Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Kto – jak nie chrześcijanin

Msza św. w intencji uchodźców

MR

Msza św. w intencji uchodźców

W intencji uchodźców modlono się 14 stycznia podczas Mszy św., którą w kościele św. Pawła Apostoła w Bielsku-Białej sprawował ks. Przemysław Sawa, duszpasterz Szkoły Ewangelizacji Cyryl i Metody. W okolicznościowej liturgii – oprócz Polaków – wzięli udział Ukraińcy i Rumuni. Dla podkreślenie międzynarodowego aspektu tej uroczystości niektóre czytania, modlitwę wstawienniczą czy prefację eucharystyczną wypowiadano w językach zaproszonych na nią gości.

– Kto ma dać nadzieję światu jak nie ty? Kto ma zapalić światło miłości, pojednania, wyciągnięcia ręki do potrzebującego jak nie chrześcijanie? – pytał retorycznie ks. Sawa. I przypomniał, że bycie chrześcijaninem zakłada wejście w postawę misjonarza, który świadczy o Jezusie przez swe życie, głoszenie Ewangelii, dobre słowo, zakasane ręce do roboty. – Szczególną misją dla nas jest wyzwanie współczesnego świata i Europy, jakim są migranci i uchodźcy. To jest powinność moralna, by być jak Jezus, by Jezusa zobaczyć w potrzebującym. My nie możemy się tylko modlić, ale musimy działać. I wzywam dzisiaj wszystkich: Pomóc trzeba ludziom, tym którzy żyją obok nas – apelował ks. Sawa. Duchowny wskazał przy tym na konkretne programy, które wychodzą naprzeciw ludzkiej biedzie i nieszczęściu: Rodzina Rodzinie, Pomoc Kościołowi w Potrzebie, projekty Caritasu. Przypomniał także, że papież Franciszek wzywa chrześcijan do działania na rzecz uchodźców, do ich przyjęcia, chronienia, integracji. Według Ojca Świętego proces integracji nigdy się jednak nie uda, jeśli Europa wciąż będzie negować własne dziedzictwo i tożsamość chrześcijańską. – To, co dziś Europa nazywa integracją, nie jest nią. Jest wypychaniem chrześcijaństwa. To jest walka z chrześcijaństwem i wielu chciałoby wykorzystać do tego celu biednych ludzi – zaznaczył kaznodzieja. Przy tej okazji zaapelował o pomoc w odbudowaniu uchodźcom ich domów, kościołów, cerkwi, szpitali, a nawet meczetów.

Liturgię zwieńczyło uroczyste „Te Deum”, po którym wierni zostali zaproszeni na modlitwę o uzdrowienie. Jak zapowiedział ks. Sawa, SECiM zamierza w niedługim czasie zorganizować kurs języka ukraińskiego, aby z Dobrą Nowiną wyjść do przebywających na Podbeskidziu imigrantów zarobkowych z tego kraju. Wszystkich przybyłych, łącznie z obcokrajowcami, zaprosił również do stałego udziału w Mszach św., w które zaangażowana jest SECiM.

2018-01-24 12:44

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo do hutników: bez mówienia prawdy nie będzie jedności między ludźmi

Beata Pieczykura

W intencji Ojczyzny, pracowników huty oraz bezrobotnych modlił się dziś przy kapliczce Matki Bożej Częstochowskiej na terenie Stalowni ISD Huty Częstochowa abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski podczas Mszy dziękował Bogu za „wszystkich, którzy walczą o ocalenie sensu pracy a przez to również o wartość wspólnot rodzinnych i zakładowych”.

Więcej ...

Czym są roraty?

Karol Porwich/Niedziela

Czas przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia, ze względu na swój niepowtarzalny klimat, jest szczególnie ważny w kształtowaniu postaw wiary młodych ludzi. Wielu z nas pójdzie do kościoła na roraty. Czym one tak właściwie są?

Więcej ...

80 lat temu papież Pius XII poświęcił Rosję i świat Niepokalanemu Sercu Maryi

2022-12-08 07:44

Karol Porwich/Niedziela

Dzisiaj, w uroczystość 8 grudnia przypada 80. rocznica aktu dokonanego przez Piusa XII, w którym Kościół świadomie wypełnił prośbę Matki Bożej. Czyn papieża jest dla nas gwarancją, że przesłanie z Fatimy zostało skierowane przez samego Boga. Prośba Maryi jest skierowana także do każdego z nas – powiedział Family News Service dyrektor Sekretariatu Fatimskiego w sanktuarium na Krzeptówkach ks. dr Krzysztof Czapla SAC, znawca przesłania z Fatimy, w 80. rocznicę uroczystego aktu poświęcenia Rosji i świata Niepokalanemu Sercu Maryi.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Wiara

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Godzina Łaski

Kościół

Godzina Łaski

Maria czy Maryja?

Wiara

Maria czy Maryja?

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Niedziela Kielecka

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...