Reklama

Niedziela 36/2024

Szczegółowy spis treści

Edytorial
3

Wrześniowy blues

Katarzyna Woynarowska

Nastawienie do życia potrafi naprawdę wiele w tym życiu zmienić...

Z Jasnej Góry
5

Z Jasnej Góry

Rubrykę redagują: O. Michał Bortnik/ Maria Bareła-Gawenda BP @JasnaGóraNews

– Rolnicy przez swoją pracę stają się współpracownikami Boga. To wielki zaszczyt, ale też zobowiązanie. Pozostańcie wierni tradycji przodków, bo oni każdy dzień zaczynali z Bogiem – powiedział na Jasnej Górze podczas ogólnopolskich dożynek bp Jan Wątroba, ordynariusz rzeszowski, który przewodniczył Mszy św. z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy i tysięcy przedstawicieli polskiej wsi. Był to czas dziękczynienia za pracę rolników, a także pamięci w 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

wydarzenia
6-7

Tydzień w Kościele

Rubrykę przygotował Tomasz Musiał

„Globalna przyjaźń dla pokojowej przyszłości”. Może się to wydawać marzeniem lub po prostu utopią nie do osiągnięcia w naszych czasach – jak powtarza papież Franciszek – rozbitych przez „III wojnę światową na kawałki”. Jest to jednak konkretny cel ruchu powiązanego ze Wspólnotą Sant’Egidio – „Młodzi dla Pokoju”, który zebrał się pod koniec sierpnia w Berlinie.

Obserwator
8-9

Obserwator

Czy czasy jądrowego rozbrojenia dobiegają końca, jak ocenia powiązany z amerykańskimi siłami zbrojnymi Instytut Brookings? Najwyraźniej. Nowa amerykańska doktryna obronna, zakładająca możliwość jednoczesnego ataku jądrowego przez Rosję, Chiny i Koreę Północną, oznacza całkowitą zmianę myślenia Amerykanów o bezpieczeństwie.

treści wiary
14-15

Owoc i Krosno

Wincenty Łaszewski

Człowiek ma prawo się narodzić. W planach Bożych jest on niezbędny. Jak Maryja...

warte uwagi
16

Od dekady nie zaznali pokoju

Caritas Polska

Aisha ma 10 lat, czyli tyle, ile trwa wojna w Jemenie. Tak jak wiele jemeńskich dzieci nie zna innej rzeczywistości. Mieszkańców Jemenu od 2018 r. wspiera Caritas Polska, niosąc pomoc żywnościową i medyczną.

liturgia tygodnia
17-20

Uzdrowienie głuchoniemego

Słowa Ewangelii według św. Marka Mk 7, 31-37

Jaka jest relacja między słowem Bożym a modlitwą?

Ks. Mariusz Frukacz

Bardzo ważną rzeczą dla katolika jest lektura Pisma Świętego. Chodzi o to, aby z jednej strony poznać treść Biblii, a z drugiej – aby ta lektura była łączona z modlitwą.

Boża odpłata

Ks. Mariusz Woźniak

Jakże często słyszymy, że wreszcie Bóg kogoś ukarał lub że kogoś spotkała kara Boska. Nierzadko słowa te są wypowiadane z satysfakcją, że zło spotkało się z odpowiednią karą (dobrze mu tak) – oby, oczywiście, kara ta nie dotyczyła nas samych.

Zbawcza interwencja Boga

O. Krzysztof Osuch, jezuita

Kto dobrze słyszy i mówi bez trudności, ten na ogół traktuje te zdolności jako stan oczywisty i należny. Głębsza refleksja przychodzi wtedy, gdy coś się popsuje. Gdy doświadczamy poważniejszego uszczerbku na zdrowiu, ze zrozumieniem przytakujemy Janowi Kochanowskiemu, który trafnie stwierdza: „Szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie, jako smakujesz, aż się zepsujesz”.

Błogosławiona służąca

Ks. Mariusz Frukacz

Żyła duchowością św. Franciszka z Asyżu, była tercjarką franciszkańską.

moim zdaniem
21

Solidarność i sprzeciw

Ks. Paweł Bortkiewicz

Gdy kierunek działań podejmowanych w celu pomnożenia dobra wspólnego nie odpowiada najgłębszym ludzkim przekonaniom, wówczas człowiek zmuszony jest przyjąć postawę sprzeciwu.

życie Kościoła
22-27

Kościół i pokolenie alfa

Karolina Mysłek

Czy do dzieci, które urodziły się „ze smartfonem w ręku”, trzeba mieć inne podejście duszpasterskie? Jak mówić im o Bogu w coraz bardziej zlaicyzowanym świecie?

Święte recepty

COB

Relacja z tymi, którzy są już w niebie, to prawdziwe lekarstwo na współczesne problemy: samotność, lęk, pustkę.

Selfie z bohaterem

Anna Murawska

Orszak Dziejów to nauka historii przez bezpośrednie spotkanie z postaciami zasłużonymi dla naszej ojczyzny, które idą w korowodzie, a następnie spędzają czas z widzami i opowiadają im o swoich osiągnięciach, rozdają wizytówki, pozują do zdjęć.

świat wokół
28-29

Zniknęło pół miliona dzieci

Marek Bober

Władze USA nie są w stanie wyjaśnić, co się stało z tysiącami nielegalnych nieletnich migrantów, którzy w ostatnich 5 latach przekroczyli ich granicę. Podejrzewa się m.in. handel ludźmi.

nasze sprawy
30-31

Jesteśmy tylko mostem

Justyna Jarosińska

Kiedy tragedia na Bliskim Wschodzie wstrząsnęła polskim oficerem, postanowił rzucić wszystko, by ratować ofiary wojen i terroru. Tak narodziła się fundacja, która od lat zmienia losy tych, o których świat zapomniał.

sylwetka
32-33

Kompetencje, panowie!

Maria Fortuna-Sudor

Nie wikłał się w bieżące spory polityczne – dla niego nadrzędną sprawą była gospodarka II RP.

punkt widzenia
34-35

Religia w trybunale

Paweł Sarafin

Prezes Sądu Najwyższego dr hab. Małgorzata Manowska zaskarżyła do Trybunału Konstytucyjnego rozporządzenie minister edukacji zmieniające zasady organizacji lekcji religii w szkołach i przedszkolach. Orzeczenie TK może jeszcze bardziej wzmocnić konstytucyjną gwarancję nauczania religii w szkole.

Co dalej z naszymi lasami?

Artur Stelmasiak

Konsultacje społeczne przeprowadzone przez regionalne dyrekcje Lasów Państwowych okazały się totalną porażką Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Ponad 90% pytanych sprzeciwia się ograniczeniom prowadzenia gospodarki leśnej.

moim zdaniem
36-37

Pies zamiast dziecka?

Jacek Pałkiewicz

Bywa, że społeczność jest bardziej poruszona doniesieniami o przemocy wobec zwierząt niż komunikatami z pola wojny.

Dość tego!

Witold Gadowski

Już najwyższy czas na to, aby katolicy w Polsce podnieśli głowy i jasno przystąpili do obrony wiary, tradycji, a co za tym idzie... polskości!

historia
38-39

Na straży Rzeczypospolitej

Bogdan Kędziora

Korpus Ochrony Pogranicza miał chronić granice Polski na północy i wschodzie.Granice te liczły ponad 2 tys. km.

niedziela z kulturą
44

Letnie opowieści

W.D.

Dwie generacje

J.K.

Ciemne doliny

J.K.

Dawne granie

W.D.

Kącik dla dzieci
50-51

Kolorowanka

niedziela z kulturą
52-61

Jesień w teatrze

Tomasz Łabonarski

Program telewizyjny

Muzyka skupienia, frazy piękna

Piotr Iwicki

opowiadanie
56-58

Mostek i inne kłopoty

Wikary Makary

Bywają dni gładkie jak aksamit, ale przychodzą po nich zwykle tak chropowate jak papier ścierny. Ten akurat, według proboszcza, należał zdecydowanie do tej drugiej kategorii. Zaczęło się niewinnie od porannej liturgii, a po niej od zwyczajnych codziennych przekomarzań proboszcza z kościelnym, bo inaczej pewnie być nie może.– To zamiast kawy. Podnoszę mu ciśnienie. Rano to w sam raz – usprawiedliwia się kościelny po nagłym wyjściu proboszcza z zakrystii.

sprawy rodzinne
60-61

Nasze pole minowe

Bernadeta Grabowska

Czym są punkty zapalne w małżeństwie? Jak ugasić je w porę, aby nie stały się zarzewiem kłótni, a nawet poważniejszego konfliktu, który będzie początkiem kryzysu?

dobre rady
62-64

Śliwki

Emilia Pieńkowska, psychodietetyk

Badania wskazują na wiele korzyści zdrowotnych wynikających z konsumpcji śliwek, zarówno świeżych, jak i suszonych.

Budyń owsiany ze śliwkami i nerkowcami

Z napoju odlej 50 ml, wymieszaj z budyniem i połową erytrolu. Resztę zagotuj z płatkami owsianymi. Do gotującego się napoju z płatkami dodaj przygotowany wcześniej budyń i gotuj wszystko jeszcze przez chwilę, cały czas mieszając. Do innego rondelka wlej odrobinę wody, wsyp resztę erytrolu i podgrzewaj ok. 1 min na dużym ogniu.

Wrzesień z alzheimerem

Anna Wyszyńska

Cukrzyca, astma, osteoporoza i wiele innych chorób ma w kalendarzu swoje dni. Chorobie Alzheimera poświęcono cały miesiąc. Jest to wrzesień

Niedziela z kulturą
64

Krzyżówka

dobre rady
64

Ojciec alkoholik we wspólnym mieszkaniu

Bożena Kwiecińska, prawnik

Mój ojciec non stop pije, znęca się nad nami psychicznie, do niczego się nie dokłada, a ze wszystkiego korzysta. Wzywaliśmy już policję – ta zabiera go do izby wytrzeźwień, po czym on po kilku godzinach wraca. W jaki sposób pozbyć się ojca alkoholika z domu? Dodam, że dom, w którym mieszkamy, jest współwłasnością rodziców.

Bliżej Życia z Wiarą
66-79

Kartka z kalendarza

Wyzwanie: spośród wszystkich wiadomości wyłapujmy zwłaszcza te pozytywne, które napawają optymizmem i nadzieją. Im więcej będziemy klikać w dobre wiadomości na naszych elektronicznych narzędziach, tym więcej będzie się ich pojawiało. Warto zacząć skupiać się na pozytywnych aspektach życia!

Zaufanie Bogu wyzwala cuda

Wysłuchała Angelika Kawecka

Potrzeba świadków Chrystusa, którzy swoim życiem dadzą przykład, że zaufanie Bogu przynosi owoce – przekonuje w swoim świadectwie Marta Kluczniak, która po nawróceniu znalazła przystań w Ruchu Światło-Życie.

Worek z kapciami

Elżbieta Nowak

Nie ma lekko! Skończył się pierwszy tydzień września i ze światem lata i wakacji czas się rozstać definitywnie. Przynajmniej jeśli chodzi o osoby w wieku szkolnym, popularnie zwane uczniami. Bo na studentów jeszcze nie pora. Oni zaczną swój znój w październiku.

Z Hollywood do klasztoru

Zagrała u boku Elvisa Presleya w kinowym hicie. Kiedy świat był u jej stóp, w wieku zaledwie 24 lat, wstąpiła do zakonu.

Wstydliwy problem

Katarzyna Galarowicz Naturoterapeuta Natura-Med

Nietrzymanie moczu to choroba, która może doskwierać każdemu. Warto więc działać i szukać rozwiązań, gdyż istnieją duże możliwości jej wyleczenia.

Owoc dzikiej róży

Ojciec Henryk

Teraz jest najlepszy czas, aby nazbierać owoców dzikiej róży.

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną

Agnieszka Zarzecka

Jak cię widzą, tak cię piszą. Jak więc zrobić dobre wrażenie na przyszłym pracodawcy?

Dania mięsne z grzybami

Leśne grzyby i mięso to dobre połączenie – nawzajem podkreślają swój smak. Można z nich przygotować dania, które zachwycają zarówno aromatem, jak i smakiem.

Podróże po Śląsku

A.C.

Jest kojarzony z niemiecko brzmiącą gwarą, kopalniami, ciężkim przemysłem i roladą z kluskami. Zapraszamy na Górny Śląsk – miejsce z bogatą historią i tradycją.

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela Plus

Czy wiecie, dlaczego…

I.C.

...od ponad 30 lat w pierwszym tygodniu września w środku lasów raciborskich sprawowana jest Msza św.?

W polskim Libanie

Beata Pieczykura

Cisza i nieskażona przyroda towarzyszą tym, którzy na kilka dni zostawiają cały zgiełk świata i wybierają pobyt na pustyni. Dlaczego przybywają do Pustelni św. Szarbela w Nowym Belęcinie? Co tam przeżywają?

Zostanie w sercach

Maria Fortuna-Sudor

To rzadki przypadek, żeby poszczególne części Różańca zostały przedstawione na scenie – przekonuje ks. dr Marek Krupa, proboszcz ze Skrzydlnej.

Dar trzeźwości

Odkąd jestem trzeźwy, moje życie zmieniło się o 180 stopni. To naprawdę piękne – mówi trzeźwiejący alkoholik Jarosław Michalik.

Biblia na skrawku ziemi

I.C.

A może warto na chwilę oderwać się od codzienności i pospacerować między figowcami, daktylowcami i pszenicą, przejść przez Morze Czerwone i usiąść pod górą Synaj…

Bądź dobry jak chleb

Oprac. za: leonw.pl

Były profesjonalna scena z nagłośnieniem i namioty sponsorów, przybyło kilkadziesiąt młodych osób zaangażowanych w prowadzenie i występy, a dookoła roznosił się zapach świeżego pieczywa.

Przyszedłem, by służyć

Oprac. za: diec. radomska

Czterdziestu czterech ministrantów uczestniczyło w szkole ceremoniarza, która odbyła się w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu.

Niedziela częstochowska

Interwencje Matki Bożej

Karol Porwich

Nasz związek wisiał na włosku. Szukaliśmy pomocy w różnych miejscach, ale kiedy udaliśmy się na Jasną Górę przed oblicze Matki Bożej, nasza sytuacja się odmieniła. Maryi zawdzięczamy to, że jesteśmy razem – przyznają Katarzyna Dąbrowska i jej mąż Piotr.

Razem jest lepiej

Maciej Orman

W tegorocznych rekolekcjach wakacyjnych, organizowanych przez Ruch Światło-Życie Archidiecezji Częstochowskiej, wzięło udział ok. 400 osób. Część z nich spotkała się na Powakacyjnym Dniu Wspólnoty w parafii św. Józefa Rzemieślnika w Częstochowie.

Opiekunka na trudne czasy

Iga Cierniak

Zagościłaś dziś, Matko, w naszej parafii, abyśmy mogli choć na chwilę się zatrzymać, zapomnieć o codziennych kłopotach, powierzyć Ci nasze prośby – przywitali Matkę Bożą wierni w Ciężkowicach.

Niedziela kielecka

Sto lat (i znacznie dłużej)

Agnieszka Dziarmaga

Rozwój Kapituły Wiślickiej, zaliczanej do jednej z najstarszych na ziemiach polskich, łączy się z rozkwitem miejscowej kolegiaty. W tym roku 8 września kanonicy świętują stulecie jej odnowienia.

Lider w skali kraju

Katarzyna Dobrowolska

Caritas Polska przygotowała raport o skali pomocy, pokazujący w liczbach działania poszczególnych Caritas diecezjalnych. Jak prezentuje się działalność naszej Caritas na tle innych?

Błogosławiony Wincenty, módl się za nami

Władysław Burzawa

Jako chrześcijanie – niezależnie od tego, jakie będą trendy we współczesnym świecie – musimy się trzymać Ewangelii, musimy wiedzieć, że życie jest święte od początku do końca – mówił kard. Kazimierz Nycz 25 sierpnia w kościele opactwa cystersów w Jędrzejowie.

Niedziela legnicka

Chleb powszedni i świąteczny

Ks. Piotr Nowosielski

W 3 językach: polskim, czeskim i ukraińskim miała miejsce modlitwa podczas ekumenicznego nabożeństwa dziękczynnego ,,Za dar chleba”, która odbyła się 25 sierpnia w Kościele Pokoju w Jaworze. Była ona wpisana w obchód, zapoczątkowanego w tym mieście w 1977 r., „Święta Chleba i Piernika”.

Służył, dopóki starczyło sił

Ks. Piotr Nowosielski

15 sierpnia, kiedy radowaliśmy się świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, dotarła wieść o śmierci śp. ks. prał. Franciszka Krosmana. Był najstarszym kapłanem seniorem w diecezji, został bowiem odwołany do wieczności w 95. roku życia i 69. roku kapłaństwa.

Zakrólowała nad Złotoryją

Ks. Piotr Nowosielski

– W imię Boże, zaczynamy! – po tych słowach, wypowiedzianych przez proboszcza franciszkańskiej parafii św. Jadwigi w Złotoryi, o. Bogdana Koczora OFM, 15 sierpnia wyruszyła procesja na „Wilczak”, miejscową górę, dominującą nad miastem.

Niedziela przemyska

Abyśmy zawsze dzielili się chlebem

Edyta Grabowska

Dziękujmy Panu Bogu, że mamy chleb i nie cierpimy głodu. Chleb łamany nie dzieli ludzi, ale łączy. Oby nas wszystkich łączył – mówił abp Adam Szal.

Bathos, znaczy głębiej

Ks. Maciej Flader

W domu rekolekcyjnym w Rzepedzi odbyła się II edycja Festiwalu Bathos. Ponad sto osób z całej Polski uczestniczyło w spotkaniach, warsztatach, koncertach i modlitwie, które miały pogłębić ich relację z Bogiem.

Cierpliwość i wiara świętych

Ks. Maciej Flader

Strzeż zatem powierzonego ci depozytu wiary apostolskiej, strzeż go jak dobry zarządca i rozdzielaj hojnie jego skarby, aby jak dobre ziarno, przynosił owoce w Kościele i społeczeństwie – mówił kard. Pietro Parolin, sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej, podczas święceń biskupich ks. prał. Kryspina Dubiela, który 1 lipca został mianowany przez papieża Franciszka nuncjuszem apostolskim w Angoli oraz na Wyspach Świętego Tomasza i Książecej.

Niedziela warszawska

Z bezdomnymi i przy królu

Z o. Szymonem Janowskim rozmawiał Łukasz Krzysztofka

O tym, co łączy warszawskich kapucynów ze zwycięstwem pod Wiedniem, obrazie Matki Bożej Loretańskiej z kościoła przy ul. Miodowej i kapucyńskich zasługach nie tylko dla ducha warszawiaków z o. Szymonem Janowskim rozmawia Łukasz Krzysztofka.

U Boglewickiej Pani

Monika M. Zając

Najświętsza Panno Maryjo, Niepokalana i Wniebowzięta, od wieków czuwasz nad nami w swym boglewickim kościele… Taką modlitwę, przed wizerunkiem swojej Matki i Orędowniczki, zanoszą wierni w kościele Przemienienia Pańskiego w Boglewicach – dziś niewielkiej parafii między Grójcem a Warką, słynącą również z pięknych sadów.

Przy sercu Ojca

Łukasz Krzysztofka

Jego zamyślona postać spogląda z pomnika przy Krakowskim Przedmieściu na dziesiątki tysięcy warszawiaków, przemierzających codziennie te reprezentacyjną ulicę stolicy i zdaje się pytać: dokąd zmierzasz, Warszawo? Dokąd podążasz, człowieku?

Reklama

Najpopularniejsze

Abp Wacław Depo: odnówmy śpiewanie suplikacji w naszych...

Kościół

Abp Wacław Depo: odnówmy śpiewanie suplikacji w naszych...

Nowenna do św. Ojca Pio

Wiara

Nowenna do św. Ojca Pio

Powódź uderza w diecezję świdnicką. Dramat...

Niedziela Świdnicka

Powódź uderza w diecezję świdnicką. Dramat...

Jaka jest moja ufność w Bogu?

Wiara

Jaka jest moja ufność w Bogu?

Nie żyje ks. Piotr Sofij. Miał zaledwie 38 lat

Kościół

Nie żyje ks. Piotr Sofij. Miał zaledwie 38 lat

Nowenna do św. Stanisława Kostki

Wiara

Nowenna do św. Stanisława Kostki

Mama ks. Olszewskiego: To moje biedne umęczone dziecko......

Kościół

Mama ks. Olszewskiego: To moje biedne umęczone dziecko......

Zniszczono figurę Matki Bożej

Kościół

Zniszczono figurę Matki Bożej

Modlitwa w czasie powodzi. Do kogo zwrócić się w czasie...

Wiadomości

Modlitwa w czasie powodzi. Do kogo zwrócić się w czasie...