Reklama

Niedziela Częstochowska

Świadek 800-lecia

Tablica upamiętniająca zjazd książąt piastowskich w Dankowie w 1217 r.,
odsłonięta z okazji jubileuszu miejscowości

Julia A. Lewandowska

Tablica upamiętniająca zjazd książąt piastowskich w Dankowie w 1217 r., odsłonięta z okazji jubileuszu miejscowości

W przedostatni weekend sierpnia w Dankowie, obok murów obronnych dawnego zamku Warszyckich, okalających kościół parafialny pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika, odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą 800. rocznicę zjazdu książąt piastowskich w Dankowie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rok 1217 traktowany jest jako umowna data założenia miejscowości Danków, bowiem to pierwsza o niej wzmianka w źródłach historycznych. Historycy przypuszczają, że do zjazdu książąt piastowskich doszło wczesną wiosną tego roku. Nad rzekę Liswartę przybył wówczas Leszek Biały, będący z racji zasiadania na tronie pierwszym spośród książąt piastowskich. W Dankowie spotkał się z Henrykiem Brodatym, księciem wrocławskim, z którym zawarł sojusz, i z księciem wielkopolskim Władysławem III Laskonogim. Układ w Dankowie zawarty między książętami dotyczył wzajemnej pomocy w przypadku zagrożenia ziem jednego z nich.

Inną ważną datą w historii miejscowości był dzień 16 października 1267 r., kiedy to w grodzie zwołany został przez arcybiskupa gnieźnieńskiego Janusza synod prowincjonalny. Wydarzenia te, zresztą niejedyne, świadczą o randze Dankowa, który z racji swojego położenia geograficznego był idealnym miejscem spotkań. Jubileusz 800-lecia Dankowa świętowano na błoniach pod murami zamku podczas dwudniowej imprezy przygotowanej przez Gminę Lipie na czele z panią wójt Bożeną Wieloch, zorganizowanej w tym roku w miejsce dorocznego Jarmarku nad Liswartą. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz gminy i powiatu, ks. kan. Henryk Dusza, proboszcz parafii w Dankowie i kustosz sanktuarium, mieszkańcy gminy Lipie oraz biskup senior Antoni Długosz, który podczas jubileuszowych obchodów i obchodzonych tego dnia dożynek poświęcił obelisk i przewodniczył Mszy św. Monument z wizerunkiem trzech piastowskich książąt w płaskorzeźbie będzie odtąd przypominać przyszłym pokoleniom o ważnych dla Dankowa i okolicy wydarzeniach.

Mimo nie najlepszej pogody do Dankowa przyjechało spore grono ludzi. Atrakcją soboty był koncert Natalii Szroeder. W niedzielę spod Gminnego Ośrodka Kultury w Lipiu na wały przy sanktuarium Matki Bożej Dankowskiej przeszła barwna parada historyczna. Następnie odprawiono uroczystą Mszę św. dla uczczenia jubileuszu Dankowa połączoną z dożynkami. Po południu zagrała góralska kapela Zbóje, a wieczorem – zespół disco polo Veegas. Imprezie towarzyszyło wiele atrakcji, bractwo rycerskie wystawiło scenki teatralne osnute na motywach lokalnej historii, dla najmłodszych przygotowano zajęcia zręcznościowe i dmuchańce, a dla wszystkich zainteresowanych – stoiska rzemiosł oraz historyczną wystawę plenerową.

Więcej o Dankowie – w następnych numerach „Niedzieli Częstochowskiej”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2017-09-13 11:20

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Warto dla jednej miłości żyć

ARCHIWUM O. ZACHARIASZA JABŁOŃSKIEGO OSPPE

Na swoim jubileuszowym obrazku napisał: „Tobie, Panie, zaufałem. Totus Tuus”. 50 lat podąża kapłańską drogą. Prawie każdego dnia o dziewiątej wieczorem możemy się z nim spotkać u Matki Bożej na Apelu Jasnogórskim.

Więcej ...

Japonia: ok. 420 tys. rodzimych katolików i ponad pół miliona wiernych-imigrantów

2024-04-23 18:29

Karol Porwich/Niedziela

Trwająca obecnie wizyta "ad limina Apostolorum" biskupów japońskich w Watykanie stała się dla misyjnej agencji prasowej Fides okazją do przedstawienia dzisiejszego stanu Kościoła katolickiego w Kraju Kwitnącej Wiśni i krótkiego przypomnienia jego historii. Na koniec 2023 mieszkało tam, według danych oficjalnych, 419414 wiernych, co stanowiło ok. 0,34 proc. ludności kraju wynoszącej ok. 125 mln. Do liczby tej trzeba jeszcze dodać niespełna pół miliona katolików-imigrantów, pochodzących z innych państw azjatyckich, z Ameryki Łacińskiej a nawet z Europy.

Więcej ...

Abp Gądecki: chrześcijaństwo zawsze wysoko ceniło męstwo

2024-04-24 20:12

Karol Porwich / Niedziela

„Chrześcijaństwo zawsze wysoko ceniło męstwo i ze szczególnym szacunkiem odnosiło się do najwyższych jego postaci, czyli do bohaterstwa, heroizmu i męczeństwa za wiarę” - mówił abp Stanisław Gądecki podczas Mszy św. w kościele pw. św. Jerzego z okazji 25. rocznicy konsekracji poznańskiej świątyni.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bóg pragnie naszego zbawienia

Wiara

Bóg pragnie naszego zbawienia

Droga nawrócenia św. Augustyna

Święci i błogosławieni

Droga nawrócenia św. Augustyna

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Wiadomości

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

Wiara

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...