Reklama

Ks. Waldemar Wesolowski

Odpust u św. Jacka

2017-08-30 12:21

Ks. Waldemar wesołowski
Edycja legnicka 36/2017, str. 5

W parafii św. Jacka w Legnicy zakończyło się triduum odpustowe ku czci św. Jacka. Sumie odpustowej przewodniczył biskup świdnicki Ignacy Dec.

Przy ołtarzu stanęło kilkunastu kapłanów, były też siostry zakonne, przedstawiciele parlamentarzystów oraz wierni z parafii i miasta. W homilii Biskup Świdnicki mówił o powołaniu św. Jacka do głoszenia Ewangelii, o miejscu Eucharystii i kultu Matki Bożej w jego życiu. Inspiracją do homilii była figura św. Jacka znajdująca się na kolumnadzie Placu św. Piotra w Rzymie, ukazująca świętego trzymającego w dłoniach monstrancję i figurkę Matki Bożej.

– To jedyny polski święty ukazany w tej kolumnadzie – przypomniał bp Dec. Wspominając o czasach średniowiecza, w których żył św. Jacek, Ksiądz Biskup podkreślił, że był to okres wielkiego rozkwitu nauki i wiary. – To był czas wielkich świętych, wielkich uniwersytetów. Św. Jacek najpierw przygotowywał się do swojej misji w Bolonii, Padwie i Paryżu. Potem ruszył z Ewangelią w ręku, został posłany, by umacniać wiarę – mówił Kaznodzieja. W tym kontekście zaznaczył, że każdy z nas jest powołany i posłany do bycia świadkiem Jezusa. – Słowem i życiem mamy głosić Dobrą Nowinę we wszystkich wymiarach naszego życia, by Słowo Boże nie zanikło w zgiełku tego świata – zaznaczył bp Dec.

Reklama

Drugą część homilii poświęcił kultowi Eucharystii w życiu św. Jacka. – W swoim nauczaniu św. Jacek prowadził ludzi do Eucharystii, do adoracji, do modlitwy i wiary, do życia chrześcijańskiego. To, że właśnie w tym kościele zaistniał Cud Eucharystyczny, jest może zasługą wstawiennictwa św. Patrona. Podejmujcie zatem pobożność eucharystyczną, żeby pielgrzymi przybywający tutaj widzieli, że Jezus jest tu obecny i jest na pierwszym miejscu – mówił Biskup Świdnicki. Podkreślił też, że adoracja i modlitwa mają prowadzić do służby człowiekowi.

Wskazując zaś na rolę Matki Bożej w życiu św. Jacka, biskup Ignacy wspomniał o przeżywanym obecnie jubileuszu objawień fatimskich. Zaznaczył, że w tych objawieniach kryje się wiele prawd, które są niezwykle aktualne i w naszych czasach. Zachęcił też zgromadzonych do wnikania w treści tych objawień. – Dzisiaj też Europa jest w głębokim kryzysie, zagraża nam wiele niebezpieczeństw, dlatego trzymajmy mocno w rękach różaniec – apelował. Na zakończenie wezwał wszystkich zgromadzonych, by na wzór św. Jacka byli głosicielami Dobrej Nowiny przez słowo i świadectwo życia, by w ten sposób pomagać innym w odnalezieniu drogi do Jezusa.

Warto przypomnieć, że uroczystości odpustowe rozpoczęły się 15 sierpnia festynem rodzinnym organizowanym od wielu lat wspólnie z legnickim OSiR-em oraz modlitwą różańcową w intencji mieszkańców Legnicy. Natomiast 16 sierpnia modlono się o uchronienie miasta od klęsk żywiołowych.

Tagi:
odpust

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Wstańcie, chodźmy

Wstańcie, chodźmy

„Męskie Oblężenie Jasnej Góry”

„Męskie Oblężenie Jasnej Góry”

Festyn u ks. Andrzeja Soboty

Festyn u ks. Andrzeja Soboty

"Wstańcie, chodźmy..."

Potrzebujemy siebie nawzajem

Potrzebujemy siebie nawzajem

Młodzi kochający Teatr

Młodzi kochający Teatr

Klaretyńskie Dni Młodych 2019

Klaretyńskie Dni Młodych 2019

Myszków z Niedzielą

Myszków z Niedzielą

Mężczyźni z całej Polski w oblężeniu Jasnej Góry (II)

Mężczyźni z całej Polski w oblężeniu Jasnej Góry (II)

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem