O. MARIUSZ TABULSKI: – Dobiega końca rok bardzo ważnych maryjnych wydarzeń w Polsce i na świecie. To dla nas Rok Jubileuszu 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej – niezwykły czas wypełniony modlitwą, różnymi inicjatywami, uroczystościami religijnymi i kulturalnymi. W obchody Jubileuszu włączyły się m.in. Sejmik Województwa Śląskiego, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego oraz instytucje podległe Marszałkowi Województwa. Panie Marszałku, skąd tak duże zainteresowanie i zaangażowanie w rocznicowe uroczystości koronacyjne?
WOJCIECH SAŁUGA: – Jasna Góra to perła województwa śląskiego. Nie ma w naszym regionie i pewnie w całej Polsce miejsca bardziej rozpoznawalnego, szanowanego i tak mocno związanego z polską tradycją, kulturą i historią jak jasnogórski klasztor ze słynącym łaskami obrazem Matki Bożej Częstochowskiej. W pewnym sensie jesteśmy wyróżnieni, że właśnie tutaj, na tej ziemi, znajduje się znane na całym świecie maryjne sanktuarium. Zaangażowanie w jubileuszowe obchody było więc czymś naturalnym i cieszę się, że również w stolicy województwa śląskiego mogliśmy na różne sposoby świętować tę niezwykłą rocznicę.
Reklama
– Ma Pan zapewne na myśli uchwalę Sejmiku dotyczącą uczczenia 300-lecia koronacji i prapremierowy koncert w Filharmonii Śląskiej Oratorium „Soli Deo Per Mariam” w dniu przekazania dokumentu Ojcu Generałowi?
Pomóż w rozwoju naszego portalu
– Nie tylko, ale rzeczywiście koncert oratoryjny był niezwykły, bo odbył się z okazji jubileuszu 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Dzięki naszemu wspólnemu wysiłkowi, zaangażowaniu ojców paulinów, Instytutu Prymasa Wyszyńskiego i Filharmonii Śląskiej z jej wspaniałymi muzykami powstał doskonały utwór, który nie tylko znakomicie brzmi i wpisuje się w rocznicowe obchody, ale także niesie ze sobą przesłanie wielkiego Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego. Jestem pewien, że to oratorium będzie żyło przez liczne koncerty nie tylko w naszym regionie, ale także w całej Polsce i, rzecz jasna, poza jej granicami. Pragnę również podkreślić inicjatywę radnych wojewódzkich, którzy jednogłośnie przyjęli specjalną uchwałę Sejmiku Województwa Śląskiego podkreślającą wagę jubileuszu 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej oraz znaczenie jasnogórskiego klasztoru dla naszego regionu i ojczyzny. Dla nas jubileusz koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej był przedłużeniem wspaniałych chwil, które przeżyliśmy w 2016 r. podczas Światowych Dni Młodzieży i pamiętnej wizyty Ojca Świętego Franciszka na Jasnej Górze.
– Takie uroczystości zostają w pamięci, ale przecież wiążą się z dużym wysiłkiem organizacyjnym również ze strony samorządu województwa śląskiego.
Reklama
– W przygotowaniach do Światowych Dni Młodzieży i papieskiej wizyty na Jasnej Górze razem ze stroną kościelną uczestniczyło mnóstwo urzędów i instytucji. Jako marszałek województwa śląskiego wspólnie z ordynariuszami wszystkich diecezji znajdujących się w naszym regionie oraz ojcami paulinami powołaliśmy szeroki zespół, który odpowiadał za przygotowania do tych wielkich wydarzeń. Był to czas bardzo intensywnej pracy, ale wszyscy wspominamy go z dużą serdecznością. Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Katowicach wspólnie z diecezjami zapewnił profesjonalne szkolenie z zakresu kierowania ruchem drogowym i pierwszej pomocy medycznej ponad tysiąca wolontariuszy, którzy pracowali podczas Światowych Dni Młodzieży i wizyty papieża Franciszka na Jasnej Górze. Koleje Śląskie podległe Urzędowi Marszałkowskiemu za darmo woziły młodzież podczas Światowych Dni Młodzieży i w porozumieniu z Kościołem bezpłatnie woziły pątników na spotkanie z Ojcem Świętym w Częstochowie. Wszystkie muzea, parki, instytucje kultury oraz ośrodki sportowe oddaliśmy do użytku pielgrzymów z całego świata. Przygotowaliśmy dla nich także przewodniki i pamiątki z wizyty w naszym regionie. Temu wielkiemu wspólnemu wysiłkowi towarzyszyła niezwykła atmosfera wzajemnej serdeczności. Czuliśmy nawet żal, że te dni tak szybko przebiegły. Ale oprócz wspaniałych wspomnień pozostała pewność, że razem możemy zrobić bardzo dużo.
– O. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów, kiedy odbierał pamiątkowy tekst rezolucji Sejmiku Województwa Śląskiego, przypomniał o wielkim znaczeniu Jasnej Góry m.in. w naszej historii, w tworzeniu się tożsamości narodowej, która wpływa także na kształt naszego regionu.
– Tak, dzieje Śląska są mocno związane z jasnogórskim wzgórzem. Częstochowskie sanktuarium jest wielkim ambasadorem Polski i naszego regionu. Ojciec Generał przypomniał, że chociaż czas jubileuszowych obchodów się kończy, można powiedzieć, że jubileusz otwiera następne drzwi, następny czas historii współpracy naszego regionu i Jasnej Góry, w którym Boża Rodzicielka i ojcowie paulini na pewno będą nam dalej towarzyszyć.
– Świętowanie jest okazją do spotkania i okazją do poznania codzienności. Na pewno jest dużo codziennych społecznych wyzwań...
– Oczywiście, jak się to mówi: Matka Boża pozwala nam widzieć lepiej biedy ludzkie, z czym zmagają się ludzie naszego regionu, dostrzegamy problemy społeczne związane chociażby ze zmianami demograficznymi zachodzącymi w całej Polsce, a w szczególności w województwie śląskim. Mówię tutaj o coraz starszym społeczeństwie.
– Czy na tym polu Pan Marszałek widzi szansę współpracy samorządu województwa z Kościołem, parafiami?
Reklama
– Nie tylko jest szansa na współpracę, ale tak naprawdę już nawiązaliśmy tutaj grubą nić porozumienia. Nasza Rada Senioralna działa bardzo szeroko i reprezentuje również osoby mocno związane z instytucjami kościelnymi. W akcjach adresowanych do osób starszych współpracujemy z Caritas poszczególnych diecezji. Nasze cele są bardzo zbieżne. Chcemy zapewnić seniorom z województwa śląskiego jak największe wsparcie, możliwość dalszego rozwoju i szeroko pojętą aktywizację. Tutaj współpraca z kościelnymi instytucjami i wolontariuszami jest bezcenna i zamierzamy ją bardzo szeroko rozwijać. Zresztą do problemów społecznych zaliczam także troskę o czyste środowisko. Wspólnie z metropolitą katowickim abp. Wiktorem Skworcem zainicjowaliśmy wielką kampanię edukacyjną i informacyjną przeciwko trującemu smogowi. Ta akcja już przynosi znakomite efekty, co utwierdza nas w przekonaniu, że ze złożonymi społecznymi i ekologicznymi problemami trzeba walczyć razem. Przed nami nowy rok i nowe wspólne inicjatywy.
– Raz jeszcze dziękuję za wspólne świętowanie i za wszelkie dobro czynione dla człowieka. Dziękuję za rozmowę.
– I ja dziękuję.