Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź

25 lat pallotyńskiej parafii

23 września zapraszamy do Sanktuarium Świętości Życia w Łodzi. To już 25 lat istnienia parafii

Księża Pallotyni zapraszają do wspólnego świętowania całe rodziny. O godz. 12 odprawiona zostanie Msza św., a po niej odbędą się pokazy motorowe enduro, pokazy i prezentacja policji i straży pożarnej, grill, konkursy, gry i zabawy.

O godz. 18 kolejna Msza św. i po niej finał dnia: modlitwa z dużej sceny w formie Koncertu Uwielbienia, którą poprowadzi Grupa Chwały i Przyjaciele.

Sanktuarium Świętości Życia

Reklama

Księża Pallotyni obecni byli w Łodzi już przed II wojną światową. Otrzymali na własność działkę o powierzchni 30 tys. metrów kwadratowych na terenie dzielnicy Łódź-Radogoszcz z przeznaczeniem wybudowania kościoła. Ofiarodawczynią była p. Rzewska, właścicielka gruntów łagiewnickich.

W wyznaczonym miejscu znajdował się cmentarz żołnierzy poległych w walkach podczas I wojny światowej. W późniejszym czasie przeprowadzono tu ekshumację, a wolny od grobów plac powoli przekształcał się w wysypisko śmieci.

Po 1945 r. Księża Pallotyni podjęli nowe starania, by realizować wolę ofiarodawczyni, tzn. wybudować świątynię. Ówczesne władze odrzucały jednak wszystkie projekty. W tej sytuacji duchowni wraz z okoliczną ludnością postanowili szukać pomocy u Matki Bożej. Dokładnie 6 maja 1989 r. w święto Królowej Apostołów – patronki Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego – prowincjał ks. Czesław Parzyszek SAC w obecności kapłanów i wiernych uroczyście zawierzył Maryi sprawę budowy kościoła.

Reklama

Już 2 lata później abp Władysław Ziółek erygował parafię pw. św. Wincentego Pallottiego. 13 lat po tym rozpoczęła się budowa świątyni – Sanktuarium Świętości Życia. 17 września 2006r., podczas Uroczystości Fatimskich, w obecności duchowieństwa i wiernych dokonano poświęcenia placu pod budowę upragnionego od wielu już lat Sanktuarium Świętości Życia. Następnego dnia na Łagiewnickim Wzgórzu rozpoczęły się prace budowlane.

Cieszą się wierni „u Pallotynów na Górce”, jak zwykło się mówić, i duszpasterze z tego dzieła. Bo, jak podkreślają: – Poprzez nie chcemy uwrażliwić łodzian, Polaków, mieszkańców innych krajów na niezwykłą wartość ludzkiego życia, gdyż mamy świadomość, że jego droga od poczęcia do naturalnej śmierci jest we współczesnych czasach szczególnie zagrożona. Kościół jest jeszcze w trakcie budowy.

Patronka nienarodzonych

W świątyni znajdują się obrazy Matki Bożej Nienarodzonych, św. Joanny Beretti Molli i św. Jana Pawła II. Św. Joanna Molla to Włoszka, lekarka, matka czworga dzieci, która nie zgodziła się na zabieg aborcji i zmarła po urodzeniu 4 dziecka. Kanonizowana została przez św. Jana Pawła II 16 maja 2004 r.

W tym niezwykłym miejscu można odczuć szczególną troskę o życie, o ochronę dzieci nienarodzonych, ale też ludzi starszych i chorych, których niejednokrotnie spycha się na margines życia. To niewątpliwie zasługa zakonników, ale też życzliwych i wrażliwych na ludzkie życie parafian.

Na terenie kościelnym znajduje się Droga Życia. Obok piętnastej stacji drogi krzyżowej umieszczono szereg małych krzyży symbolizujących życie dzieci poczętych. Są też inne krzyże – wyrazy zwycięstwa życia nad śmiercią: krzyże męczenników za wiarę, pomordowanych w obozach śmierci, w powstaniach narodowych. Uczestnicząc w Drodze Życia, parafianie modlą się o jego dar dla każdego człowieka.

2018-09-19 10:33

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jubileusz bystrzańskiej parafii

Biskup błogosławi przed kościołem pomnik
św. Jana Pawła II

Monika Jaworska

Biskup błogosławi przed kościołem pomnik św. Jana Pawła II

Parafia w Bystrej Krakowskiej obchodziła 40-lecie istnienia. Na obchody 18 czerwca br. złożyła się uroczysta Suma odpustowo-jubileuszowa połączona z poświęceniem pomnika św. Jana Pawła II. A po południu wspólnota parafialna bawiła się podczas festynu parafialnego.

Więcej ...

Duchowe przygotowania do beatyfikacji kard. Wyszyńskiego i matki Czackiej

2021-07-22 14:43

Beatyfikacja.info

Diecezja warszawsko-praska rozpocznie wkrótce duchowe przygotowania do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej.

Więcej ...

Przewodniczący KEP: Kościół nie może być na usługach stronnictw politycznych

2021-07-24 09:32

Karol Porwich/Niedziela

Kościół nie może być na usługach stronnictw politycznych ani też nie może dać się im zinstrumentalizować - podkreślił abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący KEP przemawiał podczas V Kongresu Ruchu „Europa Christi” i Spotkania Akcji Katolickiej Diecezji Ełckiej. Wydarzenie organizowane pod hasłem „W służbie narodu – w oczekiwaniu na beatyfikację Prymasa Tysiąclecia” odbywa się w Pokamedulskim Klasztorze w Wigrach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Komunikat Nuncjatury Apostolskiej dotyczący bp. Jana...

Kościół

Komunikat Nuncjatury Apostolskiej dotyczący bp. Jana...

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Polska

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Ksiądz na wakacjach

Kościół

Ksiądz na wakacjach

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Kościół

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Dziękujemy Bogu za każdy dzień

Polska

Dziękujemy Bogu za każdy dzień

Bp Batut: Motu proprio papieża Franciszka w sprawie Mszy...

Kościół

Bp Batut: Motu proprio papieża Franciszka w sprawie Mszy...

Od piątku jedna forma liturgii rzymskiej

Kościół

Od piątku jedna forma liturgii rzymskiej

Ojciec Pio i epidemie

Wiara

Ojciec Pio i epidemie