Reklama

Niedziela Legnicka

Podwójny jubileusz

Henryk Nawrocki jest jedną z osób upamiętnionych na okolicznościowej wystawie fotograficznej

Ks. Piotr Nowosielski

Henryk Nawrocki jest jedną z osób upamiętnionych na okolicznościowej wystawie fotograficznej

Dzień 27 października br. wybrano w parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Bogatyni na świętowanie jubileuszu 150. rocznicy powstania parafii i kościoła

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Do uroczystości przygotowywaliśmy się od 2012 r. – mówi o tym wydarzeniu proboszcz parafii ks. kan. Jan Żak. – Zaczęliśmy od remontu świątyni. Przy tej okazji składam wielkie podziękowanie pod adresem Pana Burmistrza i pracowników Urzędu Miasta i Gminy, którzy mają wielki udział w odnowieniu wnętrza kościoła. Udało nam się przeprowadzić renowację ołtarza głównego i bocznych, instrumentu organowego, ambony, witraży, posadzki. Po tych pracach, 3 lata temu ogłosiliśmy, że szukamy zdjęć związanych z kościołem. Z przekazanych nam prawie 90 fotografii stworzyliśmy okolicznościową wystawę. Przygotowaliśmy też tablicę informacyjną, która służy nie tylko odwiedzającym to miejsce turystom, ale także nasi parafianie mówią nam, że dzięki niej poznają bliżej historię tej świątyni.

Reklama

A historia jest rzeczywiście bogata. Dowiemy się z niej, że kościół został wybudowany w latach 1863-68, ale początkami sięga lat wcześniejszych, kiedy wybudowano tu kaplicę, w której Rząd Saksoński pozwolił na odprawianie sześciu Mszy św. w ciągu roku. Przypomniani zostali: architekt Albert Stubner i mistrzowie murarscy Scholtz i Hartmann, którzy zostali wybrani do realizacji budowy. Kamień węgielny, o wadze 2056 kg, przywieziony z kamieniołomu Joachima Queissera z Markocic, poświęcono 17 września 1863 r. W roku następnym wzniesione zostały mury tej neogotyckiej świątyni. W 1866 r. zakończono wznoszenie wieży o wysokości 60 m. Na niej znalazły się cztery dzwony. W budowę kościoła zaangażowano wielu ówczesnych mistrzów sztuki budowlanej. Wykonaniem m.in. drewnianych ołtarzy, ambony, konfesjonałów zajął się stolarz i rzeźbiarz Herman Wilhelm z Budziszyna. Okna i witraże wykonał mistrz szklarski Carl Ludwig Turcke z Żytawy. Zegar wieżowy to dzieło mistrza Zacharia z Lipska. Organy wykonał mistrz organowy Kohl z Budziszyna. Kościół został poświęcony 8 listopada 1868 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Te i wiele innych informacji o kościele udało się zebrać dzięki pasji Henryka Nawrockiego, który odnalazł w archiwach niemieckich wiele zapisów na temat tej świątyni.

– Warto nadmienić, że kościół ten powstał na terenie, w którym dominowali protestanci. Był to pierwszy kościół i parafia katolicka na tym terenie. Nosi tytuł Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Inicjatorami i fundatorami świątyi były siostry cysterki z pobliskiego Marienthal (Niemcy). Tytuł ten wybrano, jako wyraz podziękowania i wdzięczności papieżowi Piusowi IX, za ogłoszenie dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny (1854 r.).

Z upływem czasu świątynia ta stała się „matką” dla kolejnych tworzonych tu parafii – mówi ksiądz proboszcz.

– Nie możemy też zapominać o tutejszych proboszczach. Do 1946 r. pracował tu ksiądz niemiecki. Pierwszym polskim proboszczem został ks. Piotr Mrówka. Po nim długoletnim proboszczem był ks. Józef Pieczonka, który też spoczywa na naszym cmentarzu. Kolejnymi proboszczami byli: ks. Władysław Bochnak, ks. Ryszard Jakubowski, ks. Kazimierz Adamczuk, ks. Maciej Wesołowski, a po nim obowiązki proboszczowskie zostały zlecone mojej osobie. Z okazji jubileuszu przygotowaliśmy też pamiątkową tablicę, na której chcemy upamiętnić tych duszpasterzy – dodaje ks. Żak.

Zapraszamy do odwiedzania świątyni w Bogatyni i zapoznaniem się nie tylko z jej bogatą historią, ale także całego tego regionu.

Podziel się:

Oceń:

2018-10-24 10:55

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jubileusz abp. Józefa Michalika

Jarosław Futoma

Więcej ...

Czy aborcja stała się priorytetem w polskiej ginekologii?

2025-12-30 17:26

Piotr Drzewiecki

Każdy szpital jest zobowiązany przez Narodowy Fundusz Zdrowia do wykonywania tzw. aborcji i nie jest brana pod uwagę możliwość instytucjonalnej klauzuli sumienia, która przecież istnieje.

Więcej ...

To nie był „świąteczny szantaż”

2025-12-31 08:14
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Górnicy z Silesii wyszli na powierzchnię, a na górze czekały na nich żony i to, co w Polsce bywa bardziej wymowne niż konferencja prasowa: ulga, łzy, wstyd i cicha złość. „Trudno opanować emocje” — bo jak opanować emocje, kiedy święta spędza się pod ziemią, a państwo przyjeżdża dopiero wtedy, gdy kamerom zaczyna brakować cierpliwości?

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ks. prałat Henryk Jagodziński nuncjuszem apostolskim w...

Niedziela Kielecka

Ks. prałat Henryk Jagodziński nuncjuszem apostolskim w...

Nowoczesna technologia w służbie duszpasterstwa....

Kościół

Nowoczesna technologia w służbie duszpasterstwa....

Bóg lubi przychodzić do tych, którzy nie są już...

Wiara

Bóg lubi przychodzić do tych, którzy nie są już...

Raport nt. zamordowanych kapłanów i misjonarzy. Bolesne...

Kościół

Raport nt. zamordowanych kapłanów i misjonarzy. Bolesne...

Leon XIV wprowadza zmiany w uroczystościach Bożego...

Kościół

Leon XIV wprowadza zmiany w uroczystościach Bożego...

Kard. Ryś przeprowadził zmiany w kurii krakowskiej. Ks....

Kościół

Kard. Ryś przeprowadził zmiany w kurii krakowskiej. Ks....

Kraków: wiadomo, kto będzie osobistym sekretarzem kard....

Kościół

Kraków: wiadomo, kto będzie osobistym sekretarzem kard....

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Nowenna do Świętej Rodziny

Wiara

Nowenna do Świętej Rodziny