Reklama

Niedziela Legnicka

Złotoryja nie tylko złotem słynie

Niedziela legnicka 32/2017, str. 8

W kościele znajduje się m.in. studnia, która w czasie wojen służyła
obrońcom

Ks. Piotr Nowosielski

W kościele znajduje się m.in. studnia, która w czasie wojen służyła obrońcom

Złotoryja najczęściej jest kojarzona z dorocznymi zawodami w płukaniu złota, nawiązującymi do dawnej historii miasta, tymczasem warto odwiedzić to miasto także z innego względu. Miejscowość ta może się poszczycić niezwykłymi zabytkami, a jednym z nich jest kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Miasto szczyci się tym, że zostało założone przez księcia Henryka I Brodatego w 1211 r. na prawie magdeburskim, co czyni zeń pod względem prawnym najstarsze miasto w Polsce. Skoro zaś o złocie mowa, to był to okres 60 lat, w latach 1180 –1240. Uzyskiwano wtedy od 24 do 48 kg tego kruszcu rocznie. Tereny ówczesnego górnictwa złota objęły miasto oraz okolice. Okres opłacalnego wydobycia złota ustał w XIV wieku. Odtąd Złotoryja dzięki licznym przywilejom zaczęła słynąć z czego innego: sukiennictwa, browarnictwa, a także szkolnictwa.

Wczoraj...

Wspomniany zaś kościół sięga XIII wieku. Jego budowę zainicjował książę Henryk, ale wznoszenie go było podzielone na kilka etapów i rozłożone w czasie. Swój kształt zawdzięcza rycerskiemu zakonowi joannitów, który pojawił się tu w 1270 r. historia kościoła jest też związana z wydarzeniami, które miały miejsce w historii tych ziem. Okazuje się, że w 5 lat po wystąpieniu Marcina Lutra, w 1522 r. pojawił się w świątyni wędrowny kaznodzieja, który wygłosił tu kazanie w duchu protestanckim. Niedługo potem reformacja objęła całe miasto i sam kościół, z małymi wyjątkami, pozostał w rękach wspólnoty ewangelików do końca II wojny światowej. Po wojnie kościół został przekazany katolikom w 1958 r. i pełnił funkcję kościoła pomocniczego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

...i dziś kościoła

Nowy czas świątyni nastał po utworzeniu parafii 28 czerwca 2000 r. w wyniku podziału parafii pw. św. Jadwigi. – Początki nie były łatwe – wspomina tę chwilę ks. Stanisław Śmigielski, proboszcz. – Kościół wymagał gruntownego remontu. Od 2004 r. zaczęliśmy kapitalny remont, począwszy od dachu, przez położenie nowej posadzki, malowanie wnętrza, nowe ławki, remont zakrystii, zakup sprzętu liturgicznego i wyposażenia świątyni. W dalszych latach dopiero zajęliśmy się renowacją znajdujących się tu elementów zabytkowych, aby dzisiaj kościół wyglądał tak, jak wygląda.

Reklama

Kościół uzyskał też jeszcze jeden przywilej. Z dniem 28 czerwca 2014 r. dekretem ówczesnego administratora apostolskiego diecezji legnickiej bp. Stefana Cichego został ustanowiony lokalnym sanktuarium maryjnym Matki Bożej z Lourdes. Było to efektem pielgrzymki wiernych tej parafii do Lourdes i przywiezienia stamtąd poświęconej w Grocie Massabielskiej figury Matki Bożej, która uroczyście została wprowadzona do kościoła 11 lutego 2017 r. Odtąd każdego 11. dnia miesiąca jest odprawiana Msza św. z procesją, gromadząca liczną rzeszę wiernych.

Warto zobaczyć

Dziś istnieje możliwość zwiedzania kościoła codziennie od godz. 7.00 do godz. 18.00. Od 1 maja do 31 października można także zwiedzić wieżę widokową, która zapewnia nie tylko piękne widoki na panoramę miasta i okolic, ale daje okazję poznania historii miasta i miejsca przez odwiedzenie np. lochu joannitów, biblioteki łańcuchowej czy też pracowni budowlanej. Miejsca te warto odwiedzać z przewodnikiem, który ukaże bogactwo historii kościoła, zwróci uwagę na elementy jego wystroju i opowie o ciekawostkach.

Dziękuję Romanowi Gorzkowskiemu za poświęcony czas.

Podziel się:

Oceń:

2017-08-03 11:17

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Lekcja patriotyzmu

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej w stulecie niepodległości

Daria Czermińska-Flak

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej w stulecie niepodległości

Pierwsze ślady osadnictwa na tym terenie sięgają kilku tysiącleci przed Chrystusem. Urokliwa Złotoria, leżąca w dorzeczu Wisły, Drwęcy i Jordanu, zachwyca po dziś dzień. Przenieśmy się jednak w czasie zaledwie o sto lat wstecz, kiedy Drwęca była rzeką graniczną.

Więcej ...

Niemcy: podział w episkopacie w związku z projektami „drogi synodalnej”

2024-04-25 10:26

Anna Wiśnicka

Czterech członków Rady Stałej Niemieckiej Konferencji Biskupów postanowiło nie uczestniczyć w głosowaniu na temat ustanowienia Komitetu Synodalnego, który ma z kolei doprowadzić do powstania rady synodalnej- stałego gremium składającego się z biskupów i świeckich, które ma zarządzać Kościołem w Niemczech. Przed utworzeniem rady synodalnej, jako niezgodnej z sakramentalną konstytucją Kościoła przestrzegała stanowczo Stolica Apostolska.

Więcej ...

Czas decyzji wpisany…w Boży zegar – o pielgrzymowaniu maturzystów na Jasną Górę

2024-04-25 18:27

BPJG

Młodzi po Franciszkowemu „wstali z kanapy”, sprzed ekranów i znaleźli czas dla Boga, a nauczyciele, katecheci, kapłani, mimo wielu obowiązków, przeżywali go z wychowankami. Dobiega końca pielgrzymowanie maturzystów na Jasną Górę w roku szkolnym 2023/2024. Dziś przybyła ostatnia grupa diecezjalna – z arch. katowickiej. W sumie w pielgrzymkach z niemalże wszystkich diecezji w Polsce przybyło ok. 40 tys. uczniów. Statystyka ta nie obejmuje kilkuset pielgrzymek szkolnych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Wiara

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Współpracownik Apostołów

Święci i błogosławieni

Współpracownik Apostołów

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Wiadomości

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim