknym miejscu, ale również bez powiadomień i bycia na „smyczy” telefonu i właścicieli aplikacji?

Enea
37

Ostatnie dni na przesłanie oświadczenia

Tadeusz M. Krasnawski

Tylko do 30 czerwca można składać oświadczenia, aby skorzystać z gwarantowanej ceny energii elektrycznej, zgodnie z limitami przyjętymi w programie Rządowej Tarczy Solidarnościowej.

sprawy rodzinne
38-39

Akcja WAKACJE

Małgorzata i Marian Piotrowscy

Wakacje to czas relaksu, spokoju i odpoczynku. Co zrobić, żeby się lepiej poznać i zrozumieć jako małżonkowie i rodzice?

Gratias Domine
40-43

Naukowa pasja Profesora

Rozmawia: Artur Stelmasiak

Profesor Jan Szyszko był jednym z najwybitniejszych ekspertów od bioróżnorodności. Wystarczyło, że zobaczył w lesie chrabąszcze z rodziny biegaczowatych, by wiedzieć, jaki jest stan środowiska i co powinno w tym miejscu rosnąć – mówi prof. Roman Niżnikowski z SGGW, członek prezydenckiej Narodowej Rady Rozwoju.

Minister zrównoważonego rozwoju

Artur Stelmasiak

Był naukowcem pasjonatem, a jego zaangażowanie polityczne było wynikiem dobrze pojmowanego patriotyzmu, nie chciał bowiem uprawiać nauki jedynie do szuflady. Nauka była dla niego narzędziem szukania prawdy, a polityka – klasyczną troską o dobro wspólne.

dobre rady
44-46

5 oznak, że potrzebujesz przerwy

Agnieszka Kaczmarek-Müller, psychoterapeuta

Brak motywacji, zmęczenie, drażliwość... Istnieje wiele sygnałów, które wysyłają ciało i umysł, aby zasygnalizować, że przerwa jest pilnie potrzebna.

Książka na receptę

Anna Wyszyńska

Widok 2- lub 3-latka przesuwającego paluszkiem po ekranie smartfona jest dzisiaj częsty. Czy w XXI wieku warto jeszcze czytać dzieciom na dobranoc?

Czy można zablokować dewelopera?

Bożena Kwiecińska, prawnik

Na sąsiedniej działce w mojej wiosce deweloper zamierza wybudować kilka bliźniaczych budynków w zabudowie szeregowej. Nie ma miejscowego planu zagospodarowania, infrastruktura drogowa jest nieprzystosowana, a w okolicy jest tradycyjna zabudowa jednorodzinna. Obawiam się, że za tymi budynkami powstaną kolejne...

podróżnik
48-49

Strzeż się tych miejsc

Wojciech Dudkiewicz

Plażowicze, zagorzali zwolennicy opalania, pluskania w morzu i odpoczynku nad basenem powinni wybrać południową część Teneryfy.

Kącik dla dzieci
50-51

Kolorowanka

świat pod lupą
50-51

Brak przytulania szkodzi

Ireneusz Korpyś

Dotyk jest tak samo ważny dla naszego życia jak oddychanie, jedzenie i picie. Ręka w górę, kogo dziwi takie stwierdzenie.

moim zdaniem
64

Koniec cywilizacji

Witold Gadowski

Europa uznała, że Bóg nie jest jej do niczego potrzebny, a więc może się oddać przyjemności bez żadnych granic etycznych.

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela Plus

Czy wiecie, że...

Oprac. IC na podst. materiału organizatorów

...Festiwal Życia to największy i najdłuższy plenerowy festiwal katolicki dla młodzieży w Polsce?

Odyseja wdzięczności

Łukasz Piotrowski

Miał długie lata świadczyć o ogromnej radości Polaków z odzyskanej niepodległości. Przetrwał zaledwie siedem od momentu fizycznego powstania. O czym mowa?

Wielkie błogosławieństwo

Maria Fortuna-Sudor

Tu nie ma wielu emocji, ale jest praca, która przynosi efekty. To piękna, choć wymagająca droga – zapewniają Małgorzata i Romuald Makarewiczowie.

Boża drużyna

Mateusz Góra

XVI Mistrzostwa Liturgicznej Służby Ołtarza Diecezji Tarnowskiej w Piłce Nożnej Halowej przeszły do historii!

Wstań i chodź

Mat. za eKai

Miejcie w sobie tę siłę, odwagę i pewność, że tylko z Jezusem możecie podjąć dynamikę życia – powiedział do młodzieży bp Grzegorz Suchodolski na rozpoczęcie Jerycha Młodych.

Dać siebie

Mat. za archwarmia.pl

Punktem wyjścia dla wszystkich posługujących w Kościele jest postawa dawania siebie w pełni na służbę i chwałę Boga – powiedział abp Józef Górzyński, metropolita warmiński.

Ławkacje

Mat. za diec. opolska

Zachęcamy do zapoznania się z wakacyjną ofertą Diecezjalnego Duszpasterstwa Młodzieży „Ławka”.

Dobra przestrzeń

Mat. oprac. za:www.rycerzekolumba.com

Dom McGivneya, założyciela Rycerzy Kolumba, duszpasterza i błogosławionego, tętni życiem.

Paradiso znaczy raj

Mat. organizatorów

Wakacyjna propozycja dla młodzieży z archidiecezji poznańskiej – i nie tylko – organizowana przez księży filipinów oraz Archidiecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży Jordan.

Niedziela bielsko-żywiecka

Dla życia i rodziny

Ks. Piotr Bączek

Niech to będzie nasze świadectwo, iż na chrześcijańskich rodzinach będących trwałym fundamentem ogromnie nam zależy; na nich chcemy budować przyszłość kolejnych pokoleń ludzi wierzących w Jezusa Chrystusa – powiedział bp Piotr Greger do uczestników Marszu dla Życia i Rodziny w Żywcu, który odbył się 11 czerwca.

Święty z Wilamowic w Świątyni Opatrzności Bożej

Ks. Piotr Bączek

Józef Bilczewski dołączył do grona panteonu polskich świętych czczonych w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Uroczysta instalacja relikwii świętego z Wilamowic odbyła się 10 czerwca z udziałem 1,5 tysiąca pielgrzymów z diecezji bielsko-żywieckiej.

Górskie uwielbienie

Monika Jaworska

W pierwszą sobotę lipca miłośnicy górskich wędrówek znów wyruszą na szlak, by wspólnie modlić się i uwielbiać Pana w ramach 11. edycji Ewangelizacji w Beskidach.

Niedziela podlaska

Wyszyński. Pater Patriae

Paweł Kryszczuk

W czwartek 15 czerwca w Galerii DOM w Sokołowskim Ośrodku Kultury odbył się wernisaż ogólnopolskiej wystawy sztuki współczesnej pt. „Wyszyński. Pater Patriae”.

Budowanie Wspólnoty Kościoła diecezjalnego

Ks. Marcin Gołębiewski

Przybyliśmy, aby spotkać się, spojrzeć na siebie nawzajem, otworzyć na dar jedności. Chcemy też prosić Pana o łaskę gorliwości o Jego dom, żywej troski o dzieło ewangelizacji, łaskę gotowości do składania świadectwa wiary – powiedział bp Piotr Sawczuk w homilii wygłoszonej podczas Mszy św. celebrowanej w 24. rocznicę pobytu Jana Pawła II w Drohiczynie.

Wizytacja w diecezjalnym sanktuarium

Ks. Marcin Gołębiewski

W uroczystość odpustową ku czci Trójcy Przenajświętszej 4 czerwca bp Piotr Sawczuk rozpoczął dwudniową wizytacje kanoniczną w parafii w Prostyni.

Niedziela sosnowiecka

Strapionych pocieszać

Piotr Lorenc

Czym jest pocieszanie drugiego człowieka? Na czym polega realizacja tego uczynku miłosierdzia – strapionych pocieszać? – rozważał ks. Dawid Kuczek podczas spotkania w Sosnowcu.

Bogu się mówi – tak!

Wincenty Jędrzejewski

50 lat temu swoje „tak” dla Chrystusa powiedział ks. kan. Stanisław Sarowski. – Twoje życie jest wymownym przykładem, że kiedyś wybrałeś dobrze, a twoje życie i to, co zrobiłeś, przyniosło i przynosi piękne owoce – powiedział podczas uroczystości jubileuszowych ks. Tomasz Zmarzły.

Ocalić od zapomnienia

ZT

Łzy w oczach tych, którzy odnajdują na zdjęciach swoich bliskich, radość przywołanych wspomnień to znak, że takie miejsce jest potrzebne dla nas i przyszłych pokoleń – mówi ks. Krzysztof Bujak, proboszcz w Rogoźniku.

Niedziela warszawska

Portugalia czeka na młodych

Z Zuzanną Boryczko rozmawiała Zuzanna Ustaszewska

O ostatnich przygotowaniach do Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie, miejscach, w których będą przebywać młodzi z archidiecezji warszawskiej podczas Dni w Diecezjach oraz programie spotkania z papieżem Franciszkiem z Zuzanną Boryczko rozmawia Zuzanna Ustaszewska.

Zmiany duszpasterzy

ŁK

>Czerwiec to tradycyjnie czas, w którym księża otrzymują dekrety kierujące ich do pracy w nowych parafiach. W obu stołecznych diecezjach zmieniają się wikariusze, ale także proboszczowie.

Duchowi pielgrzymi z Puławskiej

Paweł Złowocki

Modlitwa stanowi podstawę życia chrześcijańskiego. Doskonale rozumieją to członkowie wspólnoty Viatores, która działa przy parafii św. Michała Archanioła na Mokotowie.

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Stanisław Dziwisz kończy 85 lat

Kościół

Kard. Stanisław Dziwisz kończy 85 lat

Giuseppe Moscati – lekarz, który leczył miłością

Święci i błogosławieni

Giuseppe Moscati – lekarz, który leczył miłością

Prośmy Pana Boga, aby pomnażał naszą wiarę

Wiara

Prośmy Pana Boga, aby pomnażał naszą wiarę

10. rocznica kanonizacji Jana Pawła II

Jan Paweł II

10. rocznica kanonizacji Jana Pawła II

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego

Była aktorką porno - teraz robi różańce!

Kościół

Była aktorką porno - teraz robi różańce!