Reklama

Niedziela Małopolska

Śpiewaj, rośnij, rozkwitaj

Archiwum organizatorów

Uczymy się od najlepszych. Do Więcławic Starych zapraszamy specjalistów w dziedzinie gospel

Już po raz szósty podkrakowskie Więcławice Stare stały się na dwa dni przestrzenią śpiewu, radości i uwielbiania Boga. 10-11 czerwca, za sprawą Stowarzyszenia Pełna Chata, odbyły się tam warsztaty gospel, zakończone otwartym koncertem w sanktuarium św. Jakuba

Organizatorom i uczestnikom przyświecało hasło: „Śpiewaj, rośnij, rozkwitaj”, zainspirowane słowami Psalmu 92: „Zasadzeni w domu Pańskim rozkwitną na dziedzińcach naszego Boga. Wydadzą owoc nawet i w starości, pełni soków i zawsze żywotni, aby świadczyć, że Pan jest sprawiedliwy”.

Zafascynowani gospel

– Moja i mojej rodziny historia z gospel rozpoczęła się w Sieprawiu jakieś 8-9 lat temu – opowiada Leszek Hinc, jeden z organizatorów warsztatów. – Pojechaliśmy tam z naszym zespołem Jakubowe Muszelki. Ks. Józef Litwa, ówczesny wikariusz naszej parafii, powiedział nam: „Tam są fajne warsztaty gospel”. Poszliśmy na ich finał. Gdy to usłyszeliśmy, poszliśmy na ich finał. Poczuliśmy atmosferę – wpadliśmy po uszy. Nie da się przejść obok gospel, bo to jest dobra nowina, żywiołowość, radość – muzycznie i duchowo – przekonuje organizator więcławickiego wydarzenia.

– Każde warsztaty są inne, na każdych są inni uczestnicy, a my jako organizatorzy staramy się zapraszać wciąż nowych instruktorów. Takich, którzy są znani i cenieni w środowisku gospel – tłumaczy pan Leszek. Tegoroczne zajęcia poprowadził Colin Vassell z Londynu, na co dzień dyrygent kilku brytyjskich chórów gospel, z których jeden (Wood Green Gospel Choir) otrzymał w 2000 r. nominację do prestiżowej nagrody Music of Black Origin.

Reklama

Czują bluesa

Magda ma za sobą szkołę muzyczną. Teraz po długiej przerwie powraca czasem do śpiewania, bo, jak mówi, bardzo lubi to robić. Na warsztatach w Więcławicach była w tym roku po raz pierwszy. – Jest pozytywna energia, bardzo mi się tu podoba. Mamy intensywny program: dziesięć utworów do przećwiczenia właściwie tylko w ciągu półtora dnia, więc to ambitny plan.

W repertuarze warsztatów znalazły się utwory wybrane przez instruktora, Colina Vassella. – To są piosenki energetyczne; mamy super pianistę, akompaniatora, który „czuje bluesa”. Różne są tu gatunki, nie tylko „czysty” gospel – komentuje Magda.

Ala (licealistka) na wydarzenie przyjechała po raz trzeci, tym razem z siostrą Ewą, gimnazjalistką, ltóra na co dzień śpiewa w szkolnym chórze, Ala również ma za sobą doświadczenie chóru o dość klasycznym repertuarze. W muzyce gospel odnajduje się jednak o wiele bardziej. –Tutaj jest energia, możesz przeżywać tę muzykę. I ta atmosfera: jest tak domowo, tak miło – i śpiewasz po prostu z serca – wyjaśnia Alicja. Co sprawia, że kolejny raz powraca na więcławickie warsztaty? – Przede wszystkim to, że mogę dzielić pasję z innymi ludźmi. To jest najfajniejsze, że każdy tu przychodzi, by razem zaśpiewać, by wielbić Pana Boga. Można się oderwać od codziennych problemów.

Reklama

– Można inaczej spędzić wolny czas – dodaje Ewa. – Wielu młodych siedzi przed komputerem i nie wychodzi z domu, a można przyjechać na warsztaty i spędzić miło czas z innymi ludźmi. – I poznać wiele osób – dopowiada starsza siostra.

Radują się w Panu

– Te warsztaty są naprawdę dla każdego. Nie trzeba nawet czytać nut, bo prowadzący podaje melodię i wystarczy za nim powtarzać – przekonuje Magda.

Jej zdanie podziela pan Leszek. – To hasło powraca: gospel jest dla każdego. Jest dla każdego, kto szuka, kto chce przeżyć pewną przygodę. Bo to jest przygoda. Współorganizatorka naszych warsztatów, Agnieszka Żarnowska, mówi, że gospel zmieniło jej życie. Radykalnie. Odkąd 5 lat temu trafiła na tutejsze wydarzenie, żyje gospel. Jest tłumaczem na wielu warsztatach. Ta muzyka potrafi również zmienić życie duchowe, bo jest radowaniem się w Panu. Ponadto – rozwija, bo niektóre utwory są skomplikowane. Ale przecież po to są warsztaty, żeby się czegoś nowego nauczyć!

2017-06-22 09:44

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Warsztaty gospel w Częstochowie

Maria Fortuna-Sudor

Stowarzyszenie Kultura CzęstoNowa organizuje w maju długo oczekiwane w Częstochowie WARSZTATY GOSPEL #gospelowaczestochowa.

Więcej ...

Zmarł śp. ks. prof. dr hab. Henryk Szmulewicz

2020-08-07 16:27

Portal Diecezjii Tarnowskiej

Ks. prof. dr hab. Henryk Szmulewicz

Zmarł śp. ks. prof. dr hab. Henryk Szmulewicz, były pracownik naukowo-dydaktyczny Wydziału Teologicznego Sekcja w Tarnowie Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Pełnił m.in. obowiązki ojca duchownego w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie oraz kierownika administracyjnego Katolickiego Ośrodka Studiów Społecznych w Lipnicy Murowanej. Był cenionym wykładowcą, autorem wielu książek i artykułów oraz promotorem prac naukowych. Miał 56 lat.

Więcej ...

Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt nowej listy leków refundowanych

2020-08-07 20:57

Adobe Stock

Ministerstwo Zdrowia opublikowało w piątek projekt nowej listy leków refundowanych, która miałaby obowiązywać od września. Po raz pierwszy znalazła się tam wstępna lista bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dwóch księży i raper parodiują znany hit

W wolnej chwili

Dwóch księży i raper parodiują znany hit "Przejmujemy...

Zmarł śp. ks. prof. dr hab. Henryk Szmulewicz

W diecezjach

Zmarł śp. ks. prof. dr hab. Henryk Szmulewicz

Orzech pozdrawia pielgrzymów 40. PPW

Niedziela Wrocławska

Orzech pozdrawia pielgrzymów 40. PPW

Od 25 lat chodzi z krzyżem po Polsce i Europie, wcześniej...

Kościół

Od 25 lat chodzi z krzyżem po Polsce i Europie, wcześniej...

Odpust Porcjunkuli

Święta i uroczystości

Odpust Porcjunkuli

Chłopak z krzyżem dotarł na Jasną Górę

Kościół

Chłopak z krzyżem dotarł na Jasną Górę

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na...

Kościół

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na...

Szumowski: wprowadzamy dodatkowe obostrzenia i rygory

Wiadomości

Szumowski: wprowadzamy dodatkowe obostrzenia i rygory