Reklama

Niedziela 46/2014

Szczegółowy spis treści

edytorial
3

Spotami TV w krzyż i rodzinę

Lidia Dudkiewicz, Redaktor Naczelna „Niedzieli”

Wszystko wskazuje na to, że próbuje się nasz naród oswajać z obcą rzeczywistością, pozbawioną zakorzenienia w chrześcijaństwie. W dodatku dochodzi do publicznego łamania konstytucji.

drogowskazy
3

Wybierzmy ludzi prawdy

Ks. Ireneusz Skubiś, Honorowy Redaktor Naczelny „Niedzieli”

Całe życie toczy się wokół prawdy. Jeżeli słyszę dziś jakąkolwiek opinię, to zaraz rodzą się pytania: czy ten ktoś jest wobec mnie szczery, czy mówi mi prawdę, czy w ogóle kocha prawdę i nią żyje? Prawda jest ważna w mediach.

z Watykanu
4

Z Watykanu

O wielkim darze, jakim dla wspólnot chrześcijańskich jest biskup, o konieczności bycia z nim w „szczerej i głębokiej komunii” oraz o jego znaczeniu dla jedności Kościoła mówił 5 listopada br. Ojciec Święty podczas audiencji generalnej.

ze świata
5

Ze świata

W dniach 19 kwietnia - 24 czerwca 2015 r. w Turynie będzie wystawiony na widok publiczny Całun Turyński. Przez cały przyszły rok będą tam trwały obchody 200. rocznicy urodzin św. Jana Bosco. Z tej okazji 21 czerwca miasto odwiedzi papież Franciszek.

dookoła świata
6

Dookoła świata

Jakub Jałowiczor, Dziennikarz „Gazety Polskiej Codziennie”

Partia Republikańska zdobyła przewagę w Senacie i powiększyła ją w niższej izbie parlamentu - to efekt wyborów, które odbyły się w USA 4 listopada br.

z ostatniej chwili
7

Czy Schetyna uwierzy

Wojciech Dudkiewicz

Co prawda szef MSZ Grzegorz Schetyna, przedstawiając w Sejmie informację o zadaniach polskiej polityki zagranicznej, zarzekał się, że będzie kontynuować politykę poprzednika, jednak zapowiedział kilka ważnych zmian.

Mówi poseł Witold Waszczykowski, b. wiceszef MSZ

(wd)

Posłowie na występach

(wd)

Tylko koni żal

(wd)

Kilkudziesięciu obrońców praw zwierząt blokowało przejazd wozów konnych na drodze do Morskiego Oka. Doszło do przepychanek między ekologami a fiakrami.

z Jasnej Góry
8

Z Jasnej Góry

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry

W 25. Forum Szkół Katolickich, które w dniach 6-8 listopada br. odbywało się na Jasnej Górze, uczestniczyli reprezentanci ok. 600 placówek z całego kraju. Głównym tematem spotkania było zagadnienie prawdy.

z Polski
9

Protest abp. Wacława Depo dotyczący spotu TV „Najbliżsi obcy”

W związku z emisją w telewizji publicznej spotu „Najbliżsi obcy”, promującego homoseksualizm, abp Wacław Depo, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Środków Społecznego Przekazu, skierował 31 października br. list do Jana Dworaka, przewodniczącego KRRiT.

Nowy rektor Akademii Polonijnej

Anna Wyszyńska

Akademia Polonijna w Częstochowie zainaugurowała 8 listopada br. 23. rok akademicki. Podczas uroczystości wręczono insygnia władzy nowemu rektorowi uczelni - ks. prof. dr. hab. Władysławowi Majkowskiemu ze zgromadzenia Księży Sercanów.

Z Polski

Aktywność rosyjskich służb wywiadowczych w naszym kraju jest „niezmiernie wysoka” - ocenili szefowie polskich służb specjalnych oraz członkowie sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych.

temat numeru: bł. Karolina Kózkówna • 100. rocznica narodzin dla nieba
10-11

Światełko w mroku

Agnieszka Konik-Korn

Mija sto lat od dramatycznych wydarzeń w Zabawie k. Tarnowa. 18 listopada 1914 r. 16-letnia Karolina Kózkówna, broniąc swej wolności i godności oraz dziewczęcej czystości, poniosła śmierć z rąk rosyjskiego żołnierza.

bł. Karolina Kózkówna • prezentacje
12

Jak Lilia

Krzysztof Król

Najnowsza płyta prezentująca utwory autorstwa Marii Bober nosi tytuł „Lilia”. Nawiązuje on do postaci bł. Karoliny Kózkówny, której relikwiarze mają kształt lilii - symbolu czystości. Płyta była poprzedzona teledyskiem umieszczonym na portalu YouTube.

Film o bł. Karolinie

Oprac. M. F. S.

Dzięki zaangażowaniu wielu ludzi, w tym wpłatom 2 tys. osób, 21 listopada br. do polskich kin wejdzie film pt. „Karolina”. Krakowskie Stowarzyszenie „Rafael” zrealizowało dzieło, dla którego inspiracją była historia bł. Karoliny Kózkówny.

Mówi biskup tarnowski Andrzej Jeż

Wysłuchała Maria Fortuna-Sudor

W bieżącym roku przypada 100. rocznica męczeńskiej śmierci bł. Karoliny Kózkówny. Rocznica ta daje nam okazję, by z jeszcze większą uwagą przypatrzeć się naszemu chrześcijańskiemu powołaniu przez pryzmat osoby i świadectwa życia bł. Karoliny.

sosnowiecka katedra
13

Katedra wielkiej pamięci

Ks. Ireneusz Skubiś

Poraziła nas wiadomość o pożarze katedry w Sosnowcu. To piękna budowla, którą pamiętam jeszcze jako kościół parafialny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jego proboszczem był w tym czasie znakomity duszpasterz - ks. prał. Czesław Dróżdż.

Matka Kościoła • 50. rocznica ogłoszenia tytułu
14-15

Paweł VI - Vaticanum II i Matka Kościoła

Kl. Sławomir Pietraszko

Gdy zapytamy o papieża, który żywił szczególne nabożeństwo do Maryi, Matki naszego Pana, niemal każdy Polak wskaże na św. Jana Pawła II. A Paweł VI? Nieliczni odpowiedzą: „Napisał tylko adhortację „Marialis cultus»”.

rodzina • po synodzie i przed synodem
16-17

Nad miłością trzeba popracować

Ks. Wojciech Góralski

Nowo powstała na fundamencie małżeństwa rodzina, ów „Kościół domowy”, jak ją określa Konstytucja dogmatyczna o Kościele „Lumen gentium” (nr 11) Soboru Watykańskiego II, wymaga szczególnej troski, i to pochodzącej - jeśli tak można powiedzieć - zarówno „od wewnątrz”, jak i „od zewnątrz”; jedna i druga są niezwykle ważne dla przyszłości związku.

rodzina w nauczaniu Jana Pawła II
18-19

Małżeństwo - miłość zapatrzona w BOGA

Paweł Zuchniewicz

Cytat ten pochodzi ze znakomitej książki Kimberly i Scotta Hahnów „W domu najlepiej. Moja droga do Kościoła katolickiego” (tytuł oryginalny: „Rome sweethome”), która opowiada historię nawrócenia pastora protestanckiego i jego żony na katolicyzm.

Kościół • świat
20

By śmierć nie była daremna

Ks. Krzysztof Paryła SMA

W tym roku w Stowarzyszeniu Misji Afrykańskich wspominamy 20. rocznicę tragicznej śmierci naszego współbrata i przyjaciela - kleryka Roberta Gucwy.

21

O Polakach i Polonii w Chicago

O duszpasterstwie w amerykańskich parafiach z bp. Andrzejem Wypychem z Chicago rozmawia ks. Waldemar Wesołowski

Warunki pracy zawsze są związane z czasem, miejscem i okolicznościami historycznymi. Kościół ciągle się rozwija, nie jest skamieniały. Kościół w Chicago charakteryzuje wielość narodowości, rozmaitość kultur i cywilizacji. Prowadzimy duszpasterstwo w 32 językach.

Kościół • misje na Wschodzie
22-23

Zmiękczać serca modlitwą

Anna Skopińska

Syberia - ziemia, gdzie przez większą część roku panuje zima - i tak też jest w sercach mieszkańców. Przez lata wmawiano im, że Boga nie ma, a człowiek sam dla siebie jest sterem.

fakty • opinie • wydarzenia
24

Polacy nie wstydzą się krzyża

Ks. Mariusz Sztaba

Osoby, które reprezentują Polskę i Polaków albo też zamierzają promować Polskę na arenie międzynarodowej (np. MSZ), mają dziś widoczny kłopot z krzyżem, a właściwie jakieś kompleksy bądź irracjonalne doń uprzedzenia.

25

Czuli się bezkarni

Witold Dudziński

- Śmierć ks. Jerzego Popiełuszki została zaplanowana z zimną krwią. Sprawcy działali z premedytacją - podkreśla Jakub Gołębiewski z IPN, autor II tomu zbioru dokumentów w sprawie uprowadzenia księdza Jerzego.

pamięć
26-27

Zapomniana Tola Mankiewiczówna

Krzysztof Kąkol

27 października 1985 r. zmarła Tola Mankiewiczówna - wielka polska artystka, śpiewaczka operowa i operetkowa, aktorka filmowa i piosenkarka dwudziestolecia międzywojennego.

świadkowie śmierci
28-29

Latarnie umarłych

Eugeniusz Czubak

Miasta średniowieczne nie miały własnego systemu oświetleniowego, nocami tonęły w mrokach i tylko nieliczni ludzie, majętni, mogli sobie pozwolić na służbę, która pochodniami oświetlała im drogi w wąskich uliczkach.

z Rzymu
30

Ślady jezuitów w polskiej ambasadzie

Włodzimierz Rędzioch

W Rzymie na fasadzie siedziby polskiej ambasady przy Stolicy Apostolskiej odsłonięto tablicę dla upamiętnienia św. Ignacego Loyoli i jego towarzyszy.

wiara i życie
31

Chrześcijaństwo w defensywie?

Ks. Mariusz Rosik

Popularne w pieśni przeciwstawienie sieczącego rózgą surowości Boga i Matki, do której szczęśliwie się uciekamy, niewiele ma wspólnego z biblijnym obrazem Ojca, o którym nauczał Jezus. Nie trzeba być teologiem, aby to przyznać. A jednak taka pieśń wciąż wznosi się z naszych kościołów w niebo, bo instynktownie i często nieświadomie bojaźń Bożą mieszamy ze strachem

Konkurs pod patronatem bł. ks. Frelichowskiego

Święty Janie Pawle II - pamiętamy!

Odpowiedzi na pytania konkursowe można udzielać pocztą elektroniczną pod adresem: konkurs.jp2@niedziela.pl do godz. 12.00 w poniedziałek przypadający bezpośrednio po dacie, którą nosi numer „Niedzieli”, w którym zamieszczono pytanie.

liturgia tygodnia
32-33

Przypowieść o talentach

Słowa Ewangelii według świętego Mateusza (Mt 25, 14-30)

Dzielić się wiarą i pomnażać wiarę

O. Stanisław Jarosz OSPPE

Dzisiejsza Ewangelia przypomina o naszym życiowym zadaniu. Otrzymaliśmy od Boga talenty, które mamy pomnożyć i zwrócić Panu. Co jest talentem? W starożytności był to pieniądz o największym nominale, najcenniejszy. Jeden talent ważył dokładnie 34,272 kg złota lub srebra - duża suma.

poradnik duszpasterski
34

Rzeczywistość czy bujna wyobraźnia?

Ks. Paweł Rozpiątkowski

Dusze czyśćcowe pragną naszej modlitwy, bo dzięki temu mniej cierpią. Wierzymy w to i dlatego Kościół modli się w liturgii za wszystkich zmarłych. Zdarza się jednak, że w niektórych przypadkach zmarli z jakichś przyczyn sami upominają się o modlitwę.

felieton
35

Kościelny kłopot bogactwa wyboru

Grzegorz Polak

Dziwią się duszpasterze i bardziej zaangażowani w życie Kościoła świeccy, że na spotkania organizowane przez parafie przychodzi czasem niewiele osób.

rozmawiamy o Polsce
36-37

W przedszkolu Europy

Z Pawłem Kowalem rozmawia Wiesława Lewandowska

O zamykaniu się za własnymi drzwiami w szarej strefie bezpieczeństwa, zaniedbywaniu sąsiedztwa i zapomnianej idei jagiellońskiej z Pawłem Kowalem rozmawia Wiesława Lewandowska

wybory samorządowe
38-40

Rządź się sam

Sebastian Musioł

Tysiące kandydatów, oplakatowane ulice i... pustki przy urnach? Wybory samorządowe nie cieszą się wielkim zainteresowaniem Polaków. Tymczasem nawet pojedyncze głosy wpływają na codzienne życie obywateli - znacznie bardziej niż w przypadku wyborów parlamentarnych czy prezydenckich.

fakty • opinie
42

Umorzenie przed wyborami

Czesław Ryszka, Pisarz i publicysta senator RP w latach 2005-11

5 listopada br. Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga umorzyła śledztwo w sprawie dotyczącej cywilnej organizacji lotów prezydenta i premiera do Smoleńska w 2010 r

Nowe rozmaitości

(pr)

z prasy zagranicznej
43

Niepokoje biskupów

(pr)

Reorganizacja sieci parafialnej

(pr)

Na pierwszej linii

(pr)

Żarty z Halloween

(pr)

10. telefon Papieża

(pr)

felietony
44

Zawiszacy

Alina Czerniakowska

Często słyszy się dzisiaj narzekania na młodzież i dzieci, że są bezideowi, wychowani w dobrobycie XXI wieku, nienauczeni obowiązkowości ani żadnej odpowiedzialności. To tylko statystyczne oceny - rzeczywistość jest bardziej złożona. Wystarczy prześledzić historię, by przekonać się, że zaledwie niewielki procent społeczeństwa podejmował ważne wyzwania, wpływające na losy Ojczyzny.

Lekki jasny prochowiec

Zdzisław Skotnicki

Powiedzenie, że listopad to dla Polaków niebezpieczna pora, uzyskało ostatnimi czasy zaskakujące potwierdzenie w sporej liczbie zachorowań. Na szczęście Pana Niedzielę dotknął tylko lekki katar i dlatego, ubrany w lekki jasny prochowiec, mógł w całej pełni korzystać z ciepłej aury na łonie natury.

45

Włoski precedens

Mirosław Piotrowski, Poseł do Parlamentu Europejskiego

Czy jest ktoś w stanie skłócić dwa państwa Unii Europejskiej?

Dwa oblicza jednego państwa

Krzysztof Czabański, Publicysta, przewodniczący Kongresu Mediów Niezależnych

Dlaczego biedne rodziny są pozostawiane same sobie? Dlaczego są wyrzucane do domów opieki i noclegowni?

rodzina • w domu czy w pracy
46-47

Zamach na wolne soboty

Mateusz Wyrwich

Posłowie Platformy Obywatelskiej podczas ostatniego październikowego posiedzenia sejmu zaproponowali projekt nowelizacji kodeksu pracy. Projekt zmian zapowiadał, że pracownik za pracę w sobotę zamiast dnia wolnego może otrzymać wynagrodzenie.

rodzina • poradnik
48

Filozofia i sprzątanie

Joanna Operacz

Jak to się dzieje, że kilka dni po generalnych porządkach siadamy przy biurku albo wchodzimy do pokoju i widzimy chaos przykryty kurzem?

49

Biblia oczami dzieci

Edyta Hartman

Druga edycja Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci „Twoja ulubiona opowieść biblijna”, nad którym patronat medialny sprawował m.in. Tygodnik Katolicki „Niedziela” - za nami. 30 października br. w sali o. Augustyna Kordeckiego na Jasnej Górze odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu i wręczenie nagród laureatom.

Niedziela Młodych
50-53

Owocowanie ziarna

Karolina Mysłek

18 listopada 1914 r. rosyjski żołnierz z oddziału stacjonującego w okolicy Zabawy uprowadził, a potem nie mogąc zgwałcić, bestialsko zamordował Karolinę Kózkównę.

Jest o co walczyć!

Małgorzata Gadomska

„Błogosławiony oznacza szczęśliwy. Powiedzcie mi: czy naprawdę pragniecie szczęścia?” - Ojciec Święty Franciszek ma dar formułowania pytań wprost. Jego słowa są dynamiczne, wymagają od nas konkretnej odpowiedzi i radykalnego działania.

prawda i kłamstwo o Katyniu
54

Zaduszki Katyńskie w „Niedzieli”

Ks. Mariusz Frukacz

Promocja książki „Prawda i kłamstwo o Katyniu”, wykład historyczny i montaż słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów IX Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida w Częstochowie złożyły się na program Zaduszek Katyńskich, które odbyły się wieczorem 3 listopada w auli „Niedzieli”.

kultura
55

Brutalnie i wulgarnie: wartościowo

O. Michał Legan OSPPE

Tym prowokacyjnym tytułem pozwalam sobie rozpocząć nowy na łamach „Niedzieli” cykl artykułów pod wspólnym hasłem „W habicie do…”. W habicie do kina, do teatru, do księgarni, a wreszcie: w habicie przed telewizorem. Będzie to cykl poświęcony temu, co w otaczającej nas kulturze jest najcenniejsze,

Brat przeciw bratu

Burza Tadka

(A.C.)

Tadeusz „Tadek” Polkowski wydał w tym roku płytę „Niewygodna prawda II. Burza 2014”. Tytuł płyty nawiązuje do 70. rocznicy akcji „Burza”.

listy do „Niedzieli"
56

Wszystkie nasze dzienne sprawy

Chcą korespondować

Wieczny odpoczynek...

różne
57

Kalendarium 16-22 XI 2014

Ewa Aszkiewicz

Muzyczne DarY

z „Niedzielą" na co dzień
58

Sałatka owocowa z serkiem

JM

Sałatka to prosty sposób na połączenie nabiału i warzyw czy owoców z pominięciem pieczywa, co jest szczególnie ważne dla osób będących na diecie.

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela bielsko-żywiecka

Święci to nie rzadki przypadek

PB

W pierwszy dzień listopada pasterz naszej diecezji, bp Roman Pindel przewodniczył Eucharystii sprawowanej w kaplicy na bielskim cmentarzu przy ul. Grunwaldzkiej.

Trzeba być pouczalnym

Ks. Piotr Bączek

O formacji seminaryjnej z ks. Sławomirem Kołatą, wicerektorem Seminarium Duchownego w Krakowie, rozmawia ks. Piotr Bączek.

Franciszkański entuzjazm

Mariusz Rzymek

Bernardyn z Kalwarii Zebrzydowskiej, o. Roland Pancerz OFM, posiadający w swym curriculum występy we włoskim zespole „San Damiano”, zebrał podobnych sobie muzyków i założył projekt „Seven sounds”.

Niedziela częstochowska

Odpust i wizytacja u św. Elżbiety

Edyta Kopczyńska

Uroczystość odpustową w kościele pw. św. Elżbiety Węgierskiej w Częstochowie poprzedziła kanoniczna wizytacja parafii, którą przeprowadził abp Wacław Depo.

Nie odcinajmy się od Źródła

Ks. Ireneusz Skubiś

Niedziela winna być dla katolików dniem świętym. Ten dzień powinien być przede wszystkim dniem uszanowania Boga i człowieka.

Odkrycia na zamkach w Krzepicach i Dankowie

Julia A. Lewandowska

Zakończył się pierwszy etap prac badawczych na zamkach w Krzepicach i Dankowie, prowadzony przez archeologów i historyków z Niezależnego Interdyscyplinarnego Zespołu Badań Historycznych Miast i Zamków. Odkryto m.in. ciekawą ceramikę, srebrne monety, a nawet XVII-wieczną fajkę.

Niedziela podlaska

„Verba sacra” – księga mądrości w Siemiatyczach

Ks. Artur Płachno

W ramach artystyczno-religijnego projektu „Verba Sacra” w Siemiatyczach miał miejsce wieczór biblijny.

6. Hubertus

Organizatorzy

Już po raz szósty 25 i 26 października w Węgrowie zgromadzili się myśliwi, leśniczowie i jeźdźcy, by uczcić swoje święto – Hubertusa Węgrowskiego. Obchody 6. Hubertusa Węgrowskiego rozpoczęły się w sobotę 25 października.

Szkoła musi być wymagająca i sprawiedliwa

Tadeusz Szereszewski

Tegoroczne powiatowe obchody Dnia Edukacji Narodowej miały miejsce w Zespole Szkół nr 4 im. Ziemi Podlaskiej w Bielsku Podlaskim.

Niedziela kielecka

Pomagają bezdomnym

Agnieszka Dziarmaga

Jesień i zima to szczególnie trudny czas dla bezdomnych. O życiu ludzkim często decyduje nasza uwaga, nasz telefon. – Nie bądźmy obojętni wobec śpiącego na ławce czy bezdomnego na klatce schodowej. Informacja przekazana do Caritas kieleckiej czy do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie może uratować człowieka.

Matka Boża Śnieżna z Tumlina

Katarzyna Dobrowolska

W barokowym ołtarzu kościoła św. Stanisława, biskupa i męczennika w Tumlinie znajduje się kopia rzymskiego wizerunku z kościoła Santa Maria Maggiore w Rzymie. Pozostawili ją tutaj Włosi, którzy związali z Tumlinem i okolicami swoje życie na przeszło sto lat.

Żyjemy i umieramy dla Pana

Władysław Burzawa

Ks. Piotr Klimczyk zmarł nagle 26 października 2014 r. Przeżył 40 lat, w tym 15 lat w kapłaństwie. Jego nagła śmierć zaskoczyła wszystkich.

Niedziela małopolska

Szpital domowy już działa!

Małgorzata Cichoń

Właśnie spełnia się marzenie wielu ludzi! Coś ruszyło w sprawie, która bardzo bolała. Nie władze miasta, lecz jego obywateli. Od dłuższego czasu mieszkańcy śródmieścia, a także osoby często przechodzące przez krakowski Rynek, zdumiewały się faktem, że jak grzyby po deszczu na najpiękniejszych ulicach Starego Miasta powstawały... kluby erotyczne.

Posklejać rozbitego człowieka

Z ks. Januszem Moskałą rozmawia Agnieszka Konik-Korn

Z ks. Januszem Moskałą rozmawia Agnieszka Konik-Korn

Okiem detektywa

Małgorzata Cichoń

To niewielkie muzeum wciąż zaskakuje. Tym razem zaprasza do przyjrzenia się znakom własnościowym książek. I odkrycia, z czyjej biblioteki pochodzą!

Przypomnieć błogosławioną

Maria Fortuna-Sudor

Sto lat temu, 18 listopada 1914 r., została zamordowana 16-letnia Karolina Kózkówna. W ramach upamiętnienia postaci Błogosławionej „Rafael” wydał książkę przybliżającą jej postać i życie. Do tematu nawiązuje również film „Karolina”.

Niedziela lubelska

Karolina – wzór dla młodych

Urszula Buglewicz

W przeddzień święta patronalnego Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i Akcji Katolickiej na ekrany kin wchodzi film pt. „Karolina”. Lubelska premiera filmu, opowiadającego o bł. Karolinie Kózce, odbędzie się w sobotę 22 listopada w kinie „Bajka” (ul. I. Radziszewskiego 8) o godz. 18.30.

Przy relikwiach „proroka polskiej wolności”

Grzegorz Jacek Pelica

Adoracją relikwii bł. ks. Jerzego Popiełuszki, wprowadzonych w asyście trzynastu pocztów sztandarowych reprezentujących głównie NSZZ „Solidarność”, rozpoczęły się uroczystości peregrynacji patrona „Solidarności” w kościele pw. św. Józefa w Łęcznej.

Prezentacja drugiego tomu „Opera Omnia”

Agnieszka M. Kowalczyk

Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II odbyła się uroczysta prezentacja drugiego tomu „Opera Omnia” Josepha Ratzingera, zatytułowanego „Rozumienie objawienia i teologia historii według Bonawentury”.

Niedziela legnicka

Dla pierwszego biskupa legnickiego

Ks. Artur Trela

W przeddzień liturgicznego wspomnienia 27 października św. Apostoła Judy Tadeusza rozpoczęły się uroczystości imieninowe bp. Tadeusza Rybaka, pierwszego biskupa legnickiego.

Odnowiona świątynia

Monika Łukaszów

Po remoncie świątynia w Strupicach odzyskała blask i przez następne lata będzie służyła mieszkającej tutaj wspólnocie. Podczas uroczystej Mszy św. bp Marek Mendyk podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do tego, oraz uroczyście pobłogosławił odremontowany kościół.

Nieliczna, ale wielka

Monika Łukaszów

Licząca zaledwie 87 uczniów Szkoła Podstawowa nr 4 w Jaworze jest dumna ze swoich uczniów. Ponad 3 lata temu powstała w niej Róża Różańcowa Dzieci.

Niedziela łódzka

Miasto rodzin

Łukasz Głowacki

Kilkanaście organizacji prorodzinnych z Łodzi zaprotestowało przeciwko próbom seksualizacji dzieci w szkołach. Protest odniósł efekt – projekt uchwały wprowadzającej do budżetu stałej kwoty na edukację seksualną nie wszedł do porządku obrad Rady Miejskiej.

Pamięci dzieci z „Przemysłowej”

Dagmara Zalewska

Usunięcie Boga z naszych serc jest początkiem okrucieństwa i zła i usprawiedliwieniem tego zła” – mówił abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. w intencji dzieci pomordowanych w niemieckim obozie przy ul. Przemysłowej.

Jubileuszowe spotkanie Przyjaciół WSD

Kl. Paweł Skowron

Każdy przedstawiciel Towarzystwa Przyjaciół Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi podejmuje się duchowej adopcji jednego z alumnów lub przełożonych. Wspierają Seminarium modlitwą, wyrzeczeniami, dobrym słowem oraz ofiarami materialnymi.

Jedyny taki dom

Kamila Rybarczyk

Dom „Anielisko”– pierwsza w województwie łódzkim całodobowa placówka opiekuńczo-wychowawcza typu specjalistyczno-terapeutycznego dla dzieci.

Niedziela przemyska

Wypominki zarzeckie

Arkadiusz Bednarczyk

Niezwykle urokliwe miejsce – park i pałac w Zarzeczu oraz stojący opodal kościół z kryptą rodową, swoje istnienie zawdzięczają zasłużonej dla kultury polskiej rodzinie Dzieduszyckich.

Nieście pomoc, jak miłosierny Samarytanin

Paweł Bugira

Do niesienia pomocy potrzebującym na wzór miłosiernego Samarytanina zachęcał ratowników medycznych bp Adam Szal. Przemyski biskup pomocniczy przewodniczył 12 października br. w kościele św. Józefa Sebastiana Pelczara w Przemyślu Mszy św. z okazji Dnia Ratownictwa Medycznego.

Swoją barkę pozostawiam na brzegu...

Konrad Sikora

Po raz kolejny do archikatedry przemyskiej pielgrzymowali członkowie Dzieła Pomocy Powołaniom im. bł. ks. Jana Balickiego.

Niedziela rzeszowska

W stulecie śmierci bł. Karoliny

Ks. Jan Krynicki, proboszcz

Błogosławiona Karolina Kózkówna jest nam bardzo potrzebna w dzisiejszym świecie.

Nowe wyzwania dla kapłanów

Dorota Zańko

Z rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie – ks. dr. Pawłem Pietrusiakiem rozmawia Dorota Zańko.

Konferencja historyczna w Sokołowie

Bartosz Walicki

Bieżący rok niesie ze sobą kilka ważnych rocznic związanych z II wojną światową.

Niedziela sandomierska

Ruch Czystych Serc

Ks. Adam Stachowicz

W tym tygodniu w liturgii będziemy wspominać bł. Karolinę Kózkównę. 18 listopada minie też 100 lat od heroicznej śmierci tej młodej Męczennicy, walczącej o utrzymanie czystości.

W darze zmarłym duszpasterzom

Ks. Adam Stachowicz

Nasi zmarli nauczyciele wiary uczą nas także właściwego podejścia do śmierci. Przed laty mówiło się o niej częściej, zarówno w Kościele, jak i w rodzinie. Zresztą ludzie zazwyczaj umierali w domu. Modlono się o dobrą śmierć.

Michał Archanioł w Tarnobrzegu

Ks. Adam Stachowicz

We wrześniu ubiegłego roku pierwszy raz kopia figury św. Michała Archanioła z góry Gargano peregrynowała po parafiach Tarnobrzega. Pamiątką tamtej wizyty, jak wspomina ks. Jan Zając, proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego, jest modlitwa do św. Michała po każdej Mszy św. Wierni proszą, aby Archanioł bronił i opiekował się nimi.

Niedziela sosnowiecka

Ocalić od zapomnienia

Ks. Tomasz Zmarzły

Pożar dachu sosnowieckiej bazyliki katedralnej zniszczył cenny zabytek sztuki sakralnej wpisany do skarbca naszej diecezji. Zniszczone zostało wyjątkowe dzieło, jakim jest polichromia wykonana przez Włodzimierza Tetmajera przy udziale Henryka Uziembły.

Paraspartakiada po raz piętnasty

Piotr Lorenc

Tegoroczna, XV Paraspartakiada Śląska i Zagłębia, która odbyła się 27 października w dąbrowskiej hali sportowej „Centrum”, zgromadziła rekordową liczbę uczestników – ok. 400 uczniów z 35 ośrodków z różnych części naszego województwa.

Ars longa, vita brevis

Ks. Tomasz Zmarzły

Z Bogdanem Czesakiem, konserwatorem dzieł sztuki, na temat sztuki sepulkralnej, rozmawia ks. Tomasz Zmarzły.

Niedziela świdnicka

Niepodlegli, ale czy wolni?

Tomasz Pluta

Po raz kolejny obchodziliśmy Święto Niepodległości. Żyją wśród nas ludzie, którzy pamiętają jeszcze wolną Polskę sprzed II wojny światowej. Przeszli faszystowskie piekło, później niewolę komunistyczną i doczekali znowu wolnej, niepodległej Polski. Dzisiaj mają blisko sto lat i więcej.

Relikwie św. Jana Pawła II w Wałbrzychu

Krystyna Smerd

W piątek 17 października podczas Mszy św. w kaplicy parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej na Konradowie w Wałbrzychu metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki przekazał tej parafii relikwie św. Jana Pawła II i udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania.

Przypatrzeć się powołaniu (1)

Bp Ignacy Dec

Częściami naszego rozważania będą trzy problemy zawarte w trzech pytaniach: pytanie pierwsze – jakie rodzaje powołania otrzymaliśmy od Pana Boga, czyli – do czego zostaliśmy powołani?; pytanie drugie – jak wypełniamy nasze wielorodzajowe powołanie?

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Oblicza i wyzwania gerontologii

Dominik Cywiński

W dniach 3-4 listopada br. odbyła się V Międzynarodowa Konferencja Naukowa z cyklu „Człowiek – Religia – Zdrowie” przygotowana przez Instytut Medyczny im. Jana Pawła II w Szczecinie. Jej tematem były „Oblicza i wyzwania gerontologii”.

Relikwie św. Jana Pawła II w Trzebiatowie

Ks. Marek Pożarski

Pierwsze liturgiczne wspomnienie kanonizowanego w tym roku papieża Jana Pawła II zapisze się w historii parafii Macierzyństwa NMP w Trzebiatowie jako niezwykle ważne wydarzenie religijne i historyczne.

Ocalić od zapomnienia

Edmund Glaza

Dnia 11 maja 2014 r., dokładnie w 69. rocznicę przybycia do Szczecina, zakończył doczesną wędrówkę jeden z pierwszych mieszkańców polskiego Szczecina, Stanisław Lagun.

Niedziela toruńska

Bł. Juta patronką szkoły

Wojciech Wichnowski

Gimnazjum w Głuchowie otrzymało imię bł. Juty. W uroczystości nadania imienia uczestniczyli: bp Andrzej Suski, marszałek Senatu RP Jan Wyrowiński oraz delegacja Sangerhausen, rodzinnego miasta bł. Juty, której przewodniczył burmistrz Ralf Poschmann.

Śladami św. Teresy od Jezusa

Aleksandra Wojdyło

Mszą św. w klasztorze sióstr karmelitanek w Łasinie 26 października rozpoczął się Jubileuszowy Rok Terezjański związany z 500-leciem urodzin św. Teresy z Ávila. Koncelebrowanej Eucharystii przewodniczył o. Kamil Strójwąs OCD.

Spotkania ze świętymi

Helena Maniakowska

Z o. dr. Marianem Sojką CSsR rozmawia Helena Maniakowska.

Męczennicy z lagrów (II)

Wojciech Wielgoszewski

Niedziela warszawska

Pilnujcie wyborów

wd

Abp Henryk Hoser, ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej, zaapelował do Polaków o udział w wyborach samorządowych.

Duduk emocji

Wojciech Dudkiewicz

Duduk to ciekawy instrument, choć nieznany w Polsce. Jednym z niewielu, może kilku, grających w Polsce jest Kamil Radzimowski, organista z kościoła dominikanów na Służewie.

Bez efektów specjalnych

Katarzyna Bryńczak

W każdy trzeci poniedziałek miesiąca w kościele św. Andrzeja Boboli przy ulicy Rakowieckiej przez kilka godzin rozbrzmiewa śpiew uwielbienia. Wszystko za sprawą inicjatywy jezuickiej wspólnoty DOM.

Niedziela wrocławska

Zdjąć pochlapane okulary

Adrianna Sierocińska

Może masz ochotę przyjść na spotkanie Ruchu Czystych Serc? – Nie, dziękuję, mam już dziewczynę. To jedna z reakcji na propozycję dołączenia do wspólnoty, której głównym zadaniem jest świadczenie o tym, że czystości nie warto szybko się pozbywać i że są ludzie, którzy potrafią o nią walczyć do ostatniej kropli krwi.

Projekt Rodzina

Dk. Łukasz Romańczuk

Po ubiegłorocznym sympozjum poświęconym życiu ludzkiemu od poczęcia do naturalnej śmierci, alumni wrocławskiego seminarium, działający w Kole Teologicznym, zapraszają na Forum Młodych dotyczące rodziny, które odbędzie się w dniach od 19 do 21 listopada.

Szansa na przyjaźń z Jezusem

Lilianna Sicińska

W wielu parafiach i wspólnotach właśnie teraz trwa najgorętszy czas przygotowań do I Komunii Świętej. W założeniach taka formacja, skierowana do całej rodziny, obejmuje przynajmniej rok. Dla wielu małżeństw i rodzin jest to szansa na pogłębiony kontakt z Bogiem.

Niedziela zamojsko-lubaczowska

„Pójdę, kędy mnie woła mój Pan”

Ks. Arkadiusz Jakubczak

W kościele parafialnym pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Dubie 26 października br. odbyły się uroczystości związane z przyjęciem kandydatów do Liturgicznej Służby Ołtarza.

Z pieśnią na ustach

Ks. prał. Andrzej Puzon

W dniach 24-26 października 2014 r. odbył się w Hrubieszowie XIX Festiwal Pieśni Patriotycznej i Religijnej Wojska Polskiego. Na festiwal przybyło z całej Polski aż 47 podmiotów wykonawczych. Przesłuchania konkursowe rozpoczęły się w piątek 24 października w Hrubieszowskim Domu Kultury.

W miłości zawarte jest wszystko

Z Eleni rozmawia Małgorzata Godzisz

Poniżej klasztoru bernardynów na Łysej Górze, przy źródle św. Antoniego, w miejscu objawień tego pustelnika, znajduje się kapliczka otoczona wodą o uzdrawiającej mocy, tzw. kapliczka Na Wodzie w Radecznicy. W 1897 r. na drewnianych palach, na planie ośmiokąta wybudowana została drewniana kaplica.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)

Żarskie hospicjum

Ks. Adrian Put

W piątek 7 listopada poświęcono budynek hospicjum w Żarach. Uroczysta Msza św. odprawiona w kaplicy hospicjum, której przewodniczył bp Stefan Regmunt, zgromadziła wiele osób zaangażowanych w to dzieło.

Rodzic – naturalna ochrona przed złem

Zobaczyć światło

Kamil Krasowski

Peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego w naszej diecezji rozpoczeła się w kwietniu 2011 r. Zakończy się w październiku przyszłego roku.

Reklama

Najpopularniejsze

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Abp Jędraszewski do chorych: krzyż mówi nam o miłości

Polska

Abp Jędraszewski do chorych: krzyż mówi nam o miłości

Warszawa: Profanacja figury Matki Bożej w Aninie

Polska

Warszawa: Profanacja figury Matki Bożej w Aninie

Papież: „Proszę was, módlcie się, bo jestem trochę...

Franciszek

Papież: „Proszę was, módlcie się, bo jestem trochę...

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Wiara

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Wiadomości

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Jak uciekałam z World Trade Center

Wiadomości

Jak uciekałam z World Trade Center

Amy Brooks: Bóg nie popełnia błędów i ja także nim...

Wiara

Amy Brooks: Bóg nie popełnia błędów i ja także nim...