Reklama

Niedziela Małopolska

Śpiewaj, rośnij, rozkwitaj

Uczymy się od najlepszych. Do Więcławic Starych zapraszamy specjalistów w dziedzinie gospel

Archiwum organizatorów

Uczymy się od najlepszych. Do Więcławic Starych zapraszamy specjalistów w dziedzinie gospel

Już po raz szósty podkrakowskie Więcławice Stare stały się na dwa dni przestrzenią śpiewu, radości i uwielbiania Boga. 10-11 czerwca, za sprawą Stowarzyszenia Pełna Chata, odbyły się tam warsztaty gospel, zakończone otwartym koncertem w sanktuarium św. Jakuba

Organizatorom i uczestnikom przyświecało hasło: „Śpiewaj, rośnij, rozkwitaj”, zainspirowane słowami Psalmu 92: „Zasadzeni w domu Pańskim rozkwitną na dziedzińcach naszego Boga. Wydadzą owoc nawet i w starości, pełni soków i zawsze żywotni, aby świadczyć, że Pan jest sprawiedliwy”.

Zafascynowani gospel

– Moja i mojej rodziny historia z gospel rozpoczęła się w Sieprawiu jakieś 8-9 lat temu – opowiada Leszek Hinc, jeden z organizatorów warsztatów. – Pojechaliśmy tam z naszym zespołem Jakubowe Muszelki. Ks. Józef Litwa, ówczesny wikariusz naszej parafii, powiedział nam: „Tam są fajne warsztaty gospel”. Poszliśmy na ich finał. Gdy to usłyszeliśmy, poszliśmy na ich finał. Poczuliśmy atmosferę – wpadliśmy po uszy. Nie da się przejść obok gospel, bo to jest dobra nowina, żywiołowość, radość – muzycznie i duchowo – przekonuje organizator więcławickiego wydarzenia.

Reklama

– Każde warsztaty są inne, na każdych są inni uczestnicy, a my jako organizatorzy staramy się zapraszać wciąż nowych instruktorów. Takich, którzy są znani i cenieni w środowisku gospel – tłumaczy pan Leszek. Tegoroczne zajęcia poprowadził Colin Vassell z Londynu, na co dzień dyrygent kilku brytyjskich chórów gospel, z których jeden (Wood Green Gospel Choir) otrzymał w 2000 r. nominację do prestiżowej nagrody Music of Black Origin.

Czują bluesa

Magda ma za sobą szkołę muzyczną. Teraz po długiej przerwie powraca czasem do śpiewania, bo, jak mówi, bardzo lubi to robić. Na warsztatach w Więcławicach była w tym roku po raz pierwszy. – Jest pozytywna energia, bardzo mi się tu podoba. Mamy intensywny program: dziesięć utworów do przećwiczenia właściwie tylko w ciągu półtora dnia, więc to ambitny plan.

W repertuarze warsztatów znalazły się utwory wybrane przez instruktora, Colina Vassella. – To są piosenki energetyczne; mamy super pianistę, akompaniatora, który „czuje bluesa”. Różne są tu gatunki, nie tylko „czysty” gospel – komentuje Magda.

Reklama

Ala (licealistka) na wydarzenie przyjechała po raz trzeci, tym razem z siostrą Ewą, gimnazjalistką, ltóra na co dzień śpiewa w szkolnym chórze, Ala również ma za sobą doświadczenie chóru o dość klasycznym repertuarze. W muzyce gospel odnajduje się jednak o wiele bardziej. –Tutaj jest energia, możesz przeżywać tę muzykę. I ta atmosfera: jest tak domowo, tak miło – i śpiewasz po prostu z serca – wyjaśnia Alicja. Co sprawia, że kolejny raz powraca na więcławickie warsztaty? – Przede wszystkim to, że mogę dzielić pasję z innymi ludźmi. To jest najfajniejsze, że każdy tu przychodzi, by razem zaśpiewać, by wielbić Pana Boga. Można się oderwać od codziennych problemów.

– Można inaczej spędzić wolny czas – dodaje Ewa. – Wielu młodych siedzi przed komputerem i nie wychodzi z domu, a można przyjechać na warsztaty i spędzić miło czas z innymi ludźmi. – I poznać wiele osób – dopowiada starsza siostra.

Radują się w Panu

– Te warsztaty są naprawdę dla każdego. Nie trzeba nawet czytać nut, bo prowadzący podaje melodię i wystarczy za nim powtarzać – przekonuje Magda.

Jej zdanie podziela pan Leszek. – To hasło powraca: gospel jest dla każdego. Jest dla każdego, kto szuka, kto chce przeżyć pewną przygodę. Bo to jest przygoda. Współorganizatorka naszych warsztatów, Agnieszka Żarnowska, mówi, że gospel zmieniło jej życie. Radykalnie. Odkąd 5 lat temu trafiła na tutejsze wydarzenie, żyje gospel. Jest tłumaczem na wielu warsztatach. Ta muzyka potrafi również zmienić życie duchowe, bo jest radowaniem się w Panu. Ponadto – rozwija, bo niektóre utwory są skomplikowane. Ale przecież po to są warsztaty, żeby się czegoś nowego nauczyć!

2017-06-22 09:44

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Chór dla każdego

Nie zamykamy drogi nikomu, to jest jeden wielki chór dla każdego –
mówią organizatorzy wydarzenia

Piotr Banasik

Nie zamykamy drogi nikomu, to jest jeden wielki chór dla każdego – mówią organizatorzy wydarzenia

Już po raz siódmy podkrakowskie Więcławice stały się na jeden weekend polską stolicą gospel.

Więcej ...

Abp Jędraszewski: obiecuje się pieniądze za to, abyśmy odeszli od Bożego prawa

2021-09-19 14:56

Karol Porwich/Niedziela

Próbuje się stosować perfidne metody nacisku obiecując pieniądze za to, abyśmy odeszli od Bożego prawa i przyjęli to w imię tzw. tolerancji; uwłacza to godności człowieka - powiedział w niedzielę na Jasnej Górze podczas Pielgrzymki Ludzi Pracy metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

Więcej ...

USA: wkrótce więcej ofiar śmiertelnych Covid-19 niż grypy hiszpanki

2021-09-20 20:12

Adobe Stock

W Stanach Zjednoczonych w najbliższym czasie będzie już więcej ofiar śmiertelnych Covid-19 niż grypy hiszpanki przed 100 laty - podały media. Obecnie liczba zmarłych z powodu koronawirusa wynosi w kraju prawie 674 tys.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

Niedziela Częstochowska

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

Tajemnica stygmatów Ojca Pio

Wiara

Tajemnica stygmatów Ojca Pio

Zaprośmy Jezusa w nasze krzyże

Wiara

Zaprośmy Jezusa w nasze krzyże

ME siatkarzy - Heynen: nigdy nie płakałem tak bardzo

Sport

ME siatkarzy - Heynen: nigdy nie płakałem tak bardzo

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę