Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Siać słowo między lud

Ks. Krystian Malec,
diecezjalny moderator dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II

Karolina Krawczyk

Ks. Krystian Malec, diecezjalny moderator dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II

Dzieło Biblijne w Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej organizuje kolejną edycję Kursu Formacji Biblijnej.

Ks. Krzysztof Hawro: – Do kogo adresowany jest kurs?

Ks. Krystian Malec: – Kurs jest kierowany do młodzieży ze szkół średnich, a także osób dorosłych, które są już zaangażowane w różne ruchy i wspólnoty w Kościele, ale nie tylko. Mile widziany jest każdy katolik, który pragnie żyć słowem Bożym na co dzień. Wiemy, że niemal każda grupa religijna w Kościele opiera swoją formację na słowie Bożym, dlatego też chcielibyśmy pomóc w jeszcze lepszym rozumieniu Biblii. Nasi uczestnicy po zakończeniu formacji będą mogli wrócić do swoich domów i dzielić się nabytymi wiadomościami w we wspólnotach, parafiach i rodzinach. Będzie to również miało niewątpliwie wpływ na ich osobistą relację z Bogiem.

– Co daje poznawanie okoliczności w jakich powstawały poszczególne księgi biblijne?

– Każdą księgę Pisma Świętego należy czytać w duchu, w jakim została napisana. Jeżeli będziemy podchodzili do Biblii tylko i wyłącznie z perspektywy człowieka XXI wieku, bez jakiejkolwiek próby wejścia w kontekst historyczny, w jakim dana księga powstała, możemy zatrzymać się tylko na powierzchni, a niejednokrotnie nawet i pobłądzić. Właśnie po to jest Kurs Formacji Biblijnej, żeby bardziej poznać środowisko, w jakim powstawały kolejne księgi Pisma Świętego. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że celem naszego kursu nie jest tylko poszerzenie wiedzy intelektualnej naszych uczestników, ale ma on prowadzić do żywszej relacji z Bogiem na co dzień. Każdemu, kto pochyla się nad Bożym słowem, grozi pewna niebezpieczna sytuacja. Mianowicie, że podejdzie do czytania Biblii w sposób przedmiotowy, tzn. będzie ją traktować tylko jako książkę, jedną z pozycji na naszej półce – i to jest, oczywiście, jej wielkie zubożenie. Ale możemy i powinniśmy traktować treść Pisma Świętego w sposób podmiotowy, jako słowo Boga skierowane do nas. Niech czytanie Biblii nie będzie tylko modą, czymś, co inni robią, więc i ja chcę, bo wtedy Pan Bóg nie będzie mógł do nas przemówić w pełni. On dał nam swoje słowo po to, abyśmy wzrastali w wierze i poznawali zarówno Jego, jak i siebie. Kurs Formacji Biblijnej ma taki właśnie cel, aby wiedza intelektualna pomogła w zrozumieniu tego, co Bóg mówi do mnie dzisiaj i przełożeniu tych słów na najprostsze życiowe czynności, żebyśmy wprowadzali słowo w czyn.

– Dlaczego Kurs Formacji Biblijnej? Czy trzeba się formować przed lekturą Biblii?

– Tak, formacja jest potrzebna przy zgłębianiu Pisma Świętego. Nasza wiara nie jest rzeczywistością statyczną, lecz dynamiczną, bo ciągle się rozwijamy. Ta formacja musi przebiegać przez całe życie. Inne oczekiwania co do wiary będzie miało dziecko, inne dorastający człowiek, a jeszcze inne osoba dorosła czy w podeszłym wieku. Należy dostosować przekaz wiary do warunków i rzeczywistości współczesności, by każdy mógł zobaczyć siebie w tym wszystkim, co jest zawarte w słowie Bożym. Wierzę w to mocno, że historia każdego z nas jest w Biblii opisana, tylko trzeba umieć odnaleźć tę historię. Prawdziwe piękno Pisma Świętego odkryje człowiek, który będzie miał czas na jego rozważanie. Potrafić zobaczyć to, co jest pod powierzchną i przebić się przez zasłonę liter – to przepiękne doświadczenie. Wtedy Bóg przemawia do nas z całą mocą. Lekturze Biblii zawsze powinna towarzyszyć cierpliwość i systematyczność. Musimy też pamiętać, że Bóg szanuje naszą wolność, więc jeśli ja tego słowa Bożego do ręki nie wezmę, to Pan Bóg na siłę nie wejdzie w moje życie. Będzie próbował na różne sposoby dobijać się do nas, przypominać nam o tym, że do nas nieustannie mówi. Myślę, że nasz kurs jest właśnie jedną z takich form „przypominania się” Boga.

Reklama

– Jaka będzie tematyka tej edycji kursu?

– Kurs rozpoczniemy od zagadnień najbardziej ogólnych i wprowadzających, aby w ten sposób położyć solidny fundament, na którym będziemy budować całość Kursu. W kolejnych latach skupimy się na tematach bardziej szczegółowych. Naszym celem w pierwszym roku zajęć będzie m.in.: przekazanie uczestnikom podstawowej wiedzy związanej z powstaniem Pisma Świętego; wyjaśnienie czym jest natchnienie biblijne; wyjaśnienie, dlaczego te, a nie inne księgi uznajmy za święte i na nich opieramy naszą wiarę, przedstawienie różnić w układzie Biblii chrześcijan i Żydów; zapoznanie z językami, w których spisano Biblię; zaznajomienie z tematyką i teologią wszystkich ksiąg Starego i Nowego Testamentu.

– Kto go poprowadzi, gdzie i kiedy będzie się odbywał?

– Kurs jest prowadzony przez Dzieło Biblijne im. św. Jana Pawła II diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej we współpracy z Instytutem Nauk Biblijnych KUL oraz Katolickim Liceum Ogólnokształcącym im. Papieża Jana Pawła II w Biłgoraju. Patronat honorowy nad Kursem objął bp Marian Rojek. Miejscem wykładów będzie budynek Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Papieża Jana Pawła II (ul. Krzeszowska 1) przy sanktuarium św. Marii Magdaleny. Kurs Formacji Biblijnej trwa trzy lata. Każdy rok wykładowy składa się z ośmiu comiesięcznych spotkań od września do czerwca (oprócz grudnia i stycznia), zazwyczaj w trzecią sobotę miesiąca od 9 do 13. Bardzo cieszymy się z tego, że część zajęć zgodzili się poprowadzić wykładowcy Pisma Świętego z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Mamy nadzieję, że będzie to początek wieloletniej współpracy naszego diecezjalnego Dzieła Biblijnego z lubelską uczelnią.

– Na kiedy zaplanowano inaugurację i jak będzie ona wyglądała?

– Kurs rozpoczniemy w sobotę 16 września o godz. 9 Mszą św. w sanktuarium pw. św. Marii Magdaleny w Biłgoraju w intencji uczestników i prowadzących, której będzie przewodniczył i homilię wygłosi ks. dr hab. Dariusz Dziadosz, wykładowca Starego Testamentu na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Po Eucharystii udamy się do budynku Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Papieża Jana Pawła II, gdzie chętne osoby będą mogły zapisać się na kolejne zajęcia Kursu Formacji Biblijnej. Następnie ok. 10 rozpocznie się wykład inauguracyjny ks. Dziadosza pt. „Słowo Boże źródłem życia Bożego w człowieku”.

– Jaki jest koszt kursu?

– Opłata za jeden rok wykładowy wynosi 150 zł od osoby.

– Czy potrzebne są jakieś dokumenty, aby uczestniczyć w kursie?

– Wymagamy jedynie pisemnej zgody przełożonego (osoby duchowne) lub proboszcza, wikariusza parafii (osoby świeckie), której treść jest następująca: „Wyrażam zgodę, aby (imię i nazwisko) uczestniczył/a w Kursie Formacji Biblijnej w latach 2017-2020 organizowanym przez Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej”. Wzór można znaleźć także na stronie internetowej slowodaje.net/KursFormacjiBiblijnej.

– W jaki sposób można zapisać się na kurs?

– Zapisów można dokonywać drogą telefoniczną, e-mailową i bezpośrednio u mnie w dniu inauguracji. Tel.: 723-081-000; mail: xkrystianmalec@wp.pl.

– Czy można dołączyć do kursu w późniejszym terminie?

– Tak, oczywiście. Staramy się treść naszych wykładów rozsyłać uczestnikom pocztą elektroniczną, więc nawet jeśli ktoś nie będzie mógł przybyć na któreś ze spotkań, otrzyma potrzebne materiały.

2017-08-30 12:22

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Czytać, czytać i jeszcze raz czytać

Bożena Sztajner/Niedziela

O znaczeniu Słowa Bożego w życiu chrześcijan z abp. seniorem Marianem Gołębiewskim, znakomitym biblistą, byłym członkiem m.in. Rady Naukowej KEP, Komisji Nauki Wiary, a w jej obrębie przewodniczącym Sekcji Nauk Biblijnych, rozmawia Magdalena Lewandowska.

Więcej ...

Prof. Koseła: by dotrzeć do młodych Kościół musi znaleźć nowe formy duszpasterskie

2023-02-01 12:58

Karol Porwich/Niedziela

Po stronie młodzieży wiele się zmieniło. Przed Kościołem stoi tu duże wyzwanie, musi znaleźć nowe formy duszpasterskie, które pozwolą dotrzeć do młodych ludzi – ocenił socjolog prof. Krzysztof Koseła. Wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego w rozmowie z KAI podsumował najnowsze badanie praktyk niedzielnych, przeprowadzane przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego.

Więcej ...

Kinszasa: papież spotkał się z przedstawicielami dzieł charytatywnych

2023-02-01 20:29

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Ubóstwo i odrzucenie są obrazą człowieka – powiedział papież Franciszek spotykając się w nuncjaturze apostolskiej w Kinszasie z przedstawicielami dzieł charytatywnych działających w Demokratycznej Republice Konga.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Zmarł Leonard Pietraszak

Wiadomości

Zmarł Leonard Pietraszak

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Wiara

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Kościół

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Kościół

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

Kościół

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

Hiszpania: zaatakowany przez dżihadystę ksiądz z...

Kościół

Hiszpania: zaatakowany przez dżihadystę ksiądz z...