Reklama

Niedziela 4/2018

Szczegółowy spis treści

edytorial
3

Bogactwo jest nie w banku, ale w kołysce

Lidia Dudkiewicz, Redaktor Naczelna „Niedzieli”

Święto Ofiarowania Pańskiego, czyli święto Matki Bożej Gromnicznej, obchodzone 2 lutego, kończy w polskiej tradycji czas śpiewania kolęd. Do ostatniego przystanku dotarła więc trasa koncertowa muzycznego projektu pt. „Betlejem w Polsce”.

drogowskazy
3

Lepiej nie oskarżać

Ks. Ireneusz Skubiś, Honorowy Redaktor Naczelny „Niedzieli”

Polska stała się dziś krajem prokuratorów. Wszyscy wszystkich oskarżają. Opozycja oskarża prawowitą władzę – oskarżenia są wysyłane nie tylko z Polski i przez Polaków, ale i z zagranicy, oskarżają się także ludzie Kościoła.

Franciszek w Chile i w Peru - 15-22 stycznia 2018
4-5

Zdjęcia, które mówią

Ks. Paweł Rozpiątkowski

To zdjęcie wyraża więcej niż tysiąc słów – przypomniał znaną maksymę papież Franciszek, wręczając dziennikarzom lecącym z nim do Chile i Peru wstrząsającą fotografię, która obrazuje skutki wybuchu bomby atomowej. Zdjęcie można zobaczyć na str. 10 bieżącego numeru „Niedzieli”.

dookoła Polski
6

Gdy szpalty sięgają bruku

Publikacja w „Super Expressie” pt. „Brakuje milionów na lekarzy, są na kapelanów” to typowy fake news – czyli kłamstwo.

dookoła świata
7

Dookoła świata

Uchwalenie przez Izbę Gmin ustawy o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej to milowy krok na drodze do Brexitu. Ustawa odwołuje akt z 1972 r., na mocy którego Wielka Brytania stała się członkiem wspólnoty, przewiduje też przeniesienie istniejących unijnych przepisów do brytyjskiego prawa, by zagwarantować ciągłość regulacyjną po wyjściu z Unii.

z Jasnej Góry
8

Z Jasnej Góry

bł. abp Jerzy Matulewicz
9

Umiłowanie Kościoła

S. Alicja Pełszyńska SJE

Przesadą byłoby twierdzenie, że w życiu miał wyjątkowo pod górkę, ale na pewno zgodne z prawdą jest, że nie było ono usłane różami. Wcześnie został osierocony. Później dotknęła go przewlekła choroba, która od młodości do końca życia mocno dawała mu się we znaki i utrudniała edukację, a potem pracę.

gorący temat
10-11

Czy grozi nam wojna nuklearna?

Włodzimierz Rędzioch

Papież Franciszek najwyraźniej jest zaniepokojony nie tylko trzecią wojną światową „w kawałkach”, która toczy się dzisiaj w różnych częściach świata, ale również widmem wojny nuklearnej. W czasie lotu z Rzymu do Santiago w Chile papież Franciszek podarował 70 dziennikarzom, którzy towarzyszyli mu w podróży, zdjęcie zrobione w Nagasaki po wybuchu bomby atomowej w 1945 r.

wielcy Polacy - Rudolf Modrzejewski
12-14

Polak, który budował w Ameryce mosty

Witold Iwańczak

Był synem światowej sławy aktorki Heleny Modrzejewskiej. Odważny konstruktor o wielkiej wiedzy i wyobraźni, uznany w 1903 r. za najwybitniejszego specjalistę w dziedzinie budowy mostów. Ten wielki Polak zbudował w Stanach Zjednoczonych największe, najważniejsze mosty (według Polonicum Machindex Institut w Szwajcarii, było ich aż 47), służące do dzisiaj i nadal uznawane za nowoczesne.

muzułmanie w Polsce
16-17

Niepodległa z półksiężycem

Grzegorz Jacek Pelica

Muzułmanie są obecni w naszym kraju od ponad 500 lat. Islam na ziemiach polskich pojawił się wraz z osadnictwem tatarskim, by z upływem wieków stać się religią autochtonów.

100. rocznica urodzin abp. Ignacego Tokarczuka
18-19

Wielki pasterz

s. Bernadeta Lipian ABMV

29 grudnia 2012 r. odszedł do domu Ojca wielki pasterz Kościoła – abp Ignacy Tokarczuk. 1 lutego 2018 r. przypada 100. rocznica jego urodzin

Narodziny dla Ziemi i Nieba

S. Bernadeta Lipian ABMV

myśl kard. Wyszyńskiego
20-21

Wierni dziedzictwu Prymasa Tysiąclecia

Urszula Buglewicz

Jak podkreślił prezes Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Prawa KUL – ks. dr hab. Mirosław Sitarz, prof. KUL, celem spotkania na tym międzynarodowym forum było „wsłuchiwanie się w zawsze aktualne i niezmienne nauczanie praw Bożych, głoszone słowem i czynem przez kard. Stefana Wyszyńskiego”.

obraz i muzyka
22

Przenikanie świata sztuk

Piotr Iwicki, muzyk, publicysta

Niemal niepostrzeżenie minął nam czas obchodów 500. rocznicy śmierci jednego z najbardziej nieodgadnionych artystów – malarza Hieronima Boscha. Świat celebrował tę rocznicę przez cały rok 2016, a jednym z kulminacyjnych punktów była wielka wystawa w madryckim muzeum Prado (31 maja –11 września).

moim zdaniem
23

Podpis naszego Pana

Witold Gadowski, dziennikarz

Od wielu miesięcy marzę o tym, aby napisać taki tekst, który stanie się wariografem, niezawodnym testem na prawdę i fałsz. Zadanie megalomańskie...

beatyfikacja Hanny Chrzanowskiej
24-25

Dama pielęgniarstwa

Małgorzata Cichoń

Właśnie teraz, gdy trwa batalia o godność ludzkiego życia, zwłaszcza tego słabego, na ołtarze zostanie wyniesiona Hanna Chrzanowska (1902-73), której życiową misją była troska o chorych. W parafii pw. św. Mikołaja w Krakowie, na której terenie spoczywają doczesne szczątki pielęgniarki, trwają przygotowania do jej kwietniowej beatyfikacji

Czas świętowania i refleksji

Maria Fortuna-Sudor

temat numeru: 2 lutego - Dzień Życia Konsekrowanego
26-27

Wielka tajemnica powołania

O. Ignacy Kosmana OFMConv

Podstawowym warunkiem pójścia za głosem Boga jest przyjaźń z Chrystusem. To On dokonuje wyboru konkretnego kandydata. Nikt poza Jezusem nie może mu objawić jego powołania

27

Czytajmy „Jasną Górę”!

Red.

temat numeru: 2 lutego - Dzień Życia Konsekrowanego
28-29

Wynagradzają miłością

s. Anna Kaczmarczyk

Towarzyszą im w codzienności życia, dzielą ich radości i smutki. Pierwsze uśmiechy, wypowiedziane słowa, kroki, pierwsze czytanki, litery i zadania, którym trzeba sprostać... Razem z nimi stawiają sobie także trudne pytania o przeszłość, dorastanie, przyszłość i wiarę

2 lutego - święto Ofiarowania Pańskiego
30

Światło w ciemności świeci

Ks. Marek Łuczak

Ofiarowaniu w świątyni towarzyszy głęboka symbolika światła. Trudno się temu dziwić, skoro sam Pan Jezus powie o sobie: „Ja jestem światłością świata”, a Symeon nazwie Zbawiciela „światłem na oświecenie pogan”

wiara i życie
31

Bóg albo nic w „Niedzieli”

Kard. Robert Sarah

Strach kontra miłość

Ks. Mariusz Rosik

liturgia tygodnia
32-33

Jezus naucza jak ten, który ma władzę

Radykalizm proroczy

Abp Wacław Depo

Tematem wszystkich trzech tekstów dzisiejszej niedzieli jest dar proroctwa. I już na początku naszych rozważań trzeba mocno zaznaczyć, że prorokiem jest ten, kogo Bóg wybiera i posyła i kto przemawia do ludzi w imieniu Pana Boga

koncertowo
34

Betlejem jest w Polsce

Red.

Trasa koncertowa – najpiękniejsze kolędy i pieśni bożonarodzeniowe w 12 największych polskich miastach

felieton
35

Wściekli. Ale na kogo?

Michał Karnowski

Mnożące się przypadki fizycznych ataków na biura polityków obozu rządzącego oznaczają przekroczenie przez opozycję kolejnej czerwonej linii.

35

III Wojewódzki Konkurs Multimedialny „Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie”

na gorąco
36

Ani polexit, ani eurokołchoz

Marcin Masny

Stawiani jesteśmy przed fałszywą alternatywą. Każą nam albo wystąpić z Unii Europejskiej (Polexit), albo postępować wraz z postępowymi Europejczykami ku postępowemu superpaństwu. Ma to być w założeniu eurokołchoz rządzony przez światłych i mądrych, wśród których na pewno nie będzie wybrańców narodu polskiego.

świat w sieci
38-39

Era cyberwojen

Wiesława Lewandowska

Gdy wraz z upadkiem muru berlińskiego i załamaniem się państwa sowieckiego obwieszczono koniec epoki tzw. zimnej wojny – czyli trwającego niemal od zakończenia II wojny światowej wyścigu zbrojeń i wzajemnego militarnego szantażu między Zachodem a blokiem państw podporządkowanych Rosji sowieckiej – wydawało się, że nadchodzi wreszcie czas bezustannego pokoju na świecie

fakty, opinie
40

Budżet 2018. Tak trzymać!

Czesław Ryszka

Skala zarzutów wobec budżetu z ubiegłego roku całkowicie kompromituje opozycję. Ten budżet wypadł lepiej niż optymistycznie

Rozmaitości

pr

z prasy zagranicznej
41

Katolicy w Turcji?

pr

Biskup chce dyskusji

pr

Kłamstwo jest dobre?

pr

Ojcowie mają czas dla swoich dzieci

pr

Kościół producentem zielonej energii

pr

100 lat PTG
42-45

Polskie Towarzystwo Geograficzne

Antoni Jackowski

Począwszy od XX stulecia, historia polskiej geografii nierozerwalnie wiąże się z dziejami Polskiego Towarzystwa Geograficznego. W XIX wieku towarzystwa geograficzne funkcjonowały w kilku europejskich krajach.

Święto polskiej geografii

akw

felietony
46-47

Zachować dumę narodową

Alina Czerniakowska

Często na zarzut, jakoby Polska zamknęła się na imigrantów, odpowiadamy – przecież przyjęliśmy ponad 2 mln Ukraińców. Słychać i widać ich wszędzie – na ulicach, w sklepach, w miastach, ale i na wsiach; pracują w różnych usługach, instytucjach państwowych i prywatnych.

Farbowane lisy

Zdzisław Skotnicki

Sondaże pokazują, że jedyną nadzieją dla opozycji jest jej zjednoczenie. Tego typu postulat ogłosiła lwica... pardon, myszka agresorka .Nowoczesnej – pani Kamila dwojga nazwisk: Gasiuk-Pihowicz – odnotował Pan Jasny

Wyjdą, nie wyjdą?

Mirosław Piotrowski

Niedawno na pierwszej stronie jednego z najbardziej poczytnych niemieckich dzienników ukazał się artykuł zatytułowany „Nie wolno dopuścić do Polexitu”

w wolnym czasie
48

Ratunek dla skóry alergicznej

Joanna Operacz

Pielęgnacja skóry alergicznej jest tyleż trudna, co ważna. Odpowiednie kosmetyki i dobre nawyki mają kluczowe znaczenie w łagodzeniu uczuleń.

48

Tobiasz

czekają na naszą pomoc
48

Karolek

psycholog radzi
49

Po co psychologia?

Ks. Zdzisław Wójcik

Czy wolno zakładać, że ktoś prawdziwie i głęboko religijny nie potrzebuje czasem pomocy psychologa?

Niedziela Młodych
50-53

Ewangelizacja w Afryce

Małgorzata Czekaj

Choć jestem tu zaledwie kilka miesięcy, doświadczenie misyjne jest bardzo bogate. Tutaj doznałam namacalnego działania Pana Boga, Jego prowadzenia i mądrości. Jeśli jest się gotowym, by dobrze wykorzystać ten czas, misja może stać się przygodą życia

Nie bój się iść pod prąd

Małgorzata Dudzińska

Żyli w różnych czasach, inne niepokoje dotykały świat, Polska miała inne granice, mimo to łączyło ich to samo pragnienie... Można powiedzieć, że „jeden duch i jedno serce” ożywiały ich i „żaden nie nazywał swoim tego, co posiadał, ale wszystko mieli wspólne”. Na życie młodziutkiego zakonnika z XVI wieku św. Stanisława Kostki można spojrzeć przez „Tryptyk rzymski” św. Jana Pawła II wieku XXI

Inauguracja Roku św. Stanisława Kostki

Al. Dawid Borciuch

kultura
54

Kolędy na smyczkach

Witold Dudziński

Atak paniki

wd

Analfabety i kotlety

jk

Wpływowa krawcowa

wd

bliżej świata - Kosowo
55

Strzały do wszystkich Serbów

Wojciech Dudkiewicz

Zastrzelenie lidera kosowskich Serbów może mieć bardzo poważne następstwa. I dla Kosowa, i dla Serbii, i dla Europy

finał festiwalu
56-57

W Będzinie – stolicy polskiej kolędy

Z ks. Piotrem Pilśniakiem rozmawia Agnieszka Raczyńska

– Jest Ksiądz pomysłodawcą, organizatorem i dyrektorem MFKiP w Będzinie, osobą, dzięki której festiwal istnieje, stale się rozwija i przyciąga rzesze uczestników oraz wielbicieli polskich kolęd i pastorałek. Za nami już 24. festiwalowa edycja. Cofnijmy się jednak do 1994 r., kiedy to wszystko się zaczęło...

57

Muzyczne dary

Lista przebojów Dariusza Ciszewskiego i Janusza „Yaniny” Iwańskiego

w jasnogórskim Betlejem
58

Rodzinne kolędowanie Z Arką Noego

Anna Janowska

„Tacy duzi” i „tacy mali” szczelnie wypełnili 19 stycznia br. Bazylikę Jasnogórską, by kolędować wspólnie ze słynnym dziecięcym zespołem Arka Noego. Koncert zorganizowała Fundacja NIEDZIELA. Instytut Mediów we współpracy z redakcją Tygodnika Katolickiego „Niedziela” – patronem medialnym.

67

Apel na 65. Światowy Dzień Trędowatych

Kazimierz Szałata, Prezes Fundacji Polskiej Raoula Follereau

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela bielsko-żywiecka

Kto – jak nie chrześcijanin

Mariusz Rzymek

W intencji uchodźców modlono się 14 stycznia podczas Mszy św., którą w kościele św. Pawła Apostoła w Bielsku-Białej sprawował ks. Przemysław Sawa, duszpasterz Szkoły Ewangelizacji Cyryl i Metody.

Siedmioletni cud św. Katarzyny

Ks. Piotr Bączek

Zakres konserwatorskich prac miał być rozłożony na całe pokolenia, a trwał 7 lat. Koncertem zespołu Trebunie Tutki w parafii św. Katarzyny w Cięcinie dziękowano za dzieło renowacji zabytkowego kościoła dedykowanego świętej męczennicy.

W trosce o niepełnosprawne dzieci

Monika Jaworska

Dzieci z Terapeutycznego Punktu Przedszkolnego „Słoneczna Kraina” w Jaworzynce wspólnie kolędowały z zespołem Mała Istebna w miejscowym kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

Niedziela małopolska

Od podstaw

Małgorzata Cichoń

Więcej młodych ludzi, ale i osób w wieku ich rodziców oraz dziadków. Czy ta wzrastająca frekwencja jest efektem reklamy czy raczej zagadnienia, jakie miało dominować w czasie styczniowych „Dialogów”?

Żeby się wspierać

Maria Fortuna-Sudor

Być dziennikarzem, to być człowiekiem odpowiedzialnym, to być człowiekiem na usługach dobra, to kochać i dzielić się prawdą, to mówić szczerze, być prostolinijnym, to nie manipulować – powiedział bp Damian Muskus.

Gdy kultura wyrasta z wiary

Maria Fortuna-Sudor

Eksponowane na wystawie prace, nagrodzone i wyróżnione w Konkursie Szopek Bożonarodzeniowych Tradycyjnych i Krakowskich, przyciągały uwagę ciekawymi, czasem zaskakującymi kompozycjami, a nade wszystko materiałami, z których zostały wykonane.

Niedziela wrocławska

Wrocławskie Betlejem

Anna Buchar

Starsi, młodsi, rodziny, biegające dzieci, maluchy w wózkach, jedni skupieni na słuchaniu, inni radośnie uwielbiający Boga śpiewem. I wreszcie... wspólne łamanie się opłatkiem. Tak wyglądał koncert kolęd „Betlejem Wrocławskie”

Warto żyć Biblią dla Jezusa

Anna Buchar

O tym, że warto żyć Biblią dla Jezusa, młodzież w Sulistrowicach przekonywała s. Maria Czepiel, elżbietanka z Wrocławia

Radość powołania

Z siostrami boromeuszkami rozmawia Anna Buchar

Każde powołanie, czy to do małżeństwa, czy do życia konsekrowanego w różnych jego formach jest tajemnicą, w której odkrywa się dar Bożej Miłości. To taka bardzo intymna przestrzeń, w której widzą zaproszenie Pana Boga do przeżycia największej przygody w ich życiu – odkrywania, jak bardzo Bóg je ukochał.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)

Święty już za życia

Kamil Krasowski

22 stycznia przypadła 32. rocznica śmierci sługi Bożego bp. Wilhelma Pluty. Diecezjalne obchody tego wydarzenia odbyły się dwa dni wcześniej w Gorzowie

Czy odżyją zarosłe gościńce?

Ks. Adrian Put

W ubiegłym roku obchodziliśmy 500. rocznicę reformacji. Jej narodziny i rozwój nierozerwalnie związały się z dawnym biskupstwem lubuskim. To pod wpływem trudnych wydarzeń tamtego czasu upadło jedno z najstarszych polskich sanktuariów maryjnych. Czy jest szansa, że odżyje?

Inwestycja w małżeństwo

Kamil Krasowski

Pod koniec lutego, tym razem w Gorzowie, rozpocznie się kolejna edycja Studium nad Małżeństwem i Rodziną im. bp. Wilhelma Pluty. Nie jest to novum, gdyż takie studium powoli dobiega końca w Głogowie

Reklama

Najpopularniejsze

#NiezbędnikRóżańcowy: „Pan z Tobą

Kościół

#NiezbędnikRóżańcowy: „Pan z Tobą"

Możemy być pewni, że papież wie więcej niż...

Watykan

Możemy być pewni, że papież wie więcej niż...

#NiezbędnikRóżańcowy: Maryja łaski pełna

Wiara

#NiezbędnikRóżańcowy: Maryja łaski pełna

Tajemnice chwalebne

Modlitwa

Tajemnice chwalebne

Komunikat w sprawie Wyższego Seminarium Duchownego w...

Kościół

Komunikat w sprawie Wyższego Seminarium Duchownego w...

Kim są najbardziej znani archaniołowie?

Święci i błogosławieni

Kim są najbardziej znani archaniołowie?

Katar: Polscy piłkarze przeciwni założeniu tęczowej...

Sport

Katar: Polscy piłkarze przeciwni założeniu tęczowej...

Biskup Piotrowski zapowiedział diakonat stały w swojej...

Kościół

Biskup Piotrowski zapowiedział diakonat stały w swojej...

Zmarł bp Jan Styrna

Kościół

Zmarł bp Jan Styrna