Reklama

Niedziela Świdnicka

Poświęcenie kościoła Świętej Rodziny w Wałbrzychu

Ryszard Wyszyński

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mszę św. poprzedziła procesja do kościoła, w której za niesionym na czele krzyżem, pocztami sztandarowymi, liturgiczną służbą ołtarza szło 22 kapłanów, a wśród nich bp Ignacy Dec, ks. inf. Julian Źrałko oraz ks. proboszcz Mirosław Krasnowski, gospodarz parafii.

Historia parafii

Kościół Świętej Rodziny, z górującą nad nim strzelistą wieżyczką, znajduje się w dzielnicy Biały Kamień – jednej z najbardziej malowniczych części Wałbrzycha. Jego nowoczesna bryła architektoniczna została przepięknie wkomponowana w skarpę, co ją wyróżnia, dodając też wyjątkowego piękna. Jest koronnym owocem starań proboszcza i wiernych tej parafii, która powstała z wydzielenia kilkunastu ulic z terytorium macierzystej parafii pw. św. Jerzego i ulicy Okrężnej ze wspólnoty Wniebowzięcia NMP w Szczawnie-Zdroju. Nową parafię ustanowił bp Tadeusz Rybak, ordynariusz diecezji legnickiej, decyzją z dnia 23 kwietnia 1997 r., a organizację struktur duszpasterskich, wybudowanie tymczasowej kaplicy mszalnej, a w jej następstwie kościoła parafialnego powierzył nowo mianowanemu proboszczowi ks. Mirosławowi Krasnowskiemu, posługującemu wówczas w parafii Matki Bożej Królowej Polski w Legnicy. Podstawą wyboru patrona dla nowej wałbrzyskiej wspólnoty parafialnej i przyszłego kościoła była świadomość tego, że w Wałbrzychu, w którym w latach 90. XX wieku zachodziły głębokie zmiany społeczne i gospodarcze, „potrzebny jest wzór rodziny w radościach i troskach, a Święta Rodzina jest tym wzorem doskonałym” – argumentował ks. Mirosław Krasnowski w piśmie do Biskupa Legnickiego. A trzeba przypomnieć, że w mieście toczył się wówczas trudny dla społeczeństwa do akceptacji proces likwidacji kopalń. Pierwsze prace ziemne przy budowie kościoła rozpoczęły się w 2001 r. Kamień węgielny wmurowano 15 października w 2003 r., a wznoszenie murów rozpoczęto cztery lata później. Inwestycję realizowano ponad 10 lat. Za pierwowzór budowli posłużyły dwa górnośląskie kościoły, w Wilkowyjach oraz Tychach. Autorami projektu świątyni są inżynierowie Grzegorz Ratajczyk i Leonard Piórecki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Wyjątkowy dzień

Konsekracja kościoła to akt wyjątkowy, który ma miejsce tylko raz w historii budowli o takim przeznaczeniu. Stąd wielka doniosłość tego wydarzenia nie tylko dla wiernych parafii, ale też całej diecezji świdnickiej. W nabożeństwie z tej okazji wraz z licznie zgromadzonymi wiernymi parafii Świętej Rodziny uczestniczyli m.in: prezydent miasta Roman Szełemej, przewodnicząca Rady Miejskiej Wałbrzycha Maria Anna Romańska, wicewojewoda dolnośląski Kamil Zieliński, burmistrzowie Szczawna-Zdroju Marek Fedoruk i zastępca Urszula Burek, dyrektor miejscowej PSP nr 2 im. Orła Białego Izabella Mazurek i wicedyrektor szkoły Krystyna Baczyńska. Eucharystii przewodniczył bp Ignacy Dec, a koncelebransami byli: ks. Krzysztof Moszumański, proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia NMP, dziekan dekanatu Wałbrzych-Północ, ks. Stanisław Wójcik z parafii św. Wojciecha, ks. Witold Baczyński z parafii św. Józefa Robotnika, ks. Zbigniew Chromy z parafii św. Jerzego, ks. Marek Zołoteńki z parafii Matki Bożej Częstochowskiej, proboszcz parafii ks. Mirosław Krasnowski, ks. inf. Julian Źrałko oraz ks. Henryk Augustynowicz Legnicy. Najważniejszego dostojnika świdnickiego Kościoła, parafian oraz gości jako pierwszy powitał w świątyni ks. proboszcz Mirosław Krasnowski. Następnie do Księdza Biskupa podeszła delegacja blisko 60-osobowej Rady Parafialnej, w imieniu której wystąpili: Jacek Pachelski, przewodniczący Rady, Jacek Kramnik, kierownik budowy oraz przedsiębiorca budowlany Daniel Sip z Wałbrzycha. Wręczyli oni Księdzu Biskupowi symboliczne klucze do poświęcanego kościoła oraz w zwięzłych słowach omówili historię parafii i budowy kościoła. Odpowiadając na powitanie, Biskup Ordynariusz zauważył, że jest to już szósta świątynia wybudowana w Wałbrzychu po II wojnie światowej, a 13. w naszej młodej diecezji świdnickiej. Dwie pierwsze – wałbrzyskie – wybudowane zostały na Podzamczu, a konsekrował je Biskup Legnicki. To kościoły pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła oraz pw. Relikwii Drzewa Krzyża Świętego. – Natomiast ja konsekruję już czwartą nowo powstałą wałbrzyską świątynię – mówił – to kościoły: na Nowym Mieście pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy, który był poświęcany w roku 2014, pw. św. Wojciecha BM, gdzie ta uroczystość miała miejsce w roku ubiegłym, trzeci – pw. św. Maksymiliana Kolbego na Gaju – konsekrowany 7 maja tego roku, a teraz dołączamy czwartą – pw. Świętej Rodziny, w tym pięknym miejscu na Białym Kamieniu – wyliczał Ksiądz Biskup. – Bardzo się z tego cieszę i chcę podkreślić, że należą się z tego powodu wielkie słowa uznania całemu Wałbrzychowi, wszystkim jego mieszkańcom za to wspaniałe dzieło; za ten szósty dar wałbrzyskich nowych kościołów przekazywanych na służbę Panu Bogu w tym największym mieście diecezji.

Reklama

Obrzędy

Po tych słowach Ksiądz Biskup poświęcił uroczyście wodę, a następnie skrapiał wodą święconą kościół, przechodząc pomiędzy wiernymi, życząc, by w tej przepięknej świątyni po wsze czasy było głoszone słowo Boże. Gdy Ksiądz Biskup poświęcał kościół, zabrzmiał przepięknie hymn „Chwała na wysokości Bogu”, którego strofy za chórem parafialnym podjęli wszyscy wierni zgromadzeni w świątyni.

W okolicznościowej homilii Ordynariusz odniósł się do Ewangelii i czytań, specjalnie dobranych na uroczystość poświęcenia kościoła, w których była mowa o kościele w znaczeniu podwójnym. Jako wspólnocie wiernych oraz kościele jako o miejscu, do którego ludzie przychodzą, by oddawać Bogu chwałę, wsłuchiwać się w Boże Słowo, przyjmować sakramenty święte i uczestniczyć w Eucharystii – zbawczym dziele Jezusa Chrystusa. W drugiej części homilii bp I. Dec przybliżył najważniejsze obrzędy podejmowane w akcie poświęcenia kościoła.

Reklama

– Drodzy parafianie i goście dzisiejszej uroczystości, w kościele szczególnym miejscem jest ołtarz, na którym jest sprawowane zbawcze dzieło Jezusa Chrystusa. Na tym ołtarzu uczymy się składać siebie Bogu i uczymy się składać także nas samych w darze innym ludziom za przykładem Jezusa. To jest najważniejsze miejsce w świątyni, dlatego za chwilę ten ołtarz zostanie namaszczony olejem świętym, którym też namaszczę symbolicznie mury waszego kościoła. Światłość Chrystusa symbolizować będzie rozpalenie ognia z kadzidłem i uroczyste zapalenie świec przy ołtarzu. Chwała wam za to, żeście tę świątynię zbudowali. Ona jest nie tylko dla was samych. Po was przyjdą następni, wy macie obowiązek przekazywania im wiary poprzez wasze dzieci i wnuki. Nieważne są ziemskie rządy, nie są ważne same mury, ważny jest naród, który wierzy, że Bóg jest najważniejszy! Zróbcie wszystko, żebyście nie dali się nikomu okraść z naszej chrześcijańskiej wiary – mówił, kończąc homilię Ksiądz Biskup. Następnie przystąpił do aktu poświęcenia ołtarza i ścian kościoła.

W przedostatnim punkcie uroczystości wraz z Księdzem Proboszczem odsłonił kamienną tablicę w kościele upamiętniającą konsekrację. Całość uroczystości domknęło uroczyste podpisanie aktu przekazania kościoła, pod którym podpisy złożyli: bp I. Dec, ks. proboszcz Mirosław Krasnowski, a w imieniu Rady Parafialnej – Daniel Sip i Jacek Kramnik.

Dar dla parafii

Bardzo wzruszającym momentem w trakcie uroczystości było przekazanie przez Biskupa Ordynariusza na ręce Proboszcza parafii cennej pamiątki podarowanej naszej diecezji przez córkę Joanny Beretty Molli, kanonizowanej przez papieża Jana Pawła II, działaczki akcji katolickiej, która ciężko chora dała dowód wierności Bogu, godząc się na swoje odejście, by wydać na świat kolejne dziecko. – Wasz kościół pw. Świętej Rodziny to najwłaściwsze miejsce dla tej cennej pamiątki ze zdjęciem Beretty Molli – mówił Ksiądz Biskup, przekazując dar.

Reklama

Odznaczenia

W dalszej części uroczystości wicewojewoda Kamil Zieliński wręczył proboszczowi ks. Mirosławowi Krasnowskiemu Medal „Pro Patria”, przyznany wyróżnianemu przez prezesa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Podkreślił, że order jest przyznany za działalność Księdza w całej jego dotychczasowej drodze kapłańskiej na rzecz środowisk harcerskich, kombatanckich, a także jego kapelańską opiekę nad Stowarzyszeniem Przyjaciół Ziemi Drohobyckiej w Wałbrzychu. Swoje gratulacje z okazji poświęcenia kościoła w parafii Świętej Rodziny przekazał mieszkańcom parafii prezydent Wałbrzycha, który podkreślił doniosłość poświęcenia w tym roku aż dwóch wałbrzyskich kościołów, który jest rokiem jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Na koniec przemawiał Ksiądz Proboszcz, który dziękował przede wszystkim Bogu za to, że z Jego opieką udało się zrealizować to wielkie dzieło, a następnie bardzo gorąco gratulował wszystkim swoim parafianom. Podkreślił ich oddanie i wysiłek, jaki wnieśli w budowę świątyni, która pozostanie na wieki świadectwem ich religijności i przywiązania do chrześcijańskiej wiary. Dziękował kolejno budowniczym i wielu wiernym, którzy uczestniczyli w budowie, pracując przy niej fizycznie, tym który ją wspierali finansowo, tym, co sprzątają ją na co dzień, oraz tym, którzy się modlili o szczęśliwe dokończenie budowy nowego Bożego domu. Wspominając początki budowy podziękował przedstawicielom władz Wałbrzycha, które pomogły parafii w nabyciu ziemi pod budowę – ówczesnemu prezydentowi miasta Jerzemu Sędziakowi oraz przewodniczącemu Rady Miejskiej Wałbrzycha Bogusławowi Dyszkiewiczowi. Na koniec podziękował artyście Januszowi Franke, który jest autorem figur Świętej Rodziny dla kościoła. – Brakuje słów, by wyrazić wdzięczność, jaką żywię wobec wszystkich moich parafian oraz budowniczych kościoła – mówił w podsumowaniu Ksiądz Proboszcz. Zachęcał, by tak liczni goście i parafianie uczestniczący w uroczystości konsekracji kościoła wychodząc, wzięli ze sobą pamiątkową publikację wydaną z tej okazji, a także okolicznościowe święte obrazki z modlitwą do Świętej Rodziny.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2018-06-28 10:24

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Włochy: w Genui poświęcono nowy most na autostradzie – „dziecko tragedii”

wikipedia

W obecności prezydenta Włoch Sergio Mattareli i premiera Giuseppe Conte, 3 sierpnia został poświęcony nowy most na autostradzie w Genui. „Ponte Genova San Giorgio” poświęcił arcybiskup tego portowego miasta Mario Tasca. Obecny był też jego poprzednik, kard. Angelo Bagnasco.

Więcej ...

Sercanie: niepokoją nas doniesienia o sposobie prowadzenia postępowania w sprawie ks. Michała O.

2024-03-28 19:21

Red.

Niepokoją nas doniesienia płynące od pełnomocnika ks. Michała, mecenasa Krzysztofa Wąsowskiego, dotyczące sposobu prowadzenia postępowania - piszą księża sercanie w opublikowanym dziś komunikacie. To reakcja zgromadzenia na działania prokuratury związku z postępowaniem w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. Dementują pogłoski, jakoby ich współbrata zatrzymano w niejasnych okolicznościach w hotelu. Wzywają do modlitwy za wszystkich, których dotknęła ta sytuacja.

Więcej ...

Całun Turyński – badania naukowe potwierdzają, że nie został wyprodukowany

2024-03-28 22:00
Całun Turyński

Adobe.Stock

Całun Turyński

W Turynie we Włoszech zachowało się prześcieradło, w które według tradycji owinięto ciało zmarłego Jezusa - Święty Całun. W ostatnich latach tkanina ta została poddana licznym, nowym badaniom naukowym. Rozmawialiśmy o tym z prof. Emanuelą Marinelli, autorką wielu książek na temat Całunu - niedawno we Włoszech ukazała się publikacja „Via Sindonis” (Wydawnictwo Ares), napisana wspólnie z teologiem ks. Domenico Repice.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Sercanie: niepokoją nas doniesienia o sposobie prowadzenia...

Sercanie: niepokoją nas doniesienia o sposobie prowadzenia...

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Wiara

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...