Reklama

Niedziela Sandomierska

Byli duchowo z misjonarzami

Uczestnicy marszu ewangelizacyjnego

Ks. Adam Stachowicz

Uczestnicy marszu ewangelizacyjnego

Podczas wspólnego spotkania dziękowano za posługę wielu misjonarzy w historii diecezji, modlono się za kapłanów, osoby zakonne i świeckie aktualnie posługujące na misjach oraz o nowe powołania misyjne. Na Jubileusz Misji przybyły z całej diecezji dziecięce i młodzieżowe grupy kolędników misyjnych, które w okresie bożonarodzeniowym przedstawiały jasełka oraz kwestowały na rzecz misjonarzy. W jubileuszowym spotkaniu wziął udział bp Krzysztof Nitkiewicz, bp Edward Frankowski oraz zaproszony gość – bp Jan Piotrowski, ordynariusz kielecki, który wiele lat posługiwał na misjach – informuje ks. Tomasz Lis, rzecznik Kurii.

Misyjne spotkanie rozpoczął koncert kolęd w wykonaniu chóru młodzieży z Ukrainy, która uczy się w tarnobrzeskich szkołach średnich. Mszy św. w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej i Pocieszenia w Radomyślu nad Sanem przewodniczył bp Jan Piotrowski z udziałem biskupów z Sandomierza oraz kapłanów, którzy pracowali na misjach i duszpasterzy przybyłych z grupami misyjnymi. Witając przybyłych, bp Nitkiewicz powiedział, że przynależność do Kościoła lokalnego, do jakiejś konkretnej parafii, czy wspólnoty nie oznacza zwolnienia z obowiązku troszczenia się o potrzeby Kościoła powszechnego i wszystkich ludzi, którzy nie znają jeszcze Chrystusa. – Symbolem tego uniwersalnego posłania jest nasz dzisiejszy gość i główny celebrans, podobnie jak wielu misjonarzy, jakich wydał Kościół sandomierski. Dziękujemy za nich Bogu i prosimy o nowe powołania misyjne – podkreślał Ordynariusz Sandomierski.

W homilii bp Jan Piotrowski podkreślił, że podczas dwustuletniej historii diecezji sandomierskiej wspólnota Kościoła lokalnego rozrastała się jak ewangeliczne ziarenko gorczycy, włączając się w wielkie dzieło misyjne. – Czas misji się nie zakończył i wciąż widać ich nowe horyzonty, a na mocy sakramentu chrztu św. wszyscy jesteśmy misjonarzami (por. RMis 77). Co więcej, każdy, kto prawdziwie spotkał Chrystusa, nie może Go zatrzymać dla siebie, ale winien się Nim dzielić z innymi (por. NMI 40). Zatem w każdym chrześcijaninie jest ogromny potencjał misyjny. Jest on w ojcu i matce, a nawet w dzieciach i dojrzałych pokoleniach. Tylko ze środowiska, które żyje głęboką wiarą narodzą się nowe powołania kapłańskie, zakonne i misyjne – wskazywał Ordynariusz Kielecki. Biskup przywołał postaci wielkich misjonarzy, którzy wyszli z ziemi sandomierskiej, m.in. kard. Adama Kozłowieckiego SJ i ks. Marcelego Prawicę. – Napełnieni Duchem Świętym pozwólcie, aby Duch Pocieszyciel i Duch Prawdy prowadził was dobrymi drogami życia, gdzie świadectwo wiary ozdobicie czynami miłosierdzia, modlitwy i życia sakramentalnego w waszych rodzinach i parafiach. Dziś na drogach zbawienia Bóg potrzebuje człowieka tak, jak potrzebował Maryi i apostołów. Potrzebuje was Kościół – wspólnota wiary, która swoim świadectwem mówi światu, że Bóg jest miłością – mówił bp Piotrowski. Liturgię swoim śpiewem upiększył chór z Ukrainy oraz chór dziecięco-młodzieżowy z Majdanu Królewskiego.

Reklama

Po Eucharystii w auli Domu Rekolekcyjnego „Augustianum” odbyła się telekonferencja z misjonarkami świeckimi, które aktualnie posługują w wiosce dziecięcej w Gulu w Ugandzie oraz w Zambii. Następnie kolędnicy misyjni wyruszyli w kolorowym marszu ewangelizacyjnym ulicami miejscowości, śpiewając kolędy.

– W radomyskim spotkaniu wzięło udział blisko 800 osób z większości kół misyjnych z terenu diecezji. Łącznie takich grup w diecezji działa ok. 50. Obecnie na misjach posługuje 11 naszych kapłanów diecezjalnych i 2 osoby świeckie. Na wielu placówkach misyjnych pracują także osoby zakonne, które pochodzą z terenu diecezji – informuje ks. Daniel Koryciński, odpowiedzialny za dzieło misyjne.

2018-01-24 12:44

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Polska rodziną silna

Niedziela legnicka 25/2018, str. I

Ks. Waldemar Wesołowski

Pod takim hasłem ulicami Legnicy przeszedł 9 czerwca już po raz dziesiąty Marsz dla Życia i Rodziny.

Więcej ...

Kraków Airport: karp w samolocie, opłatek na pokładzie - jak je przewozić?

2022-12-02 18:50

Karol Porwich /Niedziela

Lotnisko w Krakowie-Balicach przypomina, że w okresie świątecznym wielu pasażerów, udając się na święta Bożego Narodzenia do swoich bliskich, przewozi okolicznościowe potrawy, które wymagają specjalnym restrykcjom przy kontroli bezpieczeństwa.

Więcej ...

Bp Muskus: w Kościele potrzebna jest ekologiczna praca u podstaw

Jest wielka potrzeba pogłębiania świadomości ekologicznej w parafiach, zaktywizowania ich i działalności blisko ludzi – mówił bp Damian Muskus OFM w Krakowie podczas konferencji „Creatio Continua. Czas przełomu”. Krakowski biskup podkreślał, że nauczanie papieża Franciszka nie przekłada się na zaangażowanie Kościoła „w terenie”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

Modlitwa

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wielki misjonarz

Święci i błogosławieni

Wielki misjonarz

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Symbole i zwyczaje Adwentu

Wiara

Symbole i zwyczaje Adwentu