Reklama

Sympozjum ekumeniczne

Bliżej Chrystusa - bliżej siebie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Trochę częściej w ostatnich dniach w wielu kościołach daje się słyszeć wołanie: "Boże obdarz Kościół Twój jednością i pokojem" . Ta, chyba żarliwsza niż zazwyczaj modlitwa o jedność wierzących towarzyszy kolejnemu już, odbywającemu się w dniach 18-25 stycznia Tygodniowi Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan. Wspólna modlitwa, spotkania, dyskusje są doskonałą okazją, by poznać nieco lepiej chrześcijan innych wspólnot kościelnych, przełamać wzajemne uprzedzenia, odnaleźć sposoby i możliwości wspólnego budowania Królestwa Bożego na ziemi.

Jednym z takich spotkań było sympozjum ekumeniczne, które odbyło się 20 stycznia w Wyższym Seminarium Duchownym w Paradyżu. Wśród zaproszonych gości znaleźli się ks. bp dr Pawła Socha, ks. dr Stanisław Józef Koza z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, ks. dr hab. Bogdan Ferdek z Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, ks. Hans Michael Hanert z Europejskiego Centrum Ekumenicznego we Frankfurcie nad Odrą, ks. Georg Langosch z parafii Kościoła Prawosławnego we Frankfurcie n. Odrą oraz ks. dr Stanisław Gręś - diecezjalny referent ds. ekumenizmu. W spotkaniu uczestniczyli także: ks. Mirosław Wala, ks. Andrzej Dyczek ks. Dariusz Lik z Kościoła ewangelicko-augsburskiego oraz ks. Józef Adamczyk z Kościoła Zielonoświątkowego.

Tematem tego sympozjum były perspektywy ekumenizmu na progu nowego, trzeciego tysiąclecia. Prelegenci poruszali zatem kwestie dotychczasowych osiągnięć w zakresie ekumenizmu, aktualnego stanu doświadczeń w Kościele w Polsce i w Niemczech, najważniejszych i najtrudniejszych problemów ekumenicznych oraz możliwości ich przezwyciężenia. Z dużym zainteresowaniem spotkało się wystąpienie bp. Pawła Sochy, który mówił na temat ekumenicznego wymiaru deklaracji Dominus Iesus. Poruszane przez Biskupa najtrudniejsze problemy dialogu ekumenicznego, jak konieczność Kościoła do zbawienia, rola i znaczenie następcy św. Piotra, kult Maryi, wywołały ożywioną dyskusję dotyczącą wielu szczegółowych zagadnień. Biskup Paweł Socha wskazał, że istotą dialogu ekumenicznego nie jest szukanie sposobów ludzkiego określenia, kim jest Jezus Chrystus, ale wspólne wyznanie przed Chrystusem - tak jak uczynił to św. Piotr - "Ty jesteś Mesjasz". Dopiero dalej budowanie wspólnoty między chrześcijanami różnych wyznań możliwe jest poprzez poznanie samego siebie, dialog oraz wspólną modlitwę i świadectwo, a nie jedynie słowne dyskusje.

Podsumowując wystąpienia zaproszonych gości rektor seminarium - ks. dr Ryszard Tomczak stwierdził, że o ile drugie tysiąclecie było czasem podziałów, o tyle trzeba mieć nadzieję, że trzecie tysiąclecie będzie okresem budowania wspólnoty i jedności. Będzie to możliwe, gdy wzajemnie podejmiemy trud nauki, poznania i poszanowania wzajemnej inności, szukania dróg wspólnych działań, modlitwy.

Ostatnim akcentem sympozjum była wspólna modlitwa. Uczestnicy tego spotkania, zebrani razem, wsłuchiwali się w słowo Boże wygłoszone przez prawosławnego ks. G. Langoscha, zanosili wspólnie modlitwę w intencjach całego Kościoła świadomi tego, że im bliżej jesteśmy Chrystusa, tym bliżej jesteśmy siebie nawzajem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

19. Nowohucka Droga Krzyżowa

2025-04-04 22:46

plakat organizatorów

Po raz 19 ulicami Nowej Huty przejdą uczestnicy Nowohuckiej Drogi Krzyżowej!

Więcej ...

W Sejmie zarejestrowany został Komitet Inicjatywy Obywatelskiej „religia-etyka”

2025-04-05 10:59

Adobe Stock

W Sejmie zarejestrowany został Komitet Inicjatywy Obywatelskiej „religia-etyka”. Katecheci ruszają więc ze zbiórką podpisów - informuje Radio Maryja.

Więcej ...

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on swoją moc?

2025-04-05 20:57

Adobe Stock

Wielki Post to czas modlitwy, postu i jałmużny. To wiemy, prawda? Jednak te 40 dni to również czas duchowej przemiany, pogłębienia swojej wiary, a może nawet… powrotu do jej podstaw? W kolejnym dniu naszego katechizmu odpowiedź na pytanie - czy jeśli sakramentu udziela człowiek niegodny, to traci on swoją moc?

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy należy modlić się do Maryi?

Wiara

Czy należy modlić się do Maryi?

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Felietony

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Portugalia: kilkadziesiąt tysięcy  młodych katolików...

Europa

Portugalia: kilkadziesiąt tysięcy młodych katolików...

Czy staję po stronie prawdy?

Wiara

Czy staję po stronie prawdy?

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Wiara

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?