Reklama

Niedziela 4/2018

Szczegółowy spis treści

edytorial
3

Bogactwo jest nie w banku, ale w kołysce

Lidia Dudkiewicz, Redaktor Naczelna „Niedzieli”

Święto Ofiarowania Pańskiego, czyli święto Matki Bożej Gromnicznej, obchodzone 2 lutego, kończy w polskiej tradycji czas śpiewania kolęd. Do ostatniego przystanku dotarła więc trasa koncertowa muzycznego projektu pt. „Betlejem w Polsce”.

drogowskazy
3

Lepiej nie oskarżać

Ks. Ireneusz Skubiś, Honorowy Redaktor Naczelny „Niedzieli”

Polska stała się dziś krajem prokuratorów. Wszyscy wszystkich oskarżają. Opozycja oskarża prawowitą władzę – oskarżenia są wysyłane nie tylko z Polski i przez Polaków, ale i z zagranicy, oskarżają się także ludzie Kościoła.

Franciszek w Chile i w Peru - 15-22 stycznia 2018
4-5

Zdjęcia, które mówią

Ks. Paweł Rozpiątkowski

To zdjęcie wyraża więcej niż tysiąc słów – przypomniał znaną maksymę papież Franciszek, wręczając dziennikarzom lecącym z nim do Chile i Peru wstrząsającą fotografię, która obrazuje skutki wybuchu bomby atomowej. Zdjęcie można zobaczyć na str. 10 bieżącego numeru „Niedzieli”.

dookoła Polski
6

Gdy szpalty sięgają bruku

Publikacja w „Super Expressie” pt. „Brakuje milionów na lekarzy, są na kapelanów” to typowy fake news – czyli kłamstwo.

dookoła świata
7

Dookoła świata

Uchwalenie przez Izbę Gmin ustawy o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej to milowy krok na drodze do Brexitu. Ustawa odwołuje akt z 1972 r., na mocy którego Wielka Brytania stała się członkiem wspólnoty, przewiduje też przeniesienie istniejących unijnych przepisów do brytyjskiego prawa, by zagwarantować ciągłość regulacyjną po wyjściu z Unii.

z Jasnej Góry
8

Z Jasnej Góry

bł. abp Jerzy Matulewicz
9

Umiłowanie Kościoła

S. Alicja Pełszyńska SJE

Przesadą byłoby twierdzenie, że w życiu miał wyjątkowo pod górkę, ale na pewno zgodne z prawdą jest, że nie było ono usłane różami. Wcześnie został osierocony. Później dotknęła go przewlekła choroba, która od młodości do końca życia mocno dawała mu się we znaki i utrudniała edukację, a potem pracę.

gorący temat
10-11

Czy grozi nam wojna nuklearna?

Włodzimierz Rędzioch

Papież Franciszek najwyraźniej jest zaniepokojony nie tylko trzecią wojną światową „w kawałkach”, która toczy się dzisiaj w różnych częściach świata, ale również widmem wojny nuklearnej. W czasie lotu z Rzymu do Santiago w Chile papież Franciszek podarował 70 dziennikarzom, którzy towarzyszyli mu w podróży, zdjęcie zrobione w Nagasaki po wybuchu bomby atomowej w 1945 r.

wielcy Polacy - Rudolf Modrzejewski
12-14

Polak, który budował w Ameryce mosty

Witold Iwańczak

Był synem światowej sławy aktorki Heleny Modrzejewskiej. Odważny konstruktor o wielkiej wiedzy i wyobraźni, uznany w 1903 r. za najwybitniejszego specjalistę w dziedzinie budowy mostów. Ten wielki Polak zbudował w Stanach Zjednoczonych największe, najważniejsze mosty (według Polonicum Machindex Institut w Szwajcarii, było ich aż 47), służące do dzisiaj i nadal uznawane za nowoczesne.

muzułmanie w Polsce
16-17

Niepodległa z półksiężycem

Grzegorz Jacek Pelica

Muzułmanie są obecni w naszym kraju od ponad 500 lat. Islam na ziemiach polskich pojawił się wraz z osadnictwem tatarskim, by z upływem wieków stać się religią autochtonów.

100. rocznica urodzin abp. Ignacego Tokarczuka
18-19

Wielki pasterz

s. Bernadeta Lipian ABMV

29 grudnia 2012 r. odszedł do domu Ojca wielki pasterz Kościoła – abp Ignacy Tokarczuk. 1 lutego 2018 r. przypada 100. rocznica jego urodzin

Narodziny dla Ziemi i Nieba

S. Bernadeta Lipian ABMV

myśl kard. Wyszyńskiego
20-21

Wierni dziedzictwu Prymasa Tysiąclecia

Urszula Buglewicz

Jak podkreślił prezes Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Prawa KUL – ks. dr hab. Mirosław Sitarz, prof. KUL, celem spotkania na tym międzynarodowym forum było „wsłuchiwanie się w zawsze aktualne i niezmienne nauczanie praw Bożych, głoszone słowem i czynem przez kard. Stefana Wyszyńskiego”.

obraz i muzyka
22

Przenikanie świata sztuk

Piotr Iwicki, muzyk, publicysta

Niemal niepostrzeżenie minął nam czas obchodów 500. rocznicy śmierci jednego z najbardziej nieodgadnionych artystów – malarza Hieronima Boscha. Świat celebrował tę rocznicę przez cały rok 2016, a jednym z kulminacyjnych punktów była wielka wystawa w madryckim muzeum Prado (31 maja –11 września).

moim zdaniem
23

Podpis naszego Pana

Witold Gadowski, dziennikarz

Od wielu miesięcy marzę o tym, aby napisać taki tekst, który stanie się wariografem, niezawodnym testem na prawdę i fałsz. Zadanie megalomańskie...

beatyfikacja Hanny Chrzanowskiej
24-25

Dama pielęgniarstwa

Małgorzata Cichoń

Właśnie teraz, gdy trwa batalia o godność ludzkiego życia, zwłaszcza tego słabego, na ołtarze zostanie wyniesiona Hanna Chrzanowska (1902-73), której życiową misją była troska o chorych. W parafii pw. św. Mikołaja w Krakowie, na której terenie spoczywają doczesne szczątki pielęgniarki, trwają przygotowania do jej kwietniowej beatyfikacji

Czas świętowania i refleksji

Maria Fortuna-Sudor

temat numeru: 2 lutego - Dzień Życia Konsekrowanego
26-27

Wielka tajemnica powołania

O. Ignacy Kosmana OFMConv

Podstawowym warunkiem pójścia za głosem Boga jest przyjaźń z Chrystusem. To On dokonuje wyboru konkretnego kandydata. Nikt poza Jezusem nie może mu objawić jego powołania

27

Czytajmy „Jasną Górę”!

Red.

temat numeru: 2 lutego - Dzień Życia Konsekrowanego
28-29

Wynagradzają miłością

s. Anna Kaczmarczyk

Towarzyszą im w codzienności życia, dzielą ich radości i smutki. Pierwsze uśmiechy, wypowiedziane słowa, kroki, pierwsze czytanki, litery i zadania, którym trzeba sprostać... Razem z nimi stawiają sobie także trudne pytania o przeszłość, dorastanie, przyszłość i wiarę

2 lutego - święto Ofiarowania Pańskiego
30

Światło w ciemności świeci

Ks. Marek Łuczak

Ofiarowaniu w świątyni towarzyszy głęboka symbolika światła. Trudno się temu dziwić, skoro sam Pan Jezus powie o sobie: „Ja jestem światłością świata”, a Symeon nazwie Zbawiciela „światłem na oświecenie pogan”

wiara i życie
31

Bóg albo nic w „Niedzieli”

Kard. Robert Sarah

Strach kontra miłość

Ks. Mariusz Rosik

liturgia tygodnia
32-33

Jezus naucza jak ten, który ma władzę

Radykalizm proroczy

Abp Wacław Depo

Tematem wszystkich trzech tekstów dzisiejszej niedzieli jest dar proroctwa. I już na początku naszych rozważań trzeba mocno zaznaczyć, że prorokiem jest ten, kogo Bóg wybiera i posyła i kto przemawia do ludzi w imieniu Pana Boga

koncertowo
34

Betlejem jest w Polsce

Red.

Trasa koncertowa – najpiękniejsze kolędy i pieśni bożonarodzeniowe w 12 największych polskich miastach

felieton
35

Wściekli. Ale na kogo?

Michał Karnowski

Mnożące się przypadki fizycznych ataków na biura polityków obozu rządzącego oznaczają przekroczenie przez opozycję kolejnej czerwonej linii.

35

III Wojewódzki Konkurs Multimedialny „Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie”

na gorąco
36

Ani polexit, ani eurokołchoz

Marcin Masny

Stawiani jesteśmy przed fałszywą alternatywą. Każą nam albo wystąpić z Unii Europejskiej (Polexit), albo postępować wraz z postępowymi Europejczykami ku postępowemu superpaństwu. Ma to być w założeniu eurokołchoz rządzony przez światłych i mądrych, wśród których na pewno nie będzie wybrańców narodu polskiego.

świat w sieci
38-39

Era cyberwojen

Wiesława Lewandowska

Gdy wraz z upadkiem muru berlińskiego i załamaniem się państwa sowieckiego obwieszczono koniec epoki tzw. zimnej wojny – czyli trwającego niemal od zakończenia II wojny światowej wyścigu zbrojeń i wzajemnego militarnego szantażu między Zachodem a blokiem państw podporządkowanych Rosji sowieckiej – wydawało się, że nadchodzi wreszcie czas bezustannego pokoju na świecie

fakty, opinie
40

Budżet 2018. Tak trzymać!

Czesław Ryszka

Skala zarzutów wobec budżetu z ubiegłego roku całkowicie kompromituje opozycję. Ten budżet wypadł lepiej niż optymistycznie

Rozmaitości

pr

z prasy zagranicznej
41

Katolicy w Turcji?

pr

Biskup chce dyskusji

pr

Kłamstwo jest dobre?

pr

Ojcowie mają czas dla swoich dzieci

pr

Kościół producentem zielonej energii

pr

100 lat PTG
42-45

Polskie Towarzystwo Geograficzne

Antoni Jackowski

Począwszy od XX stulecia, historia polskiej geografii nierozerwalnie wiąże się z dziejami Polskiego Towarzystwa Geograficznego. W XIX wieku towarzystwa geograficzne funkcjonowały w kilku europejskich krajach.

Święto polskiej geografii

akw

felietony
46-47

Zachować dumę narodową

Alina Czerniakowska

Często na zarzut, jakoby Polska zamknęła się na imigrantów, odpowiadamy – przecież przyjęliśmy ponad 2 mln Ukraińców. Słychać i widać ich wszędzie – na ulicach, w sklepach, w miastach, ale i na wsiach; pracują w różnych usługach, instytucjach państwowych i prywatnych.

Farbowane lisy

Zdzisław Skotnicki

Sondaże pokazują, że jedyną nadzieją dla opozycji jest jej zjednoczenie. Tego typu postulat ogłosiła lwica... pardon, myszka agresorka .Nowoczesnej – pani Kamila dwojga nazwisk: Gasiuk-Pihowicz – odnotował Pan Jasny

Wyjdą, nie wyjdą?

Mirosław Piotrowski

Niedawno na pierwszej stronie jednego z najbardziej poczytnych niemieckich dzienników ukazał się artykuł zatytułowany „Nie wolno dopuścić do Polexitu”

w wolnym czasie
48

Ratunek dla skóry alergicznej

Joanna Operacz

Pielęgnacja skóry alergicznej jest tyleż trudna, co ważna. Odpowiednie kosmetyki i dobre nawyki mają kluczowe znaczenie w łagodzeniu uczuleń.

48

Tobiasz

czekają na naszą pomoc
48

Karolek

psycholog radzi
49

Po co psychologia?

Ks. Zdzisław Wójcik

Czy wolno zakładać, że ktoś prawdziwie i głęboko religijny nie potrzebuje czasem pomocy psychologa?

Niedziela Młodych
50-53

Ewangelizacja w Afryce

Małgorzata Czekaj

Choć jestem tu zaledwie kilka miesięcy, doświadczenie misyjne jest bardzo bogate. Tutaj doznałam namacalnego działania Pana Boga, Jego prowadzenia i mądrości. Jeśli jest się gotowym, by dobrze wykorzystać ten czas, misja może stać się przygodą życia

Nie bój się iść pod prąd

Małgorzata Dudzińska

Żyli w różnych czasach, inne niepokoje dotykały świat, Polska miała inne granice, mimo to łączyło ich to samo pragnienie... Można powiedzieć, że „jeden duch i jedno serce” ożywiały ich i „żaden nie nazywał swoim tego, co posiadał, ale wszystko mieli wspólne”. Na życie młodziutkiego zakonnika z XVI wieku św. Stanisława Kostki można spojrzeć przez „Tryptyk rzymski” św. Jana Pawła II wieku XXI

Inauguracja Roku św. Stanisława Kostki

Al. Dawid Borciuch

kultura
54

Kolędy na smyczkach

Witold Dudziński

Atak paniki

wd

Analfabety i kotlety

jk

Wpływowa krawcowa

wd

bliżej świata - Kosowo
55

Strzały do wszystkich Serbów

Wojciech Dudkiewicz

Zastrzelenie lidera kosowskich Serbów może mieć bardzo poważne następstwa. I dla Kosowa, i dla Serbii, i dla Europy

finał festiwalu
56-57

W Będzinie – stolicy polskiej kolędy

Z ks. Piotrem Pilśniakiem rozmawia Agnieszka Raczyńska

– Jest Ksiądz pomysłodawcą, organizatorem i dyrektorem MFKiP w Będzinie, osobą, dzięki której festiwal istnieje, stale się rozwija i przyciąga rzesze uczestników oraz wielbicieli polskich kolęd i pastorałek. Za nami już 24. festiwalowa edycja. Cofnijmy się jednak do 1994 r., kiedy to wszystko się zaczęło...

57

Muzyczne dary

Lista przebojów Dariusza Ciszewskiego i Janusza „Yaniny” Iwańskiego

w jasnogórskim Betlejem
58

Rodzinne kolędowanie Z Arką Noego

Anna Janowska

„Tacy duzi” i „tacy mali” szczelnie wypełnili 19 stycznia br. Bazylikę Jasnogórską, by kolędować wspólnie ze słynnym dziecięcym zespołem Arka Noego. Koncert zorganizowała Fundacja NIEDZIELA. Instytut Mediów we współpracy z redakcją Tygodnika Katolickiego „Niedziela” – patronem medialnym.

67

Apel na 65. Światowy Dzień Trędowatych

Kazimierz Szałata, Prezes Fundacji Polskiej Raoula Follereau

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela bielsko-żywiecka

Kto – jak nie chrześcijanin

Mariusz Rzymek

W intencji uchodźców modlono się 14 stycznia podczas Mszy św., którą w kościele św. Pawła Apostoła w Bielsku-Białej sprawował ks. Przemysław Sawa, duszpasterz Szkoły Ewangelizacji Cyryl i Metody.

Siedmioletni cud św. Katarzyny

Ks. Piotr Bączek

Zakres konserwatorskich prac miał być rozłożony na całe pokolenia, a trwał 7 lat. Koncertem zespołu Trebunie Tutki w parafii św. Katarzyny w Cięcinie dziękowano za dzieło renowacji zabytkowego kościoła dedykowanego świętej męczennicy.

W trosce o niepełnosprawne dzieci

Monika Jaworska

Dzieci z Terapeutycznego Punktu Przedszkolnego „Słoneczna Kraina” w Jaworzynce wspólnie kolędowały z zespołem Mała Istebna w miejscowym kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

Niedziela częstochowska

W sercu Kościoła

Ks. Mariusz Frukacz

W święto Ofiarowania Pańskiego od 1997 r., z woli św. Jana Pawła II, przeżywamy w Kościele powszechnym Światowy Dzień Życia Konsekrowanego, który jest okazją do głębszej refleksji całego Kościoła nad darem życia poświęconego Bogu.

Jaka jest nasza oferta powołaniowa

Ks. Ireneusz Skubiś

Moja 33-letnia praca na stanowisku redaktora naczelnego „Niedzieli” obfitowała w wiele różnych sytuacji.

Niepokalana z Dąbrowy

Zofia Białas

Michał Antoni Szulczyński, twórca polichromii w kościołach w Miedźnie, Wilczynie, Kramsku, Broniszewie, Złotkowie, Skulsku, Łubnicach oraz autor wielu portretów, pejzaży i wizerunków Matki Bożej, dzięki projektowi „Antoni Szulczyński – malarz od urodzenia.

Niedziela podlaska

Spotkanie młodych z pasterzem diecezji

Bartłomiej Zawadzki

13 stycznia br. odbył się zjazd diecezjalny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej

Salezjanie w Sokołowie Podlaskim

Monika Kanabrodzka

Hasło, które wybrał św. Jan Bosko z okazji święceń: „Da mihi animas caetera tolle” (Daj mi duszę, resztę zabierz), stało się później mottem wszystkich salezjanów.

Świąteczne spotkania sołtysów

Monika Kanabrodzka

Początek stycznia obfitował w spotkania opłatkowe z sołtysami z diecezji drohiczyńskiej, które w tym roku miały miejsce w Drohiczynie, Kosowie Lackim i Narwi.

Niedziela kielecka

Matki Bożej Gromnicznej

Agnieszka Dziarmaga

2 lutego Kościół obchodzi święto Ofiarowania Pańskiego, w polskiej tradycji nazywane świętem Matki Bożej Gromnicznej.

XVI-wieczny kościółek w Chotelku Zielonym odzyskuje blask

A.D.

Pawłowa parafia z ewangelizacyjnym zapałem

Katarzyna Dobrowolska

Powołana w 2004 r. przy Wspólnocie Koinonia św. Pawła w Kielcach parafia pod jego patronatem żyje misją, by Dobra Nowina docierała do każdego poszukującego człowieka, stale inspirując się nauczaniem apostoła.

Niedziela małopolska

Od podstaw

Małgorzata Cichoń

Więcej młodych ludzi, ale i osób w wieku ich rodziców oraz dziadków. Czy ta wzrastająca frekwencja jest efektem reklamy czy raczej zagadnienia, jakie miało dominować w czasie styczniowych „Dialogów”?

Żeby się wspierać

Maria Fortuna-Sudor

Być dziennikarzem, to być człowiekiem odpowiedzialnym, to być człowiekiem na usługach dobra, to kochać i dzielić się prawdą, to mówić szczerze, być prostolinijnym, to nie manipulować – powiedział bp Damian Muskus.

Gdy kultura wyrasta z wiary

Maria Fortuna-Sudor

Eksponowane na wystawie prace, nagrodzone i wyróżnione w Konkursie Szopek Bożonarodzeniowych Tradycyjnych i Krakowskich, przyciągały uwagę ciekawymi, czasem zaskakującymi kompozycjami, a nade wszystko materiałami, z których zostały wykonane.

Niedziela lubelska

Betlejem w Lublinie

Urszula Buglewicz

W niedzielę 21 stycznia w Lublinie wybrzmiały najpiękniejsze kolędy świata.

Nauczyciel praw Bożych

Ewa i Tomasz Kamińscy

Chcemy wsłuchiwać się w zawsze aktualne i niezmienne nauczanie praw Bożych, głoszone słowem i czynem przez Prymasa Tysiąclecia – powiedział ks. prof. Mirosław Sitarz podczas międzynarodowej konferencji o Stefanie Kardynale Wyszyńskim

Mają odwagę czy nić dobro

Urszula Buglewicz

W sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej w Lublinie odbyło się spotkanie Kolędników Misyjnych

Niedziela legnicka

Nabożeństwo ekumeniczne w Legnicy

ks. Piotr Nowosielski

W parafii greckokatolickiej pw. Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny w Legnicy odbyły się 20 stycznia Nieszpory ekumeniczne w ramach obchodzonego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Przyjaciele seminarium

Monika Łukaszów

Blisko 300 osób uczestniczyło w spotkaniu kolędowym Towarzystwa Przyjaciół Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Legnickiej.

Mamy szczęście, że jesteście wśród nas

Monika Łukaszów

W wielu miejscach naszej diecezji odbywają się jeszcze spotkania opłatkowe i kolędowe. Spotykają się na nich pracownicy zakładów pracy, firm, czy instytucji oraz członkowie różnych stowarzyszeń i organizacji.

Niedziela łódzka

Fundament naszej tożsamości

Ks. Paweł Kłys

– Przyszłoroczne ogólnopolskie obchody Dnia Judaizmu w Kościele katolickim odbędą się 17 stycznia w Łodzi – poinformował zebranych w Namiocie Spotkania abp Grzegorz Ryś, jeden z organizatorów łódzkiego Dnia Judaizmu.

Z Ewangelią do świata

Abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki

List pasterski Arcybiskupa Metropolity Łódzkiego na rozpoczęcie IV Synodu Archidiecezji Łódzkiej.

Bezpieczny azyl

Anna Skopińska

Dwa miejsca w Łodzi. Obydwa nierzucające się i niekrzyczące o tym, co robią. W jednym posługują siostry kalkutki.

Niedziela przemyska

Dziedzictwo, któremu na imię Polska

Abp Adam Szal, metropolita przemyski

List Pasterski Metropolity Przemyskiego abp. Adama Szala z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Opłatek Akcji Katolickiej

Ks. Andrzej Bienia

W sobotę 13 stycznia w Szkole Podstawowej im. ks. Antoniego Tyczyńskiego w Albigowej odbyły się obrady Rady Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej.

Matka kościołów nam pięknieje

Aneta Kamieniecka

Z ks. prał. Mieczysławem Rusinem, proboszczem bazyliki archikatedralnej pw. św. Jana Chrzciciela i Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Przemyślu, rozmawia Aneta Kamieniecka.

Niedziela rzeszowska

Chcą przedłużać dłonie Miłosiernego Chrystusa

S. Hieronima Janicka

W uroczystość Ofiarowania Pańskiego będziemy świętować 22. Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. W diecezji rzeszowskiej osoby konsekrowane w tym dniu zgromadzą się w katedrze, by wielbić Pana.

Rok św. Stanisława Kostki

Arkadiusz Bednarczyk

Rok 2018 został ogłoszony Rokiem św. Stanisława Kostki. W tym bowiem roku mija 450. rocznica jego śmierci. Kult świętego jest od lat obecny na Podkarpaciu.

Uniwersyteckie propozycje

Irena Markowicz

Dostojny profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego w dziedzinie sztuki Janusz Pokrywka nim przeszedł na emeryturę, stał się obiektem naukowych dociekań.

Niedziela sandomierska

Byli duchowo z misjonarzami

Ks. Adam Stachowicz

Podczas wspólnego spotkania dziękowano za posługę wielu misjonarzy w historii diecezji, modlono się za kapłanów, osoby zakonne i świeckie aktualnie posługujące na misjach oraz o nowe powołania misyjne.

Centrum Ewangelizacyjne Świętego Augustyna

Ks. Adam Stachowicz

Mając na względzie dobro duchowe osób, które w dorosłym wieku wyraziły pragnienie przyjęcia sakramentów inicjacji chrześcijańskiej, bp Krzysztof Nitkiewicz w ubiegłym roku powołał do istnienia Centrum Ewangelizacyjne Świętego Augustyna.

Aby byli jedno

Ks. A. S.

W siedzibie Konferencji Episkopatu Polski 15 stycznia odbyła się konferencja prasowa poświęcona Tygodniowi Modlitw o Jedność Chrześcijan (18-25 stycznia 2018 r.).

Niedziela sosnowiecka

Wyśpiewana radość z Bożego Narodzenia

Agnieszka Raczyńska

Tegoroczna, 24. edycja Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie to mistrzowski pokaz talentów, wielka liczba artystów, którzy zgłosili się do festiwalowych przesłuchań.

Dom Kulejących Aniołów

Piotr Lorenc

W święto Trzech Króli bp sosnowiecki Grzegorz Kaszak poświęcił „Dom Kulejących Aniołów” w Piasku k. Pszczyny, czyli profesjonalną, stacjonarną placówkę dla osób niepełnosprawnych.

Poświęcenie, prostota i jedność

Agnieszka Raczyńska

Apostolat „Margaretka” swoim zasięgiem obejmuje już obie półkule. Jego istotą jest modlitwa za kapłanów, którą podejmują świeccy zatroskani o swoich księży.

Niedziela świdnicka

Na służbie prawdy Słowa Wcielonego

Marek Zygmunt

Reprezentanci działających na terenie naszej diecezji środków społecznego przekazu uczestniczyli w dorocznym spotkaniu opłatkowym z Pasterzem Kościoła świdnickiego bp. Ignacym Decem.

Iskra ewangelizacji

Adrian Ziątek

5 stycznia 2018 r. w sali Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury na Piaskowej Górze odbył się koncert zespołu „Heres” – Wyrwani z Niewoli.

Lekcja historii i patriotyzmu dla uczniów diecezji świdnickiej

Krzysztof Zaremba

Uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych diecezji świdnickiej będą mogli wziąć udział w zorganizowanym już po raz trzeci Diecezjalnym Konkursie o Obozie Koncentracyjnym Gross-Rosen „KL Gross-Rosen (1940-45) Ocalić od zapomnienia”.

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Także nasi pojechali do Bazylei

Piotr Słomski

Od 28 grudnia 2017 r. do 1 stycznia 2018 r. w Bazylei na pograniczu szwajcarsko-niemiecko-francuskim odbywało się 40. Europejskie Spotkanie Młodych w ramach Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię organizowane przez ekumeniczną wspólnotę Braci z Taizé.

Wierny rodzinie i modelarstwu

Bogdan Nowak

Jest jednym z najbardziej znanych parafian w szczecińskim Skolwinie właśnie z uwagi na jego artystyczne zdolności.

Wesprzyjmy dzieci w Boliwii

Monika Mazanek-Wilczyńska

Z o. Stanisławem Odrońcem CSsR rozmawia Monika Mazanek-Wilczyńska.

Niedziela toruńska

Kropla miłości ma sens

Aleksandra Wojdyło

Delegat biskupi ds. misji diecezji toruńskiej ks. kan. Grzegorz Tworzewski zaprosił Kolędników Misyjnych 13 stycznia do Jabłonowa Pomorskiego na 2. Spotkanie Kolędników Misyjnych Diecezji Toruńskiej.

Dziedzictwo – św. Jan Bosko w Toruniu

Dk. Waldemar Rozynkowski

Historia salezjanów w Toruniu sięga 1997 r. W końcu sierpnia tegoż roku zamieszkał w Toruniu salezjanin ks. Janusz Wróblewski.

Spotkanie opłatkowe Domowego Kościoła

Barbara i Piotr Łukaszewscy

W dniu Świętej Rodziny z Nazaretu po uroczystej Mszy św. w grębocińskim kościele na tradycyjnym opłatku noworocznym, spotkały się rodziny Domowego Kościoła naszego rejonu.

Niedziela warszawska

Żyją bardziej dla innych

Roman Stańczyk

2 lutego, w Święto Ofiarowania Pańskiego, przypada XXII Dzień Życia Konsekrowanego. To doskonała okazja, żeby przybliżyć nam postać tych, którzy swoje życie całkowicie poświecili Bogu.

Siostra z archiwum

Łukasz Krzysztofka

Energicznym krokiem, z pendrivem zawieszonym na franciszkańskim habicie, przemyka między regałami w poszukiwaniu archiwalnych perełek.

W fotelu premiera

Witold Dudziński

Gmach kancelarii premiera, znajdujący się przy jednej z bardziej reprezentacyjnych ulic Warszawy, onieśmiela. Wielki, skomplikowany, ma ciekawą historię. I jest ważny w sprawowaniu władzy.

Niedziela wrocławska

Wrocławskie Betlejem

Anna Buchar

Starsi, młodsi, rodziny, biegające dzieci, maluchy w wózkach, jedni skupieni na słuchaniu, inni radośnie uwielbiający Boga śpiewem. I wreszcie... wspólne łamanie się opłatkiem. Tak wyglądał koncert kolęd „Betlejem Wrocławskie”

Warto żyć Biblią dla Jezusa

Anna Buchar

O tym, że warto żyć Biblią dla Jezusa, młodzież w Sulistrowicach przekonywała s. Maria Czepiel, elżbietanka z Wrocławia

Radość powołania

Z siostrami boromeuszkami rozmawia Anna Buchar

Każde powołanie, czy to do małżeństwa, czy do życia konsekrowanego w różnych jego formach jest tajemnicą, w której odkrywa się dar Bożej Miłości. To taka bardzo intymna przestrzeń, w której widzą zaproszenie Pana Boga do przeżycia największej przygody w ich życiu – odkrywania, jak bardzo Bóg je ukochał.

Niedziela zamojsko-lubaczowska

Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego

Adam Łazar

Sekretarz dwóch papieży, obecnie metropolita lwowski – abp Mieczysław Mokrzycki, otrzymał honorową odznakę „Zasłużony dla województwa podkarpackiego”.

Eleni zaśpiewała nad Bugiem

Ks. Krzysztof Hawro

W kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Strzyżowie nad Bugiem wystąpiła 14 stycznia br. Eleni – jedna z najpopularniejszych piosenkarek polskiej sceny muzycznej.

Jubileusz Gminnego Ośrodka Kultury

Joanna Ferens

Gminny Ośrodek Kultury w Łukowej obchodzi w tym roku jubileusz 40-lecia istnienia. To doskonała okazja do podsumowań i gratulacji, a także życzeń i planów na kolejne lata

Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)

Święty już za życia

Kamil Krasowski

22 stycznia przypadła 32. rocznica śmierci sługi Bożego bp. Wilhelma Pluty. Diecezjalne obchody tego wydarzenia odbyły się dwa dni wcześniej w Gorzowie

Czy odżyją zarosłe gościńce?

Ks. Adrian Put

W ubiegłym roku obchodziliśmy 500. rocznicę reformacji. Jej narodziny i rozwój nierozerwalnie związały się z dawnym biskupstwem lubuskim. To pod wpływem trudnych wydarzeń tamtego czasu upadło jedno z najstarszych polskich sanktuariów maryjnych. Czy jest szansa, że odżyje?

Inwestycja w małżeństwo

Kamil Krasowski

Pod koniec lutego, tym razem w Gorzowie, rozpocznie się kolejna edycja Studium nad Małżeństwem i Rodziną im. bp. Wilhelma Pluty. Nie jest to novum, gdyż takie studium powoli dobiega końca w Głogowie

Reklama

Najpopularniejsze

Abp Gądecki apeluje o stworzenie możliwości przyjmowania...

Kościół

Abp Gądecki apeluje o stworzenie możliwości przyjmowania...

Szumowski: wprowadzamy dodatkowe obostrzenia i rygory

Wiadomości

Szumowski: wprowadzamy dodatkowe obostrzenia i rygory

Dwóch księży i raper parodiują znany hit

W wolnej chwili

Dwóch księży i raper parodiują znany hit "Przejmujemy...

Watykan: nie wolno zmieniać formuły Chrztu św.

Kościół

Watykan: nie wolno zmieniać formuły Chrztu św.

Odpust Porcjunkuli

Święta i uroczystości

Odpust Porcjunkuli

Chłopak z krzyżem dotarł na Jasną Górę

Kościół

Chłopak z krzyżem dotarł na Jasną Górę

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na...

Kościół

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na...

Rozwodów kościelnych nie ma!

Niedziela Łódzka

Rozwodów kościelnych nie ma!