Reklama

Niedziela Lubelska

Z miłością po wzburzonych falach

Niedziela lubelska 36/2017, str. 6

Kaplica w Nowej Woli

Kaplica w Nowej Woli

13 sierpnia zakończyła się wizytacja kanoniczna w parafii św. Marii Magdaleny w Sernikach.

W deszczowy poranek abp. Stanisława Budzika w progach świątyni powitał proboszcz ks. Mirosław Łysko wraz z licznie zebranymi parafianami. W obecności dziekana ks. Andrzeja Juźko proboszcz złożył sprawozdanie o materialnym i duchowym stanie parafii. Ksiądz Arcybiskup modlił się z wiernymi w kościele parafialnym, odwiedził wszystkie kaplice filialne; spotkał się z chorymi, radą duszpasterską, nauczycielami, grupami formacyjnymi i duchowieństwem z dekanatu lubartowskiego oraz nawiedził miejscowy cmentarz.

W małych wspólnotach

W kaplicy pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Wólce Zabłockiej Pasterza powitali Ewelina Lejkowska i Konrad Bielak. Ksiądz Arcybiskup koncelebrował Mszę św. z o. Marianem Żeleźniakiem, oblatem i tutejszym rodakiem. Liturgię uświetnił chór żeński Sursum Corda, w którego skład wchodzą: Wioletta, Barbara, Anna, Ewelina i Dominika.

Reklama

Ks. Mirosław Łysko zaprezentował wspólnotę, w której myśl o budowie kaplicy zrodziła się w 1981 r. Dwa lata później powołano komitet budowy kaplicy. Inwestycję w końcowej fazie nadzorował ks. Jan Bednara. Proboszcz ks. Władysław Lachowski przeznaczył na inwestycję 650 tys. zł z kasy parafialnej. Pierwszą Mszę św. odprawiono 13 grudnia 1983 r. W kaplicy często modlą się wierni z Kaznowa z diecezji siedleckiej. Przy kaplicy zawiązały się dwa koła różańcowe męskie i dwa żeńskie, grupa kolędników misyjnych i koło teatralne, które z katechetą przygotowuje uroczystości paraliturgiczne.

W homilii abp Budzik nawiązał do wiary Apostołów, a szczególnie św. Piotra. Podkreślał, że prawda o człowieku ujawnia się w sytuacjach ekstremalnych, odsłaniających moc lub słabość, miłość lub jej zafałszowanie.

Niosąc miłosierdzie

W kaplicy pw. Miłosierdzia Bożego w Nowej Woli Metropolitę Lubelskiego powitały dzieci. Proboszcz przybliżył historię filii i sytuację wiernych, którzy wraz z ks. Lachowskim partycypowali w kosztach jej budowy i wyposażenia, przy wsparciu grupy osób z Kolonii Wola Sernicka. Pierwsza Msza św. sprawowana była w Nowy Rok 1984 r. Przy kaplicy prężnie działa Legion Maryi i 4 koła Żywego Różańca.

Reklama

W homilii Pasterz położył akcent na tajemnicę Bożego Miłosierdzia i uczynki miłosierne. Podkreślał, że troska o ubogich i potrzebujących nie jest wymysłem najnowszych dziejów Kościoła, lecz była zawsze w centrum nauczania i praktyki życia. – Dziękujmy Bogu za tych, którzy te uczynki wypełniają. Panie Jezu, dziękujemy Ci za tych, którzy niosą miłosierdzie głodnym; ślubują ubóstwo, aby nieść pomoc jeszcze uboższym od siebie. Chlebie Żywy, wspomóż głodujących i umierających z głodu; poślij do nich ludzi miłosiernych! Otwieraj nasze serca na wszelkie przejawy głodu. Daj nam rozumieć ludzkie pragnienia i tak, jak Ty wychodzić im naprzeciw z kubkiem wody i miłością, która jest kanałem Wody Żywej – modlił się.

Kolejna wspólnota – w Nowej Woli, którą Ksiądz Arcybiskup odwiedził o godz. 15, sprawia wrażenie samodzielnej parafii. Nie tylko poprzez infrastrukturę (obszerna świątynia pw. Matki Bożej Częstochowskiej z domem parafialnym, dzwonnica z trzema dzwonami, pomnik św. Jana Pawła II), lecz także przez zaangażowanie i liczbę wiernych, kierujących tutaj swoje kroki.

Od historii do dziś

W skład parafii, która powstała w 1603 r., wchodzi obecnie 3800 wiernych z miejscowości: Czerniejów, Marysin, Nowa Wieś, Nowa Wola, kolonie i wsie Serniki i Wola Sernicka, Wólka Zabłocka. Młody zespół duszpasterzy tworzą wraz z proboszczem ks. Zbigniew Gasperski i ks. Ryszard Zalewa. W parafii działa 13 kółek Żywego Różańca, koło Przyjaciół Radia Maryja i 3 grupy Legionu Maryi.

Wizytacyjną klamrą były Msze św. sprawowane w kościele parafialnym. Splendoru dodały poczty sztandarowe: Ochotniczej Straży Pożarnej z Nowej Woli i Woli Sernickiej, Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Woli Sernickiej oraz szkół podstawowych: im. Marii Konopnickiej w Woli Sernickiej i im. Jana Kochanowskiego w Nowej Woli. Przybyli wójt i samorządowcy.

Metropolita Lubelski podkreślił, że chrześcijanin to człowiek, który na wzór św. Marii Magdaleny żyje wiarą w zmartwychwstanie Chrystusa, zwycięstwo dobra nad złem i miłości nad nienawiścią. Parafianie zaznaczyli tę wiarę aktywnym żywym uczestnictwem w Liturgii całych grup formacyjnych i przyjęciem Komunii św. W kazaniu abp Budzik przypomniał cele i zadania wizytacji kanonicznej. Nawiązując do słowa Bożego, mówił: – W świecie, który brutalnie walczy o zysk i skuteczność, wierność takim wartościom, jak wrażliwość, bezinteresowność, ustępliwość, wydaje się chodzeniem po falach jeziora. Wyjaśniał nauki płynące z perykopy ewangelicznej: – Jezus jest z nami w łodzi Kościoła; nie pozwoli nam zatonąć w odmętach. Jest Tym, który przynosi wyzwolenie. Jego serce jest szeroko otwarte na potrzebujących pomocy, ratunku; nie wolno więc popadać w rozpacz, zwątpienie. Nie wolno się załamywać, bo w chwili największej udręki Jezus jest szczególnie blisko. Wystarczy chwycić Jego wyciągniętą dłoń, wtedy wszystko staje się możliwe dla tych, którzy Mu ufają.

2017-08-30 12:21

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rosyjski ambasador: wizyta papieża w Moskwie jest możliwa

jurvetson / Foter.com / CC BY

Wizyta papieża w Moskwie lub spotkanie z patriarchą Cyrylem w innym kraju Europy lub Azji jest możliwa - uważa Alexander Awdejew, ambasador Rosji przy Stolicy Apostolskiej.

Więcej ...

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

Więcej ...

USA: spory wokół uprawiania jogi w szkołach

2021-04-20 14:29
Dobra atmosfera i solidna kadra nauczycielska to największe atuty szkoły

Archiwum szkoły

Dobra atmosfera i solidna kadra nauczycielska to największe atuty szkoły

Brytyjski dziennik "The Guardian" pisze o niekończących się sporach wokół wprowadzenia ćwiczeń jogi w szkołach w stanie Alabama. Jest to jedyny stan amerykański, w którym od 28 lat nie wolno uprawiać jogi w szkołach. Do zniesienia tego zakazu dąży, dyskutując o tym na różnych szczeblach prawodawstwa stanowego prawnik Jeremy Gray, który od wielu lat uprawia te ćwiczenia, uważając je za pożyteczne zarówno na płaszczyźnie fizycznej, jak i jako metodę na „skupienie i bycie cierpliwym”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jak czytać Biblię?

Kościół

Jak czytać Biblię?

Uwaga oszuści!

Niedziela Wrocławska

Uwaga oszuści!

Św. Agnieszko z Montepulciano! Czy Ty rzeczywiście...

Św. Agnieszko z Montepulciano! Czy Ty rzeczywiście...

UNESCO doceniła geniusz chrześcijański

UNESCO doceniła geniusz chrześcijański

Nowe cuda świętego stygmatyka

Wiara

Nowe cuda świętego stygmatyka

Bp Wróbel: technologia produkcji szczepionek AstraZeneca i...

Kościół

Bp Wróbel: technologia produkcji szczepionek AstraZeneca i...

77. rocznica święceń kapłańskich najbardziej znanego...

Kościół

77. rocznica święceń kapłańskich najbardziej znanego...

Bóg wskrzesił Go z martwych, czego my jesteśmy świadkami

Wiara

Bóg wskrzesił Go z martwych, czego my jesteśmy świadkami

Biskup z charyzmatem radości

Niedziela Częstochowska

Biskup z charyzmatem radości