Reklama

Przygnębiająca sesja Rady Miasta Częstochowy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Najważniejszymi punktami programu styczniowej sesji Rady Miasta Częstochowy były pierwsze czytania dwóch bardzo ważnych dla mieszkańców Częstochowy uchwał: Miejskiego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych, a także Programu prewencji kryminalnej "Bezpieczna Częstochowa".

Pierwsze czytanie uchwał służy wymianie poglądów na temat ich braków, stwarza możliwość dalszych konsultacji, poprawiania wadliwych zapisów czy wprowadzania nowych, ciekawych rozwiązań. Instytucja pierwszego czytania jest zatem bardzo pożytecznym instrumentem tworzenia prawa, także lokalnego i nie powinna być pomijana w dyskusjach nad poważnymi problemami.

Tymczasem już początkowe minuty sesji wykazały, że większość w Radzie Miasta, którą stanowią radni Sojuszu Lewicy Demokratycznej - nie zamierza poważnie dyskutować nad problemem alkoholizmu i bezpieczeństwa w Częstochowie. Radni SLD zgłosili i przegłosowali zmianę w programie sesji, rezygnując z pierwszego czytania i postanawiając zakończyć sprawę szybko i uchwalić obie uchwały mimo ich ewidentnych braków. Braki te wykazał Klub Radnych AWS przedstawiając je w dwu obszernych stanowiskach, z których jedno zamieszcza "Niedziela". Największym brakiem przedstawionego programu jest brak dobrej diagnozy zjawiska alkoholizmu i brak oceny dotychczasowych działań podjętych w latach poprzednich. Aby taką ocenę zrobić, konieczne są dane o skali zjawiska alkoholizmu w poprzednich latach. Takich danych Zarząd Miasta jednak nie przedstawił, choć w ubiegłych latach były prezentowane. Wiceprezydent Piekarski w czasie posiedzenia Komisji Zdrowia, która zdominowana przez radnych SLD poparła ułomny projekt Programu, obiecał radnej AWS Barbarze Głąb przygotowanie tych danych na sesję Rady, ale słowa nie dotrzymał. Z zestawień, które radni AWS sami przygotowali wynika, że zjawisko alkoholizmu w naszym mieście rozszerza się. Walka z nim wymagałaby rozwiązań, których próżno szukać w przedstawionym Radzie programie.

Zdaniem Klubu Radnych AWS strategia walki z plagą pijaństwa powinna koncentrować się na profilaktyce poprzez m.in pracę z młodzieżą, zapewnienie jej lepszego dostępu do obiektów sportowych, dóbr kultury, świetlic środowiskowych. Na to powinny iść niemałe pieniądze. Tymczasem wydawane są na tworzenie instytucji i struktur, które trudno jest rozliczyć z efektów działania i których skuteczność okazuje się mizerna.

Wydaje się jednak, że głównym celem Klubu Radnych SLD na tej sesji nie była troska o ograniczenie pijaństwa w Częstochowie, ale dążenie do zwiększenia ilości punktów sprzedaży alkoholu wysokoprocentowego. Zwiększenie ilości punktów do 400 radni SLD uchwalili już w ubiegłym roku, ale Wojewoda Śląski uchylił tę uchwałę a Naczelny Sąd Administracyjny podtrzymał jego decyzję. W programie zaproponowano zatem zapis, który umożliwi w przyszłości zwiększenie ilości punktów sprzedaży alkoholu z 87 do 260 (będzie to wymagało nowej uchwały rady). Mimo sprzeciwu radnych AWS Klub Radnych SLD przegłosował zapis. Sprzeczność między deklarowaną wolą walki z alkoholizmem a zwiększaniem ilości sklepów z wódką jest oczywista, jednak nie dla częstochowskich radnych SLD, którzy nie zgodzili się również z propozycją AWS, aby otoczenie Jasnej Góry było wolne od punktów sprzedaży alkoholu wysokoprocentowego. Ta decyzja radnych SLD jest dowodem nieposzanowania sacrum i lekceważenia szczególnego znaczenia Jasnej Góry dla wielu milionów Polaków w kraju i za granicą.

Należy przypomnieć, że na początku kadencji obecnej Rady odwołano reprezentujących AWS i środowiska niezależne członków Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (łącznie z duszpasterzem trzeźwości archidiecezji częstochowskiej, ks. Józefem Zielonką).

Nowa, powołana przez radnych SLD Komisja radzi sobie, jak widać, z problemami przeciwdziałania alkoholizmowi - bardzo słabo.

Drugi z punktów zapalnych styczniowej sesji Rady Miasta Częstochowy, program "Bezpieczna Częstochowa" był na tyle nieprzygotowany pod względem formalnym, językowym i logicznym, że w końcu Rada in gremio postanowiła odłożyć go na później.

Z przebiegu opisanej sesji Rady po raz kolejny widać, że Zarząd Miasta stworzony przez rządzący w Częstochowie Sojusz Lewicy Demokratycznej pracuje źle a popierająca go większość radnych również nie ma pomysłu na to, aby dobrą pracę od swoich partyjnych kolegów wyegzekwować. Nie wróży to naszemu Miastu dobrze na przyszłość.

Adam Banaszkiewicz

Stanowisko Klubu Radnych AWS w sprawie Miejskiego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych na rok 2001

Przedstawiony Radzie program wykazuje cały szereg bardzo istotnych braków w tym:

1. Brak w nim harmonogramu realizacji zadań w dziedzinie profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz ich kosztów.

2. W opisie stanu aktualnego nie ma żadnego porównania w stosunku do lat ubiegłych zakresu zagrożenia alkoholizmem.

W szczególności brak porównania:

- ilości skierowań przez policyjną izbę dziecka na rozmowy profilaktyczne do Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

- ilości osób skierowanych na leczenie odwykowe z wyszczególnieniem nieletnich

- ilości zatrzymanych w izbie wytrzeźwień w tym nieletnich

- ilości spraw skierowanych do sądu

- ilości przestępstw dokonanych pod wpływem alkoholu

- ilości wydanych i cofniętych zezwoleń na sprzedaż alkoholu

3. Brak jest jakiejkolwiek analizy skuteczności działania programów w poprzednich latach, która mogłaby być podstawą do oceny przedstawionego Radzie programu.

4. W programie działań profilaktycznych brak jest alternatywnych propozycji spędzania wolnego czasu przez młodzież takich jak uprawianie sportu, turystyki, udział w kółkach zainteresowań i innych.

5. Należy z przykrością zauważyć, że przedstawiony Radzie dokument razi brakiem precyzji i bardzo nieporządnym, zagmatwanym językiem czego przykładem są punkty II. 1, II. 5, II. 6.1, III. I. 8 i wiele innych.

Zdaniem Klubu Radnych AWS dokument powinien być przygotowany powtórnie. Powinny się w nim znaleźć następujące punkty:

1. Harmonogram realizacji zadań w dziedzinie profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz ich kosztów.

2. Analiza porównawcza skali zjawiska alkoholizmu w ostatnich latach z uwzględnieniem takich danych jak: ilości osób skierowanych na leczenie odwykowe, zatrzymanych w izbie wytrzeźwień itd. ze szczególnym uwzględnieniem młodzieży.

3. Propozycje dla młodzieży zdrowego i pożytecznego spędzania przez nią wolnego czasu.

Klub proponuje również następujące zmiany w przedstawionym dokumencie:

- W punkcie II. 1 a proponujemy sformułowanie:

Liczba mieszkańców przypadająca na jeden punkt sprzedaży nie powinna być mniejsza niż 3000 osób.

- W punkcie IV. I. 1 zamiast sformułowania "i ilości mieszkańców w zakresie od 1000 do 3000 na jeden punkt sprzedaży" proponujemy sformułowanie: "i ilości mieszkańców nie mniejszej niż 3000 osób na jeden punkt sprzedaży".

- W punkcie IV. III. 2 proponujemy po słowach "kulturalny itp." sformułowanie "w tym w szczególności zakaz wydawania zezwoleń w rejonie Jasnej Góry".

Przewodniczący Klubu Radnych AWS - Bogumił Sobuś

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Czy Twoje serce jest przygotowane na burzę?

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Mt 7, 21-29.

Więcej ...

Zakopane: pożegnanie ks. Stanisława Szyszki, honorowego obywatela stolicy polskich Tatr

2024-06-27 20:42

commons/wikimedia.pl

Był pierwszym proboszczem parafii św. Krzyża i jego budowniczym, współorganizował wizytę św. Jana Pawła II w Zakopanem w 1997 r. Był honorowym obywatelem tego miasta. 26 i 27 czerwca odbyły się w stolicy polskich Tatr uroczystości pogrzebowe ks. prałata Stanisława Szyszki.

Więcej ...

Biskup polowy WP: decyzja władz Muzeum II Wojny Światowej jest niezrozumiała

2024-06-28 08:43

E. Bartkiewicz/www.episkopat.pl/photo

„Apeluję do władz Muzeum o przywrócenie należnego miejsca wizerunkom św. Maksymiliana, bł. rodziny Ulmów i rotmistrza Pileckiego”, napisał bp Wiesław Lechowicz w oświadczeniu przekazanym KAI. Ordynariusz wojskowy zwraca uwagę, że „w czasach głębokiej polaryzacji naszego społeczeństwa i zagrożenia pokoju ze Wschodu obowiązkiem patriotycznym powinna być między innymi promocja postaw, które chlubnie zapisały się dziejach naszej Ojczyzny, stanowiąc wzór do naśladowania”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

147 lat temu rozpoczęły się objawienia gietrzwałdzkie,...

Wiara

147 lat temu rozpoczęły się objawienia gietrzwałdzkie,...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Co skłania mnie do podążania za Jezusem?

Wiara

Co skłania mnie do podążania za Jezusem?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...