Przed nami najradośniejszy i najbardziej wzruszający tydzień roku – ubrana choinka chowa pięknie opakowane i opisane upominki dla wszystkich i od wszystkich. W Wigilię na okrytym białym obrusem stole – piękna zastawa po babci. Obok talerzyk z opłatkami i miseczka, a w niej miodek oraz mała łyżeczka, by na każdy opłatek spadła miodowa kropelka. Są wspaniałe tradycyjne dania, a na zakończenie wieczerzy wigilijnej jabłka, orzechy, suszone owoce, pięknie udekorowane małe pierniczki, herbata i rodzinne kolędowanie. Ten wspaniały dzień i radosny wieczór zwłaszcza dla tych, którzy mają siłę zakończyć go na Pasterce, jest najmilszym wspomnieniem na cały rok.
Już samo imię: Kamil (łac. Camillus) oznacza osobę szlachetną. Taką osobą był św. Kamil de Lellis, a przejawiało się to m.in. w czynieniu przez niego dzieł miłosierdzia. Wspominamy go nieobowiązkowo 14 lipca.
"Nasi chłopcy" z... Wehrmachtu?! Oburzająca wystawa w Gdańsku
2025-07-14 13:24
Red. na podst. wpolityce.pl
Post FB Muzeum II Wojny Światowej
‘Nasi chłopcy’. Wystawa o przemilczanej historii. To opowieść o pokoleniach dorastających w cieniu przemilczeń, o potomkach, którzy próbują dziś zrozumieć decyzje swoich dziadków i pradziadków” - w taki sposób miasto Gdańsk reklamuje ekspozycję poświęconą służbie mieszkańców Pomorza w armii niemieckiej w czasie II wojny światowej. Informacje o wystawie, która „nie ocenia, lecz tłumaczy” wywołały potężne oburzenie w sieci. „To jawna realizacja niemieckiej narracji, a prowadzą ją przecież instytucje, które powinny strzec polskiej pamięci historycznej” — napisał na X Mariusz Błaszczak, były szef MON.