Reklama

Piotr Lorenc
Ks. dr Michał Borda

Pora zaczynać

2018-08-21 12:27

Rozmawia Piotr Lorenc
Edycja sosnowiecka 34/2018, str. V

31 sierpnia w kościele pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu odbędzie się dzień skupienia dla katechetów świeckich i zakonnych połączony z liturgicznym rozpoczęciem roku szkolnego. Zainauguruje go wykład ks. prof. dr. hab. Zbigniewa Marka z Akademii „Ignatianum” w Krakowie i Msza św. pod przewodnictwem bp. Grzegorza Kaszaka. Tydzień przed rozpoczęciem nowego roku nauki z ks. dr. Michałem Bordą – dyrektorem Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu – rozmawia Piotr Lorenc

Piotr Lorenc: – Wakacje powoli mijają, pora szykować się do nowego roku szkolnego i zarazem katechetycznego...

ks. Michał Borda: – Wszystko co dobre, szybko mija – powiedzą pewnie uczniowie. Niemniej jednak wznowienie i kontynuacja nauki jest niezbędną zasadą w procesie edukacyjnym. Nie może ona zostać przerwana na zbyt długi okres czasu, gdyż uczniowie stracą nabyte umiejętności i, nie daj Boże, wiedzę. Pragnę jednak zauważyć, że z katechezą i praktykami religijnymi jest zupełnie inaczej. Od uczestnictwa w życiu sakramentalnym, udziału w niedzielnej czy świątecznej liturgii nie ma wakacji, a rodzice nieustannie, nawet podczas wypoczynku, są i powinni być dla swoich dzieci świadkami wiary. Jednak przyjęte jest, że systemowe nauczanie katechezy rusza wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego. W tym miejscu chciałbym przypomnieć, że zgodnie z postanowieniami I Synodu Diecezji Sosnowieckiej: „Proboszcz jest odpowiedzialny za organizację posługi katechetycznej na terenie parafii” (nr 350). Dlatego zawczasu proszę księży proboszczów, by przygotowali kadrę katechetyczną w parafii. W sytuacji, kiedy świecki nauczyciel religii zbliża się do wieku emerytalnego warto wybrać spośród wspólnoty parafialnej i wysłać na studia teologii nauczycielskiej osobę, która zastąpi obecnego nauczyciela religii. Odpowiednie kwalifikacje można zdobyć m.in. na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Od października br. na Wydziale Teologicznym UŚ zostaną uruchomione odpowiednie studia podyplomowe z katechezy.

– Nauczanie katechezy wymaga, oprócz kwalifikacji i zaangażowania w życie parafii, również zgody księdza biskupa...

– Oczywiście, wymagana jest tzw. misja kanoniczna. Dlatego proszę księży proboszczów o zwracanie się do Wydziału Katechetycznego po skierowania do nauczania religii dla potrzebujących katechetów. Uprzejmie proszę o nie odkładanie załatwiania skierowań na wrzesień, gdyż zasadniczo dyrektor szkoły powinien otrzymać skierowanie do nauczania religii do końca sierpnia, by zgodnie z obowiązującymi przepisami zatrudnić nauczyciela religii z dniem 1 września br. Wzór podania o misję kanoniczną znajduje się na stronie internetowej wydziału: www.katecheza.sosnowiec.pl.

– Rodzice dzieci klas II i III zainteresowani są Pierwszą Komunią św. Jak ta sprawa wygląda w naszej diecezji?

– Od 1 marca 2014 r. obowiązuje Dekret w sprawie terminu Pierwszej Komunii Świętej w Diecezji Sosnowieckiej podpisany przez bp. Grzegorza Kaszaka. Zgodnie z nim, wszystkie dzieci, które od 1 września 2018 r. rozpoczynają naukę w klasach pierwszych szkół podstawowych będą przyjmować Pierwszą Komunię św. pod koniec klasy trzeciej. Wprowadzenie ośmioklasowej szkoły podstawowej nic w tym względzie nie zmienia.

– Ciągle otwarta i pozostawiona woli rodziców pozostaje nauka religii w przedszkolach. Co mają zrobić rodzice, gdy nie ma katechezy w przedszkolu?

– W takiej sytuacji należy złożyć wniosek w formie oświadczenia pisemnego, by w przedszkolach i szkołach została zorganizowana nauka religii. Obowiązek złożenia pisemnego oświadczenia dotyczy rodziców, których dzieci rozpoczynają edukację przedszkolną lub idą do klas pierwszych: w szkole podstawowej lub średniej. Propozycja wzoru oświadczenia znajduje się również na stronie internetowej wydziału.

– Ten rok katechetyczny, przynajmniej w pierwszym semestrze, wpisuje się w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Wydział Katechetyczny przygotował szereg inicjatyw edukacyjnych – przypomnijmy choć niektóre z nich...

– Istotnie. W ubiegłym roku katechetycznym zorganizowaliśmy wiele konkursów i inicjatyw kulturalnych oraz edukacyjnych, ale i w tym półroczu nie zabraknie nowych propozycji dla dzieci i młodzieży. Już teraz zapraszam wszystkich na 11 września do bazyliki katedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu na rozstrzygnięcie konkursu pt. „Szkice pamięci. Ocalić od zapomnienia. Rodzinne wspomnienia historyczno-patriotyczne”. Ale do 10 października można zgłaszać swój akces do udziału w konkursie recytatorskim poezji i pieśni patriotycznej oraz małej formy teatralnej. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich. Scenariusze form teatralnych i wybranych utworów powinny zawierać treści patriotyczne oraz nawiązywać do obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Z kolei 27 października o godz. 16.00 w Młodzieżowym Domu Kultury w Jaworznie odbędzie się diecezjalny spektakl teatralny o tematyce patriotycznej. Warto także wziąć udział w diecezjalnym konkursie fotograficznym na religijny obiekt patriotyczny dla dzieci, młodzieży i dorosłych, który organizuje Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Wojkowicach. Przyjmowanie zgłoszeń do 10 października. Uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbędzie się 6 listopada w Miejskim Ośrodku Kultury w Wojkowicach. To oczywiście tylko mała część propozycji. O kolejnych poinformujemy na początku września.

Tagi:
szkoła rozmowa

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Misja specjalna Kościoła

Misja specjalna Kościoła

„Nadzieja. Zwycięstwo”

„Nadzieja. Zwycięstwo”

Bracia 24h

Bracia 24h

Wzajemne wsparcie

Wzajemne wsparcie

Noc czuwania

Noc czuwania

Komentarz dnia

Komentarz dnia

Prelekcja nt. Cudu Eucharystycznego w Legnicy.

Prelekcja nt. Cudu Eucharystycznego w Legnicy.

Rekolekcje z o. Jamesem Manjackalem w Krośnie Odrzańskim.

Rekolekcje z o. Jamesem Manjackalem w Krośnie Odrzańskim.

X Międzynarodowy Festiwal Chóralnej Pieśni Maryjnej

X Międzynarodowy Festiwal Chóralnej Pieśni Maryjnej

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem