Reklama

Niedziela Lubelska

Mają odwagę czy nić dobro

Oprócz strojów dzieci przygotowały flagi Syrii i Libanu

Paweł Wysoki

Oprócz strojów dzieci przygotowały flagi Syrii i Libanu

W sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej w Lublinie odbyło się spotkanie Kolędników Misyjnych

Wakcję prowadzoną przez Papieskie Dzieła Misyjne Dzieci z roku na rok włącza się coraz więcej parafii naszej archidiecezji. Tym razem w okresie świątecznym, od Bożego Narodzenia do połowy stycznia, w ponad 30 parafiach Dobrą Nowinę głosiło 150 grup kolędniczych, w sumie ok. tysiąc dzieci. Mali misjonarze odwiedzili niemal 5 tys. rodzin, dzieląc się z nimi radością Bożego Narodzenia i gromadząc w sumie ponad 80 tys. zł na pomoc dzieciom z Syrii i Libanu. To rekord. – Akcja Kolędników Misyjnych jest przede wszystkim akcją ewangelizacyjną, w którą włączają się dzieci, rodzice i nauczyciele. To wielkie wydarzenie edukacyjne i wychowawcze tak naprawdę jest okazją do głoszenia Jezusa Chrystusa, ponieważ dzieci jak misjonarze chodzą z Dobrą Nowiną od domu do domu – mówi ks. Wojciech Rebeta, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w archidiecezji lubelskiej. Duszpasterz od kilku lat odpowiada za organizację podsumowania akcji Kolędników Misyjnych i z radością zauważa, że bierze w niej udział coraz więcej osób.

Młodzi misjonarze

– W sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej jest nas już ok. 800 osób – mówiła 17 stycznia s. Irena Karczewska, Franciszkanka Misjonarka Maryi z diecezjalnego sekretariatu misyjnego. – Z ponad 30 parafii biorących udział w akcji są z nami kolędnicy m.in. z Kraśnika, Stróży, Dąbrowicy, Łęcznej, Kłodnicy, Kazimierza Dolnego, Świdnika, Kiełczewic, Puław, Końskowoli, Opola Lubelskiego, Chełma, Piask, Urzędowa, Bobów, Kaniego i Lublina. To w zdecydowanej większości dzieci ze szkół podstawowych, ale też młodzież ze swoimi duszpasterzami i nauczycielami – wylicza siostra. Z gromadzonych przez sekretariat informacji wynika, że akcja Kolędników Misyjnych, którzy co roku pomagają znajdującym się w potrzebie rówieśnikom (kraje, którym trzeba pomóc, wskazuje papież), najbardziej rozpowszechniona jest w parafii św. Barbary w Łęcznej, gdzie kolęduje ponad 25 grup. – Tym razem Łęczna miała konkurencję w Świdniku. W parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła akcja została zorganizowana po raz pierwszy, a wzięło w niej udział aż 15 grup kolędniczych. Dziś są z nami, a parafialna schola Nutki chwały z ks. Tadeuszem Facem prowadzi animację muzyczną spotkania – cieszy się s. Karczewska.

Reklama

Doroczne spotkanie kolędników ma na celu podsumowanie akcji i jest formą wdzięczności za trud i zaangażowanie dzieci, rodziców i nauczycieli w działalność misyjną. – To przede wszystkim wdzięczność wyrażana Bogu za czas ewangelizacji, spotkania z ludźmi, dzielenie się z potrzebującymi, duchową łączność z dziećmi ogarniętej wojną Syrii i Libanu. To również czas modlitwy o pokój na świecie – mówi zakonnica. Jako wyraz wdzięczności za wieloletnie zaangażowanie w misje, podczas spotkania 6 nauczycieli religii zostało odznaczonych medalem „Lumen Mundi”. Diecezjalne wyróżnienie otrzymali: Elżbieta Czarnota, Teresa Lankamer, Agnieszka Remiś, s. Urszula Kupczyk OSU, s. Dorota Ostolska FMM i Waldemar Dziaczkowski.

Spieszyć z pomocą

Centralnym punktem spotkania małych misjonarzy była Msza św. pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika. We wprowadzeniu do Liturgii kustosz sanktuarium ks. prał. Józef Dziduch dziękował zgromadzonym u stóp Matki Bożej Latyczowskiej za to, że ochoczo spieszyli z pomocą dzieciom w Syrii i Libanie, że zwrócili uwagę tysięcy osób na sytuację tych, którzy cierpią przez konflikty wojenne. – Do wielu domów zanieśliście pokój i nadzieję, jaką pokładacie w Jezusie. Ufamy, że wasza posługa przyniesie dobre owoce – podkreślał kapłan.

Zwracając się do kolędników, abp Stanisław Budzik mówił słowami św. Jana Pawła II: – „Jesteście źrenicą Bożego oka, jesteście biciem Bożego serca”. Bardzo wam dziękuję, że przez waszą akcje zbierania ofiar dla dzieci jesteście przedłużeniem uzdrawiającej dłoni Chrystusa, że macie odwagę czynić dobro, że wędrując po domach, daliście innym okazję, by mogli coś dobrego uczynić i włączyć się w dzieło pomocy dla dzieci cierpiących z powodu wojny na Bliskim Wschodzie. Jesteście źrenicą Bożego oka, biciem Jego serca, przedłużeniem Bożej miłości, którą Chrystus ma dla każdego człowieka – podkreślał Ksiądz Arcybiskup. – Nie ma takich sytuacji, które by nie pozwalały nam pomagać drugiemu człowiekowi. Trzeba odsunąć lęki i nie bać się, że ktoś nas skrytykuje. Jak Jezus trzeba iść z pomocą człowiekowi w każdym czasie – podkreślał.

Wskazując na łaskami słynący obraz Matki Bożej, którego rekoronacja jest zaplanowana na 4 października (w 240. rocznicę koronacji), mówił: – Są ludzie, którzy na nowe korony dla Matki Bożej ofiarowują złoto i drogie kamienie, ale najpiękniejszym klejnotem dla korony Maryi są nasze dobre czyny, dzieła miłości, solidarności i pomocy; jest nim akcja Kolędników Misyjnych. Niech Matka Boża przyjmie od nas te klejnoty i przedstawi je swojemu Synowi, który stał się człowiekiem, by głosić ludziom dobrą nowinę o królestwie Bożym, by leczyć wszelkie choroby i cierpienia wśród ludzi.

2018-01-24 12:44

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jak dzieci mogą pomóc dzieciom?

Agnieszka Dziarmaga

Dzieło Dziecięctwa Misyjnego wyrasta z historii XIX-wiecznej Europy, gdy w 1843 r. francuski biskup-wygnaniec Karol de Forbin-Janson, dostrzegł, dzięki korespondencji z innymi biskupami na Dalekim Wschodzie, potrzebę wychowania dzieci, zwłaszcza w Chinach, gdzie pozbawione rodziców, przy nieistniejącej strukturze społecznej i braku sierocińców, umierały na ulicy.

Więcej ...

Naprawdę cudowny

pl.wikipedia.org

Przez minione 190 lat Cudowny Medalik stał się narzędziem licznych Boskich interwencji – uzdrowień, ocaleń i nawróceń.

Więcej ...

Kobiece warsztaty

2022-11-30 10:44

ks. Rafał Mocny

W Katolickim Centrum Studenckim w Słubicach odbyły się warsztaty dla mam „Mama córce, kobieta kobietce”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Naprawdę cudowny

Wiara

Naprawdę cudowny

MŚ 2022 - wykluczony z trybun za protest z tęczowa flagą

Wiadomości

MŚ 2022 - wykluczony z trybun za protest z tęczowa flagą

Rosja oburzona słowami papieża o okrucieństwie jej wojsk...

Franciszek

Rosja oburzona słowami papieża o okrucieństwie jej wojsk...

Symbole i zwyczaje Adwentu

Wiara

Symbole i zwyczaje Adwentu

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Kościół

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

Polska

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu