Reklama

Włocławek

To człowiek wybiera

W czwartek 13 marca br. o godz. 17.00 w bazylice katedralnej rozpoczęły się trzydniowe akademickie rekolekcje wielkopostne. Przybyłych wiernych powitał duszpasterz akademicki - ks. dr Witold Dorsz, który wygłosił naukę rekolekcyjną dotyczącą istoty człowieczeństwa, zakotwiczonego w Bogu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Duszpasterz akademicki przekonywał, iż czas rekolekcji to pytanie o sens życia, a zarazem szansa na dokonanie wyboru drogi. Określić sens czegoś, to także pytać: po co to coś istnieje? Chrystus - Droga, Prawda i Życie - nie zmusza człowieka, On poprzez Ewangelię woła: pójdź za mną - jeśli chcesz!
Warto zastanowić się nad odwiecznym pytaniem: kim jestem?, postawionym także w trakcie rozważania rekolekcyjnego. I zadumać się nad słowami mówiącymi o tym, że dopiero wtedy, gdy odkrywamy godność własną, stać nas na odkrywanie godności innego człowieka. Warto też, w wolnym czasie, zgodnie z prośbą Duszpasterza akademickiego, zdobyć się na wysiłek napisania krótkiej autobiografii po to, by na podstawie własnych słów o własnym życiu dostrzec, na ile Bóg jest obecny w życiu każdego z nas.
Ks. W. Dorsz wykazał, że Bóg jest najwyższym dobrem i warto przestrzegać Jego przykazań. Trzeba też wierzyć, że dzięki głoszonej przez Niego nauce zwiększy się liczba osób rozumiejących wartość drugiego człowieka. I że osoby te częściej będą weryfikować swoje zachowanie wobec bliźniego.
Następny dzień rekolekcji przebiegał pod znakiem pokuty. Ks. W. Dorsz w dalszym ciągu zachęcał do rozważenia w sercu pytań: kim jest Bóg?; kim ja jestem? Postawił także pytanie retoryczne: Czy człowiek jest zdolny do odpowiedzi na pytanie, kim jest?, na które zaraz odpowiedział: "Stajemy się przecież nieustannie, w każdej chwili, ale tylko w odniesieniu do Boga uzyskujemy obraz tego, kim jesteśmy". Dlatego każdy człowiek powinien starać się upodabniać do Chrystusa. Dalsza część refleksji dotyczyła grzechu, ludzkiej niewierności, sprzeniewierzenia wobec Boga. Jak to możliwe, że zło znajduje w nas miejsce, chociaż właściwie pragnęlibyśmy dobra? Nadzieję chrześcijańską budzi to, że mimo zła, nieprawości, które nas otacza, które się dzieje w nas i wokół nas, prawdziwe ludzkie oblicze to oblicze miłości.
Tego dnia rekolekcji uczestniczyliśmy też w nabożeństwie Drogi Krzyżowej. Rozważając kolejne stacje Męki Pańskiej, a wcześniej wsłuchując się w słowa Kaznodziei, otrzymaliśmy konkretne przesłanie, ostrzegające nas przed niebezpieczeństwem zejścia z drogi życia według Dekalogu na pustynię życia duchowego, która jest konsekwencją grzechu.
W ostatnim dniu rekolekcji, w sobotę 15 marca, obchodziliśmy I Europejski Dzień Świata Uniwersyteckiego. O godz. 19.00 uczestniczyliśmy w modlitwie różańcowej środowisk akademickich Europy w łączności z Ojcem Świętym Janem Pawłem II.
Duszpasterz akademicki powitał przewodniczącego spotkaniu i modlitwie różańcowej bp. Romana Andrzejewskiego, bp. Czesława
Lewandowskiego oraz dziekana pierwszego dekanatu włocławskiego - ks. prał. Teodora Lenkiewicza, a także przedstawicieli władz i studentów uczelni włocławskich oraz pozostałych wiernych. W słowie wstępnym ks. W. Dorsz podkreślił, że modlitwa różańcowa będzie odprawiana w intencji pokoju na świecie.
Po odmówieniu Różańca wierni wysłuchali przesłania zatytułowanego Caritas Intellectualis, wygłoszonego przez bp. R. Andrzejewskiego. Liturgię zakończyło wspólnie złożone wyznanie wiary, po czym Ksiądz Biskup podziękował Duszpasterzowi akademickiemu i pozostałym organizatorom nabożeństwa, i udzielił zgromadzonym błogosławieństwa.
Spotkanie różańcowe w bazylice katedralnej uświetnił śpiew chóru Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej we Włocławku "Arioso".

* * *

Studenci byli i są nadzieją Kościoła, gdzie zawsze potrzebni są ludzie poszukujący głębszych przeżyć religijnych i duchowych, traktujący wyznawaną wiarę jako świadectwo wobec innych. Duszpasterstwo Akademickie we Włocławku wychodzi do każdego z nich z propozycją znalezienia się w grupie podobnie myślących ludzi, poszukujących Chrystusa. Zatem Duszpasterstwo jest niejako fundamentem, na którym buduje się życie wewnętrzne człowieka, na którym będzie wzrastał w przyszłości Kościół. Taki pogłębiony katolicyzm nie będzie masowy, lecz dobrze, że jest wierna grupa ludzi, którzy odnajdują się w duszpasterstwie akademickim, angażują w jego działalność. Oby tych ludzi, dojrzałych, świadomych, o pogłębionej wierze było coraz więcej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Abp Galbas: Nie bądźcie proboszczami biznesmenami, proboszczami chamami

2024-05-31 11:44

Episkopat News

- Nie bądźcie proboszczami biznesmenami, proboszczami urzędnikami i proboszczami chamami ‒ powiedział abp Adrian Galbas do nowych administratorów parafii. Metropolita katowicki wręczył dekrety 18. księżom, którzy obejmują w wakacje parafie archidiecezji katowickiej. Swoją posługę rozpoczną 28 lipca 2024 r.

Więcej ...

Agnieszka Chrostowska z zespołu Siewcy Lednicy: Mimo nowotworu - idę bez lęku

2024-05-31 22:54
Agnieszka Chrostowska

Archiwum prywatne

Agnieszka Chrostowska

Agnieszka Chrostowska – jej głos znają wszyscy, którzy choć raz pojechali na spotkanie ewangelizacyjne na Polach Lednickich. Dziś swoim życiem udowadnia, że ufa w plan Boga dla siebie, choć jest to plan niełatwy, bo naznaczony chorobą nowotworową.

Więcej ...

Abp Budzik o ks. Chmielewskim: docierały do nas wątpliwości na temat jego nauczania

2024-06-01 11:34

Karol Porwich/Niedziela

- Wszczęliśmy procedurę dlatego, że z różnych stron docierały do nas niepokojące informacje i wątpliwości na temat nauczania ks. Dominika Chmielewskiego, także ze strony niektórych teologów - mówi abp Stanisław Budzik.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Abp Budzik o ks. Chmielewskim: docierały do nas...

Kościół

Abp Budzik o ks. Chmielewskim: docierały do nas...

Coraz większe napięcie w Brukseli...

Wiadomości

Coraz większe napięcie w Brukseli...

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Wiara

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Święty Justyn

Święci i błogosławieni

Święty Justyn

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Kościół

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Dekrety rozdane

Aspekty

Dekrety rozdane

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

Kościół

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz