Reklama

Szkolna wymiana

Niedziela gnieźnieńska 4/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dniach 23-25 listopada 2000 r. w Suchej Beskidzkiej, odbyła się konferencja dla organizatorów szkolnej wymiany młodzieży ze szkół katolickich z całej Polski. Jej organizatorem było Stowarzyszenie Chrześcijańskich Dzieł Wychowania z Krakowa. Jednym z jego zadań jest pośrednictwo we współdziałaniu szkół katolickich z Polsko-Niemiecką Współpracą Młodzieży. Tak więc do Suchej Beskidzkiej zjechało się ponad 40 osób, reprezentujących głównie licea ogólnokształcące, które od kilku lat prowadzą w swoich szkołach wymianę młodzieży ze szkołami w Niemczech. Program konferencji był bardzo interesujący. Poza wystąpieniami przedstawicieli Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży: dr Piotra Łysakowskiego i Susanne Kramer-Drużyckiej był przewidziany czas na wymianę doświadczeń z organizacji programów wymiany młodzieży. Wszyscy uczestnicy brali aktywny udział w dyskusji i dzieleniu się doświadczeniami w pracy z młodzieżą polską i niemiecką. Dzięki organizatorom konferencji mieliśmy możliwość zapoznać się z ofertą kształceniową Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu. Najciekawszym punktem obrad, wzbudzającym najwięcej emocji, była prezentacja sposobów i metod integrowania grupy młodzieżowej. Wszyscy uczestnicy konferencji brali praktyczny udział w grach, zabawach i tańcach mających na celu dobrą integrację grupy. Były to bardzo pouczające zajęcia, które każdy z nas chętnie wykorzysta w pracy z młodzieżą.

Liceum Ogólnokształcące Towarzystwa Salezjańskiego w Bydgoszczy prowadzi polsko-niemiecką wymianę młodzieży już od kilku lat. Mamy dwie partnerskie szkoły: Angela-Fraundorfer-Reaalschule w Aiterhofen (Bawaria) i Werner-von Siemens-Gymnasium w Bad Harzburg ( Dolna Saksonia). Prowadzimy również wymianę z młodzieżą z parafii St. Gertraud w Wurzburgu (Bawaria). Wymiana polsko-niemiecka ma służyć poprawie wzajemnego zrozumienia, przezwyciężania uprzedzeń, umożliwiać pojednanie i wspierać wspólną odpowiedzialność polskiej i niemieckiej młodzieży za przyszły kształt zjednoczonej Europy. Wyjazdy naszej młodzieży do Niemiec nie są tylko wyjazdami turystycznymi. Najważniejszym celem jest to, by młodzież polska i niemiecka, podczas tych spotkań, autentycznie zbliżyła się do siebie, zrozumiała się wzajemnie i wyszła poza krąg potocznych wyobrażeń o swoich krajach. Oczywiście program przygotowany przez stronę goszczącą jest zawsze bardzo atrakcyjny również pod względem turystycznym, a możliwości i często konieczność używania języka niemieckiego wpływa na zwiększenie motywacji u uczniów, którzy może przed wyjazdem nie bardzo chcieli uczyć się tego języka. Po wizycie w Niemczech następuje rewizyta gości. Zakwaterowanie odbywa się w rodzinach, co ma celu lepszą integrację, również z rodziną. Z doświadczenia wiem, że dzięki takim kontaktom nawiązują się prawdziwe przyjaźnie, a korespondencja trwa w niektórych przypadkach do dnia dzisiejszego. Prowadzenie szkolnej wymiany młodzieży wspomagane jest przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży, która udziela nam dofinansowania zarówno na przedsięwzięcia w Polsce, jak i w Niemczech. Bez tej pomocy prowadzenie takiej działalności byłoby z pewnością trudne.

Pragnę zachęcić inne szkoły, aby podobnie jak nasze Liceum Salezjańskie zaangażowały się w budowanie wzajemnego zrozumienia między narodem polskim i niemieckim, poprzez organizowanie szkolnej wymiany młodzieży.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Abp Marek Jędraszewski: Trzeba wprowadzić „zarys” Bożej prawdy do naszego czasu

2024-05-12 09:45
Abp Marek Jędraszewski

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Abp Marek Jędraszewski

- Jeśli do naszego czasu i do naszej drogi wprowadzimy „zarys” Bożej prawdy, to dojdziemy do życia wiecznego. Nawet jeśli ten „zarys” Bożej prawdy będzie wymagał od nas niełatwego, osobistego świadectwa - mówił abp Marek Jędraszewski 11 maja w czasie uroczystości odpustowych w sanktuarium św. Stanisława w Szczepanowie.

Więcej ...

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Karol Porwich/Niedziela

Maryja ukazywała się w Fatimie raz w miesiącu od 13 maja do 13 października 1917 roku. Z objawieniami fatimskimi i ich historią związane są fascynujące fakty, wciąż niestety mało znane lub zapomniane. Przypominamy kilka z nich.

Więcej ...

Kard. Ryś na 40-lecie parafii na Wiskitnie: ten kościół jest po to, by tu powstała wspólnota!

2024-05-13 15:30

ks. Paweł Kłys

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

Europa

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

Wiara

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

Czego tak naprawdę Maryja oczekuje od nas wołaniem z...

Wiara

Czego tak naprawdę Maryja oczekuje od nas wołaniem z...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania