Reklama

Łęczna

U św. Magdaleny

Niedziela lubelska 4/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W pierwszą niedzielę listopada 2000 r. abp Józef Życiński przeprowadził wizytację kanoniczną parafii pw. św. Marii Magdaleny w Łęcznej. Parafia ta, tradycyjnie już siedziba dziekana dekanatu łęczyńskiego, liczy 11.600 osób przy 12.150 zamieszkałych na terenie parafii.

Z historii parafii

Specyfiką parafii pw. św. Marii Magdaleny jest obecnie ogromne zróżnicowanie: ludność wiejska z terenu większej części gminy Łęczna, mieszkańcy tzw. "Starej Łęcznej" (miasta) i przeważająca liczebnie ludność nowego osiedla Samsonowicza, zwanego do niedawna górniczym, choć obecnie zatracającego swą jednolitość w toku przemian gospodarczych i kulturowych. historia parafii sięga roku 1350, kiedy wybudowano drewniany kościół pw. Marii Magdaleny i ludność obrządku łacińskiego, korzystająca dotąd z posługi duszpasterskiej parafii w Nowogrodzie, mogła na miejscu zaspokoić potrzeby religijne. Równolegle istniała parafia greckokatolicka (do 1612 r. prawosławna) oraz gmina żydowska. XVI wieczna historia odnotowuje istnienie w Łęcznej drugiej świątyni chrześcijańskiej pw. Świętego Ducha, której pozostałością jest nazwa ulicy Świętoduska oraz funkcjonującego do lat 80. naszego stulecia domu parafialnego. W XVI wieku był tu kościół św. Stanisława i Marii Magdaleny. Miasto Łęczna liczy 533 lata, a obecnie istniejący kościół został wybudowany w latach 1618-1631.

Pod znakiem miłosierdzia

Wizytującego po raz pierwszy łęczyńską parafię Księdza Arcybiskupa powitał proboszcz i dziekan łęczyński ks. kan. Janusz Rzeźnik, który zarządza parafią od 1987 roku. Przedstawił on charakterystykę życia parafii, specyfikę przemian w ostatnich latach oraz problemy, z jakimi borykają się wespół wierni i duszpasterze. W pracy kapłańskiej proboszcza wspomagają czterej wikariusze: ks. Jan Gaik, ks. Piotr Jastrzębski, ks. Mariusz Kępa, ks. Sylwester Wanicki oraz rezydent ks. Ryszard Lipian. W parafii szerzy się kult Miłosierdzia Bożego, znaczony misjami Miłości Miłosiernej w r. 1994, odpustem dorocznym w niedzielę Miłosierdzia Bożego i sprowadzeniem w ubiegłym roku do świątyni relikwii św. S. Faustyny z podkrakowskich Łagiewnik. Wielkim przeżyciem duchowym i znaczącym wydarzeniem w życiu lokalnej wspólnoty było nawiedzenie parafii przez figurę Matki Bożej Fatimskiej w lutym 1996 roku. Wielu wiernych uczestniczy do tej pory w tzw. procesjach fatimskich w dniu 13 każdego miesiąca od maja do października. Rada Miasta uchwaliła nadanie nazwy "Aleja Matki Bożej Fatimskiej" pieszemu ciągowi wiodącemu z górniczego osiedla do kościoła.

Z inicjatywy Księdza Dziekana w nowym domu parafialnym powstała w 1996 roku stacja opieki Caritas, nad którą sprawuje on duchową opiekę i administracyjny nadzór. Od dwóch lat organizowane są tam comiesięczne akcje honorowego krwiodawstwa, a pracownice stacji sprawują codzienna opiekę nad chorymi w domach. Przy parafii istnieje świetlica środowiskowa dla dzieci, prowadzona przez wolontariat młodzieży i członków KSM. Na pewien czas przygarnięci zostali także podopieczni Środowiskowego Domu Pomocy Społecznej, pozbawieni dachu nad głową po pożarze siedziby, mieszczącej się w zajeździe "Mustang".

Duszpasterstwo

W każdą niedzielę ukazuje się gazeta "Tydzień w parafii" oraz " Magdalenka" dla dzieci. Sporadycznie wydawany jest obszerniejszy " Posłaniec św. Magdaleny". W kościele prowadzone są prace konserwatorskie przy trzech zabytkowych ołtarzach, remont więźby dachowej i wymiana organów. Zakończone są prace przy zabezpieczaniu konstrukcji budynku kościoła, a okna świątyni zdobią częściowo nowe witraże. Wysiłkiem parafian prowadzony jest gruntowy remont zabytkowej starej plebani. Ze względu na szczupłość miejsca w kościele w każdą niedzielę odprawianych jest osiem Mszy św. (w tym jedna w kaplicy wiejskiej). Wielką potrzebą jest wybudowanie "nowego miejsca dla Chrystusa" - kościoła filialnego na osiedlu Samsonowicza. O pracy Rady Duszpastersko - Parafialnej relację Metropolicie Lubelskiemu złożył jej wice przewodniczący Józef Winiarski. Arcybiskup spotkał się ze społecznością rodzin górników oraz z rolnikami, po czym wziął udział w inauguracji roku akademickiego Katolickiej Wszechnicy Ludowej. Trzeci rok mieści się ona w budynku Zespołu Szkół Ogrodniczych w Łęcznej. Opiekę nad tym przedsięwzięciem sprawuje referent diecezjalny Wszechnic ks. dr Stanisław Sieczka, a w imieniu dziekana ks. Janusz Gaik.

Ksiądz Arcybiskup spotkał się także z dziećmi i ich nauczycielami oraz katechetami. Z wychowawcami młodego pokolenia spotkał się w parafialnej auli im. Jana Pawła II, gdzie podjął refleksję nad tożsamością i posługą wychowawcy w duchu nadziei, wierności dziedzictwu prawdy objawionej i odkrywanej przez naukę. W niezwykle życzliwej atmosferze prowadzono dialog o społecznym wymiarze miłości bliźniego oraz o zagrożeniach cywilizacji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

2024-04-18 13:53
Helena Kmieć

Fundacja im. Heleny Kmieć

Helena Kmieć

W związku z wieloma pytaniami i wątpliwościami dotyczącymi drogi postępowania w procesie beatyfikacyjnym Heleny Kmieć, wydałem oświadczenie, które rozwiewa te kwestie - mówi postulator procesu beatyfikacyjnego Helelny Kmieć, ks. Paweł Wróbel SDS.

Więcej ...

Papież wprowadza zmiany w watykańskim sądownictwie

2024-04-19 17:15

PAP/MAURIZIO BRAMBATTI

„Doświadczenie zdobyte w ciągu ostatnich kilku lat w dziedzinie wymiaru sprawiedliwości doprowadziło do konieczności podjęcia szeregu interwencji związanych z systemem sądowniczym Państwa Watykańskiego” - czytamy w najnowszym liście apostolskim w formie motu proprio opublikowanym dzisiaj. W ten sposób Franciszek dalej rozwija przepisy regulujące te kwestie. Zgodnie z nowymi wytycznymi zwykli sędziowie przestają sprawować urząd w wieku 75 lat, a sędziowie kardynałowie w wieku 80 lat.

Więcej ...

Rekolekcje Wspólnoty Trudnych Małżeństw SYCHAR

2024-04-20 15:01

ks. Paweł Kłys

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Jezu, uczyń serce moje miłosiernym tak, jak Twoje

Wiara

Jezu, uczyń serce moje miłosiernym tak, jak Twoje

Odpowiedzialni za formację księży debatowali o kryzysach...

Kościół

Odpowiedzialni za formację księży debatowali o kryzysach...

Święty ostatniej godziny

Niedziela Przemyska

Święty ostatniej godziny

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....