Reklama

Niedziela Częstochowska

Wybrani dla Eucharystii

Bożena Sztajner/Niedziela

W wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego – 19 maja br. abp Wacław Depo udzieli święceń kapłańskich grupie kleryków z WSD w Częstochowie. Nowi kapłani składają wtedy przyrzeczenia, które będą realizować w swoim życiu i pracy duszpasterskiej. Jedną z najważniejszych czynności kapłana jest codzienne odprawianie Mszy św.

Jest to rzecz kluczowa w całym kapłańskim życiu. Jeżeli Msza św. u kapłana byłaby czymś powierzchownym, letnim i bezrefleksyjnym, to właściwie całe kapłaństwo stałoby się słabe i okaleczone.

Reklama

Już starożytny tekst powstały u zarania chrześcijaństwa, zawarty w „Didache”, wyraża prawdę o zjednoczeniu Kościoła z Eucharystią. Czytamy w nim: „Jak ten łamany Chleb rozsiany był po górach, a zebrany stał się jednym, tak niech się zbierze Kościół Twój z krańców ziemi do Królestwa Twojego – albowiem Twoja jest chwała i moc przez Jezusa Chrystusa na wieki!” (9. 4). Eucharystia to chleb wypiekany z pszenicy zebranej z pól. To jest ów wielki symbol, że Kościół jednoczy się w Eucharystii i przy Eucharystii. Pamięć o tym jest czymś najgłębszym w przeżyciu kapłana sprawującego Mszę św. Ma on świadomość, że bierze do ręki hostię, chleb, i w tajemnicy przeistoczenia przemienia je w Ciało Pańskie, a wino w Krew Pana Jezusa.

Przeistoczenie może być dokonane tylko przez kogoś, kto jest namaszczony, kto otrzymał święcenia kapłańskie. Taką osobą jest kapłan, namaszczony Duchem Świętym. Został wybrany przez samego Chrystusa, wieczystego Kapłana, i kapłaństwo każdego wyświęconego jest uczestnictwem w odwiecznym kapłaństwie Jezusa Chrystusa, jest najświętszą żertwą ofiarną. Zatem Msza św. jest uobecnieniem samego Jezusa Chrystusa, który przychodzi ze swoją łaską miłosierną i przynosi nam zbawienie.

Z Eucharystią wiążą się inne sakramenty. Ona je ogniskuje i życie sakramentalne odbywa się zawsze w pobliżu Mszy św. Nie można traktować życia sakramentalnego w oderwaniu od sakramentów. Dlatego ciągle widzimy tę jedność życia sakramentalnego. Ono jest wyrazem troski Kościoła o zbawienie duszy i uświęcenie chrześcijan wierzących w Jezusa Chrystusa. Mamy stale na uwadze nauczanie, które realizuje Kościół, i obok tego jest życie sakramentalne, które jest działaniem Kościoła. Kapłan, który jest człowiekiem Kościoła zatopionym w Eucharystii, sprawuje jednocześnie sakramenty, które mają moc uświęcającą, ukazują działanie Ducha Świętego w swoim Kościele. Każda Msza św. wyraża nasze związanie z Kościołem. Modlitwa za papieża, biskupa diecezjalnego jest ważnym elementem modlitwy mszalnej. Celebrujący ma tę świadomość, że Eucharystia dzieje się w związku z Kościołem, ze wspólnotą Kościoła i ma w nim określone miejsce. Ta wspólnota jest obecna w modlitwie kapłańskiej za żyjących i za tych, którzy odeszli do wieczności.

Reklama

Nad ołtarzem eucharystycznym zawsze uwidoczniony jest krzyż – symbol Jezusa Chrystusa Zbawiciela świata. Krzyż jest wyrazem wielkiej miłości Boga, który pragnie zbawić każdego człowieka. Uczynił to Jezus Chrystus w swym zbawczym dziele podczas męki i śmierci na krzyżu. Ale przecież krzyż jest także znakiem, że po nim przeżywamy radość zmartwychwstania Pańskiego.

Nie ma Eucharystii bez kapłana i kapłana bez Eucharystii. Jesteśmy święceni dla Eucharystii, a ona ogniskuje w sobie całe życie kapłańskie. Jest lustrem, w którym przegląda się nasze kapłaństwo. Kapłan, który odprawia Mszę św., przeżywa obecność Jezusa w swoim życiu i sprawdza ją w codziennym rachunku sumienia, w codziennym brewiarzu. Każda Msza św. jest spełnieniem kapłaństwa na co dzień.

Młodym Neoprezbiterom, wstępującym w nowy etap swojego życia, służenia Bogu, Kościołowi i ludowi Bożemu, życzę wielkiej wiary i wierności swemu powołaniu.

2018-05-09 10:54

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Gądecki do kapłanów: dziękuję Wam, Bracia za sprawowanie Eucharystii mimo braku wiernych w kościołach

2021-04-01 11:46

archpoznan.pl

Prośmy Ducha Świętego, abyśmy zachowali szacunek i troskę o piękno Eucharystii. Abyśmy ją umieścili w centrum życia chrześcijańskiego każdej parafii. Byśmy pomogli naszym wiernym i sobie przechodzić od znaków do tajemnicy i zanurzyć w niej całą naszą egzystencję – podkreślił abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański, w homilii wygłoszonej do kapłanów podczas Mszy Świętej Krzyżma w Wielki Czwartek w archikatedrze poznańskiej.

Więcej ...

Prezydent UEFA: piłkarze grający w Superlidze będą wykluczeni z MŚ i ME

2021-04-19 18:01

PAP

Szef UEFA Aleksander Ceferin zapowiedział, że piłkarze, którzy wezmą udział w planowanej przez czołowe kluby kontynentu Superlidze, będą wykluczeni m.in. z mistrzostw świata i Europy. Słoweniec potwierdził swój zdecydowany sprzeciw wobec pomysłu utworzenia nowych rozgrywek.

Więcej ...

USA: spory wokół uprawiania jogi w szkołach

2021-04-20 14:29
Dobra atmosfera i solidna kadra nauczycielska to największe atuty szkoły

Archiwum szkoły

Dobra atmosfera i solidna kadra nauczycielska to największe atuty szkoły

Brytyjski dziennik "The Guardian" pisze o niekończących się sporach wokół wprowadzenia ćwiczeń jogi w szkołach w stanie Alabama. Jest to jedyny stan amerykański, w którym od 28 lat nie wolno uprawiać jogi w szkołach. Do zniesienia tego zakazu dąży, dyskutując o tym na różnych szczeblach prawodawstwa stanowego prawnik Jeremy Gray, który od wielu lat uprawia te ćwiczenia, uważając je za pożyteczne zarówno na płaszczyźnie fizycznej, jak i jako metodę na „skupienie i bycie cierpliwym”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jak czytać Biblię?

Kościół

Jak czytać Biblię?

Uwaga oszuści!

Niedziela Wrocławska

Uwaga oszuści!

Morawiecki: każdy obywatel powyżej 18 roku życia otrzyma...

Wiadomości

Morawiecki: każdy obywatel powyżej 18 roku życia otrzyma...

Św. Agnieszko z Montepulciano! Czy Ty rzeczywiście...

Św. Agnieszko z Montepulciano! Czy Ty rzeczywiście...

Nowe cuda świętego stygmatyka

Wiara

Nowe cuda świętego stygmatyka

Bp Wróbel: technologia produkcji szczepionek AstraZeneca i...

Kościół

Bp Wróbel: technologia produkcji szczepionek AstraZeneca i...

77. rocznica święceń kapłańskich najbardziej znanego...

Kościół

77. rocznica święceń kapłańskich najbardziej znanego...

Bóg wskrzesił Go z martwych, czego my jesteśmy świadkami

Wiara

Bóg wskrzesił Go z martwych, czego my jesteśmy świadkami

Biskup z charyzmatem radości

Niedziela Częstochowska

Biskup z charyzmatem radości