Reklama

Niedziela Lubelska

Mają odwagę czy nić dobro

Oprócz strojów dzieci przygotowały flagi Syrii i Libanu

Paweł Wysoki

Oprócz strojów dzieci przygotowały flagi Syrii i Libanu

W sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej w Lublinie odbyło się spotkanie Kolędników Misyjnych

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wakcję prowadzoną przez Papieskie Dzieła Misyjne Dzieci z roku na rok włącza się coraz więcej parafii naszej archidiecezji. Tym razem w okresie świątecznym, od Bożego Narodzenia do połowy stycznia, w ponad 30 parafiach Dobrą Nowinę głosiło 150 grup kolędniczych, w sumie ok. tysiąc dzieci. Mali misjonarze odwiedzili niemal 5 tys. rodzin, dzieląc się z nimi radością Bożego Narodzenia i gromadząc w sumie ponad 80 tys. zł na pomoc dzieciom z Syrii i Libanu. To rekord. – Akcja Kolędników Misyjnych jest przede wszystkim akcją ewangelizacyjną, w którą włączają się dzieci, rodzice i nauczyciele. To wielkie wydarzenie edukacyjne i wychowawcze tak naprawdę jest okazją do głoszenia Jezusa Chrystusa, ponieważ dzieci jak misjonarze chodzą z Dobrą Nowiną od domu do domu – mówi ks. Wojciech Rebeta, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w archidiecezji lubelskiej. Duszpasterz od kilku lat odpowiada za organizację podsumowania akcji Kolędników Misyjnych i z radością zauważa, że bierze w niej udział coraz więcej osób.

Młodzi misjonarze

– W sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej jest nas już ok. 800 osób – mówiła 17 stycznia s. Irena Karczewska, Franciszkanka Misjonarka Maryi z diecezjalnego sekretariatu misyjnego. – Z ponad 30 parafii biorących udział w akcji są z nami kolędnicy m.in. z Kraśnika, Stróży, Dąbrowicy, Łęcznej, Kłodnicy, Kazimierza Dolnego, Świdnika, Kiełczewic, Puław, Końskowoli, Opola Lubelskiego, Chełma, Piask, Urzędowa, Bobów, Kaniego i Lublina. To w zdecydowanej większości dzieci ze szkół podstawowych, ale też młodzież ze swoimi duszpasterzami i nauczycielami – wylicza siostra. Z gromadzonych przez sekretariat informacji wynika, że akcja Kolędników Misyjnych, którzy co roku pomagają znajdującym się w potrzebie rówieśnikom (kraje, którym trzeba pomóc, wskazuje papież), najbardziej rozpowszechniona jest w parafii św. Barbary w Łęcznej, gdzie kolęduje ponad 25 grup. – Tym razem Łęczna miała konkurencję w Świdniku. W parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła akcja została zorganizowana po raz pierwszy, a wzięło w niej udział aż 15 grup kolędniczych. Dziś są z nami, a parafialna schola Nutki chwały z ks. Tadeuszem Facem prowadzi animację muzyczną spotkania – cieszy się s. Karczewska.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Doroczne spotkanie kolędników ma na celu podsumowanie akcji i jest formą wdzięczności za trud i zaangażowanie dzieci, rodziców i nauczycieli w działalność misyjną. – To przede wszystkim wdzięczność wyrażana Bogu za czas ewangelizacji, spotkania z ludźmi, dzielenie się z potrzebującymi, duchową łączność z dziećmi ogarniętej wojną Syrii i Libanu. To również czas modlitwy o pokój na świecie – mówi zakonnica. Jako wyraz wdzięczności za wieloletnie zaangażowanie w misje, podczas spotkania 6 nauczycieli religii zostało odznaczonych medalem „Lumen Mundi”. Diecezjalne wyróżnienie otrzymali: Elżbieta Czarnota, Teresa Lankamer, Agnieszka Remiś, s. Urszula Kupczyk OSU, s. Dorota Ostolska FMM i Waldemar Dziaczkowski.

Spieszyć z pomocą

Centralnym punktem spotkania małych misjonarzy była Msza św. pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika. We wprowadzeniu do Liturgii kustosz sanktuarium ks. prał. Józef Dziduch dziękował zgromadzonym u stóp Matki Bożej Latyczowskiej za to, że ochoczo spieszyli z pomocą dzieciom w Syrii i Libanie, że zwrócili uwagę tysięcy osób na sytuację tych, którzy cierpią przez konflikty wojenne. – Do wielu domów zanieśliście pokój i nadzieję, jaką pokładacie w Jezusie. Ufamy, że wasza posługa przyniesie dobre owoce – podkreślał kapłan.

Zwracając się do kolędników, abp Stanisław Budzik mówił słowami św. Jana Pawła II: – „Jesteście źrenicą Bożego oka, jesteście biciem Bożego serca”. Bardzo wam dziękuję, że przez waszą akcje zbierania ofiar dla dzieci jesteście przedłużeniem uzdrawiającej dłoni Chrystusa, że macie odwagę czynić dobro, że wędrując po domach, daliście innym okazję, by mogli coś dobrego uczynić i włączyć się w dzieło pomocy dla dzieci cierpiących z powodu wojny na Bliskim Wschodzie. Jesteście źrenicą Bożego oka, biciem Jego serca, przedłużeniem Bożej miłości, którą Chrystus ma dla każdego człowieka – podkreślał Ksiądz Arcybiskup. – Nie ma takich sytuacji, które by nie pozwalały nam pomagać drugiemu człowiekowi. Trzeba odsunąć lęki i nie bać się, że ktoś nas skrytykuje. Jak Jezus trzeba iść z pomocą człowiekowi w każdym czasie – podkreślał.

Wskazując na łaskami słynący obraz Matki Bożej, którego rekoronacja jest zaplanowana na 4 października (w 240. rocznicę koronacji), mówił: – Są ludzie, którzy na nowe korony dla Matki Bożej ofiarowują złoto i drogie kamienie, ale najpiękniejszym klejnotem dla korony Maryi są nasze dobre czyny, dzieła miłości, solidarności i pomocy; jest nim akcja Kolędników Misyjnych. Niech Matka Boża przyjmie od nas te klejnoty i przedstawi je swojemu Synowi, który stał się człowiekiem, by głosić ludziom dobrą nowinę o królestwie Bożym, by leczyć wszelkie choroby i cierpienia wśród ludzi.

Podziel się:

Oceń:

2018-01-24 12:44

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kolędnicy misyjni

W przygotowanie liturgii włączyły się dzieci ze Szkoły Podstawowej Sióstr Urszulanek

Paweł Wysoki

W przygotowanie liturgii włączyły się dzieci ze Szkoły Podstawowej Sióstr Urszulanek

Dziękuję, że zanieśliście radość Bożego Narodzenia do wielu rodzin. Przez uczestnictwo w akcji kolędników misyjnych staliście się głosicielami Ewangelii i zwiastunami radości – powiedział abp Stanisław Budzik do małych misjonarzy.

Więcej ...

Papież do Polaków: bądźcie wierni dziedzictwu św. Jana Pawła II

2024-04-24 09:58

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

„Pozostańcie wierni dziedzictwu św. Jana Pawła II. Promujcie życie i nie dajcie się zwieść kulturze śmierci” - powiedział Franciszek do Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Więcej ...

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec

2024-04-24 17:59

Konferencja Episkopatu Polski/Facebook

W dniach 23-25 kwietnia br. odbywa się coroczne spotkanie grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec. Gospodarzem spotkania jest w tym roku abp Stanisław Budzik, przewodniczący Zespołu KEP ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Wiadomości

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Bóg pragnie naszego zbawienia

Wiara

Bóg pragnie naszego zbawienia

Droga nawrócenia św. Augustyna

Święci i błogosławieni

Droga nawrócenia św. Augustyna

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Kościół

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...