Reklama

Kościół – Sztuka – Biznes. Targi SACROEXPO w Kielcach

Wręczenie medalu Papieskiej Rady ds. Kultury, koncert Chóru Polskiego Radia, międzynarodowe konferencje z udziałem wybitnych osobistości, a także prezentacja produktów dedykowanych nowoczesnym kościołom i pokazy „mody liturgicznej” – tak w wielkim skrócie można podsumować wystawę SACROEXPO, która w dniach 12-14 czerwca br. odbywała się w Targach Kielce.

XVIII Międzynarodowa Wystawa Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO to najważniejsze wydarzenie branży sakralnej w Europie – nie tylko komercyjne, ale też kulturalne, które od lat przyciąga do Kielc tysiące zwiedzających. W tym roku wystawę odwiedziło ponad 4 tys. gości. Udział w targach wzięło 284 wystawców z 13 krajów, takich jak: Polska, Stany Zjednoczone, Słowenia, Ukraina, Węgry, Włochy, Hiszpania, Rosja, Niemcy, Macedonia, Grecja, Portugalia i Słowacja. Zaprezentowali oni swoje produkty na ponad 16 tys. m2.

„Per Artem Ad Deum”

Reklama

Medal „Per Artem Ad Deum” Papieskiej Rady ds. Kultury od 13 lat wręczany jest w Targach Kielce. Otrzymują go artyści lub instytucje, których dorobek artystyczny przyczynia się do rozwoju kultury i kształtuje duchowość człowieka. Kapituła, której przewodniczy bp dr Marian Florczyk, postanowiła, że w tym roku do grona laureatów dołączą: ks. prof. zw. dr hab. Michał Kazimierz Heller – polski filozof, teolog, fizyk kosmolog, pracownik Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego i Papieskiej Akademii Teologicznej; Claudia Henzler – fotografik, laureatka nagrody pokojowej św. Leopolda, która łączy ludzi z różnych środowisk i kultur; oraz ks. prof. Tomáš Halík – filozof, teolog, psycholog, jeden z najwybitniejszych współczesnych myślicieli katolickich.

I Konferencja „Per Artem Ad Deum”

Wśród wielu konferencji, które od lat odbywają się w Targach Kielce, jak np. Etyka w biznesie – „Katechizm dla przedsiębiorców”, z udziałem Małgorzaty Dąbrowskiej, Romana Trzaskalika – prezesa Stowarzyszenia „Nostra Res” (Stowarzyszenie Chrześcijańskich Przedsiębiorców i Menadżerów) oraz ks. Rafała Dudały, czy Konferencja Ekonomów i Wyższych Przełożonych Zakonów oraz Sekretarzy Prowincjalnych Zakonów Męskich, po raz pierwszy konferencja „Per Artem Ad Deum” została włączona do bogatego programu SACROEXPO. 13 czerwca w Centrum Kongresowym Targów Kielce wystąpili tegoroczni laureaci medalu Papieskiej Rady ds. Kultury.

Atrakcyjne targi

W ramach tegorocznych targów odbyło się również wiele wystaw artystycznych, m.in. „Matka Teresa – święta ze Skopje świętą świata”, przygotowana z okazji kanonizacji Matki Teresy. Wystawa, która pierwotnie zdobiła Plac św. Piotra, wzbogacona została fotografiami Grzegorza Gałązki wykonanymi w czasie wizyt Matki Teresy w Polsce. „Sacrum miejsca” to tytuł kolejnej wystawy złożonej z prac prof. Leszka Mądzika, które powstały podczas podróży z Teatrem Scena Plastyczna KUL do Peru, Belgii, Włoch, Francji, Meksyku, Hiszpanii, na Białoruś, Ukrainę i do Polski. Targi uatrakcyjniły również wystawy: fotogramów Claudii Henzler – laureatki medalu „Per Artem Ad Deum” oraz „Nasza Matka”, na którą składały się reprodukcje mało znanych obrazów i rzeźb Maryi, znajdujących się w kościołach i muzeach włoskich oraz niemieckich.

2017-07-05 09:47

Wybrane dla Ciebie

Św. Szarbel – przybytek, w którym Bóg objawia się światu

Agnieszka Bugała

W ogólnopolskim kalendarzu liturgicznym przypada dziś wspomnienie libańskiego świętego Szarbela Machlufa. Ten żyjący w XIX wieku zakonnik i pustelnik obrządku maronickiego jest dziś jednym z najbardziej znanych i czczonych świętych chrześcijańskich na świecie.

Więcej ...

Kard. Wyszyński i matka Czacka to współcześni prorocy

2021-07-29 00:33

Beatyfikacja.info

Mieszkańcy Warszawy modlili się o dobre owoce beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej w archikatedrze św. Jana Chrzciciela.

Więcej ...

Młodzi Ormianie zwiedzają Polskę

2021-07-29 15:42

Maciej Orman/Niedziela

Na zaproszenie Fundacji Armenian Foundation i przy współpracy z Business Education Partnership Foundation z Armenii na wakacje do Polski przyleciała grupa 20 dzieci ormiańskich.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Ks. Studnicki: Państwowa Komisja ds. Pedofilii...

Polska

Ks. Studnicki: Państwowa Komisja ds. Pedofilii...

Dzieją się cuda

Kościół

Dzieją się cuda

Przyjaciele Pana

Święci i błogosławieni

Przyjaciele Pana

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

Polska

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

Kościół

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Polska

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Kościół

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę -...

Jasna Góra

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę -...