Reklama
10 grudnia 2017 - 18. Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie
Krzysztof Tadej – dziennikarz TVP, autor programów i filmów dokumentalnych, a także książek o Janie Pawle II, publicysta „Niedzieli” – powtórzył ubiegłoroczny sukces. Jury ósmej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Katolickich „Mirabile dictu” w Rzymie po raz drugi uznało film jego autorstwa za najlepszy film dokumentalny.
Ks. prał. Jerzy Steckiewicz przyjechał do obwodu kaliningradzkiego w Rosji w 1991 r. Władze obwodu przez wiele lat z dumą informowały świat, że mieszkają tam wyłącznie ateiści. Podkreślano, że to „nowoczesna ziemia”.
Dzieło „Wigilia bez granic” nawiązuje do staropolskiego zwyczaju przekazywanego z pokolenia na pokolenie, aby w czasie wieczerzy wigilijnej wśród uroczystej zastawy i tradycyjnych 12 potraw pozostawał talerz dla niespodziewanego gościa, który w każdej chwili może dołączyć do rodziny i świętować.
Codzienność sprawia, że świat nam się kurczy. Święta to zaproszenie do podniesienia wzroku wyżej. Za horyzontem doczesności jest bezkresny horyzont wieczności. Za banalnymi zajęciami dnia powszedniego kryją się fundamentalne pytania i wybory. Obyśmy zdążyli te pytania sobie zadać i dobrze wybrać...
Nowy rok liturgiczny rozpoczął się ewangelicznym wołaniem o czujność, gdyż czas przyjścia Pana nie jest nam znany. Obecna zaś druga niedziela Adwentu wzywa nas już do konkretnych działań, a jest nimi prostowanie ścieżek i dróg, którymi Bóg przychodzi.
„Powstań, Jeruzalem, zobacz twe dzieci zgromadzone na słowo Świętego, rozradowane, że Bóg o nich pamiętał” (por. Ba 5, 5). Tadek: – Czy ona nie może tego zrozumieć
Witold Gadowski pisał na tych łamach o bezwstydzie jako kategorii politycznej. Mógłbym dorzucić swoje trzy grosze w tej kwestii, chcę jednak napisać o bezwstydzie jako współczesnej normie obyczajowej, przeciwko której mało kto protestuje i która nawet przestaje dziwić.
Polskę nosili w sercu i całym swoim życiem dali dowód swojego patriotyzmu.
Władze Łodzi liczyły na inwestycje, które pozwoliłyby zrewitalizować kolejne fragmenty miasta, dlatego zawzięcie walczyły o organizację International Expo 2022. Nie udało się, ale...
Trwają prace nad nowym budżetem Unii. Obecna perspektywa finansowa kończy się za dwa lata
21 listopada 2017 r. zmarł prof. Adam Jedliński – wybitny polski prawnik i spółdzielca, jeden ze współtwórców i animatorów ruchu Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych (SKOK), który odrodził się po 1989 r
Nikogo nie dziwi, że czas jesienno-zimowy to okres wzmożonych infekcji. Za oknem zimno, mokro i nieprzyjemnie.
Prosta i pożywna sałatka na każdą kolację.
Wędlinę i jajka pokroić w kostkę. Dodać posiekane szczypiorek i natkę pietruszki, przyprawić solą, pieprzem, mieloną papryką, dodać majonez, masło i serek topiony, wszystko wymieszać.
Paprykę oczyścić z gniazd nasiennych i pokroić. Pomidora obrać ze skóry i pokroić w cząstki, ogórka pokroić w talarki, oliwki podzielić na połówki. Warzywa przełożyć do salaterki.
Wszystkie składniki na ciasto włożyć do miski i wyrobić. 3 ciasta rozwałkować i przełożyć do wyłożonej papierem do pieczenia brytfanny, a resztę schłodzić w lodówce.
Mąkę przesiać z kakao i proszkiem do pieczenia. Białka zmiksować ze szczyptą soli na sztywną pianę. Następnie stopniowo dodawać cukier, aż masa stanie się gęsta i lśniącą. Dodawać po jednym żółtku, miksując na niskich obrotach.
– Różne imiona oddają prawdę o władzy Chrystusa: Król, Władca, Imperator. Zdajemy sobie sprawę z tego, że władza Chrystusa jest zbyt wielka na to, by te ludzkie kategorie odnosić do Niego – powiedział bp Roman Pindel podczas uroczystości Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata<
29 kościołów drewnianych w rejestrze zabytków, 88 świątyń murowanych, zabudowania plebanii oraz zabytki ruchome, czyli malarstwo, rzeźba, złotnictwo i tekstylia – takim dziedzictwem może poszczycić się diecezja bielsko-żywiecka.
Realizacja pragnień i marzeń, które Bóg zaszczepił w sercu, a które wydawały się niemożliwe do zrealizowania. O tym napisała w książce „Boża pasja” bielszczanka Natalia Podosek.
Po długiej przerwie, trwającej od 1953 r., 7 czerwca 1981 r. zaczęła wychodzić „Niedziela”. Z ogromną radością zauważyłem, że ten katolicki tygodnik był pismem bardzo oczekiwanym nie tylko w naszej diecezji, ale i w całej Polsce.
Zima jest niełatwym czasem dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, szczególnie dla bezdomnych, starszych, niepełnosprawnych lub samotnych.
Otrzymaliśmy dar czystej wody – pisze z zachwytem br. Artur Ziarek z zakonu Braci Mniejszych Kapucynów, wspominając poświęcenie studni w wiosce Gore w Czadzie.
Ostatnia niedziela Roku Liturgicznego, czyli uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, jest świętem patronalnym Akcji Katolickiej, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie oraz Liturgicznej Służby Ołtarza.
Dnia 15 listopada w Szkole Podstawowej im. Ludwika Górskiego w Ceranowie odbyło się „Spotkanie z poezją Franciszka Kobryńczuka”.
W ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej „Nie piję, bo kocham” w Sokołowie Podlaskim 25 listopada odbyła się konferencja na temat trzeźwości. Z Krzysztofem Brzózką – dyrektorem Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych – rozmawia Przemysław Chmielowiec.
Parafia garnizonowa w Kielcach oraz Stowarzyszenie Rodzina Policyjna 1939 – wspólnie upamiętnili stosowną tablicą funkcjonariuszy Policji Państwowej – wszystkich „wiernych przysiędze”, poległych na służbie w obronie Rzeczpospolitej, dedykując tę pamięć szczególnie ofiarom hitlerowskich i stalinowskich obozów zagłady
Stary drewniany kościół w Tuczępach nie przetrwał do naszych czasów. Został spalony przez Szwedów, którzy wcześniej go złupili. Jednak bardzo szybko świątynia została odbudowana i to tak solidnie, że przetrwała kolejne wojny i niepokoje. W przyszłym roku minie 350 lat od jej budowy.
W auli Kurii diecezjalnej w Kielcach odbyło się kolejne w tym roku spotkanie członków i sympatyków Towarzystwa Przyjaciół Archiwum Diecezjalnego.
W Wieliczce świętowanie rozpoczęło się już w piątek 1 grudnia. Najpierw Metropolita Krakowski poświęcił komorę Jezioro Wessel.
Troska o trzeźwość narodu to jest dziś przejaw patriotyzmu. Nie zbudujemy wielkości ojczyzny najpiękniejszymi nawet cytatami z Jana Pawła II czy innych autorytetów. O przyszłości ojczyzny decydują nasze postawy i czyny – mówił podczas Mszy św. bp Tadeusz Bronakowski
Pan Jezus 2 tysiące lat temu używał nowoczesnych jak na owe czasy form komunikacji: wychodził na górę, by Go było lepiej słychać, mówił w przypowieściach.
W niedzielę 24 grudnia o godz. 10.30 w hali Tragów Lublin do wigilijnego stołu zasiądzie wspólnie ponad 500 osób bezdomnych, ubogich, samotnych i chorych. Wigilia Miłosierdzia – inicjatywa Caritas Archidiecezji Lubelskiej jest odpowiedzią na wezwanie papieża Franciszka do nieustannej troski o potrzebujących.
Nabożeństwo "W pałacu Króla", jakie odbyło się w kościele Ojców Kapucynów na Poczekajce w Lublinie 17 listopada, miało na celu upamiętnienie rocznicy przyjęcia Jezusa za Króla Pana
Wśród wielu inicjatyw podejmowanych dla ukazania osoby, twórczości i dzieł miłosierdzia św. Brata Alberta – Adama Chmielowskiego, warto zwrócić uwagę na sympozjum „Brat naszego Boga”, organizowane w sobotę 16 grudnia przez klasztor Ojców Bernardynów i parafię św. Brata Alberta w Lublinie.
Ksiądz z Polski, proboszcz katolickiej parafii w Rosji, opowiada o swoim doświadczeniu duszpasterskim w pracy na Wschodzie i autorskiej inicjatywie „Betlejem w Wiatce”
W uroczystość Chrystusa Króla, podczas uroczystej sesji Akcji Katolickiej, biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski, przy udziale bp. Marka Mendyka, wręczył papieskie medale Benemerenti (Dobrze zasłużonym), kolejnym osobom z naszej diecezji.
Sanktuarium krzeszowskie, wzbudza zainteresowanie nie tylko od strony religijnej, turystycznej, czy medialnej, ale także, jak się okazało, od strony literackiej. Oto bowiem Krzeszów stał się bohaterem tzw. kryminału retro.
Jak czuwać? Jak przeżywać Adwent? Jak się przygotować na spotkanie z przychodzącym Jezusem? Trzeba wziąć przykład z bł. o. Rafała Chylińskiego.
Patrząc na Was, przypominam sobie sportowe doświadczenia mojego życia” – takie słowa 29 października 2000 r. skierował Ojciec Święty Jan Paweł II do ponad 60 tys. ludzi sportu, którzy zasiedli na trybunach Stadionu Olimpijskiego w Rymie.
Jego historię poznaliśmy kilka miesięcy temu. Krzysztof miał rodzinę – żonę, córkę, wnuka. Miał pracę. Jednak w pewnym momencie przyszły kłopoty ze zdrowiem żony i pojawił się alkohol. I to ten czas zaprowadził go na ulicę
W Przychodni Specjalistycznej przy ul. Focha w Przemyślu zostały otwarte i poświęcone nowe oddziały dzienne Wojewódzkiego Podkarpackiego Szpitala Psychiatrycznego w Żurawicy.
W mroku roratnich lampionów mieszkańcy parafii Kramarzówka z dumą wpatrują się w piękno swojej świątyni, wracając myślami do wydarzeń, które towarzyszyły trudowi artystycznych i nie tylko zmagań o piękno domu Bożego.
W sanockim Domu Kultury odbyła się promocja nowej płyty zespołu „Soul” pt. „Uwierz, Polsko” i teledysku poświęconego sługom Bożym Rodzinie Ulmów, zamordowanym przez Niemców za pomoc rodzinom żydowskim
Wielu pielgrzymów nawiedzających rzeszowskie sanktuarium maryjne Ojców Bernardynów zatrzymuje się w korytarzyku pięknego ołtarzyka pod wezwaniem Krzyża Świętego, wystawionego tutaj 110 lat temu. O niezwykłej historii i ciekawych losach jego fundatora
Adwent jest czasem przygotowania na Boże Narodzenie. Racją i światłem tego okresu jest przybliżająca się z każdym dniem pamiątka narodzin Chrystusa w ubogiej betlejemskiej stajni.
W Pałacu Prezydenckim w Warszawie 23 listopada odbyło się wręczenie dokumentów nadających status pomnika historii. Wśród jedenastu wyróżnionych obiektów mających szczególne znaczenie dla narodowego dziedzictwa Polski znalazły się zabytki Sandomierza.
Jakże wymownym jest fakt, że w zagłębiu owocowym, jakim jest Obrazów i okolice, w świątyni parafialnej znajduje się obraz Świętej Rodziny. I nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie mały szczegół – Pan Jezus trzyma w lewej dłoni jabłko podane przez św. Józefa
Pod inspirującym tytułem: „Życie w mocy Ducha Świętego” odbyło się w Sulisławicach spotkanie z młodym ewangelizatorem Marcinem Zielińskim
Rozpoczęliśmy nowy rok liturgiczny i duszpasterski, poświęcony szczególnie Trzeciej Osobie Boskiej – Duchowi Świętemu.
Z komandorem Henrykiem hr. Nowiną Bebakiem w 20. rocznicę powołania Komandorii Zagłębiowskiej Orderu św. Stanisława BM w Będzinie – rozmawia ks. Tomasz Zmarzły.
Rozdano tegoroczne nagrody przyznawane za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury w Dąbrowie Górniczej. Wśród wyróżnionych znalazła się Sylwia Nowak.
Adoracje Najświętszego Sakramentu w wałbrzyskich kościołach stają się coraz bardziej dostępne. W bieżącym roku wprowadzono comiesięczną, całodzienną adorację w parafii św. Barbary i w parafii Zmartwychwstania Pańskiego.
Służba. To określenie nie zawsze kojarzy nam się z czymś pozytywnym. Służyli w pocie czoła podwładni swoim panom na królewskich dworach. Służbę, czasem przymusową, odbywają mężczyźni w wojsku.
Ks. prał. dr Jan Gargasewicz, proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i kustosz Sanktuarium Relikwii Krzyża Świętego na wałbrzyskim Podzamczu, otrzymał nominację do nagrody „Lodołamacze 2018” w kategorii „Lodołamacz Specjalny”
Z ks. prał. Aleksandrem Jaszczurem rozmawia ks. Robert Gołębiowski.
Kościół to wspólnota wiernych składająca się z osób konsekrowanych i laikatu. Bardzo ważną rolę w budowaniu duchowego i materialnego wizerunku Kościoła powszechnego od zawsze zajmują wierni świeccy.
„Budujcie «Civitas Christiana»” – te słowa św. Jana Pawła II kierowały członkami Stowarzyszenia przez ostatnie dwadzieścia lat działalności tej katolickiej organizacji
Dobra wiadomość: od 1 do 3 czerwca 2018 r. Szczecin będzie gospodarzem VI Zjazdu Dużych Rodzin, który od kilku lat systematycznie organizuje Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus”. Poprzednie odbyły się w Grodzisku Mazowieckim, Lublinie, Łowiczu, Gnieźnie i Nysie.
O priorytetach i pasjach z bp. Wiesławem Śmiglem rozmawia ks. Paweł Borowski.
Wspólnota Apostolska św. Elżbiety przy Zgromadzeniu Sióstr św. Elżbiety tradycyjnie w dniach 12-14 listopada przeżywała rekolekcje. Czas wspólnej modlitwy i Eucharystii przyczynia się do ożywienia troski o najbardziej potrzebujących.
Patriotyzm to postawa, czy uczucie? Jaka jest różnica między patriotyzmem a nacjonalizmem? Czy bycie katolikiem jest jedynym wyznacznikiem bycia patriotą we współczesnej Polsce? Na te i inne pytania starano się odpowiedzieć podczas 23. edycji Colloquia Torunensia.
Parafia św. Michała Archanioła na Mokotowie powstała w czasie I wojny światowej. Kilkanaście miesięcy przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości.
Pod patronatem abp Henryka Hosera, przewodniczącego Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych, wydano podręcznik ukazujący genetyczne, moralne, filozoficzne, teologiczne i prawne aspekty in vitro.
Opozycja antykomunistycznej w schyłkowym okresie PRL, mogła liczyć na wsparcie duchowieństwa, choć nie całego i nie zawsze
Czy się to komuś podoba, czy nie, służba wpisana jest w życie człowieka. Opcja na rzecz drugiego człowieka jest tą drogą, która daje człowiekowi szczęśliwe życie.
Święty Mikołaj w kulturze masowej ma postać starszego mężczyzny z brodą, ubranego w czerwony strój, który według różnych legend w okresie świąt Bożego Narodzenia rozwozi grzecznym dzieciom prezenty. Jak to robi?
Kiedy widzą człowieka w potrzebie, otwierają drzwi bez pytania. Dają nocleg, posiłek, ciepłe ubranie i przede wszystkim bezpieczeństwo. Tu nikt nie jest biznesmenem, profesorem czy artystą.
Już po raz kolejny kościół rektoralny św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Zamościu stał się miejscem modlitwy w intencji rychłej beatyfikacji sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego.
W rejonie biłgorajskim rozpoczął się 25 listopada kurs lektorski dla Liturgicznej Służby Ołtarza. W pierwszym spotkaniu wzięło udział ponad 80 ministrantów pochodzących m.in. z Biłgoraja, Łukowej, Józefowa, Księżpola i Majdanu Starego.
„Radruż – zespół cerkiewny” znalazł się na liście prezydenckich Pomników Historii.
Muzeum Etnograficzne w Ochli 3 grudnia zorganizowało warsztaty „Idą święta”, które wprowadziły uczestników w nastrój zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.
Muzeum Ziemi Wschowskiej, wyróżnione przez Narodowy Instytut Dziedzictwa za wspieranie działań na rzecz ochrony i promocji dziedzictwa kulturowego w ramach 25. Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce, w przyszłym roku będzie świętowało złoty jubileusz.
Z ks. Łukaszem Malcem, diecezjalnym duszpasterzem młodzieży, rozmawia ks. Adrian Put.
Reklama
Wiara
Kościół
Wielki Post
Wiara
Wiara
Kościół
Kościół
Kościół
Kościół