Reklama

Z Jasnej Góry

Bożena Sztajner/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zakonne uroczystości

Ponowienie ślubów zakonnych i zawierzenia Maryi

Paulini odprawili 15 stycznia br. uroczystą wspólnotową Mszę św. Ojcowie i bracia zgromadzeni przed Cudownym Obrazem Matki Bożej ponowili śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Eucharystii przewodniczył o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów. W homilii zachęcił, aby spojrzeć na siebie, na swoją posługę oraz na całą wspólnotę w świetle słowa Bożego. – Paweł wybrał pustynię Bożej prostoty, a więc odejście od tego wszystkiego, co nas wyłącznie bawi, co umila nam życie i co nas rozprasza. (...) Budujmy w oparciu o słowo Boże „klasztor” naszego wewnętrznego życia – życia prostego i oddanego całkowicie na służbę Bogu i bliźnim – powiedział. W święto Królowej Pustelników – Matki i Opiekunki Zakonu Paulinów, przypadające 16 stycznia br., wspólnota ojców i braci paulinów uroczyście ponowiła Akt Zawierzenia Zakonu Maryi. Mszy św., odprawionej w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, przewodniczył o. Michał Lukoszek, wikariusz generalny Zakonu Paulinów. W homilii wskazał na Maryję jako na wzór milczenia i kontemplacji Słowa.

***

Zewnętrzne uroczystości

Ku czci św. Pawła z Teb

Reklama

Nowennę ku czci św. Pawła Pierwszego Pustelnika zakończyła tzw. zewnętrzna uroczystość, z licznym udziałem wiernych, która miała miejsce 21 stycznia br. Uroczystej Eucharystii w Bazylice Jasnogórskiej przewodniczył przed południem abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. W homilii powiedział na podstawie żywotów Ojców Pustyni, że Bóg nie przebywa w dalekim, odgrodzonym od człowieka świecie, lecz we wszystkich okolicznościach tego świata.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po południu ostatniemu nabożeństwu nowennowemu ku czci św. Pawła Pierwszego Pustelnika przewodniczył bp Antoni Długosz. – Każde dziecko jest prezentem od Boga – zapewnił. – Żadne dziecko – ani to poczęte, ani już narodzone – nie jest zagrożeniem dla rodziców – dodał. Na zakończenie „Pawełek” dzieci zostały obdarowane słodyczami. Ten gest ma przypomnieć św. Pawła, który w czasie pustelniczego życia żywił się jedynie daktylami pustynnej palmy oraz chlebem przynoszonym przez kruka, a także symbolizuje Boże czuwanie nad życiem każdego człowieka.

***

„Pawełki” na Jasnej Górze

Nowenna do św. Pawła Pierwszego Pustelnika trwała na Jasnej Górze w dniach 13-20 stycznia br. W Zakonie Paulinów styczeń to bowiem miesiąc poświęcony głównemu patronowi Zakonu – św. Pawłowi Pierwszemu Pustelnikowi z Teb w Egipcie. Na Jasnej Górze „Pawełki” mają szczególnie uroczysty charakter, gdyż sanktuarium jest najliczniejszym na świecie klasztorem Paulinów i siedzibą przełożonego generalnego, czyli generała Zakonu. Jasnogórskie „Pawełki” gromadzą co roku wielu wiernych, a wśród nich młode małżeństwa z dziećmi, gdyż św. Paweł Pierwszy Pustelnik, który żył na przełomie III i IV wieku, czczony jest jako patron i opiekun matek spodziewających się potomstwa lub pragnących je mieć oraz jako patron dzieci. Codziennie przez 8 dni ojcowie i bracia paulini gromadzili się w odświętnie udekorowanej i oświetlonej kaplicy św. Pawła Pierwszego Pustelnika. Celebrans w otoczeniu asysty i ministrantów, po okadzeniu relikwii św. Pawła wystawionych na ołtarzu, intonował jeden z dwóch hymnów opowiadających o prześladowaniu chrześcijan, które miało miejsce w czasie panowania rzymskich cesarzy Decjusza i Waleriana, oraz o życiu św. Pawła na pustyni tebajdzkiej w Egipcie. Hymny śpiewali na przemian zakonnicy i wierni przy akompaniamencie orkiestry dętej pod dyrekcją Marka Piątka wraz z jasnogórskimi chórami. Po odśpiewaniu hymnu jeden z ojców głosił słowo Boże na temat życia św. Pawła, jego przesłania na dzisiejsze czasy oraz duchowości paulińskiej.

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry

www.jasnagora.com

Podziel się:

Oceń:

2018-01-24 12:43

Wybrane dla Ciebie

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie kościoła

2025-04-02 10:08

edomor/fotolia.com

Nieznani ludzie oddają mocz za ołtarzem, załatwiają swoje „potrzeby” w kościele lub na jego terenie np. w chrzcielnicach. W Moguncji (Niemcy) wiele kościołów zmaga się z problemem wandalizmu.

Więcej ...

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?

2025-04-02 20:48

Monika Książek

Wielki Post to czas modlitwy, postu i jałmużny. To wiemy, prawda? Jednak te 40 dni to również czas duchowej przemiany, pogłębienia swojej wiary, a może nawet… powrotu do jej podstaw? W kolejnym dniu naszego katechizmu odpowiedź na pytanie - Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?

Więcej ...

Misteria kalwaryjskie

2025-04-04 12:33

Foto Fax

Zapraszamy do przeżycia Wielkiego Tygodnia na Kalwarii w Praszce, gdzie odbywają się misteria pasyjne – jedyne tego typu w plenerze na terenie archidiecezji częstochowskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Skoro Bóg jest miłością, jak może istnieć piekło?

Wiara

Skoro Bóg jest miłością, jak może istnieć piekło?

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Oświadczenie RTCK w związku z projektem realizowanym przy...

Kościół

Oświadczenie RTCK w związku z projektem realizowanym przy...

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?

Kościół

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Wiara

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?