Reklama

Schronienie dla bezdomnych

Choć Dom dla Bezdomnych w Ząbkowicach funkcjonuje już od roku, dopiero 20 marca bp Adam Śmigielski SDB poświęcił placówkę. Wynikało to z tego, że w ośrodku ciągle trwały remonty, adaptacja pomieszczeń i wyposażanie sal. A przeprowadzka do nowego budynku była koniecznością, gdyż poprzedni nie nadawał się już do zamieszkania. Obecnie placówka jest już w pełni gotowa. Może przyjąć 49 bezdomnych mężczyzn. Trwają jeszcze ostatnie prace nad przygotowaniem osobnego miejsca dla 8 bezdomnych kobiet.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na uroczystości obecny był prezydent Dąbrowy Górniczej Jerzy Talkowski. Docenił pracę ks. Stefana Wyporskiego i zapewnił o dalszej współpracy. "Niestety w tym roku budżet miasta nie pozwala na większe inwestycje związane z problemami społecznymi, ale mimo to będziemy wspierać każde takie działania" - mówi Talkowski.
W budynku, w którym znalazł się Dom dla Bezdomnych, wcześniej mieścił się Urząd Miasta Ząbkowice, później Ośrodek Zdrowia, a kiedy ten ostatni został zlikwidowany, obiekt został na 10 lat użyczony Caritas przez władze Dąbrowy Górniczej. "Obiekt był w dobrym stanie, choć musieliśmy sporo w nim przerobić, ponieważ większość pomieszczeń to były małe gabinety lekarskie" - opowiada ks. Stefan Wyporski, dyrektor sosnowieckiej Caritas. Bezdomnymi opiekuje się nieliczny personel. Kierownikiem jest Bogumierz Biesiadecki, a pomaga opiekun i pracownicy administracji. Wszystkie inne prace związane z utrzymaniem czystości i dyżurami wykonują sami mieszkańcy. "Na szczęście dokładnie naprzeciw domu znajduje się komisariat policji. I z utrzymaniem porządku nie mamy problemów" - dopowiada Biesiadecki.
Przyjęcie każdego podopiecznego poprzedza wywiad środowiskowy. Dopiero po nim dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej lub dyrektor Caritas podpisują skierowanie. Niektórzy mieszkańcy korzystali z noclegów już w poprzednim Domu dla Bezdomnych w Dąbrowie Górniczej, który ze względu na zły stan techniczny musiał zostać zamknięty. "Zadajemy sobie sprawę, że dom dla bezdomnych to tylko lokal zastępczy. Dlatego staramy się pomagać naszym podopiecznym wychodzić z bezdomności. Uczymy ich aktywnego poszukiwania pracy, własnego mieszkania" - mówi ks. Wyporski. Wielu zostało bezdomnymi, gdy likwidowano dąbrowskie hotele pracownicze, uzależnili się od alkoholu, porzucili własne rodziny, niektórzy z nich weszli w kolizję z prawem i są po wyrokach sądowych czy wreszcie są bezdomnymi, ponieważ odpowiada im taki styl życia. "Potrzebne jest zatem tworzenie w każdej parafii świetlic socjoterapeutycznych, gdzie bezrobotni mogliby znaleźć pomoc, np. psychologa i nie załamywali się swoimi trudnościami życiowymi, by osób bez dachu nad głową było jak najmniej" - dodaje ks. Wyporski.
Bezdomni przebywają w domu nawet 3-4 lata, co dwa miesiące kierownik ośrodka przedłuża im zameldowanie czasowe. Osoby, które nie przestrzegają regulaminu, są wydalane z placówki po trzykrotnym ostrzeżeniu. Są to wszyscy ci, którzy wnoszą alkohol, przebywają na terenie placówki w stanie nietrzeźwym, awanturują się czy kradną.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

Madonno z Puszczy, módl się za nami...

2024-05-01 20:29

Karol Porwich/Niedziela

Początki kultu Madonny z Puszczy sięgają przełomu XVII i XVIII w. Wiadomo, że w pierwszej połowie XVII stulecia w świątyni znajdowało się 18 wotów oraz 6 nici korali.

Więcej ...

Komunikat Rady Stałej KEP po obradach o bieżących sprawach Kościoła w Polsce

2024-05-02 20:07

Episkopat Flickr

Lekcje religii w szkołach, aktualny stan przygotowań do wdrożenia standardów ochrony małoletnich przed przemocą w placówkach kościelnych, ochrona życia ludzkiego oraz eskalacja działań wojennych za wschodnią granicą i w Ziemi Świętej były głównymi tematami spotkania Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi obradowali 2 maja, w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, na Jasnej Górze.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...