Wszyscy, niezależnie od wieku, stanu cywilnego, statusu społecznego, jesteśmy za naszym rozumieniem rodziny i za obroną życia. Nie wyobrażamy sobie, by nasza rodzina miała inny kształt, ale właśnie taki: kochający się rodzice, wspólnie kochający każde dziecko, chłopiec naśladujący ojca, dziewczynka sięgająca od dzieciństwa po kosmetyki mamy, aby się od małego do niej upodobnić – mówił bp Roman Pindel na Mszy św. w katedrze św. Mikołaja, która była punktem startowym dla uczestników marszu.
Podczas celebracji, do czytań liturgicznych i do procesji z darami, wybrano osoby z upośledzeniem umysłowym zrzeszone w bielskiej wspólnocie „Żarki”. Nie uszło to uwadze bp. R. Pindla. – W ten sposób chcemy zaznaczyć, że te dzieci, a nieraz już bardzo dorosłe dzieci, są kochane, akceptowane i tworzą rodzinę – podkreślił Ordynariusz.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Po zakończonej Eucharystii uformowano pochód idący ulicami miasta do Parku Słowackiego. Niesiono kolorowe baloniki, transparenty z nazwami wspólnot i plakaty antyaborcyjne. Na trasie nie zabrakło śpiewów, świadectw czy tańców. Zidentyfikowano też najstarszego (87 lat) i najmłodszego (ur. 28 IV br.) uczestnika marszu, najliczniejszą rodzinę biorącą w nim udział i małżeństwo z najdłuższym stażem. W tej ostatniej kategorii, żeby zwyciężyć, trzeba było mieć 50 lat wspólnego pożycia, a w przedostatniej 6 dzieci. – Syn Wiktor jest w fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia i przybyliśmy wspólnie z nim świętować ten dzisiejszy dzień – tłumaczy Anna Fąferko z Bulowic, której asystował mąż Tomasz i dzieci: Emilia, Wiktor, Konrad, Karol, Zuzanna, Martyna. Obok nich stał 87-letni Jan Graff z Akcji Katolickiej na Os. Karpackim.
Zwieńczeniem marszu był festyn rodzinny. W Parku Słowackiego na scenie zaprezentował się Piotr Mirecki z zespołem, artyści z fundacji „Włóczykije” oraz animatorzy na czele z ks. Zygmuntem Mizią. Dodatkiem do zabawy były stoiska gastronomiczne, kawa serwowana przez baristów, wyroby rękodzielnicze sporządzone przez członków Klubu Seniora Caritas „Pod Magnolią”, „Na Obszarach” oraz przez panie z RUAH.
– Pierwszym głównym celem festynu jest wspólna zabawa rodzin na świeżym powietrzu przy dobrej muzyce i jedzeniu. Przy tej okazji promujemy Caritas, a szczególnie wolontariat Caritas. Zachęcamy do dołączenia do grona osób, które chcą poświęcić chwilę dla innych – podkreślił ks. Robert Kasprowski, dyrektor diecezjalnych struktur Caritas.