Reklama

Pod patronatem „Niedzieli”

Biblijny superbohater

Kadry z filmu „Samson”

„Samson” – widowiskowe kino akcji o biblijnym superbohaterze, który poświęca wszystko, aby pomścić swoją miłość, wyzwolić swój lud i wypełnić przyrzeczenia złożone Bogu – trafił do kin 17 sierpnia 2018 r. Jest to najdroższa w historii produkcja studia Pure Flix – największego niezależnego twórcy filmów chrześcijańskich na świecie. Obraz do kin w Polsce wprowadza dystrybutor Kondrat-Media

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wfilmie zobaczymy m.in.: Billy’ego Zane’a, nagrodzonego Złotym Globem Rutgera Hauera, znanego z sagi „Zmierzch” Jacksona Rathbone’a, Lindsay Wagner, Caitlin Leahy oraz Taylora Jamesa w roli tytułowego Samsona.

Samson to jedna z najsłynniejszych postaci biblijnych, wymieniana obok Dawida i Samuela, którego historia została opisana w czterech rozdziałach Księgi Sędziów. Jego postać, związek z Dalilą i miłość do niej oraz bohaterski czyn, którym było zburzenie świątyni Filistynów, stały się inspiracją dla wielu artystów. Życie Samsona było motywem wielu dzieł powstających przez następne stulecia. Możemy odnaleźć go w malarstwie czy literaturze, a współcześnie również na ekranach kin. Pomimo powszechności tej historii wydaje się, że jest to bohater stosunkowo mało znany szerokiej publiczności. Wiele osób słyszało o Samsonie, jednak niewiele z nich wie, czym zasłynął i dlaczego na zawsze zapisał się na kartach historii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

List do Hebrajczyków opisuje Samsona jako bohatera wiary, stawiając go w jednym szeregu z takimi postaciami jak Noe, Abraham, Mojżesz czy Dawid. Według Biblii, podobnie jak w przypadku Jana Chrzciciela, Izaaka czy Samuela, jego matką była kobieta bezpłodna. Anioł zapowiedział jego rodzicom, że urodzi im się syn, który będzie nazirejczykiem, co oznaczało, że przez całe życie będzie musiał unikać alkoholu, dotykania zmarłych i strzyżenia włosów. Lecz nazirejska świętość była przede wszystkim znakiem, że osoba nią naznaczona była wybrańcem Boga i miała do spełnienia ważną misję. Już wtedy wiedziano, że Samson został przeznaczony do wielkich czynów.

Studiując historię Samsona, można zauważyć także podobieństwo do innego znanego powszechnie herosa – Heraklesa. On także dzięki swej nadludzkiej sile pokonał samodzielnie lwa oraz zginął zdradzony przez swoją ukochaną. Podobieństwa te mogą dowodzić, że grecki mit inspirowany był historią Samsona. Archeolodzy odnaleźli pieczęć z XII wieku przed Chr. przedstawiającą mężczyznę walczącego z lwem, co może oznaczać, że historia Samsona była popularna wśród Izraelitów, mit Heraklesa natomiast zrodził się znacznie później – początek dali mu Fenicjanie.

Reklama

Dla wielu pokoleń chrześcijan Samson stał się wzorem do naśladowania. Jako wybrany przez Boga bohater uczy nas, jak wypełniać wolę Bożą i jak postępować drogą, która została dla nas przygotowana, nawet jeśli jest ona niezwykle trudna. Unika łatwiejszych rozwiązań i drogi na skróty, przez co pokazuje nam, jak zmierzyć się z trudnościami losu i jak pokonać przeszkody, które wydają się nie do przejścia. Udowadnia, że z każdego upadku możemy się podnieść, aby osiągnąć nasze cele i spełnić wolę Boga. Samson swoim przykładem uczy nas, że w walce o najwyższe wartości czasem trzeba ponieść ofiarę, ale także, iż to, o co walczymy, jest tego warte. Ten wielki bohater dowodzi, że nawet w największym niepowodzeniu siła wiary i modlitwa są ratunkiem dla każdego z nas.

„Samson” – biblijna epopeja z bohaterem wszech czasów – w kinach od 17 sierpnia.

Podziel się:

Oceń:

2018-08-21 12:26

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Czterdziestka „czterdziestolatka”

Choć od premiery mija właśnie czterdzieści lat, serial o przygodach warszawskiego inżyniera Karwowskiego i jego rodziny wciąż jest pokazywany w telewizji i nadal chętnie oglądany.

Więcej ...

Austria: w archidiecezji wiedeńskiej pierwszy „Dzień otwartych drzwi kościołów”

2024-04-19 19:06
Kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu

Joanna Łukaszuk-Ritter

Kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu

W najbliższą niedzielę, 21 kwietnia, w ramach projektu „Otwarte kościoły” ponad 800 budynków kościelnych w archidiecezji wiedeńskiej będzie otwartych przez cały dzień. W pierwszym „Dniu otwartych drzwi kościołów” zainteresowani mogą z jednej strony odkryć piękno przestrzeni sakralnych, a z drugiej znaleźć przestrzeń do modlitwy i spotkań, podkreślił kierownik projektu Nikolaus Haselsteiner na stronie internetowej archidiecezji wiedeńskiej.

Więcej ...

Abp Galbas do księży: Śpiący i półsenni nikogo nie obudzą

2024-04-20 08:50

Karol Porwich/Niedziela

Śpiący i półsenni nikogo nie obudzą, a nieprzekonani nikogo nie przekonają! ‒ pisze do księży abp Adrian Galbas. Metropolita katowicki wystosował List do Księży z okazji Światowego Dnia Modlitwy o Powołania. Ten przypada w najbliższą niedzielę (21 kwietnia).

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Agnieszko z Montepulciano! Czy Ty rzeczywiście...

Św. Agnieszko z Montepulciano! Czy Ty rzeczywiście...

Święty ostatniej godziny

Niedziela Przemyska

Święty ostatniej godziny

Jezu, uczyń serce moje miłosiernym tak, jak Twoje

Wiara

Jezu, uczyń serce moje miłosiernym tak, jak Twoje

Zakończyła się ekshumacja szczątków ks. Michała...

Kościół

Zakończyła się ekshumacja szczątków ks. Michała...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous