Reklama

Ks. Waldemar Wesolowski

Odpust u św. Jacka

2017-08-30 12:21

Ks. Waldemar wesołowski
Edycja legnicka 36/2017, str. 5

W parafii św. Jacka w Legnicy zakończyło się triduum odpustowe ku czci św. Jacka. Sumie odpustowej przewodniczył biskup świdnicki Ignacy Dec.

Przy ołtarzu stanęło kilkunastu kapłanów, były też siostry zakonne, przedstawiciele parlamentarzystów oraz wierni z parafii i miasta. W homilii Biskup Świdnicki mówił o powołaniu św. Jacka do głoszenia Ewangelii, o miejscu Eucharystii i kultu Matki Bożej w jego życiu. Inspiracją do homilii była figura św. Jacka znajdująca się na kolumnadzie Placu św. Piotra w Rzymie, ukazująca świętego trzymającego w dłoniach monstrancję i figurkę Matki Bożej.

– To jedyny polski święty ukazany w tej kolumnadzie – przypomniał bp Dec. Wspominając o czasach średniowiecza, w których żył św. Jacek, Ksiądz Biskup podkreślił, że był to okres wielkiego rozkwitu nauki i wiary. – To był czas wielkich świętych, wielkich uniwersytetów. Św. Jacek najpierw przygotowywał się do swojej misji w Bolonii, Padwie i Paryżu. Potem ruszył z Ewangelią w ręku, został posłany, by umacniać wiarę – mówił Kaznodzieja. W tym kontekście zaznaczył, że każdy z nas jest powołany i posłany do bycia świadkiem Jezusa. – Słowem i życiem mamy głosić Dobrą Nowinę we wszystkich wymiarach naszego życia, by Słowo Boże nie zanikło w zgiełku tego świata – zaznaczył bp Dec.

Reklama

Drugą część homilii poświęcił kultowi Eucharystii w życiu św. Jacka. – W swoim nauczaniu św. Jacek prowadził ludzi do Eucharystii, do adoracji, do modlitwy i wiary, do życia chrześcijańskiego. To, że właśnie w tym kościele zaistniał Cud Eucharystyczny, jest może zasługą wstawiennictwa św. Patrona. Podejmujcie zatem pobożność eucharystyczną, żeby pielgrzymi przybywający tutaj widzieli, że Jezus jest tu obecny i jest na pierwszym miejscu – mówił Biskup Świdnicki. Podkreślił też, że adoracja i modlitwa mają prowadzić do służby człowiekowi.

Wskazując zaś na rolę Matki Bożej w życiu św. Jacka, biskup Ignacy wspomniał o przeżywanym obecnie jubileuszu objawień fatimskich. Zaznaczył, że w tych objawieniach kryje się wiele prawd, które są niezwykle aktualne i w naszych czasach. Zachęcił też zgromadzonych do wnikania w treści tych objawień. – Dzisiaj też Europa jest w głębokim kryzysie, zagraża nam wiele niebezpieczeństw, dlatego trzymajmy mocno w rękach różaniec – apelował. Na zakończenie wezwał wszystkich zgromadzonych, by na wzór św. Jacka byli głosicielami Dobrej Nowiny przez słowo i świadectwo życia, by w ten sposób pomagać innym w odnalezieniu drogi do Jezusa.

Warto przypomnieć, że uroczystości odpustowe rozpoczęły się 15 sierpnia festynem rodzinnym organizowanym od wielu lat wspólnie z legnickim OSiR-em oraz modlitwą różańcową w intencji mieszkańców Legnicy. Natomiast 16 sierpnia modlono się o uchronienie miasta od klęsk żywiołowych.

Tagi:
odpust

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

„Nadzieja. Zwycięstwo”

„Nadzieja. Zwycięstwo”

Bracia 24h

Bracia 24h

Nauka jest dla ciebie!

Nauka jest dla ciebie!

Noc czuwania

Noc czuwania

Komentarz dnia

Komentarz dnia

Przegląd prasy

Przegląd prasy

Częstochowa: Zapalają ogień w świecie

Częstochowa: Zapalają ogień w świecie

Caritas

Caritas

Premiera Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego

Premiera Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem