Reklama

Pielgrzymka do Pani Janowskiej

Na pielgrzymim szlaku

Joanna Ferens

Na pielgrzymim szlaku

Mieszkańcy ziemi biłgorajskiej, jak co roku, wyruszyli na pątniczy szlak do sanktuarium Matki Bożej w Janowie Lubelskim

Ponad tysiąc osób szło, aby prosić Maryję o wstawiennictwo, oddawać Jej cześć i po prostu trwać przy Niej – w sercu, pamięci i na 42 kilometrach trudnej drogi.

Grupa pielgrzymów wyruszyła z kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Biłgoraju, a po drodze zawitali do Gromady, Korytkowa Dużego, Frampola i Dzwoli, gdzie dołączali kolejni pątnicy. Wspólne pielgrzymowanie rozpoczęło się od modlitwy w kościele parafialnym w Biłgoraju oraz odśpiewania Godzinek o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny.

Z prośbą i dziękczynieniem

Reklama

W tym roku grupę poprowadził ks. Zbigniew Kurek, który zaznaczał, że pielgrzymi niosą do Matki Bożej wiele swoich intencji. – Wędrujemy z pielgrzymką biłgorajską do Janowa Lubelskiego. Chcemy nawiedzić sanktuarium Matki Bożej, chcemy prosić o wstawiennictwo za nami, w czasie naszej drogi pielgrzymkowej zanosimy nasze intencje. Pielgrzymka to droga, w czasie której zmagamy się z naszymi słabościami, w czasie której prosimy Boga, aby nam błogosławił, aby pomagał nam walczyć z trudnościami naszego życia, abyśmy stawali się ludźmi prawdziwie wolnymi. Czas pielgrzymki to również czas modlitwy, słuchania konferencji, i w tym wyjątkowym czasie prosimy Pana Jezusa, aby obdarzał wszystkich pielgrzymujących tymi łaskami, o które proszą. Ludzie mają przeróżne intencje. Jedni proszą o zdrowie, drudzy swoją modlitwę zanoszą w intencji najbliższych, są rodziny, w których istnieje problem alkoholowy, dlatego również są zanoszone modlitwy właśnie za takie osoby. Niektórzy modlą się np. o szczęśliwe rozwiązanie, dobre wyniki badań czy pozytywne zdanie egzaminów. Każdy człowiek ma jakąś intencję, którą pragnie zanieść przed ołtarz Matki Bożej i wierzymy, że z Jej pomocą te wszystkie prośby będą wysłuchane. Modlimy się również w intencji naszej Ojczyzny. Prosimy, aby była ona wierna Panu Bogu, Krzyżowi i Ewangelii, abyśmy naszym postępowanie nie zaprzeczali Bożemu prawu, a jednocześnie, aby nasza modlitwa przybliżała nas do Boga i do drugiego człowieka. W czasie modlitwy Koronką do Bożego Miłosierdzia modliliśmy się w intencji wszystkich zatwardziałych grzeszników, aby Boże Miłosierdzie przemieniło ich serca łaską nawrócenia – poowiedział ks. Zbigniew Kurek.

Świadectwo pielgrzymów

Do Pani Janowskiej zmierzał m.in. Adam Skakuj z Biłgoraja, który podkreślał, że pielgrzymuje od lat i jest to dla niego wyjątkowy czas dziękczynienia Panu Bogu i Matce Bożej za opiekę. – Dla mnie pielgrzymka to wielki dar dziękczynienia. Mam za co Panu Bogu dziękować, zarówno w aspekcie rodzinnym, jak i zawodowym. Od kilkunastu lat biorę udział w tej pielgrzymce. Zabieram na trasę wszelkie dobro, jakie mnie i moją rodzinę dotyka, a także oczywiście jest to ogromna prośba o błogosławieństwo, aby dalej ono mojej rodzinie towarzyszyło – wskazał.

Jednym z pielgrzymów był również wójt gminy Łukowa Stanisław Kozyra, który w tym roku szczególnie modlił się za naszą Ojczyznę. – Bez wątpienia ten rok jest wyjątkowy. Chcemy w naszych modlitwach wspomnieć tych wszystkich, którzy na ołtarzu Ojczyzny położyli życie i zdrowie, byśmy dziś mogli żyć, pracować, kształcić się i wychowywać oraz rozwijać się w wolnej i suwerennej Polsce. O poświęceniu i ofierze naszych przodków nie możemy zapomnieć. Ponadto w pielgrzymce niosę ze sobą intencje własne, osobiste, rodzinne, a także społeczne i zawodowe. Chcę podziękować Panu Bogu i Matce Najświętszej za wszystko, co udało mi się osiągnąć w ostatnich latach, a także mam wielką nadzieję, że wciąż ta Boża łaska będzie nam towarzyszyła – podkreślił.

Reklama

Mimo zmęczenia i bólu nóg, pielgrzymi z radością dotarli do Janowa Lubelskiego na wieczorne, pierwsze uroczystości odpustowe. Część z nich pozostała na nocnym czuwaniu, aby 8 września świętować odpust Narodzenia Matki Bożej u stóp Pani Janowskiej.

Spełniając pragnienie Maryi

Sanktuarium Janowskie od dawna jest miejscem, w którym wierni doświadczają miłosierdzia Bożego oraz orędownictwa Matki Bożej, co widać po licznych wpisach w Księdze Cudów, a także po tłumach wiernych gromadzących się na Mszach św. i długich kolejkach ustawiających się do konfesjonałów. Każdego dnia przy słowach pieśni „Matko Janowska, lud Twój wita Cię” odsłaniany jest cudowny obraz Maryi, zaś wierni na kolanach i ze łzami w oczach zwracają się do Niej ze swoimi potrzebami.

2018-09-19 10:33

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Z Sandomierza do Krzeszowa

Już w drodze. Ulice Sandomierza

Archiwum autora

Już w drodze. Ulice Sandomierza

Więcej ...

W sierpniu rozpocznie się VIII Międzynarodowy Festiwal Wokalno-Organowy w Jelczu-Laskowicach

2021-07-26 14:42
Organy w kościele pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Jelczu-Laskowicach

mat. pras

Organy w kościele pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Jelczu-Laskowicach

W niedzielę, 8 sierpnia rozpocznie się Międzynarodowy Festiwal Wokalno-Organowy w Jelczu-Laskowicach. Wydarzenie odbywać się będzie pod patronatem medialnym "Niedzieli Wrocławskiej".

Więcej ...

Kościół św. Jakuba Apostoła w Piotrkowie Trybunalskim na szlaku camino

2021-07-26 15:59
Słupek ze znakiem camino - drogi do grobu św. Jakuba

Parafia św. Jakuba w Piotrkowie Trybunalskim

Słupek ze znakiem camino - drogi do grobu św. Jakuba

W tym roku obchodzimy Święty Rok Jakubowy, który co kilka lat pojawia się w kalendarzu kościoła, a związany jest on z faktem, obchodzenia liturgicznego wspomnienia św. Jakuba w niedzielę.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę -...

Jasna Góra

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę -...

Benedykt XVI krytycznie o niemieckim Kościele

Benedykt XVI

Benedykt XVI krytycznie o niemieckim Kościele

Spóźniony Bóg u Joachima i Anny

Święci i błogosławieni

Spóźniony Bóg u Joachima i Anny

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Kościół

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Polska

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

Polska

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

Ksiądz na wakacjach

Kościół

Ksiądz na wakacjach

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania

Święci i błogosławieni

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania