Reklama

Dzień koronacyjny na Jasnej Górze

Niedziela Ogólnopolska 38/2017, str. 6-7

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Obchody 300. rocznicy koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej zostały zainaugurowane 8 września 2016 r. Rok jubileuszowy był wypełniony wieloma inicjatywami, mającymi na celu uświetnienie jubileuszu. Kulminacyjnym punktem była tegoroczna uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej 26 sierpnia z udziałem Episkopatu Polski i władz państwowych. Zakończenie roku jubileuszowego miało miejsce 8 września 2017 r. – dokładnie w 300. rocznicę koronacji Cudownego Wizerunku koronami papieża Klemensa XI (8 września 1717 r.).

W 300. rocznicę nałożenia klementyńskich koron na Cudowny Obraz na Jasnej Górze obchodzony był dzień koronacyjny. Przypadł on w dniu święta Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Odpustowej Sumie na Szczycie Jasnogórskim przewodniczył abp Józef Michalik z Przemyśla. Mszę św. koncelebrowali abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, oraz licznie zgromadzeni kapłani, m.in. członkowie Kapituły Bazyliki Archikatedralnej Częstochowskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W homilii abp Michalik mówił m.in. o modlitwie. Przywołał przykład neapolitańskiego kapłana – ks. Dolinda Ruotola, którego proces beatyfikacyjny toczy się we Włoszech, a który zasłynął m.in. ze słów: „Jezu, Ty się tym zajmij!”. Abp Michalik podjął także temat modlitwy różańcowej. Wskazał szczególnie na zatwierdzone przez Kościół jako jedyne w Polsce objawienia w Gietrzwałdzie z 1877 r. oraz na objawienia fatimskie z 1917 r., w których Matka Boża prosiła o tę modlitwę. – Ciągle jesteśmy świadkami, jak mnoży się zło i grzech na świecie – powiedział abp Michalik. – Widzimy, jak na naszych oczach z bezbożnego komunizmu i okrutnego nazizmu zrodził się zaciekły antyhumanizm, skierowany przeciwko człowiekowi – kontynuował. Zaapelował do obecnych, aby nie byli obojętni i dawali świadectwo wiary. – Czyż nie widzimy, jak „nauczyciele nienawiści i kłamstwa” wypełniają dziś szpalty niektórych gazet i ekrany telewizorów? Czy nie widzimy, że 80 proc. banków i 90 proc. polskiej prasy jest w obcych rękach? – pytał. Zachęcał, abyśmy wytrwali w modlitewnej szkole Maryi.

Podczas Mszy św. złożony został Akt Poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi. Słowa modlitwy w imieniu wszystkich obecnych wypowiedział abp Depo.

„Korona – cykl świąt maryjnych”

Specjalnie na jubileusz 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej powstało oratorium „Korona – cykl świąt maryjnych”, które zabrzmiało w dniu koronacyjnym w Bazylice Jasnogórskiej. Muzykę do tekstów hymnów liturgicznych z poszczególnych świąt maryjnych skomponował o. Ireneusz Wybraniak, paulin. Wystąpili: Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski Pueri Claromontani, soliści oraz zespół kameralny instrumentów smyczkowych.

Msza św. jubileuszowa

Zwieńczeniem dnia koronacyjnego była wieczorna Msza św. jubileuszowa w Bazylice Jasnogórskiej pod przewodnictwem kard. Stanisława Ryłki, archiprezbitera Bazyliki Matki Bożej Większej w Rzymie. W wygłoszonej homilii podsumował on rok jubileuszowy. Wyznał, że „po raz kolejny mogliśmy zobaczyć, jak wielką siłą duchową ludu Bożego na naszej polskiej ziemi jest pobożność maryjna i jak wielką rolę odgrywa tutaj Jasna Góra, duchowa stolica Polski”. – Jasna Góra nas zmienia, nieraz bardzo radykalnie, gdyż tutaj, w szkole Maryi, ciągle na nowo uczymy się Chrystusa i Jego Ewangelii. (...) – Tutaj uczymy się także Polski. Bo tutaj od wieków bije serce naszej Ojczyzny. Tutaj uczymy się również naszej tożsamości – tego, kim jesteśmy. Uczymy się naszego rodowodu, naszych korzeni, które prowadzą wprost do Chrystusa – mówił kard. Ryłko.

Dzień koronacyjny zakończył Apel Jasnogórski w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, w czasie którego rozważania poprowadził o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów.

Podziel się:

Oceń:

2017-09-13 11:20

Wybrane dla Ciebie

O. Pasolini: zamiast sztucznych inteligencji Chrystus proponuje nam kochającą inteligencję Krzyża

2025-04-18 20:14
O. Roberto Pasolini

Vatican Media

O. Roberto Pasolini

„W naszych czasach bogatych w nowe sztuczne, obliczeniowe, przewidywalne inteligencje tajemnica męki i śmierci Chrystusa proponuje nam inny rodzaj inteligencji: inteligencję Krzyża, która nie kalkuluje, ale kocha; która nie optymalizuje, lecz daje siebie” - powiedział kaznodzieja Domu Papieskiego, o. Roberto Pasolini OFM Cap w bazylice św. Piotra w Watykanie w czasie Liturgii Męki Pańskiej w Wielki Piątek. Przewodniczył jej w imieniu papieża Franciszka kard. Claudio Gugerotti, prefekt Dykasterii do spraw Kościołów Wschodnich.

Więcej ...

Co z postem w Wielką Sobotę?

Niedziela łowicka 15/2004

monticellllo/pl.fotolia.com

Więcej ...

Wielkanoc to cząstka wieczności – mówił ks. Jan Twardowski

2025-04-19 13:07

Red

Poeta lubił przy okazji Wielkanocy wracać do wystraszonych uczniów Jezusa. Zmartwychwstanie stanowiło dla nich moment przełomowy - podkreślał.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Kościół

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Święcenie pokarmów

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Święcenie pokarmów

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

Wiadomości

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

Zakaz fotografowania wchodzi w życie. Za złamanie...

Wiadomości

Zakaz fotografowania wchodzi w życie. Za złamanie...

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Kościół

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...

Kościół

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...