Reklama

Zdrowie

Kryzys to rozwój

Niedziela Ogólnopolska 28/2017, str. 49

Sergey Nivens/Fotolia.com

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kryzysy są nieuniknione. Powstają w wyniku konieczności przystosowania się do pojawiających się nowych okoliczności – czy to na skutek wejścia w kolejny etap rozwoju naturalnego i duchowego, czy to w związku z wystąpieniem sytuacji losowych. Ten, kto wzrasta, przechodzi wielokrotnie takie okresy w swoim życiu.

Na płaszczyźnie naturalnej są one związane z rodzeniem się w osobie podstawy fundamentalnego zaufania wobec rzeczywistości, umiejętności poruszania się w niej i zdobywania jej przez pracę, z kształtowaniem tożsamości, wyjściem z izolacji egoizmu w głęboką relację z drugim, nabyciem umiejętności współtworzenia rzeczywistości, w końcu – osiągnięciem bezinteresownej miłości wobec świata. To są naturalne kryzysy, czyli etapy rozwoju człowieka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Także na płaszczyźnie duchowej jest niemało sytuacji tego typu. Są to momenty przebudzenia z życia zmysłowego ku duchowemu, wejścia na drogę wiary przez całkowite zaufanie Bogu, wytrwania w próbie braku zabezpieczeń, w momencie zniechęcenia walką wewnętrzną i z pokusami zewnętrznymi, znudzenia i monotonii codzienności, jak również przejścia przez Hiobową czarną serię, która może stać się udziałem chrześcijanina. Ostatni etap tej drogi także ma swoje niebezpieczne zakręty, są nimi: konieczność odrzucenia pokusy szukania świętego spokoju i wytrwania w walce ostatniej godziny – godziny śmierci.

Reklama

Kryzys często jest związany z sytuacjami, które w sposób niespodziewany pojawiają się w życiu człowieka: ze śmiercią bliskiej osoby, nagłą utratą pracy, koniecznością przeprowadzki w celach zarobkowych itp. Te okoliczności także wymagają umiejętności, dzięki którym można zminimalizować straty psychiczne z nimi związane.

W zintensyfikowanej dynamice życia w czasie kryzysów ważne są kontrola zarówno myśli, jak i zachowań, walka o utrzymanie poczucia dobrze rozumianej własnej wartości i godności, o utrzymanie kondycji fizycznej, krótko mówiąc – umiejętność podtrzymywania dobrostanu psychicznego, a przede wszystkim trwania w relacji z Bogiem i rozpoczęcie lub kontynuowanie praktyk religijnych.

W próbach utrzymania wysokiej jakości życia w czasie kryzysu we wszystkich wymienionych obszarach pomaga maksymalna koncentracja na rzeczywistości, zarówno tej materialnej, jak i duchowej. Umiejętność koncentracji uwagi jest najlepszą formą odpoczynku fizycznego, umysłowego i duchowego.

Powyżej przedstawionej problematyce poświęcony jest warsztat pt. „Kryzys (Jak radzić sobie z trudnościami w codzienności?)”. W trakcie dwudniowego spotkania staramy się pokazać rodzaje kryzysów, nauczyć, jak je rozpoznać oraz jak optymalnie przez nie przejść, a także poznać metody, dzięki którym można z nich wyjść. Zapraszamy na warsztaty wszystkie osoby będące w trudnej sytuacji i pragnące zachować wysoką jakość swojego życia w codzienności.

* * *

Danuta Ługowska
doktor filozofii, psycholog, socjoterapeuta, psychoterapeuta uzależnień

Iwona Tabulska
psychoterapeuta z jasnogórskiej Poradni Psychologiczno-Religijnej w Częstochowie

Podziel się:

Oceń:

2017-07-05 09:47

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Odwaga bycia sobą

Thomas-Leuthard-Foter.com-CC-BY

Więcej ...

W imię władzy – jak brudna kampania miała zatrzymać Karola Nawrockiego

2025-07-08 20:47
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

W polskiej polityce widzieliśmy już wiele. Emocje, ostre starcia, manipulacje, a nawet oszczerstwa – to wszystko zdarzało się wcześniej. Ale kampania prezydencka 2025 roku wyznaczyła nowe „standardy”. Bo to już nie była walka na wizje, idee czy nawet programy. To była walka o wszystko – o domknięcie systemu, o bezkarność, o podporządkowanie ostatnich niezależnych instytucji. I dlatego też atak na Karola Nawrockiego przybrał kształt nie tylko brutalny, ale wręcz obrzydliwy.

Więcej ...

Chile: coraz mniej katolików, Kościół potrzebuje żywych wspólnot

2025-07-08 17:44

Grażynak Kołek

Spis ludności Chile wykazał, że coraz mniej mieszkańców tego południowoamerykańskiego kraju deklaruje się jako katolicy. Z kolei coraz więcej określa siebie mianem osób bez przynależności religijnej lub deklaruje przynależność do wspólnot protestanckich.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Św. Jan z Dukli wzorem pokory i cierpliwości

Niedziela Świdnicka

Św. Jan z Dukli wzorem pokory i cierpliwości

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Na ile jestem zjednoczony z Chrystusem?

Wiara

Na ile jestem zjednoczony z Chrystusem?

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie