Reklama

Niedziela Lubelska

Papież zamieszkał w Chełmie

Abp Mieczysław Mokrzycki z relikwiami św. Jana Pawła II

Tadeusz Boniecki

Abp Mieczysław Mokrzycki z relikwiami św. Jana Pawła II

Parafia Mariacka w Chełmie ma relikwie św. Jana Pawła II. Osobiście przywiózł je abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita Lwowa i były sekretarz Papieża Polaka.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Relikwie 1 stopnia św. Jana Pawła II wraz z jego obrazem zostały wprowadzone do bazyliki na Górze Chełmskiej 22 października. Z rąk abp. Mokrzyckiego odebrał je proboszcz ks. Andrzej Sternik. – Niech ich stała obecność w tej świątyni stanie się pieczęcią podkreślającą jedność Kościoła zgromadzonego wokół następcy św. Piotra oraz jedność w modlitwie. Księże Kustoszu, przyjmij te relikwie. Otaczaj je należną czcią i przekazuj do uczczenia wiernym – mówił wieloletni sekretarz Jana Pawła II. W powitaniu ks. Sternik podkreślił historyczne znaczenie wprowadzenia relikwii do sanktuarium. – Dziś na chełmskiej ziemi łączy się niebo z ziemią. Na nowo rozbrzmiewają słowa pozostawione dla nas przez św. Jana Pawła Wielkiego. Na naszych oczach spełnia się obietnica Boga, że życie z wiary prowadzi do dziedzictwa w niebie, a drogą do tego celu jest świętość. Mamy pośród nas świętego! Janie Pawle, przybywasz do naszego miasta i sanktuarium w roku maryjnym. Tu, pod Matczynym okiem i przy Jej sercu, będziesz orędował za nami. Witamy cię i cieszymy się, że będziesz pośród nas. Ufam, że twoja bliskość przyniesie wiele owoców. Dzisiaj nie chodzi tylko o wspomnienie ciebie, ale o naśladowanie – mówił Ksiądz Proboszcz.

W homilii abp Mieczysław Mokrzycki wspominał św. Jana Pawła II takim, jakim znał go przez lata posługiwania jako osobisty sekretarz. Przywołując słowa Ojca Świętego: – „Święci nie proszą abyśmy ich chwalili, lecz naśladowali”, Ksiądz Arcybiskup pytał, czego współczesnego człowieka uczy świętość Jana Pawła II. – Był wyjątkowym człowiekiem. Mimo że takim samym jak my, ale odróżniającym się swoim zachowaniem, postawą, sposobem mówienia czy też reagowania. W przedziwny sposób promieniował na innych. Stając przy nim, odczuwało się pokój, miało się poczucie bezpieczeństwa i życzliwości – mówił abp Mokrzycki. Podkreślił, że nasz Papież był człowiekiem wiary. Jego myśli ciągle zwracały się ku Panu Bogu; to była nieustanna modlitwa. – Jako kapłan miał świadomość tego, że posługa słowa jest objawieniem tego, co najpierw zostało przygotowane na modlitwie. Prawdy głoszone muszą być najpierw głęboko przeżyte w przestrzeni modlitwy i medytacji. Dlatego nigdy nie żałował czasu na modlitwę. Jeszcze przed poranna toaletą, leżąc krzyżem w sypialni, odmawiał cząstkę Różańca. Dopiero potem szedł do kaplicy na poranne modlitwy i rozmyślania. W życiu modlitewnym Jana Pawła uderza nas ewangeliczna prostota – wspominał abp Mokrzycki. W dalszej części homilii podkreślał, że dla Ojca Świętego Eucharystia była najważniejszą i najświętszą. Stanowiła centrum życia każdego dnia. Jako kapłan nigdy nie opuścił Mszy św. sprawowanej jako ofiary. Zawsze odprawiał ją we wspólnocie, dlatego do swojej kaplicy zapraszał gości. Po Eucharystii zawsze znalazł czas, aby z każdym się przywitać i wręczyć mu różaniec. Jego umiłowanie Eucharystii wyrażało się także w trwaniu u stóp Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. – Kto się zetknął z Janem Pawłem, od razu mógł zauważyć jego głębokie zjednoczenie z Bogiem. Kontakt z nim zbliżał do Pana Boga – zapewniał abp Mieczysław Mokrzycki. Podkreślał, że Papież ciągle myślał o drugim człowieku. – Był o niego zatroskany, stąd jego starania o obronę życia, prawo do pracy, godności, solidarności. Szczególną troską obejmował dzieci, osoby starsze i chore. Zawsze starał się każdego cierpliwie wysłuchać. Nigdy nie sprawiał wrażenia, że się spieszy i ma ważniejsze sprawy do załatwienia. Nikogo nie krytykował i nie wydawał opinii o innej osobie w towarzystwie. Można powiedzieć, że całe postępowanie Jana Pawła II było uderzające – podkreślał.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Liturgia z wprowadzeniem relikwii była uroczysta. Aktywnie uczestniczyła w niej młodzież z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Chełmie wraz ze swoimi nauczycielami i katechetami. Nad całością czuwały s. Mirosława oraz Ewa Protasiewicz. Jako dar ołtarza młodzież przyniosła m.in. wydaną przez szkołę książkę o tematyce papieskiej. Oprawę muzyczną przygotował chór parafialny pod dyrekcją Krzysztofa Weresińskiego.

Parafia Mariacka nie jest jedyną w mieście, która posiada relikwie św. Jana Pawła II. Od 6 lat ma je też parafia pw. Rozesłania Świętych Apostołów (to kropla krwi po zamachu z 13 maja 1981 r.). Dzięki relikwiom mieszkańcy ziemi chełmskiej mają Ojca Świętego pośród siebie.

Podziel się:

Oceń:

2017-10-31 14:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Relikwie św. siostry Faustyny w Pichorowicach

Wprowadzenie relikwii św. s. Fautyny Kowalskiej do parafii

M. SZ.

Wprowadzenie relikwii św. s. Fautyny Kowalskiej do parafii

Parafia pw. św. Mikołaja Biskupa w Pichorowicach w sposób szczególny uczciła 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Więcej ...

Papież: wojna jest oszustwem, umieśćmy braterstwo w centrum naszego życia

2024-05-11 13:58

PAP/EPA/RICCARDO ANTIMIAN

Do odważnego wzrastania w sztuce pokojowego współistnienia wezwał Papież uczestników Światowego Spotkania nt. Ludzkiego Braterstwa, które drugi rok z rzędu odbywa się w Watykanie. Franciszek podkreślił, że to wydarzenie jest pokłosiem encykliki Fratelli tutti i zachęca do „tworzenia wokół Bazyliki św. Piotra inicjatyw związanych z duchowością i sztuką dla budowania dialogu w świecie”.

Więcej ...

Ukraina: papieska korona dla Matki Bożej w Fastowie

2024-05-12 15:33

Grażyna Kołek

W przededniu rocznicy objawień fatimskich papieską koronę otrzymała figura Matki Bożej w Fastowie. W tym ukraińskim mieście leżącym nieopodal Kijowa działa dominikański Dom św. Marcina de Porres, stanowiący jeden z największych hubów humanitarnych w tym ogarniętym wojną kraju. Maryjna figura powstała dwa lata po objawieniach w Fatimie i przechowywana jest w miejscowym kościele Podwyższenia Krzyża Świętego, ważnym punkcie modlitwy o pokój na Ukrainie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Wniebowstąpienie Pańskie

Wiara

Wniebowstąpienie Pańskie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto