Reklama

Kandydatura do diakonatu

Niedziela łódzka 13/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

5 marca br. w Środę Popielcową w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi odbyła się uroczystość kandydatury do stanu diakońskiego. Eucharystii przewodniczył bp Adam Lepa, który wygłosił homilię. Obecni byli także księża przełożeni łódzkiego Archidiecezjalnego Seminarium Duchownego na czele z rektorem ks. Januszem Lewandowiczem oraz współbracia klerycy tegoż Seminarium.
Do kandydatury przystąpiło dwunastu alumnów roku piątego łódzkiego WSD. Kandydatura to publiczne, dokonane wobec Kościoła wyrażenie pragnienia przyjęcia święceń diakonatu i kapłaństwa. Alumni przygotowywani są do tego aktu przez formację duchową i intelektualną, prowadzoną przez seminaryjnych wychowawców i przełożonych.
W homilii bp Adam Lepa nawiązał do dwóch pytań padających w czasie obrzędu kandydatury. Pierwsze z nich dotyczy odpowiedzi na Chrystusowe wezwanie, jaką powołani powinni dać Stwórcy i Kościołowi poprzez prawidłowe przygotowanie się do przyjęcia święceń diakonatu i kapłaństwa. Drugie zaś odwołuje się do takiego kształtowania przez kandydatów życia duchowego, aby wiernie służyli Chrystusowi i Jego Ciału, którym jest Kościół. Biskup Adam swoją refleksję, dotyczącą powyższych dwóch pytań, sprowadził do zdania, że "więcej jest szczęścia w dawaniu aniżeli w braniu". Podkreślił, że kapłan, który nie spala się na ołtarzu służby Bogu i człowiekowi, który nie dzieli się sobą, nie może być szczęśliwy. Warunkiem bycia szczęśliwym człowiekiem i kapłanem jest podjęcie wezwania wypłynięcia na głębię Boskich i ludzkich oczekiwań oraz marzeń. Marzenia zgodne z wolą Bożą, zdaniem Biskupa Adama, należy w sobie pielęgnować i ich strzec.
Niech za życzenia posłuży zdanie kończące obrzęd kandydatury: co Bóg w nich rozpoczął, niech sam dokona!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Prokurator Witkowski: Ksiądz Popiełuszko nie zginął 19 października [SPECJALNIE DLA "NIEDZIELI"]

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko

Archiwum Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko

Z prokuratorem Andrzejem Witkowskim, o nowych ustaleniach w sprawie okoliczności uprowadzenia i śmierci ks. Popiełuszki, rozmawia Milena Kindziuk (część I).

Więcej ...

Wspólnota Dwunastu niesie w sobie tajemnicę wolności

2026-01-09 19:33

Adobe Stock

Więcej ...

Noworoczne spotkanie dziennikarzy i rzeczników prasowych w Przemyślu

2026-01-23 12:58
Pamiątkowe zdjęcie

Łukasz Sztolf

Pamiątkowe zdjęcie

W Przemyślu odbyło się noworoczne spotkanie dziennikarzy i rzeczników prasowych, pracujących na terenie miasta. To inicjatywa Duszpasterstwa Środków Społecznego Przekazu w Archidiecezji Przemyskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Watykan: papież zezwolił na opublikowanie dekretów w...

Watykan

Watykan: papież zezwolił na opublikowanie dekretów w...

Bazylika św. Piotra: Kolejny akt profanacji w sercu...

Kościół

Bazylika św. Piotra: Kolejny akt profanacji w sercu...

Co dalej w sprawie ks. Teodora?

Niedziela Wrocławska

Co dalej w sprawie ks. Teodora?

Komunikat ws. zmian personalnych w legnickiej kurii...

Kościół

Komunikat ws. zmian personalnych w legnickiej kurii...

Prokurator Witkowski: Ksiądz Popiełuszko nie zginął 19...

Kościół

Prokurator Witkowski: Ksiądz Popiełuszko nie zginął 19...

Prokurator Witkowski: Ks. Popiełuszko umarł w bunkrze w...

Kościół

Prokurator Witkowski: Ks. Popiełuszko umarł w bunkrze w...

Komunikat kurii diecezji radomskiej w sprawie kapłana...

Kościół

Komunikat kurii diecezji radomskiej w sprawie kapłana...

Kompromitacja Europy na Grenlandii

Wiadomości

Kompromitacja Europy na Grenlandii

Dr Milena Kindziuk: Kwestionuję oficjalną, peerelowską...

Dr Milena Kindziuk: Kwestionuję oficjalną, peerelowską...