Reklama

Alex/fotolia.com

Wsparte przykładem św. Agaty

2018-01-31 10:19

Ks. Krzysztof Hawro
Edycja zamojsko-lubaczowska 5/2018, str. I

Każdego roku początek lutego przypomina nam postać św. Agaty, dziewicy i męczennicy z Katanii, która w ikonografii przedstawiana jest z kleszczami, którymi ją szarpano. Atrybutami św. Agaty są chleb, dom w płomieniach, korona w rękach, kość słoniowa – symbol czystości i niewinności oraz siły moralnej, palma męczeńska, obcięte piersi na misie, pochodnia i płonąca świeca – symbol Chrystusa.

Wielka to święta, dlatego za swoją patronkę obrały ją także kobiety dotknięte nowotworem piersi. Choroba nie zmogła ich sił. Te, które pokonały raka, działają dziś w Stowarzyszeniu Kobiet po Leczeniu Raka Piersi „Amazonki”.

Reklama

Zamojskie Stowarzyszenie „Amazonki” powstało w 1997 r. w związku z rosnącą liczba zachorowań na raka piersi w naszym regionie. Celem Stowarzyszenia jest dostarczanie kobietom chorym na raka piersi emocjonalnego i praktycznego wsparcia, ułatwiania im podejmowania osobistych decyzji i znalezienia motywacji powrotu do zdrowia i aktywnego życia. Osiągniecie powyższych celów jest możliwe dzięki prowadzonej rehabilitacji psychofizycznej, organizowanym szkoleniom, akcjom promocyjnym oraz rozpowszechnianiu informacji. Upór, zaangażowanie grupy kobiet, akceptacja i przychylności społeczeństwa stwarzają mocną podstawę do rozwoju zamojskich Amazonek.

Na stronie internetowej Stowarzyszenia możemy przeczytać, że połączyła je choroba – rak piersi. Wszystkie Amazonki łączy ta trudna walka z chorobą i chęć pomocy innym. I choć rak piersi niesie wiele lęku i zagrożeń to daje też szansę na nowe, inne życie. Zweryfikowanie oraz przewartościowanie tego, co jest w życiu ważne, a co mało ważne lub nieistotne. Paradoksalnie dzięki chorobie można doznać wiele dobroci od innych ludzi, poznać nowych przyjaciół, którzy dodają sił do walki z chorobą. Pojawia się możliwość robienia rzeczy, na które wcześniej nie było czasu, chęci, czy odwagi. Kobiety dotknięte chorobą potrafią w niezwykły sposób cieszyć się każdą chwilą życia. Jeśli i Ty zostałaś Amazonką i nie wiesz co zrobić, to zgłoś się do zamojskich Amazonek. Tam znajdziesz pomoc w dochodzeniu do równowagi psychofizycznej po przeżyciach związanych z chorobą. Razem łatwiej.

Tagi:
stowarzyszenie stowarzyszenie

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Temat numeru 43/2019

w perspektywie nieba • koniec czy nowy początek?

Jan Paweł II zawsze był z nami

Jan Paweł II zawsze był z nami

Misja specjalna Kościoła

Misja specjalna Kościoła

„Nadzieja. Zwycięstwo”

„Nadzieja. Zwycięstwo”

Z innej perspektywy

Z innej perspektywy

Wzajemne wsparcie

Wzajemne wsparcie

Noc czuwania

Noc czuwania

Dziekan Roty Rzymskiej w Częstochowie

Dziekan Roty Rzymskiej w Częstochowie

Prelekcja nt. Cudu Eucharystycznego w Legnicy.

Prelekcja nt. Cudu Eucharystycznego w Legnicy.

Rekolekcje z o. Jamesem Manjackalem w Krośnie Odrzańskim.

Rekolekcje z o. Jamesem Manjackalem w Krośnie Odrzańskim.

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem