Reklama

Niedziela Przemyska

Ambasadorowie Narodowego Programu Trzeźwości

Modlitwa na Kalwaryjskich Dróżkach

Zdzisław Wójcik

Modlitwa na Kalwaryjskich Dróżkach

Pielgrzymka do Kalwarii Pacławskiej to nie tylko 27 km drogi, ciężki plecak, 157 pielgrzymów, błoto, deszcz i słońce. To także doświadczenie wspólnoty, przeżywanie radości, troski, szczęścia i uśmiechu na twarzach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

XXX Pielgrzymka Grup Trzeźwościowych do Kalwarii Pacławskiej w 350-lecie istnienia Sanktuarium Kalwaryjskiego rozpoczęła się Eucharystią odprawioną 22 czerwca 2018 r. w piątek rano w kościele Trójcy Świętej w Przemyślu. Przewodniczył jej i homilię wygłosił ks. prał. Stanisław Czenczek. Wraz z nim Mszę św. koncelebrował o. Marek Śleziak OCD. Następnie 157 pątników wyruszyło na szlak im. Jana Pawła II. Idąc ze śpiewem i modlitwą na ustach, tuż po godz. 17.00 przybyli do Sanktuarium pw. Znalezienia Krzyża Świętego i Matki Bożej Kalwaryjskiej. Pielgrzymów przed świątynią serdecznie powitał gwardian klasztoru i równocześnie kustosz Sanktuarium – o. Krzysztof Hura OFMConv. Później o. Edward Staniukiewicz OFMConv odprawił Mszę św. przed wizerunkiem Matki Bożej Słuchającej, dziękując za szczęśliwe dotarcie pątników. Tego samego dnia wieczorem uczestnicy pielgrzymki spotkali się przy ognisku na „Mityngu wspomnień”.

Modlitwa i świadectwa

Reklama

W drugim dniu, w sobotę, już o godz. 5.00 wyruszyli na Dróżki Matki Bożej. O godz. 10.00 rozpoczęło się nabożeństwo Drogi Krzyżowej, w którym wraz z wiernymi wziął udział bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości przy Konferencji Episkopatu Polski. Modlitwę prowadził ks. prał. Stanisław Czenczek. Podczas nabożeństwa chętni skorzystali z sakramentu pokuty. Po rozważaniach każdej stacji swoimi świadectwami dzielili się uczestnicy Jubileuszowej Pielgrzymki, którzy do Kalwarii przyjechali z całej Polski w liczbie ponad 2600 osób z różnych środowisk trzeźwościowych i formacji abstynenckich.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Uroczystą Mszę św., podczas której chętni podjęli Krucjatę Wyzwolenia Człowieka, w sobotę 23 czerwca po południu sprawował m.in. abp Józef Michalik oraz licznie zgromadzeni kapłani. W czasie homilii bp Tadeusz Bronakowski podziękował zebranym za świadectwo, które składają swoim udziałem w tej Jubileuszowej Pielgrzymce. Skierował również prośbę: „Wszystkich pielgrzymów przybyłych do Kalwarii Pacławskiej proszę, abyście stali się wielkimi ambasadorami narodowego programu trzeźwości. (…) Niech to będzie nasz konkretny wkład w obchody stulecia naszej niepodległości, a przede wszystkim nasz wkład w nową ewangelizację, której tak bardzo w Kościele w Polsce potrzebujemy”.

Krzewienie idei trzeźwości

Podczas Eucharystii bp Bronakowski wręczył również nagrody Przewodniczącego Zespołu Episkopatu Polski do spraw Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych – Statuetkę św. Jana Chrzciciela. W dowód uznania za zaangażowanie w dzieło krzewienia trzeźwości w naszej Ojczyźnie tą statuetkę otrzymał ks. prał. Stanisław Czenczek oraz pan Ryszard Chuda prezes Stowarzyszenia Animatorów Trzeźwości.

Na wniosek Rady Programowej Duszpasterstwa Trzeźwości Archidiecezji Przemyskiej i środowisk trzeźwościowych Statuetkę „Krokusa 2018” – główną nagrodą za pracę na rzecz trzeźwości – Kapituła Spotkań Profilaktycznych uhonorowała abp. Józefa Michalika i bp. Tadeusza Bronakowskiego.

Reklama

Natomiast ks. prał. Adam Wąsik, archidiecezjalny duszpasterz trzeźwości wręczył akt mianowania na koordynatora odradzającego się w archidiecezji przemyskiej „Bractwa Trzeźwości” panu Pawłowi Kotuli, który za pracę w parafialnym kole „Bractwa Trzeźwości” Archidiecezji Przemyskiej w Hermanowicach otrzymał „Krokusa 2018” w kategorii krzewienia trzeźwości w lokalnej społeczności na terenie Gminy Przemyśl.

Warto podkreślić, że wśród pątników, którzy zdecydowali się iść pieszo, byli piechurzy rekordziści. Michał z tarnobrzeskiej Grupy AA „Cel” – 28 raz, a także Irena z Grupy Al-Anon „Razem z Tobą” z tego samego miasta – 27 raz.

Dziękczynny krzyż

Na uwagę zasługuje fakt, że podczas VIII Trzeźwościowej Pielgrzymki Wdzięczności w dniach od 28 do 30 czerwca 1996 r. miało miejsce poświęcenie Krzyża Dziękczynnego ofiarowanego przez środowiska trzeźwościowe Tarnobrzega. Pomysłodawcą wykonania krzyża był nieżyjący już Tadeusz z tarnobrzeskiego Klubu Abstynenta „Krokus”. Tabliczkę na krzyż z modlitwą AA wykonał rok później Tomasz, członek Grupy Anonimowych Alkoholików w Ropczycach. Po ponad 20 latach, podczas tegorocznej Jubileuszowej Pielgrzymki nowy krzyż, który wykonała wspólnota trzeźwościowa z Bliznego, poświęcił bp Tadeusz Bronakowski.

Pielgrzymka zakończyła się 24 czerwca Mszą św. dziękczynną w kościele pw. Znalezienia Krzyża Świętego.

Podziel się:

Oceń:

2018-08-01 10:33

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kalwaria Pacławska: Wielki Odpust Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Adobe Stock

Poświęceniem szat Matki Bożej i procesją do kaplicy Domku Matki Bożej w piątkowe wczesne popołudnie w Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla rozpocznie się Wielki Odpust Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Co roku wydarzenie gromadzi tłumy wiernych, nie tylko z regionu.

Więcej ...

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: Niedziela Palmowa

2025-04-11 15:46
Wjazd do Jerozolimy, galeria sztuki średniowiecznej Muzeum Narodowego w Warszawie

fot. s. Amata Nowaszewska CSFN

Wjazd do Jerozolimy, galeria sztuki średniowiecznej Muzeum Narodowego w Warszawie

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Rozmowa z Ojcem: Niedziela Palmowa

2025-04-12 10:00
Abp Wacław Depo

BP KEP

Abp Wacław Depo

Jak wygląda życie codzienne Kościoła, widziane z perspektywy metropolii, w której ważne miejsce ma Jasna Góra? Co w życiu człowieka wiary jest najważniejsze? Czy potrafimy zaufać Bogu i powierzyć Mu swoje życie? Na te i inne pytania w cyklicznej audycji "Rozmowy z Ojcem" odpowiada abp Wacław Depo.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Skoro Bóg wszystko wie i wszystko może, dlaczego nie...

Wiara

Skoro Bóg wszystko wie i wszystko może, dlaczego nie...

Pierwsza debata prezydencka za nami. Jak odpowiadali...

Wiadomości

Pierwsza debata prezydencka za nami. Jak odpowiadali...

Wiara

"Różowe zakonnice" - nieprzerwana modlitwa, która...

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Wiadomości

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Felietony

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Wiadomości

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...

Wiara

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...