Reklama

By lepiej służyli

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Episkopatu Polski zorganizowała w podwarszawskim Domu Rekolekcyjno-Formacyjnym na Bielanach konferencję dla diecezjalnych duszpasterzy służby liturgicznej. Przez dwa dni, 17 i 18 marca, odbywały się wykłady i dyskusje dla kapłanów zajmujących się ministrantami. W sympozjum uczestniczyło 35 moderatorów. Naszą diecezję reprezentował ks. Janusz Stach. Było to pierwsze spotkanie po 9-letniej przerwie. "Mieliśmy okazję do wymiany doświadczeń i adresów, co każdy z nas skwapliwie starał się wykorzystać. Organizatorzy przygotowali również szereg ciekawych wystąpień - relacjonuje ks. Janusz Stach. - Pierwszego dnia mieliśmy możliwość wysłuchania wykładu ks. dr. Jerzego Palińskiego na temat służby liturgicznej w świetle dokumentów ogólnokościelnych. Refleksje na temat formacji ministranckiej przedstawił ks. Mirosław Dziegański. O formacji scholi liturgicznej mówił ks. dr Robert Tyrała. Drugiego dnia odbył się tylko jeden wykład na temat ceremoniału zgromadzenia liturgicznego i przedstawił go ks. dr Stanisław Szczepaniec". Jak się okazało z licznych rozmów i dyskusji przeprowadzonych przez ks. Stacha, duszpasterstwo liturgicznej służby ołtarza naszej diecezji ma się dobrze. Szczególne uznanie wzbudziła różnorodność propozycji, z jaką duszpasterstwo wychodzi do młodych ludzi. "Ale nie znaczy to, że nie może być lepiej. Już dziś widzę potrzebę ciekawszej i bardziej wszechstronnej formacji ministrantów i mam podpatrzone nowe pomysły, które postaram się jak najszybciej wprowadzić w życie" - zapewnia Ksiądz Janusz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

40 pytań Jezusa: „Czy i wy chcecie odejść?”

2026-03-05 20:59

Adobe Stock

Każdego dnia Wielkiego Postu podamy Ci jedno konkretne pytanie, które Jezus zadaje w Ewangeliach (np. „Czy wierzysz?”, „Czego szukacie?”, „Czy miłujesz Mnie?”). Bez moralizowania. Niech to będzie zaproszenie do osobistej konfrontacji i zmierzenie się z własnymi trudnościami w czasie tegorocznej wielkopostnej drogi.

Więcej ...

Pielgrzymi z Polski utknęli w Wietnamie. Ich modlitwy zostały wysłuchane

2026-03-05 20:20
Pielgrzymi z Gorzowa Wlkp. utknęli w Wietnamie

Parafia pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wielkopolskim

Pielgrzymi z Gorzowa Wlkp. utknęli w Wietnamie

Pielgrzymi z Gorzowa Wlkp., którzy w lutym polecieli na pielgrzymkę do Wietnamu, utknęli w Ho Chi Minh (dawnym Sajgonie) i nie mają jak wrócić do Polski z powodu działań wojennych na Bliskim Wschodzie. O okolicznościach pobytu i perspektywach powrotu opowiada w rozmowie z Łukaszem Brodzikiem ks. Barnaba Dębicki, opiekun duchowy pielgrzymów.

Więcej ...

Hospicja Caritas

2026-03-05 17:34

Materiały prasowe Caritas Polska

Hospicja prowadzone przez Caritas Polska starają się przełamywać stereotyp postrzegania tych miejsc jako „poczekalni na śmierć”. Jak podkreślają przedstawiciele organizacji, ich misją jest zapewnienie pacjentom możliwie najlepszej jakości życia w ostatnim etapie choroby – bez bólu, w obecności bliskich i z zachowaniem pełnej godności. Opieka hospicyjna diecezjalnych Caritas obejmuje 30 tys. pacjentów w całej Polsce.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Modlitwa do Maryi, Królowej Pokoju

Wiara

Modlitwa do Maryi, Królowej Pokoju

Zaufanie nie pozostaje uczuciem; ono formuje wybory, styl...

Wiara

Zaufanie nie pozostaje uczuciem; ono formuje wybory, styl...

Św. Jan Józef od Krzyża - „brat stu łat”

Święci i błogosławieni

Św. Jan Józef od Krzyża - „brat stu łat”

Modlitwa do św. Rity

Kościół

Modlitwa do św. Rity

Oświadczenie Teobańkologii na temat dalszej...

Kościół

Oświadczenie Teobańkologii na temat dalszej...

W wolnej chwili

"Wielkie Ostrzeżenie" - film, który wzywa do nawrócenia

Od 1 marca w Kościele będzie można nakładać kary...

Kościół

Od 1 marca w Kościele będzie można nakładać kary...

Zmarł ks. Jan Sienkiewicz

Niedziela Wrocławska

Zmarł ks. Jan Sienkiewicz

Meksyk w strachu: Księża udzielają błogosławieństwa...

Wiara

Meksyk w strachu: Księża udzielają błogosławieństwa...