Reklama

Aspekty

Inwestycja w małżeństwo

Antonioguillem/fotolia.com

Pod koniec lutego, tym razem w Gorzowie, rozpocznie się kolejna edycja Studium nad Małżeństwem i Rodziną im. bp. Wilhelma Pluty. Nie jest to novum, gdyż takie studium powoli dobiega końca w Głogowie

Studium nad Małżeństwem i Rodziną w Głogowie zakończy się w czerwcu tego roku. Jego uczestnikami jest 17 osób. Głogów to eksperyment, który okazał się sukcesem, bo – jak mówi ks. dr Mariusz Dudka – mamy nowych doradców życia rodzinnego. Kolejna edycja studium rozpocznie się 24 lutego w Gorzowie. Spotkania będą się odbywać raz w miesiącu, w soboty, w Domu Biskupów przy ul. 30 stycznia.

W ramach studium będzie realizowany certyfikowany kurs rozpoznawania płodności I i II stopnia prowadzony przez instruktorów NPR. Studium to 3 semestry spotkań wykładowo-warsztatowych, które podejmują tematykę małżeństwa i rodziny w aspekcie teologii i etyki katolickiej oraz współczesnych nauk o człowieku. – Studium ma na celu formować zarówno małżeństwa, jak i każdego człowieka w perspektywie zagadnień związanych z małżeństwem i rodziną – nie tylko od strony duchowości, ale także w kwestiach psychologii, pedagogiki, socjologii, prawa i medycyny, a także oceny moralnej np. w dziedzinie prokreacji – wyjaśnia diecezjalny duszpasterz rodzin ks. Dudka. – Wydaje się, że jest to dzisiaj bardzo potrzebne. Ludzie zadają pytania, jak żyć zgodnie z nauczaniem Kościoła. Widzimy, że pewne rzeczy nam się rozbiegają. Z jednej strony chcemy być trochę w Kościele, a z drugiej pewne sytuacje przymuszają nas do tego, że musimy podejmować różne wybory. W tych wyborach zadajemy pytania, i to jest piękne. Studium daje możliwość zadawania takich pytań fachowcom oraz zgromadzenia pewnej wiedzy. I jeżeli ktoś później zada mi podobne pytanie, to jako katolik nie chcę za każdym razem odpowiadać, że nie wiem, ale formuję się właśnie po to, aby powiedzieć, że znam odpowiedź na to pytanie i wiem, jakie jest nauczanie etyczne i moralne Kościoła w tej kwestii – tłumaczy ks. Dudka, który porównuje małżeństwo do przedsiębiorstwa: – Jeżeli pracuję w danej firmie i chcę być w niej dobry, produktywny, rozwijający się, to wyjeżdżam na szkolenia, warsztaty. Jeżeli teraz odniosę to do swojego małżeństwa, to muszę zadać sobie pytania o to, czy kiedykolwiek przeczytałem jakąkolwiek książkę na temat małżeństwa. Czy pomyślałem o szkoleniach i kursach, które pomogą mi w moim małżeństwie? Uważam, że Studium im. bp. Wilhelma Pluty to właśnie taki kurs, który pozwala uczestnikom zgłębić refleksję nad życiem i rozwojem człowieka w małżeństwie i rodzinie, a zdobytą wiedzę wykorzystać we własnym życiu bądź pomagając innym. Jednak na studium zapraszam nie tylko tych, którzy chcą być później doradcami życia rodzinnego, ale przede wszystkim tych, którzy chcą zainwestować w swoje małżeństwo – kończy diecezjalny duszpasterz rodzin.

Szczegółowe informacje na stronie internetowej www.dlarodziny.zg.pl w zakładce „studium”.

2018-01-24 12:44

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Miejsce dotykania życia

O duszpasterstwie rodzin, przygotowaniu do małżeństwa oraz roli wiary w życiu narzeczonych i małżonków z ks. Robertem Grohsem, dyrektorem ośrodka „Nazaret”, rozmawia Maciej Orman.

Więcej ...

"Essa" zwycięzcą plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku 2022

2022-12-07 09:21

Adobe.Stock

"Essa" została Młodzieżowym Słowem Roku 2022. "+Essa+ jest jak młodzież – różnorodna i niepoddająca się szablonowym definicjom, ale za to spontaniczna i ekstatycznie emocjonalna" – mówi PAP prof. Anna Wileczek, przewodnicząca jury plebiscytu.

Więcej ...

Most gorących serc

2022-12-07 20:55
Rycerze Kolumba, wspólnie z wolontariuszami z Ludźmierza i okolicy, przygotowali 2100 paczek dla potrzebujących na Ukrainie!

Paweł Put

Rycerze Kolumba, wspólnie z wolontariuszami z Ludźmierza i okolicy, przygotowali 2100 paczek dla potrzebujących na Ukrainie!

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Wiara

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Godzina Łaski

Kościół

Godzina Łaski

Maria czy Maryja?

Wiara

Maria czy Maryja?

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Niedziela Kielecka

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...