W uroczystość Objawienia Pańskiego w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w Kamiennej Górze wystąpił Sudecki Chór Rogów Myśliwskich. Tworzą go połączone zespoły: „Odgłosy Kniei”, czyli Reprezentacyjny Zespół Sygnalistów Myśliwskich Okręgu Wałbrzyskiego PZŁ oraz „Durlakowe Rogi” z Koła Łowieckiego „Leśnik” w Jarkowicach z Okręgu Jeleniogórskiego.
Po Mszy św., celebrowanej z muzyką myśliwych, odbył się koncert.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Modlitwa i muzyka
Prowadził go dyrygent i kierownik zespołu Bogusław Rup. Na wstępie powiedział on m.in., że myśliwi mają wiele wspólnego z pasterzami. Pasterze, podobnie jak myśliwi, posługiwali się naturalnymi, akustycznymi (nie elektronicznymi) instrumentami. Zgodnie z instrukcją Konferencji Episkopatu Polski o muzyce kościelnej, którą twórcy zespołów z uwagą przeanalizowali, koncert w przestrzeni sakralnej nie ma być promocją zespołu, ale oddaniem chwały Panu Bogu i tworzeniem wspólnoty poprzez śpiew kolęd.
Dźwiękowi myśliwskich rogów przewodził solista – łowczy Andrzej Kuncewicz. Oprócz tradycyjnych polskich kolęd, wykonano także najpopularniejszą na świecie kolędę „Cicha noc”, która jest przetłumaczona na ok. 300 języków i dialektów świata.
Reklama
Sudecki Chór Rogów Myśliwskich wykonał także dwie autorskie kolędy myśliwskie, których słowa napisał założyciel zespołu – myśliwy Władysław Durlak, a muzykę, założyciel zespołu „Odgłosy Kniei” – Bogusław Rup.
Prapremiera utworu „Pośród lasów” miała miejsce w legnickiej katedrze w styczniu 2015 r., natomiast kolęda „Od Sudetów po Bieszczady” miała swoją prapremierę podczas koncertu w naszym kościele.
Nieco historii
Niewątpliwym atutem koncertu były też fascynujące informacje dyrygenta chóru dotyczące historii prezentowanych kolęd oraz pobożności myśliwych, przejawiającej się w czci św. Huberta, oraz w zwyczajnym kontakcie z pięknem i majestatem natury, która jest dziełem Stwórcy.
Warto dodać, że zespoły dały kilkadziesiąt występów i odwiedziły wiele miejsc w całej Polsce oraz w Austrii. O ich wysokim poziomie świadczą liczne sukcesy i nagrody zdobywane podczas konkursów i przeglądów muzyki myśliwskiej. W 2013 r. Kapituła Odznaczeń Łowieckich Polskiego Związku Łowickiego odznaczyła „Odgłosy Kniei” i „Durlakowe Rogi” Medalem św. Huberta. Jest to najwyższe odznaczenie łowieckie przyznawane za kultywowanie etyki, tradycji i zwyczajów łowieckich oraz propagowanie kultury łowieckiej.