Reklama

Niedziela Legnicka

Wspominamy największego z Polaków

Był też „legnicki ślad” – kilka eksponatów nawiązywało do obecności Jana Pawła II w Legnicy w 1997 r.

Zofia Laszkiewicz

Był też „legnicki ślad” – kilka eksponatów nawiązywało do obecności Jana Pawła II w Legnicy w 1997 r.

W Wągrodnie przygotowano wystawę poświęconą św. Janowi Pawłowi II

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z okazji XVIII Dnia Papieskiego, obchodzonego w tym roku pod hasłem „Jan Paweł II – promieniowanie ojcostwa”, 60. rocznicy przyjęcia sakry biskupiej przez Karola Wojtyłę oraz 40. rocznicy jego wyboru na Stolicę Piotrową, dzięki uprzejmości ks. Józefa Juźków, proboszcza parafii w Rosochatej, Szkoła Podstawowa w Wągrodnie przygotowała w miejscowym kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa wystawę poświęconą Janowi Pawłowi II – największemu z Polaków.

Siła papieskich słów

Pokazywana przez blisko dwa tygodnie ekspozycja wpisuje się w obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Prezydent RP Andrzej Duda mówił, że „ (….) słowa naszego Papieża dodawały nam otuchy w czasach walki o wolność i były dla nas drogowskazem w trudnym procesie budowy niepodległego państwa. Pamiętamy Jego pełną wiary modlitwę o nową, wolną Polskę, na placu Zwycięstwa w Warszawie. Pamiętamy słowa skierowane do ludzi pracy na gdańskiej Zaspie i do młodzieży na Westerplatte. Pamiętamy przemówienie wygłoszone w Sejmie Rzeczypospolitej, a jego wybór na papieża był jednym z najważniejszych wydarzeń XX wieku. Święty papież Jan Paweł II na zawsze pozostanie dla nas wzorem patriotyzmu i człowieczeństwa zakorzenionego w świecie chrześcijańskich wartości”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Osoba św. Jana Pawła II oraz cały jego pontyfikat uczyły i nadal uczą wszystkie pokolenia nie tylko miłości do kraju, ale również przebaczenia, szacunku, tolerancji dla drugiego człowieka. To on zasiewał i nadal sieje w nas dobro, dlatego stale musimy go przypominać. Temu m.in. służyła wystawa. Obejrzeli ją, oprócz parafian, uczniowie i nauczyciele naszej szkoły wraz dyrektorem Joanną Stenzel-Chomiak i wicedyrektorem Marią Kubas.

Wystawa

Wśród eksponatów znalazły się pamiątki związane z całym życiem Karola Wojtyły. Najstarsze mają blisko 40 lat. Można było obejrzeć kubek z podobizną Jana Pawła II z Kongresu Eucharystycznego, który miał miejsce we Wrocławiu w1997r., miniaturę Jasnogórskiej Róży – daru Papieża dla Matki Bożej Częstochowskiej, wiele publikacji Papieża (m.in. „Dar i tajemnica”, „Pamięć i tożsamość”, „Tryptyk Rzymski”, Listy do…, „Testament”). Dużym zainteresowaniem cieszyły się książki, albumy, czasopisma, gazety, również te z chwili odejścia Ojca Świętego do domu Ojca, a także pamiątkowe monety, medale, figury i obrazy. Jeden z nich namalował Białorusin polskiego pochodzenia. Nie zabrakło płyt DVD oraz CD, kaset wideo czy kalendarzy poświęconych naszemu Świętemu.

Reklama

Legnicki ślad

Pamiątki dotyczące pobytu Jana Pawła II w Legnicy stanowiły oddzielną część wystawy. Wśród nich były „bilety” na Eucharystię sprawowaną pod przewodnictwem Ojca Świętego 2 czerwca 1997 r., zbiór katechez, chorągiewka z napisem: „Ojcze Święty, przymnóż nam wiary”, który był hasłem tamtego pamiętnego czasu. Niektóre eksponaty zostały przywiezione z Rzymu, np. pachnący różaniec czy obraz. Całość ubogaciły prace plastyczne uczniów naszej szkoły – laureatów konkursu; „Jan Paweł II – promieniowanie ojcostwa”.

Pragniemy bardzo serdecznie podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do powstania wystawy cieszącej się dużym zainteresowaniem wszystkich pokoleń. Tym, którzy wypożyczyli eksponaty oraz tym, którzy pracowali przy jej tworzeniu.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2018-10-31 08:30

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wystawa o kardynale Hlondzie

Ryszard Wyszyński

W bazylice strzegomskiej 29 czerwca przed uroczystą Sumą odpustową odbyło się otwarcie wystawy czasowej pt. „August Hlond – Prymas czasu narodowych wyborów”.

Więcej ...

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św. Jana Pawła II" i "Królestwo Dwóch Serc Jezusa i Maryi"

2024-04-11 13:02

Red.

Bp Marian Rojek, ordynariusz diecezji zamojsko - lubaczowskiej zakazał działalności wspólnot „Domy Modlitwy św. Jana Pawła II” oraz „Królestwo Dwóch Serc Jezusa i Maryi” na terenie tej diecezji. Jak czytamy w dokumencie opublikowanym na stronie diecezji, treści promowane przez te wspólnoty należy uznać za błędne i niezgodne z Urzędem Nauczycielskim Kościoła, a rzekome objawienia inicjatorki i liderki duchowej ruchów są teologicznie niepoprawne i nie mają aprobaty Kościoła.

Więcej ...

1690 kleryków w Kościele katolickim w Polsce w 2024 r., 266 mniej niż rok wcześniej

2024-04-16 07:23

Episkopat News

Do przyjęcia sakramentu kapłaństwa w seminariach diecezjalnych i zakonach Kościoła katolickiego w Polsce przygotowuje się 1690 alumnów. Jest ich o 266 mniej niż rok wcześniej. Z 329 do 280 spadła liczba kleryków, którzy w tym roku rozpoczęli formację.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jezu, pokazuj mi każdego dnia, co mam czynić, aby...

Wiara

Jezu, pokazuj mi każdego dnia, co mam czynić, aby...

Zmarła wybitna socjolog i analityk polityczny prof....

Wiadomości

Zmarła wybitna socjolog i analityk polityczny prof....

Kraków: 10 maja rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego...

Kościół

Kraków: 10 maja rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego...

Koniec procesu o cud za wstawiennictwem siostry Barbary...

Kościół

Koniec procesu o cud za wstawiennictwem siostry Barbary...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Smoleńsk. Niezabliźniona rana

Wiadomości

Smoleńsk. Niezabliźniona rana

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Maryja – Matką s. Faustyny

Wiara

Maryja – Matką s. Faustyny

Gemma Galgani. Młoda święta stygmatyczka, do której...

Święci i błogosławieni

Gemma Galgani. Młoda święta stygmatyczka, do której...