Reklama

Alex/fotolia.com

Wsparte przykładem św. Agaty

2018-01-31 10:19

Ks. Krzysztof Hawro
Edycja zamojsko-lubaczowska 5/2018, str. I

Każdego roku początek lutego przypomina nam postać św. Agaty, dziewicy i męczennicy z Katanii, która w ikonografii przedstawiana jest z kleszczami, którymi ją szarpano. Atrybutami św. Agaty są chleb, dom w płomieniach, korona w rękach, kość słoniowa – symbol czystości i niewinności oraz siły moralnej, palma męczeńska, obcięte piersi na misie, pochodnia i płonąca świeca – symbol Chrystusa.

Wielka to święta, dlatego za swoją patronkę obrały ją także kobiety dotknięte nowotworem piersi. Choroba nie zmogła ich sił. Te, które pokonały raka, działają dziś w Stowarzyszeniu Kobiet po Leczeniu Raka Piersi „Amazonki”.

Reklama

Zamojskie Stowarzyszenie „Amazonki” powstało w 1997 r. w związku z rosnącą liczba zachorowań na raka piersi w naszym regionie. Celem Stowarzyszenia jest dostarczanie kobietom chorym na raka piersi emocjonalnego i praktycznego wsparcia, ułatwiania im podejmowania osobistych decyzji i znalezienia motywacji powrotu do zdrowia i aktywnego życia. Osiągniecie powyższych celów jest możliwe dzięki prowadzonej rehabilitacji psychofizycznej, organizowanym szkoleniom, akcjom promocyjnym oraz rozpowszechnianiu informacji. Upór, zaangażowanie grupy kobiet, akceptacja i przychylności społeczeństwa stwarzają mocną podstawę do rozwoju zamojskich Amazonek.

Na stronie internetowej Stowarzyszenia możemy przeczytać, że połączyła je choroba – rak piersi. Wszystkie Amazonki łączy ta trudna walka z chorobą i chęć pomocy innym. I choć rak piersi niesie wiele lęku i zagrożeń to daje też szansę na nowe, inne życie. Zweryfikowanie oraz przewartościowanie tego, co jest w życiu ważne, a co mało ważne lub nieistotne. Paradoksalnie dzięki chorobie można doznać wiele dobroci od innych ludzi, poznać nowych przyjaciół, którzy dodają sił do walki z chorobą. Pojawia się możliwość robienia rzeczy, na które wcześniej nie było czasu, chęci, czy odwagi. Kobiety dotknięte chorobą potrafią w niezwykły sposób cieszyć się każdą chwilą życia. Jeśli i Ty zostałaś Amazonką i nie wiesz co zrobić, to zgłoś się do zamojskich Amazonek. Tam znajdziesz pomoc w dochodzeniu do równowagi psychofizycznej po przeżyciach związanych z chorobą. Razem łatwiej.

Tagi:
stowarzyszenie stowarzyszenie

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Sztandar dla strażaków z Będzina

Sztandar dla strażaków z Będzina

Wstańcie, chodźmy

Wstańcie, chodźmy

„Męskie Oblężenie Jasnej Góry”

„Męskie Oblężenie Jasnej Góry”

"Wstańcie, chodźmy..."

Potrzebujemy siebie nawzajem

Potrzebujemy siebie nawzajem

Młodzi kochający Teatr

Młodzi kochający Teatr

Proboszcz Roku Dolnego Śląska

Proboszcz Roku Dolnego Śląska

Bp Ignacy Dec uhonorowany  tytułem doktora honoris causa Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu

Bp Ignacy Dec uhonorowany tytułem doktora honoris causa Papieskiego Wydziału...

Klaretyńskie Dni Młodych 2019

Klaretyńskie Dni Młodych 2019

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem