Reklama

Wiara

homilia

Mową Boga są wydarzenia

Niedziela Ogólnopolska 44/2018, str. 33

Hubert Robert, fragment obrazu „Pejzaż z wodospadem” (XIX wiek)

Graziako

Hubert Robert, fragment obrazu „Pejzaż z wodospadem” (XIX wiek)

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Które jest pierwsze przykazanie? Sam miałem błędną odpowiedź przez długi czas. Właściwa brzmi: „Szema – Słuchaj”. Czego słuchamy? Tego, co Bóg chce nam powiedzieć? Mową Boga są wydarzenia. Dzieło stworzenia, wszechświat, nasza historia, nasze życie. Ale by móc właściwie odczytać historię naszych wydarzeń, trzeba mieć klucz. Trzeba znać właściwy alfabet, mieć program jak w komputerze, który rzuci światło na wydarzenia naszej historii. Dlatego trzeba znać Biblię, Pismo Święte. Historia biblijna jest narzędziem do rozpoznania i zinterpretowania faktów naszego życia. W przeciwnym razie będziemy ulegać diabelskiej pokusie, aby oskarżać Boga za trudne i bolesne wydarzenia naszego życia.

Powody są co najmniej dwa. Pierwszy – nastał czas, kiedy Bóg przemówił ludzkim głosem, przez Jezusa Chrystusa. Trzeba więc znać Jego Ewangelię. Drugi to ten, że pierwsze przykazanie brzmi: „Słuchaj, Izraelu”. Słowo Izrael jest nazwą własną narodu wybranego. Ale tym narodem wybranym przez Boga dziś jesteśmy również my, obecni w niedzielę na Mszy św. Przecież tych dzisiejszych czytań mszalnych słuchamy my, katolicy, a nie żydzi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Słowo Izrael etymologicznie znaczy: „Silny Bogiem”. Pierwsze przykazanie brzmi więc: „Słuchaj, silny Bogiem. Pan Bóg nasz jest jedynym Panem”. Czy na pewno? Czemu i komu kłania się świat? Czy w Bogu szuka rozwiązań, przekonany, że Bóg jest w stanie zapanować nad sprawami, z którymi my sami nie możemy sobie poradzić? Pierwszym środkiem, który wydaje się, że jest najważniejszy, by jakoś ogarnąć życie, zapanować nad sytuacją, są pieniądze. Następnie – władza i układy. A może coś innego, o czym mówią ludzie: „Najważniejsze jest zdrowie”.

Reklama

Pierwsze przykazanie brzmi: „Będziesz miłował Pana, Boga swego, całym swoim sercem, całą swoją duszą, całym swoim umysłem i całą swoją mocą”. Niestety, ja tego nie potrafię, przykro mi. Ty dajesz radę tak kochać? Gdyby ludzie miłowali Pana Boga całym swoim czasem, święciliby niedzielę! Kochać Boga wszystkimi pieniędzmi. To bogaty młodzieniec odszedł, kiedy Jezus mu zaproponował: kochaj Boga całym swoim majątkiem – sprzedaj wszystko. Kochasz bliźniego jak siebie samego? To daj mu swoje pieniądze (por. Mt 19, 16-22).

Jezus to przykazanie wypełnił, stając się arcykapłanem – jak mówi drugie czytanie. Całym sercem ukochał Boga i pozwolił włócznią przebić swoje serce. Całym umysłem – i pozwolił głowę ukoronować cierniem. Ukochał całą swoją mocą, ponieważ unieruchomił się przybity do krzyża. Całą swoją duszą, ponieważ oddał ją Ojcu, umierając na krzyżu (por. Łk 23, 46). Przez pragnienie i wiarę, mocą Ducha Świętego, który został nam dany, jest to możliwe. Ewangelia daje mam obietnicę: „Będziesz miłował...”. Bóg to sprawi, Jezus w Tobie będzie kochał.

Podziel się:

Oceń:

+16 -1
2018-10-31 08:28

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

9 miesięcy przed Bożym Narodzeniem

mazzamazza / fotolia.com

Więcej ...

Abp Antonio Guido Filipazzi na Skałce: Wzywam Kościół w Polsce do szczerej i skutecznej jedności

2024-05-12 13:15

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

- Pragnę wezwać Kościół Boży w Krakowie i w Polsce do szczerej i skutecznej jedności; jedności, która opiera się na racjach nadprzyrodzonych, a nie tylko ludzkich, aby można było wiarygodnie i owocnie wypełniać misję, otrzymaną od Boskiego Założyciela, a także być ziarnem zgody w dzisiejszym społeczeństwie i świecie, które są tak spolaryzowane i skonfliktowane - mówił abp Antonio Guido Filipazzi, nuncjusz apostolski w Polsce podczas uroczystości ku czci św. Stanisława przy Ołtarzu Trzech Tysiącleci na Skałce w Krakowie.

Więcej ...

Ukraina: papieska korona dla Matki Bożej w Fastowie

2024-05-12 15:33

Grażyna Kołek

W przededniu rocznicy objawień fatimskich papieską koronę otrzymała figura Matki Bożej w Fastowie. W tym ukraińskim mieście leżącym nieopodal Kijowa działa dominikański Dom św. Marcina de Porres, stanowiący jeden z największych hubów humanitarnych w tym ogarniętym wojną kraju. Maryjna figura powstała dwa lata po objawieniach w Fatimie i przechowywana jest w miejscowym kościele Podwyższenia Krzyża Świętego, ważnym punkcie modlitwy o pokój na Ukrainie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Wniebowstąpienie Pańskie

Wiara

Wniebowstąpienie Pańskie

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania