Reklama

Dookoła świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Początek końca kalifatu

Ogłoszenie przez premiera Iraku Hajdera al-Abadiego końca kalifatu Państwa Islamskiego (ISIS) jest przedwczesne. Zdobycie przez irackie siły rządowe zniszczonego wielkiego meczetu al-Nuri w Mosulu, które tak ucieszyło premiera, ma ważne, ale tylko symboliczne znaczenie – to tam przywódca ISIS Abu Bakr al-Baghdadi 3 lata temu ogłosił powstanie kalifatu w Iraku i Syrii. Bo walki o Stare Miasto w Mosulu wciąż trwają. Ale o początku końca ISIS już można mówić, bo dżihadyści tracą tereny również w Syrii. W ostatnich tygodniach wojska syryjskiego prezydenta Baszara al-Asada prowadzą ofensywę w kierunku miasta Dajr az-Zaur, kontrolowanego w części przez ISIS, we wschodniej Syrii, a Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF), dowodzone przez Kurdów, zamknęły właśnie pierścień okrążenia wokół miasta Ar-Rakka w północnej części kraju. W tym szczególnym – uważanym za stolicę ISIS – mieście zamkniętych jest ponad 150 tys. cywilów.

Kolejnym ciosem dla ISIS może być bardzo prawdopodobna śmierć „kalifa” Al-Baghdadiego, o której niedawno informowała Rosja. Miał zginąć w maju br., w rosyjskim nalocie niedaleko Ar-Rakki, gdzie odbywało się posiedzenie kierownictwa ISIS. Ta śmierć jest pewna – potwierdził przedstawiciel najwyższego duchowego przywódcy Iranu Alego Chameneiego. Z nowego raportu firmy konsultingowej IHS z Londynu wynika, że ISIS w ciągu 2,5 roku straciło 60 proc. terytorium – z 90 tys. km2 do 36 km2 – i 80 proc. dochodów. Szczególnie spadły dochody z wydobycia i sprzedaży ropy, podatków oraz konfiskat. Według ekspertów IHS, prawdziwy koniec resztek „kalifatu” nastąpi w przyszłym roku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wojciech Dudkiewicz

* * *

Homo-Bundestag

Niespodziewane przyznanie przez Bundestag prawa do zawierania „związków małżeńskich” parom jednopłciowym przypomniało, że w Niemczech zbliżają się wybory. Stało się to na ostatnim w tej kadencji posiedzeniu Bundestagu, a było możliwe dzięki kanclerz Angeli Merkel, która nieoczekiwanie – wbrew m.in. stanowisku Episkopatu Niemiec – wycofała swoje zastrzeżenia wobec zmiany regulacji i pozwoliła posłom CDU na głosowanie w tej sprawie zgodnie z własnym sumieniem. Nadarzającą się sytuację wykorzystała współrządząca SPD. Wprowadziła ten punkt do porządku posiedzenia parlamentu i przesądziła o wyniku głosowania.

Reklama

wd

* * *

Wzmocnią Afganistan

Czy zbyt szybkie ograniczenie obecności w Afganistanie wojsk NATO było błędem? Tak uważa szef Departamentu Obrony USA James Mattis. W 2014 r. Sojusz zakończył misję bojową w tym kraju, niemniej jednak wciąż siły NATO mają tam ok. 13,5 tys. żołnierzy. Amerykańscy dowódcy w regionie od miesięcy domagają się przysłania do Afganistanu kilku tysięcy dodatkowych żołnierzy, by wesprzeć afgański rząd w walce z talibami. Kraje NATO zgodziły się na wysłanie większej liczby wojsk do Afganistanu i położenie nacisku na szkolenie wojsk afgańskich i doradzanie im. Takie są ustalenia ministrów obrony państw NATO. USA chcą wysłać do Afganistanu 3-5 tys. dodatkowych żołnierzy, a pozostali sojusznicy w sumie ok. 1,2 tys. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg oświadczył, że zwiększenie sił w Afganistanie nie ma na celu wznowienia operacji bojowych, ale pomoc siłom afgańskim.

wd

* * *

Wenezuela na skraju

Opozycja podejrzewa, że brawura aktora kina akcji Oscara Péreza, który ostrzelał z helikoptera wenezuelski Sąd Najwyższy, była najpewniej zaaranżowana przez prezydenta Nicolása Madurę, aby dać pretekst do zaostrzenia represji. Na jego rozkaz ulice Caracas są teraz patrolowane przez czołgi. Policja zaczęła też jeszcze brutalniej niż do tej pory atakować manifestantów. Niedawno 22-letni student został zabity przez policjanta. Bilans trwających już od wielu miesięcy protestów to 80 zabitych i ponad tysiąc rannych. Aresztowano ponad 3 tys. osób, a nękana przez siły bezpieczeństwa opozycja otwarcie mówi o możliwości wybuchu wojny domowej.

Reklama

wd

* * *

Zwodowali okręt

Zwodowanie w szanghajskiej stoczni Jiangnan niszczyciela rakietowego typu 055 chińskiej produkcji pokazuje, w jakim kierunku w najbliższych latach będą rozwijać się chińskie zbrojenia. Chińczycy, posiadający np. najnowocześniejsze wojska rakietowe na świecie, znacznie ustępują Amerykanom pod względem liczebności marynarki wojennej. Zwodowany niszczyciel jest pierwszą jednostką tego typu, która powstała w całości w Państwie Środka. Ma wyporność 10 tys. ton i jest wyposażony w broń przeciwlotniczą, antyrakietową, a także pozwalającą walczyć z innymi okrętami, również podwodnymi.

wd

* * *

Łukaszenka zwalnia

Zwolnienie z aresztu, na polecenie prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki, kolejnych – tym razem kilkunastu – opozycjonistów to nie przypadek. W Mińsku rozpoczęła się bowiem letnia sesja Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE, a obecność więźniów politycznych (zostali zatrzymani w marcu br., po fali demonstracji, pod zarzutem przygotowywania zamachu stanu) mogłaby ochłodzić atmosferę na imprezie, podczas której rządzący Białorusią od ćwierćwiecza Łukaszenka miał wygłosić przemówienie i spotkać się z sekretarzem generalnym OBWE Lambertem Zannierem. W ubiegłym roku UE i USA zniosły sankcje wobec Białorusi, a prezydent przestał być persona non grata na Zachodzie.

wd

* * *

Kochają Stalina

Nie Władimira Putina, a Józefa Stalina Rosjanie uważają za największą postać w historii ich kraju. Tak przynajmniej wynika z sondażu Centrum Lewady, niezależnego rosyjskiego ośrodka badania opinii społecznej. Rosjanie wydają się świadomi ogromu zła wyrządzonego przez Stalina, ale nadal są irracjonalnie przekonani, że jego bezwzględne rządy przyczyniły się do sowieckiego zwycięstwa nad III Rzeszą.

wd

Podziel się:

Oceń:

0 0
2017-07-05 09:47

Wybrane dla Ciebie

Francja: kościół ks. Hamela niczym sanktuarium, na ołtarzu wciąż są ślady noża

2024-04-18 17:01
Ks. Jacques Hamel

laCroix

Ks. Jacques Hamel

Kościół parafialny ks. Jacques’a Hamela powoli przemienia się w sanktuarium. Pielgrzymów bowiem stale przybywa. Grupy szkolne, członkowie ruchów, bractwa kapłańskie, z północnej Francji, z regionu paryskiego, a nawet z Anglii czy Japonii - opowiada 92-letni kościelny, mianowany jeszcze przez ks. Hamela. Wspomina, że w przeszłości kościół często bywał zamknięty. Teraz pozostaje otwarty przez cały dzień.

Więcej ...

Elektrośmieci dla misji

2024-04-18 09:03

Ks. Stanisław Gurba

Kolejne kilogramy starych telefonów, tabletów i baterii zostały przekazane do Fundacji Missio Cordis w ramach projektu „Zbieram to w szkole” realizowanego przez Szkolne Koło Caritas przy Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Więcej ...

Caritas optuje na rzecz nowego partnerstwa między Europą i Afryką

2024-04-18 18:55

Caritas

Przewodniczący Caritas Europa ks. Michael Landau i przewodniczący Caritas Afryka ks. Pierre Cibambo wezwali do zacieśnienia stosunków i współpracy na równych zasadach między Europą a Afryką. W wywiadzie dla austriackiej agencji katolickiej obaj poruszyli takie kwestie, jak migracja, stosunki gospodarcze, wojny i konflikty w Afryce oraz ich przyczyny, a także problemy wewnętrzne w Afryce.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Kościół

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous