Reklama

W Będzińskiej Izbie Dziecka

Niebezpieczeństwa ze strony nieletnich

Niedziela sosnowiecka 13/2003

W kraju jest ich 30, a w województwie śląskim 4. To takie "krótkoterminowe więzienia dla nieletnich" - Izby Dziecka - miejsca, gdzie zatrzymywani są doraźnie młodzi włamywacze, złodzieje, rozbojarze, uciekinierzy, gwałciciele, a także zabójcy. Jedną z działających na naszym terenie tego typu placówką jest funkcjonująca od roku 1968 Izba Dziecka Komendy Powiatowej Policji w Będzinie. Przyjmowane są tutaj osoby z Będzina, Bytomia, Dąbrowy Górniczej, Jaworzna, Mysłowic, Piekar Śląskich, Siemianowic Śląskich oraz Tarnowskich Gór. W roku ubiegłym przez będzińską placówkę przewinęło się 400 dzieci. Obecnie czuwa nad nimi 12 policjantów-wychowawców.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rozbojarze, gwałciciele, zabójcy

Reklama

W Izbie Dziecka nieletni może przebywać do 72 godzin. Jest to czas na zebranie dowodów. Wszystkie decyzje w sprawie dalszych losów podejrzanego podejmuje sąd rodzinny. "Największą liczbę stanowią włamywacze i złodzieje - 60%, 10% - rozbojarze, ale są też nieletni zatrzymani z innych powodów, np: zniszczenie mienia, gwałt, posiadanie narkotyków, kradzież, znęcanie się nad drugim człowiekiem, zgłoszenie o podłożenie ładunku wybuchowego, wprowadzenie w obieg fałszywych banknotów, wymuszenie okupu, podpalenie, kierowanie pojazdem bez uprawnień, morderstwa" - wyjaśnia kierownik będzińskiej Izby Dziecka, nadkomisarz Leokadia Krawiec. Warunkiem podstawowym, jeśli chodzi o wiek, jest ukończony 13. rok życia. Górna granica wieku zależy od czynu, jaki popełnił nieletni. Jeśli jest podejrzany o popełnienie czynu karalnego, nie może mieć ukończonych 17 lat, bo wówczas odpowiada już jako osoba dorosła. Jeśli natomiast wychowanek zakładu poprawczego lub schroniska został zatrzymany w Izbie Dziecka, bo nie wrócił na miejsce bądź uciekł z niego, to nie może mieć ukończonych 18 lat. Izba Dziecka w Będzinie dysponuje 24 miejscami, ma 6 pokoi 4-osobowych. Obecnie w placówce przebywa 12 dzieci. Połowa z nich oczekuje na miejsce w schroniskach. Dzień zaczynają o godz. 7.00. Potem rozpoczynają się zajęcia typu lekcyjnego, prowadzone przez policjantów-wychowawców Izby. Większą część czasu spędzają w sali świetlicowej, wyposażonej w stół do gry w ping-ponga, kręgle, atlas oraz telewizor. Mają dostęp do prasy, rozwiązują krzyżówki, wykonują też prace plastyczne. Latem przebywają na świeżym powietrzu. Zajęcia i czas wolny spędzają na tzw. "spacerniku". Cisza nocna obowiązuje od godz. 22.00. Nieletni mają możliwość kontaktu tylko z najbliższą rodziną. "Jeśli jest choć jedna osoba na świecie, której zależy na dziecku, chce je zobaczyć i pomóc, to należy to pielęgnować, szanować i zezwalać na wizyty" - mówi p. Krawiec. W 2002 r. 25 mieszkańców oczekiwało na schronisko i 5, może 6 z nich najbliżsi odwiedzali regularnie. Policjanci nie mają dokładnych danych o rodzinie zatrzymanego, bo wiedza na ten temat pochodzi wyłącznie od osoby zatrzymanej i nie zawsze jest prawdziwa, czasem mocno przebarwiona w jedną lub drugą stronę. "Przebywała u nas kiedyś dziewczyna, która opowiadała, że była bita i maltretowana. W domu nie było dla niej życia, dlatego uciekła. Przyjechała po nią matka, aby ją odebrać i w zupełnie innym świetle przedstawiała całą sytuację. Komu więc wierzyć?" - pyta Pani Kierownik. "Ale jeśli mamy opierać się tylko na zeznaniach dzieci, to należy podkreślić, że w 90% są to osoby z rodzin patologicznych, które nigdy nie zaznały uczuć macierzyńskich, miłości, rodzinnego ciepła" - dodaje.

Przekrój dziecięcych charakterów

Policjanci pracujący w Izbie Dziecka na ogół nie mają problemów wychowawczych z zatrzymanymi, choć ci podejmują czasem próby ucieczki, jednak do tej pory żadna nie była udana. "Na przestrzeni lat wypracowaliśmy już skuteczne metody postępowania. Byłby to paradoks, gdyby policja nie mogła poradzić sobie z młodocianymi. Jak w rodzinie - każde dziecko wymaga indywidualnego podejścia i dla każdego trzeba ustalić ten «złoty środek», który zadziała w dobrym kierunku" - wyjaśnia Pani Nadkomisarz. Różne są ich koleje, dalsze losy. Z niektórymi nawet policjanci zaprzyjaźniają się. Po opuszczeniu Izby przychodzą się pokazać, czasem pochwalić, że coś się udało, wpadają na rozmowę. Z większością nie mają jednak kontaktu, nie wiedzą co dalej z ich życiem... "Mamy tu cały przekrój dziecięcych charakterów i zachowań - od niezwykle miłych, życzliwych i serdecznych do takich, którzy patrzą spode łba, wyrachowanych, pozbawionych ludzkich odruchów" - podkreśla p. Krawiec. Dlatego też kontakty między nimi układają się bardzo różnie. Czasem się lubią, a czasem nie mają umiaru w okazywaniu agresji, złości wobec siebie. Jeżeli z jakichś przyczyn jeden drugiego nie lubią, to wykorzystują każdy moment, żeby tylko sobie dokuczyć. Czasem wystarczy tylko, żeby wychowawca odwrócił się w inną stroną, a oni już doskakują do siebie. Praca w Izbie Dziecka wymaga wiele taktu, stanowczości, rozwagi i czujności. "Nigdy nie można sobie pozwolić na 100% zaufania, choć niektórzy takie wzbudzają" - informują pracownicy będzińskiej Izby. Policjant musi być konsekwentny, musi tę pracę przede wszystkim lubić, powinien też znać sytuację każdego z wychowanków, by prawidłowo odpowiedzieć na jego zachowania. Nie może jednak dopuszczać do skrajnych zachowań.

Przekraczane granice

W roku ubiegłym przez Izbę Dziecka w Będzinie przewinęło się aż 6 zabójców. Dwóch z nich weszło do mieszkania z zamiarem pozbawienia drugiego człowieka życia. Z premedytacją zabili człowieka. To nie był przypadek, ale zaplanowana zbrodnia. W będzińskiej placówce przebywało kiedyś dwóch zabójców. Jeden chłopak był załamany, pogrążony w rozpaczy, bo w czasie bójki na dyskotece zginął jego rówieśnik. To był nieoczekiwany, tragiczny finał młodzieńczych bijatyk. Drugi z zatrzymanych poszedł wyegzekwować od sąsiada 40 zł. Ten nie miał pieniędzy, więc go zabił. Na pytanie, jak z tym żyje, odpowiedział "Ja nie myślę o tym". Niepokojący i bolesny jest fakt, że to już nie przypadek, niewiedza czy brak doświadczenia, ale premedytacja kieruje tymi młodymi ludźmi, dziećmi. Z każdym miesiącem, rokiem wzrasta agresja, przekraczane są kolejne granice. Jaki będzie świat za kilka lat, jeśli proces ten będzie postępował?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Brutalnie zamordowana Aleksandra Gabrysiak w drodze na ołtarze

Służebnica Boża Aleksandra Gabrysiak

Diecezja Elbląska

Służebnica Boża Aleksandra Gabrysiak

W sobotę 26 października 2024 w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Elblągu odbyło się uroczyste otwarcie procesu beatyfikacyjnego zamordowanej brutalnie w 1993 r. lek. med. Aleksandry Gabrysiak. Oficjalną część poprzedziła Msza święta sprawowana według formularza o Duchu Świętym. Przewodniczył jej biskup elbląski Jacek Jezierski, który w wygłoszonym kazaniu przypomniał nauczanie Kościoła na temat świętości.

Więcej ...

Niebiańskie ogrody św. Doroty

Św. Dorota

TER

Św. Dorota

Święta Dorota z Kapadocji (obecnie Turcja), czczona m.in. w kilku podkarpackich kościołach, np. w Trzcinicy, Binarowej czy Połomi, nie miała łatwego życia. Nie dość, że wyparły się jej siostry, to jeszcze musiała życiem zapłacić za swoją wiarę w Chrystusa.

Więcej ...

Magnificat – Uwielbiaj z nami!

2025-02-06 09:07

mat. prasowy

Zapraszamy na niecodzienne wydarzenie, które odbędzie się 17 maja w Cavatina Hall w Bielsku-Białej. W godzinach 9:00-14:00 wszyscy zainteresowani będą mogli zagłębić się w duchowość Maryjną i znaleźć inspirację dla swojej drogi wiary. Wydarzenie wpisujące się w Rok Jubileuszowy jest skierowane do każdego.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Wiara

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Brutalnie zamordowana Aleksandra Gabrysiak w drodze na...

Kościół

Brutalnie zamordowana Aleksandra Gabrysiak w drodze na...

Co chleb, sól i woda mają wspólnego ze św. Agatą?

Kościół

Co chleb, sól i woda mają wspólnego ze św. Agatą?

Śmierć nie istnieje? Niezwykłe świadectwo kardiologa

Wiara

Śmierć nie istnieje? Niezwykłe świadectwo kardiologa

Proboszcz jednej z parafii podaje do wiadomości...

Kościół

Proboszcz jednej z parafii podaje do wiadomości...

Gromnica - świeca nieco zapomniana

Rok liturgiczny

Gromnica - świeca nieco zapomniana

Proroctwa bł. Bronisława Markiewicza dotyczące Polaków

Wiara

Proroctwa bł. Bronisława Markiewicza dotyczące Polaków

Pod Toruniem stanie największy pomnik Matki Bożej na...

Kościół

Pod Toruniem stanie największy pomnik Matki Bożej na...

Święta na trudne czasy

Święci i błogosławieni

Święta na trudne czasy