Reklama

Głos z Torunia

Kropla miłości ma sens

Najpiękniej prezentująca stroje kolędników grupa z parafi i pw. św. Bartłomieja w Unisławiu

Aleksandra Wojdyło

Najpiękniej prezentująca stroje kolędników grupa z parafi i pw. św. Bartłomieja w Unisławiu

Delegat biskupi ds. misji diecezji toruńskiej ks. kan. Grzegorz Tworzewski zaprosił Kolędników Misyjnych 13 stycznia do Jabłonowa Pomorskiego na 2. Spotkanie Kolędników Misyjnych Diecezji Toruńskiej

W odpowiedzi na prośbę kolędników, którą wyrazili podczas 1. Spotkania Kolędników Misyjnych Diecezji Toruńskiej, chcemy się ponownie zobaczyć i wspólnie przeżyć radość wiary – wyjaśniał ks. kan. Tworzewski. Dodał, że to świętowanie jest również podziękowaniem za całoroczną pracę formacyjną z dziećmi, które wrażliwością swojego serca mobilizują dorosłych do pomocy ich rówieśnikom w krajach misyjnych i same takiej pomocy udzielają.

Konkurs

Pierwsza część spotkania rozpoczęła się w Centrum Kultury i Sportu, gdzie najpierw odbył się konkurs gwiazd betlejemskich i strojów grup kolędniczych. Następnie świadectwem niesienia Chrystusa podzielił się świecki misjonarz Rafał Solski, który wraz z małżonką Małgorzatą posługiwał przez 10 lat w odległej Mongolii. Dzieci ze Szkoły podstawowej w Drużynach wystąpiły z przedstawieniem pt. „Z kolędą w domu”. W tej części spotkania sekretarz Krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych Dzieci Anna Sobiech przypomniała o otwartych dłoniach, jako symbolu tegorocznego misyjnego kolędowania oraz istocie modlitwy pięciu palców. – Być dla siebie przyjaciółmi, budować między sobą więzi, być wrażliwymi na potrzeby innych, być gotowym do pomocy. Niech dobro, serce i talenty, którymi dzielimy się z innymi, potrafią nas uskrzydlać do dalszych dobrych działań – dodała. Na wszystkich czekał poczęstunek przygotowany przez Centrum Kultury i Sportu w Jabłonowie Pomorskim.

Oddać cząstkę siebie

Następnie barwny kolędowy korowód przemaszerował ulicami miasta do kościoła parafialnego. Centralnym punktem diecezjalnego spotkania kolędników misyjnych była Msza św. w kościele pw. Chrystusa Króla, której przewodniczył bp Wiesław Śmigiel.

W homilii bp Wiesław, nawiązując do treści ewangelicznych mówiących o powołaniu Mateusza, zwrócił uwagę na potrzebę zastanowienia się nad własnym powołaniem i podkreślania jego istoty. – Pan Bóg patrzy na serce człowieka i powołuje, a moc Jego słowa powoduje, że człowiek pozostawia wszystko i idzie w nieznane dlatego, że ufa Bogu – mówił bp Wiesław. Zwracając się do Kolędników Misyjnych, dodał, że dzisiaj wszyscy jesteśmy powołani, aby iść do ludzi, oddać cząstkę siebie drugiemu człowiekowi i nieść Chrystusa wśród swoich rodzin, znajomych, kolegów ze szkoły. Modlitwą, gestem, uczynkiem, ofiarą każdy może stawać się misjonarzem w swoim środowisku i nieść wraz z gwiazdą Dobrą Nowinę. – Jako uczniowie misjonarze jesteście bardzo ważną cząstką Kościoła misyjnego i nigdy o tym nie zapominajcie – podkreślił. Przypominał założenia papieża Franciszka z adhortacji apostolskiej „Evangelii Gaudium” i osobę św. Teresy z Lisieux, patronki misji. Dodał, że misjonarzem jest dziś każdy poprzez uczestnictwo w dziele Kościoła. Dziękując za rozwijanie dzieła misyjnego w diecezji toruńskiej, bp Wiesław zachęcił także do modlitwy o pokój, nowe powołania do niesienia Jezusa całemu światu oraz do dalszej aktywnej działalności misyjnej w diecezji. Na koniec do małych kolędników powiedział: – To waszą zasługą będzie to, że kolejni misjonarze usłyszą głos Chrystusa i zaniosą do innych krajów Dobrą Nowinę i dzięki waszej modlitwie będą silni.

Reklama

W darach ofiarnych najmłodsi misjonarze przynieśli do ołtarza m.in. różnobarwne świece i przedmioty symbolizujące poszczególne kontynenty oraz złączone dłonie, symbol pokoju tegorocznego kolędowania, polecając bogactwo, kulturę i problemy ludów misyjnych. Na zakończenie Mszy św. słowa podziękowania skierował proboszcz ks. kan. Grzegorz Tworzewski. Podkreślił on słowa Księdza Biskupa, że nie można rozdzielić słów: uczeń i misjonarz, dodał, że dzieci kolędujące w tym roku na rzecz rówieśników z Syrii i Libanu dały doskonałe świadectwo, jak w praktyce słowa te realizować. – Ta kropla miłości ma sens – zaznaczył.

Reklama

Zastępca burmistrza miasta i gminy Jabłonowo Pomorskie Jędrzej Kucharski wraz z przewodniczącym Rady Miejskiej Krzysztofem Kamińskim wręczyli bp. Wiesławowi obraz bł. Marii Karłowskiej, patronki miasta. Liturgii towarzyszył śpiew scholi parafialnej prowadzonej przez s. Dominikę, Barbarę Kopaczewską i Małgorzatę Strzelecką.

Nagrodzeni

W 2. Spotkaniu Kolędników Misyjnych uczestniczyło ok. 30 grup kolędników reprezentujących parafie w Bobrowie, Brudzawach, Grodzicznie, Grudziądzu, Grzybnie, Jabłonowie Pomorskim, Drużynach, Kowalewie Pomorskim, Kruszynach, Lidzbarku Welskim, Unisławiu i Wielkich Łunawach.

W konkursie na najpiękniejszą gwiazdę I miejsce zajęli kolędnicy z Jabłonowa Pomorskiego przygotowani przez Barbarę Kopaczewską, II i III miejsce zajęły również jabłonowskie grupy, które swoje gwiazdy wykonały pod kierunkiem Lidii Behrendt-Pedynkowskiej i Katarzyny Mościckiej. Wśród najpiękniej prezentujących stroje kolędników misyjnych jury w składzie: Anna Sobiech, Anna Berent, Justyna Prajs, Paulina Modrzejewska najwyżej oceniło grupę z parafii pw. św. Bartłomieja w Unisławiu (przygotowana przez Urszulę Machaj), z parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wielkich Łunawach (przygotowana przez Dorotę Wawrowską) oraz z parafii pw. św. Jakuba w Bobrowie (pod opieką Marii Grzecznowskiej).

Do tradycji przechodzi już fakt, że najpiękniejsza gwiazda i najlepiej prezentująca się grupa kolędnicza znajdzie się na plakacie zapowiadającym przyszłoroczne spotkanie. Nagrodę specjalną – wyjazd do Rzymu i grobu św. Jana Pawła II, patrona województwa – ufundowali marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki i przewodniczący Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego Ryszard Bober, który wraz z gratulacjami wręczył symboliczny bilet do Rzymu. Szczęśliwcami zostali jabłonowscy kolędnicy przygotowywani przez Barbarę Czachor.

Spotkanie zakończył obiad w szkole podstawowej przygotowany przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Piecewie, a ks. kan. Grzegorz Tworzewski dla wszystkich uczestników przygotował słodkie paczki. Kolejne spotkanie odbędzie się w sobotę po uroczystości Trzech Króli w 2019 r.

2018-01-24 12:44

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kolędnicy misyjni

Kolędnicy misyjni ze Szkoły Podstawowej Sióstr Urszulanek

Paweł Wysoki

Kolędnicy misyjni ze Szkoły Podstawowej Sióstr Urszulanek

W ponad 30 parafiach naszej archidiecezji można było spotkać kolędników misyjnych

Więcej ...

Pogrzeb kapłana w Janowicach Wielkich

2022-12-06 14:56

ks. Piotr Nowosielski

1 grudnia 2022 r., został odwołany do wieczności w 46. roku życia i 21. roku kapłaństwa ks. Piotr Suska

Więcej ...

Most gorących serc

2022-12-07 20:55
Rycerze Kolumba, wspólnie z wolontariuszami z Ludźmierza i okolicy, przygotowali 2100 paczek dla potrzebujących na Ukrainie!

Paweł Put

Rycerze Kolumba, wspólnie z wolontariuszami z Ludźmierza i okolicy, przygotowali 2100 paczek dla potrzebujących na Ukrainie!

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Wiara

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Godzina Łaski

Kościół

Godzina Łaski

Maria czy Maryja?

Wiara

Maria czy Maryja?

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Niedziela Kielecka

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...