Reklama

Niedziela 3/2018

Szczegółowy spis treści

edytorial
3

Lotnisko, rodzina, świętość

Lidia Dudkiewicz, Redaktor Naczelna „Niedzieli”

Z drżeniem przygotowujemy w redakcji każdy nowy numer naszego tygodnika. Przed mediami katolickimi stoi bowiem wyjątkowa odpowiedzialność. Trafnie to określił jeden z biskupów, który powiedział, że gdy otwiera się gazetę katolicką, to wchodzi się w przestrzeń, gdzie przemawia Bóg.

drogowskazy
3

Na froncie walki o życie

Ks. Ireneusz Skubiś, Honorowy Redaktor Naczelny „Niedzieli”

Trwa w Polsce wojna o życie ludzkie. Otóż człowiek rozpoczyna swoje istnienie w chwili poczęcia. Medycyna i nauki przyrodnicze mówią o tym, że poczęty, rozpoczynający życie płód ludzki jest człowiekiem. Jeżeli więc ktoś nie pozwala mu żyć, to znaczy, że jest zabójcą człowieka

z Watykanu
4

Z Watykanu

dookoła świata
5

Dookoła świata

dookoła Polski
6-7

Dookoła Polski

z Jasnej Góry
8

Z Jasnej Góry

#ZatrzymajAborcję
9

Sejm RP zdecydowanie za życiem

Artur Stelmasiak

temat numeru: Dzień Patrona Dziennikarzy
10-11

Mass media to dar i zmaganie

Z abp. Wacławem Depo rozmawia Lidia Dudkiewicz

Z abp. Wacławem Depo – metropolitą częstochowskim, przewodniczącym Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski – rozmawia Lidia Dudkiewicz

24 stycznia - wspomnienie liturgiczne św. Franciszka Salezego
11

Pokój – darem prawdy

Abp Wacław Depo

W 2018 r. po raz 52. przeżywamy w Kościele Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. Temat tegorocznego orędzia Ojca Świętego Franciszka zdumiewa swoją aktualnością nie tylko na areopagach świata, ale również w Polsce: „«Prawda was wyzwoli» (J 8, 32). Fake news a dziennikarstwo pokoju”.

temat numeru: Dzień Patrona Dziennikarzy
12-15

Czwarta władza jest potrzebna

Ks. Paweł Rozpiątkowski

Czwartą władzą nazywa się tradycyjnie, jeszcze niedawno nawet bardzo często, środki społecznego przekazu albo mówiąc krócej – media. Odnoszę jednak wrażenie, że dziś mówi się o tym znacznie rzadziej niż 15, 10, a nawet 5 lat temu.

Głos wolność ubezpieczający

Witold Gadowski, dziennikarz

Przybysze z całej Europy podkreślają, że Polska jest dziś krajem, w którym panuje największa wolność prezentowania swoich opinii, dyskusji i wymiany poglądów. Podczas gdy w większości europejskich krajów szaleje tyrania politycznej poprawności, pojmowanej jako wykładnia neomarksistowskich frazesów i złudzeń, w Polsce – pomimo wielu interwencji Adama Michnika oraz TVN – nie udało się zakneblować wolnych ludzi.

Rok Niepodległości - 1918 - 2018
16-17

Nasza modlitwa za Ojczyznę

Redakcja Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

Konkurs pod patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w stulecie odzyskania niepodległości

ojcowie niepodległości
18-19

Paderewski - współtwórca Niepodległej

Sławomir Błaut

W roku 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 r. prezentujemy na naszych łamach sylwetki najwybitniejszych postaci tamtego czasu. Jedna z kluczowych osób z tego grona to Ignacy Jan Paderewski – wirtuoz fortepianu. Jako ambasador narodowej sprawy w świecie wniósł on nieoceniony wkład w przywrócenie polskiej państwowości po 123 latach zaborów

5. rocznica śmierci
20-21

Polska krew Prymasa Glempa

Milena Kindziuk

Piąta rocznica śmierci kard. Józefa Glempa zbiega się z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. To okazja, by przypomnieć, jak bardzo sprawa Ojczyzny, jej historii, niepodległości i losów leżała Księdzu Prymasowi na sercu. Widać to było zarówno w jego nauczaniu, jak i w podejmowanych przez niego działaniach

w promieniowaniu świętości Ojca Pio
22-23

Bóg jest zawsze z nami

Z Beatą Grzyb rozmawia Krzysztof Tadej

Beata Grzyb jest przewodniczką w sanktuarium w San Giovanni Rotondo – w miejscowości, w której przez ponad 50 lat żył św. Ojciec Pio. W specjalnym wywiadzie dla „Niedzieli” mówi o cudzie w swoim życiu.

Franciszek w Chile i Peru - 15-22 stycznia 2018
24-26

Jaką Amerykę odwiedza Franciszek?

Z prof. Guzmánem Carriquirym Lecourem rozmawia Włodzimierz Rędzioch

Guzmán Carriquiry Lecour urodził się w Urugwaju, w Montevideo. W swoim kraju pracował jako prawnik i wykładał na uniwersytecie. Od wielu lat jego życie związane jest jednak z papieżami i Stolicą Apostolską

1. rocznica śmierci Heleny Kmieć
27-29

Jej dobra sława

Maria Fortuna-Sudor

Gdy rok temu jechałam z grupą dziennikarzy na pogrzeb śp. Heleny Kmieć, trudno było mi się pogodzić z tym, co się stało w Boliwii, w Cochabambie, dokąd wolontariuszka udała się na misje

Helenka poszła do nieba

Na pierwszą rocznicę śmierci wolontariuszki Heleny Kmieć powstała książka „Helenka poszła do Nieba”. Sam tytuł książki to słowa bp. Jana Zająca, wujka Helenki. Podkreśla on fakt, że mocno w to wierzą ci, którzy na drogach swojego życia spotkali tę zwyczajną, a jednak niezwykłą dziewczynę.

wizyta kolędowa
30

Doroczny remanent wiary

Ks. Marek Łuczak

W styczniu Internet aż „kipi” od informacji na temat odwiedzin duszpasterskich. Także w czasopismach można znaleźć odpowiedź na pytanie, jak się zachować podczas kolędy, ile dać na ofiarę, jak udekorować stół...

wiara i życie
31

Bóg albo nic w „Niedzieli”

Kard. Robert Sarah

Niebo, ewentualnie piekło

Ks. Mariusz Rosik

liturgia tygodnia
32-33

Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię

Czas nawrócenia

O. Dariusz Kowalczyk SJ

W języku greckim mamy dwa słowa na określenie czasu: „chronos” i „kairos”. „Chronos” odnosi się do czasu, który jest mierzony w sekundach, godzinach i latach. W „kairosie” chodzi nie tyle o rozciągłość i miarę, ile o sens, wyzwania danego czasu.

prezent na Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan
34

Katolicka trylogia ekumenizmu

Grzegorz Polak

Piękny prezent przed tegorocznym Tygodniem Modlitw o Jedność Chrześcijan ofiarował nie tylko katolikom, ale i całej polskiej ekumenii Instytut Badań Nauczania Papieskiego przy Centrum Kultury i Nauki Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego w Kamieniu Śląskim. Wydał on bowiem księgę ks. prof. Zygfryda Glaesera pt. „Ekumenizm w nauczaniu papieży po Soborze Watykańskim II”.

felieton
35

W stulecie Niepodległej – nowe wyzwania

Jan Żaryn

Rozpoczął się nowy rok, niezwykły. Rok 2018. Będzie on niezwykły nie tylko ze względu na wzmożony dotyk wielkiej historii, w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Walczyły o nią i pracowały, by stała się silną i zasobną, kolejne pokolenia.

Ani supermarket, ani folwark

Marian Salwik

rekonstrukcja rządu
36-37

Tak im dopomóż Bóg!

Mateusz Wyrwich

No i... stało się! Po miesiącu spekulacji, przymierzania przez dziennikarzy poszczególnych. Wszyscy nowi ministrowie swoją przysięgę kończyli słowami: „Tak mi dopomóż Bóg”

zagubiona Europa
38-39

Neomarksizm wiodącą ideologią UE

ks. Witold Jedynak

Ideowe i polityczne podstawy zjednoczonej Europy sformułowali m.in. politycy o chrześcijańskich przekonaniach: Robert Schuman, Konrad Adenauer, Alcide de Gasperi. Twórcy idei integracji wskazywali na potrzebę pojednania między europejskimi narodami, które od wieków prowadziły między sobą wyniszczające walki. Konsekwencją i symbolem głęboko zakorzenionego konfliktu były II wojna światowa, a następnie żelazna kurtyna, która podzieliła Europę na wrogie obozy.

39

III Wojewódzki Konkurs Multimedialny "Zołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie"

fakty, opinie
40

Ograniczenie dostępności napojów alkoholowych

Jan Maria Jackowski

Statystyki spożycia alkoholu są alarmujące. Bo choć zmienia się sposób spożycia, to tzw. ryzykowne picie – prowadzące do uzależnienia – dotyczy coraz szerszej grupy społeczeństwa.

Rozmaitości

pr

z prasy zagranicznej
41

Na misje do Albanii

pr

Kompetentny i gorliwy obrońca życia

pr

Katolicy grupą drugiej kategorii

pr

Irlandia to nadal zielona wyspa

pr

Chiny będą niedługo największym chrześcijańskim państwem świata

pr

Finansowanie Kościoła we Francji

pr

felietony
42-43

Sursum Corda!

Alina Czerniakowska

Mamy nowy rząd premiera Mateusza Morawieckiego i przed nami kolejny etap naprawy Polski. Jarosław Kaczyński 10 stycznia br. przed Pałacem Prezydenckim zaapelował o zaufanie i stanowczym głosem dodał optymizmu wszystkim zaniepokojonym: – Ufajcie, że idziemy w tym samym kierunku, że ten kierunek nie ulegnie najmniejszej zmianie. Proszę was o zaufanie.

Przepowiednia

Zdzisław Skotnicki

– Panie sąsiad, niech mi pan powie, czy Błaszczak był w wojsku? – na ulicy zaczepił Niedzielę sąsiad z kamienicy. – Przecież to jest cyrk. Niby premier Szydło najlepsza, a się ją odwołuje. Potem pojawia się Morawiecki, który zmienia ministrów Szydło.

Pomagać po węgiersku

Mirosław Piotrowski

Na ponad 160 programów pomocowych ONZ-etu żaden „nie służył pomocą chrześcijanom”.

na granicy życia i śmierci
44-45

Dialogi u kresu drogi

Anna Wyszyńska

– To była moja pierwsza praca i pierwszy pacjent, który umarł na moim dyżurze – wspomina Anna Kaptacz, prezes Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej. – Był świadomy, że zbliża się jego kres. Zależało mu na tym, aby pożegnać się z synami, i bardzo pragnął doczekać rana.

46-47

Niespokojni Nadzieją powitali Nowy Rok

Anna Płońska

Niespokojni Nadzieją to działająca przy Bractwie Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polski na Jasnej Górze i pod patronatem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego, grupa dla panien w wieku od 25 do 40 lat, a także kawalerów w wieku od 25 do 45 lat pragnących znaleźć dobrego męża i dobrą żonę oraz zawrzeć sakramentalny związek małżeński.

Księga Tylko Dobrych Życzeń

akw

rodzina - poradnik
48

Złe dobrego początki

Maria Paszyńska

Zgodnie z przytoczonym w tytule frazeologizmem początki zwykle nie kojarzą nam się z czymś łatwym.

Nocne z Bogiem rozmowy

Jarosław Kumor

Noc jest męską porą. Bóg lubi mówić wtedy mężczyźnie ważne rzeczy. Tak było np. z Samuelem. W Pierwszej Księdze Samuela Bóg wezwał młodego chłopca do słuchania. Do bycia Jego uczniem. I działo się to właśnie nocą. Pamiętacie też pewnie nocną rozmowę Jezusa z Nikodemem.

muzycznie
49

O co ten krzyk?

Piotr Iwicki, muzyk, publicysta

Koncert kolęd

Niedziela Młodych
50-53

Zmiana systemu operacyjnego

Ks. Piotr Bączek

25 stycznia w Kościele wspominamy jedno z najważniejszych nawróceń. W drodze do Damaszku Szaweł, prześladowca chrześcijan, zostaje powalony na ziemię. Po cudownym objawieniu, odkryciu, że Jezus żyje, zmienia system operacyjny swojego życia

Zablokuj fake news

Karolina Mysłek

Choć do święta dziennikarzy jeszcze sporo czasu, to my dziś na tapetę wrzucamy właśnie dziennikarstwo. Bo powód jest konkretny – za kilka dni, we wspomnienie św. Franciszka Salezego, patrona mediów, papież Franciszek tradycyjnie ogłosi orędzie na 52. Dzień Środków Społecznego Przekazu.

Lednickie zapowiedzi

ap, bw

kultura
54

Trzeba wybierać

Witold Dudziński

Żadnych marzeń

jk

Uwaga, nadchodzą

jk

Ramię Moskwy

wd

bliżej świata - Białoruś
55

Łukaszenka mruga okiem

Wojciech Dudkiewicz

Czy rozszerzenie możliwości odwiedzania Białorusi bez wiz spowoduje, że Polacy tłumnie ruszą, by poznawać ten kraj? Raczej nie. Zniszczona przez lata komunizmu Białoruś nie jest dla nas wielką atrakcją

kibice na Jasnej Górze
56

Bóg, Honor i Ojczyzna

Jolanta Kobojek

w przestrzeni publicznej
57

„Najlepszy” – idealna historia na film

o. Michał Legan OSPPE

Najlepszy”: polski film, który mnie bardzo zaskoczył. Odtwórcą głównej roli jest Jakub Gierszał, którego bardzo, bardzo podziwiam. Jest to młody aktor o ogromnym talencie, ale także o wielkiej pracowitości, który zawsze nadaje swoim bohaterom bardzo osobisty rys. Pewnie go Państwo pamiętają z „Sali samobójców”.

Muzyczne Dary

Lista przebojów Dariusza Ciszewskiego i Janusza „Yaniny” Iwańskiego

58-67

Żeberka w miodzie

Opracowanie: Jolanta Marszałek

Ewangeliczna radość w sporcie

Ks. Paweł Rozpiątkowski

Trudno się oprzeć wrażeniu, że na przełomie roku Polacy żyli Turniejem Czterech Skoczni. Zainteresowanie nakręcał, oczywiście, nasz sympatyczny skoczek z podzakopiańskiego Zębu Kamil Stoch. Wygrał w cuglach, a niemal wszyscy Polacy bili mu brawo.

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela bielsko-żywiecka

Dies Episcopi

Ks. Piotr Bączek

Dokładnie cztery lata od święceń biskupich i ingresu do bielskiej katedry św. Mikołaja diecezja dziękowała za osobę i posługę pasterską bp. Romana Pindla.

Nagroda św. Maksymiliana dla Elżbietanki z Cieszyna

Monika Jaworska

Po raz drugi przyznano Nagrodę św. Maksymiliana Marii Kolbego. W tym roku otrzymała ją elżbietanka z Cieszyna s. Jadwiga Urszula Wyrozumska – założycielka Stowarzyszenia Zespół Teatralny przy parafii św. Elżbiety w Cieszynie.

Kolędowanie w Pogórzu

Monika Jaworska

Po raz szósty parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Pogórzu zaprosiła na „Pogórskie kolędowanie”. Tym razem odbyło się 7 stycznia z udziałem 3 zespołów.

Niedziela częstochowska

Przyjdź, Duchu Święty

Ks. Ireneusz Skubiś

Warto przypomnieć zapowiedź Chrystusa, że musi odejść do Ojca. Te słowa naszego Pana były jakoby warunkiem zesłania Ducha Świętego.

Wnuk

Anna Cichobłazińska

Instytucja babci i dziadka daje przywilej cieszenia się małym człowiekiem, nie ponosząc na co dzień trudów związanych z opieką nad nim.

Sposób na ferie

Beata Włoga

Ferie to upragniony czas dla dzieci, ale nie zawsze dla rodziców, którzy muszą ten czas dobrze dzieciom zagospodarować.

Niedziela podlaska

Bóg chce wejść w życie każdego

Ks. Marcin Gołębiewski

Już po raz dziesiąty przedstawiciele szkół Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego przybyli do Drohiczyna, aby w świątecznej aurze spotkać się z księdzem biskupem.

Dzieci z Sadowego dla dzieci z Syrii i Libanu

Ewa Rowicka

Uczniowie ze szkół podstawowych i z gimnazjum w parafii św. Jana Chrzciciela w Sadownem już po raz 17. włączyli się w Ogólnopolską Akcję Kolędników Misyjnych.

Rok Pański 1918. Styczeń

Ks. Zenon Czumaj

Mroźną zimą rozpoczynał się na naszych ziemiach 1918 rok. Przede wszystkim był on postrzegany jako kolejny rok Wielkiej Wojny – I światowej.

Niedziela kielecka

100 lat obecności sercanek w Słomnikach

Katarzyna Dobrowolska

Tuż po odzyskaniu niepodległości przez Polskę siostry sercanki tworzyły zręby przedszkolnej opieki i oświaty. Wychowały wiele pokoleń, prowadząc katechezę i dbając o duchową formację dzieci i młodzieży.

Pierwszy uczeń Mesjasza

Władysław Burzawa

Kilka wieków temu w Sieciechowicach, małej miejscowości w pobliżu Krakowa, na nocleg zatrzymał się król Polski Stanisław August Poniatowski. Towarzyszył mu jego brat, prymas Michał.

Wizyta duszpasterska: pożytek czy przeżytek?

Zebrała i opracowała: Agnieszka Dziarmaga

Czy to pożyteczne narzędzie duszpasterskie warte kontynuacji, co jest najważniejsze podczas wizyty kapłana w domach parafian, a czego może brakuje, nad czym należałoby (wspólnie) popracować, aby doroczna wizyta duszpasterska w naszych domach, potocznie zwana kolędą, spełniła swój cel?

Niedziela małopolska

Byśmy się miłowali

Maria Fortuna-Sudor

Za zgodą Metropolity Krakowskiego w Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy kapłani mogli odprawić Mszę św. za migrantów i wygnańców. Eucharystię wg specjalnego formularza sprawowano w tym dniu w wielu kościołach i kaplicach Małopolski.

W Nowej Hucie jak w Rzymie

Małgorzata Cichoń

Figurka małego Jezusa wywyższona przy ambonie i ołtarzu ukazuje, że i od Dzieciątka możemy się sporo nauczyć.

Babcia i dziadek na uniwersytecie

Maria Fortuna-Sudor

To już jest fakt. W Polsce przybywa osób starszych. W samej Małopolsce żyje ok. setki stulatków! Babcie i dziadkowie to dziś szczególna grupa wiekowa, której trudno nie dostrzec.

Niedziela lubelska

Radość Bożego Narodzenia i pomoc dzieciom

Urszula Buglewicz

Po domach naszej archidiecezji wędrują Kolędnicy Misyjni, którzy głoszą radość Bożego Narodzenia i spieszą z pomocą dzieciom w Syrii i Libanie, cierpiącym z powodu wojny.

Tym, co oddali życie za Ojczyznę

Anna Gliwa

Na pl. Litewskim w Lublinie 11 stycznia odsłonięto i poświęcono nowy pomnik Nieznanego Żołnierza, który w swojej formie nawiązuje do pomnika z 1925 r.

Zapomnieć o sobie, myśleć o bliźnich

Urszula Buglewicz

To już tradycja, że w pierwsze dni roku w Domu Spotkania w Lublinie gromadzą się osoby związane z Caritas Archidiecezji Lubelskiej i Akcją Katolicką.

Niedziela legnicka

Naukowcy u Księdza Biskupa

Maciej Gwoździewicz

Przedstawiciele Politechniki Wrocławskiej oraz Stowarzyszenia Elektryków Polskich (SEP), odwiedzili 3 stycznia br. biskupa legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego.

Pamiętają o sobie

Bartłomiej Czubak

Daj siebie innym” – to nadal aktualne przesłanie śp. Marka Kotańskiego, które przyświeca organizatorom corocznej adwentowej zbiórki darów dla podopiecznych Domu Samotnych Matek w Pobiednej w Górach Izerskich.

Pobłogosław polskie knieje

Brygida Gucwa

W uroczystość Objawienia Pańskiego w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w Kamiennej Górze wystąpił Sudecki Chór Rogów Myśliwskich.

Niedziela łódzka

On jest taki jak my

Anna Skopińska

Na 25 metrach poczekalni punktu pomocy charytatywnej łódzkiej Caritas od stycznia ubiegłego roku w sezonie zimowym działa ogrzewalnia.

Betlejem w Łodzi

Piotr Drzewiecki

Najpiękniejsze kolędy z różnych stron świata w wykonaniu artystów sceny polskiej i zagranicznej wysłuchali w łódzkiej Atlas Arenie uczestnicy koncertu „Betlejem w Łodzi”. Drugie już wielkie kolędowanie odbyło się 13 stycznia.

Wymiana polonijna

Piotr Drzewiecki

W ramach wymiany uczniowie zaangażowani w projekt edukacyjny Rodzina Polonijna – Razem dla Edukacji pt. „Powstańcy Polski i Litwy w walce o niepodległość ojczyzny” na przełomie maja i czerwca udadzą się z rewizytą na Litwę.

Niedziela przemyska

Exodus rodaków

Karmelici Bosi z Przemyśla

W historii naszej Ojczyzny exodus rodaków powodowany był różnymi okolicznościami – zawieruchy dziejowe i wojenne, zsyłki, poszukiwanie lepszego losu. Polacy wyjeżdżali też za chlebem, natomiast obecnie, motywy finansowe są niemal wyłączną racją wyjazdów za granicę.

Niezłomny Arcybiskup Tokarczuk

Ks. Zbigniew Suchy

Z metropolitą przemyskim abp. Adamem Szalem rozmawia ks. Zbigniew Suchy.

Krasiczyńskie Dni Staropolskiego Obyczaju

Ks. Piotr Czarniecki

W kaplicy zamku Książąt Sapiehów 30 grudnia ub. r. uroczyście rozpoczęto II Krasiczyńskie Dni Staropolskiego Obyczaju.

Niedziela rzeszowska

W nowy rok z Duchem Świętym

Iwona Kosztyła

Z bp. Janem Wątrobą, ordynariuszem diecezji rzeszowskiej, rozmawia Iwona Kosztyła.

Zasłużony dla Podkarpacia

Natalia Janowiec

Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki odebrał w Rzeszowie odznakę honorową „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego”.

Śladami biskupa Pelczara

Arkadiusz Bednarczyk

Kościół wspomina św. bp. Józefa Sebastiana Pelczara – patrona diecezji rzeszowskiej 19 stycznia. Święty kilka lat swojego życia spędził w Rzeszowie – swe kroki często kierował do kościoła Świętego Krzyża oraz do Matki Bożej Rzeszowskiej.

Niedziela sandomierska

Noworocznie z rodzinami

Ks. Adam Stachowicz

W parafii św. Barbary w Staszowie odbyło się spotkanie opłatkowe Domowego Kościoła, rodzinnej gałęzi Ruchu Światło-Życie, oraz wspólnot diecezjalnych zatroskanych o właściwe funkcjonowanie małżeństw i rodzin

Świętowanie z Caritas

Ks. Adam Stachowicz

Lubimy podsumowania i bilanse. Czas przedświąteczny w Diecezjalnej Caritas obfitował w różnorakie zbiórki, szczególnie żywności.

Spotkanie w Rodzinie św. Jana Pawła II

Ks. Adam Stachowicz

Pierwsze w nowym roku spotkanie Sandomierskiej Rodziny Szkół im. św. Jana Pawła II odbyło się w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu.

Niedziela sosnowiecka

Powtórka z młodości

Agnieszka Raczyńska

Dzień Babci obchodzimy 21 stycznia, a 22 stycznia to święto wszystkich dziadziusiów. Dla nich każdy wnuk to powtórka z młodości, jakby czas cofnął się dwadzieścia lat

Wspólnota Mamre na scenie

Agnieszka Raczyńska

6 stycznia w Domu św. Józefa z Pasterzem Kościoła sosnowieckiego na spotkaniu opłatkowym spotkali się członkowie Wspólnoty Mamre, działającej na terenie naszej diecezji.

Dawca jedności nas oczekuje

Piotr Lorenc

Z ks. dr. Pawłem Pielką – diecezjalnym duszpasterzem ds. ekumenizmu, tuż przez rozpoczynającym się 21 stycznia Tygodniem Modlitw o Jedność Chrześcijan rozmawia Piotr Lorenc.

Niedziela świdnicka

Logos – Słowo, które stało się ciałem

Bp Ignacy Dec

Greckie słowo „Logos” (łac. ratio), które tłumaczymy na język polski na „Słowo”, posiada dwa znaczenia.

„List Barnaby” – polemika wczesnego chrześcijaństwa z judaizmem

Ks. Julian Nastałek

List Barnaby” jest jednym z najstarszych dokumentów chrześcijańskich, powstałym między rokiem 70 a 130.

Chrzest Pański

Ks. Zbigniew Chromy

Już w niedzielę po Objawieniu Pańskim (w tym roku na drugi dzień) na nowo mamy zatrzymać się nad wydarzeniem chrztu Pańskiego.

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Dyplomy Benemerenti i Order św. Ottona 2017

Ks. Robert Gołębiowski

Jest już tradycją Kościoła szczecińsko-kamieńskiego, że w pierwszym dniu nowego roku Pasterz metropolii docenia całokształt szlachetnej postawy niektórych osób czy instytucji, wyróżniając je Dyplomem Benemerenti.

Jubileusz stargardzkiej kolegiaty

Ks. Marcin Miczkuła

Początek roku to również czas podsumowań i refleksji o czasie, który został zamknięty w starym roku.

Stać się wszystkim dla wszystkich

Bogdan Nowak

Kiedykolwiek jestem na gostyńskiej Świętej Górze, schodzę do podziemia, by pomodlić się przed grobem sługi Bożego ks. Wawrzyńca Kuśniaka (1788 – 1866), służącego Bogu i ludziom w tym samym czasie, co święty ks. Jan Maria Vianney w Ars we Francji

Niedziela toruńska

Biskup Wygnaniec

Dk. Waldemar Rozynkowski

W tym roku przypada 68. rocznica śmierci sługi Bożego bp. Adolfa Piotra Szelążka (1865 – 1950).

Koncert bożonarodzeniowy

SAI

Aula mieszcząca się w Centrum Dialogu im. Jana Pawła II w Toruniu 7 stycznia wypełniła się po brzegi gośćmi z różnych stron diecezji toruńskiej. Stało się to za sprawą koncertu kolęd w wykonaniu kleryków Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu

O rodzinie błogosławionego

Dk. Waldemar Rozynkowski

W bieżącym roku przypada 105. rocznica urodzin bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego. Jest to dobra okazja, aby przybliżyć jego najbliższą rodzinę oraz kilka myśli błogosławionego o swoich najbliższych.

Niedziela warszawska

Ochrona życia łączy prawosławnych i katolików

Z ks. Doroteuszem Sawickim, referentem ds. ekumenizmu Kościoła prawosławnego, rozmawia Artur Stelmasiak

– Trwa Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan. Czym dla prawosławnych jest ten szczególny okres?

Samolotem i statkiem – kierunek Panama

Magdalena Kowalewska

Na Światowe Dni Młodzieży w Panamie uda się ok. 200 młodych osób z archidiecezji warszawskiej. Część z nich na spotkanie z Papieżem popłynie statkiem.

Warszawa sercem powstania styczniowego

Roman Stańczyk

W czasach II Rzeczpospolitej weterani powstania styczniowego byli traktowani, jak dziś Żołnierze Wyklęci. Przywracano im honory i otaczano estymą bohaterów narodowych

Niedziela wrocławska

Pokochać niedzielę bez sklepu

Agnieszka Bugała

Decyzją Sejmu od marca 2018 r. sklepy będą czynne w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. W kolejnym roku w ostatnią niedzielę miesiąca i niedziele przedświąteczne.

Dialog w cieniu cedrów

Agnieszka Bugała

O dialogu chrześcijan, sąsiedztwie z muzułmanami, śladach Chrystusa poza Ziemią Świętą i Pani Libanu – Tej, którą czczą chrześcijanie i muzułmanie – z biblistą i podróżnikiem ks. prof. Mariuszem Rosikiem

Nie przegap anioła

Agnieszka Bugała

Słońce powinno świecić, drzewo powinno dawać cień a karuzela z aniołami powinna kręcić się nieustannie – tak dobro wchodzi między ludzi.

Niedziela zamojsko-lubaczowska

Aby byli jedno

Ks. Krzysztof Hawro

Rozpoczynający się tydzień, skłania do refleksji. Na progu tego tygodnia chciałbym zaproponować głębsze przemyślenie słów Jezusa Chrystusa, wypowiedziane w Wieczerniku, podczas Modlitwy Arcykapłańskiej.

Koncert laureatów IX Festiwalu Gaudium

Joanna Ferens

Już po raz dziewiąty, na scenie Biłgorajskiego Centrum Kultury, odbył się finałowy koncert laureatów Festiwalu Kolęd i Piosenek Świątecznych Gaudium

Las bez barier

Małgorzata Godzisz

Niepełnosprawni są wśród nas. Nie wszystko jest dla nich na wyciągnięcie ręki. Nie oznacza to jednak, że świat zamknął się przed nimi. Każdy z nas, jeżeli tylko ma szczere chęci i możliwości, może to zmienić. Oto jeden z przykładów

Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)

Świadectwo wiary

Kamil Krasowski

W Zielonej Górze 13 stycznia odbył się kolejny pochówek dzieci zmarłych przed urodzeniem.

Kapłan z prawdziwego zdarzenia

Kamil Krasowski

Jechał z Gorzowa na spotkanie z kapłanami do Gubina. Nie dojechał. Zginął w wypadku samochodowym w Przetocznicy na trasie Skąpe–Sycowice. 22 stycznia przypada 32. rocznica tragicznej śmierci sługi Bożego bp. Wilhelma Pluty – kapłana, który odcisnął piętno w historii i pamięci naszego Kościoła diecezjalnego

Miejsce młodych

Z Karoliną Licznar z Ruchu Światło-Życie rozmawia ks. Adrian Put

Już za kilkanaście tygodni rozpocznie się faza plenarna naszego synodu diecezjalnego. Czego osobiście oczekuje Pani od synodu?

Reklama

Najpopularniejsze

Turcja: Bazylika stanie się meczetem. Ból chrześcijan,...

Świat

Turcja: Bazylika stanie się meczetem. Ból chrześcijan,...

Jak zrobić prezent Żonie? Heres w nowym utworze

Wiara

Jak zrobić prezent Żonie? Heres w nowym utworze "Więcej...

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Kościelny dress code, czyli w co się ubrać do kościoła

Kościół

Kościelny dress code, czyli w co się ubrać do kościoła

Już jest w dobrych rękach. Śp. ks. Wojciech Szlachetka

Niedziela Lubelska

Już jest w dobrych rękach. Śp. ks. Wojciech Szlachetka

To jest CUD!

Kościół

To jest CUD!

Benedykt XVI: małżeństwa homoseksualne i aborcja to...

Benedykt XVI

Benedykt XVI: małżeństwa homoseksualne i aborcja to...

Bp Ignacy Dec: Katolik powinien głosować na kandydata...

Kościół

Bp Ignacy Dec: Katolik powinien głosować na kandydata...

Wyborcy Bosaka przeciw Rafałowi Trzaskowskiemu. Stworzyli...

Wiadomości

Wyborcy Bosaka przeciw Rafałowi Trzaskowskiemu. Stworzyli...