Reklama

Niedziela Kielecka

Kielce: uroczystości pogrzebowe ks. prof. Daniela Olszewskiego

Dziarmaga

Biskupi kieleccy – bp senior Kazimierz Ryczan i bp Marian Florczyk sprawowali dzisiaj w kieleckiej bazylice Mszę św. żałobną za zmarłego 6 lutego ks. prof. dr. hab. Daniela Olszewskiego – historyka Kościoła, cenionego badacza kultury religijnej i dziejów chrześcijaństwa w Polsce, autora ok. 350 publikacji, w tym kilkunastu książek.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Homilię wygłosił ks. dr Andrzej Kwaśniewski - wykładowca Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach, historyk Kościoła, dyrektor Archiwum Diecezjalnego. W nawiązaniu do dzisiejszej Ewangelii powiedział o talentach, jako o owcach życia zmarłego księdza profesora, o jego życzliwości wobec innych i pasji życia aż do śmierci.

„Widzieliśmy go wszyscy w postawie szlachetnej i pozie nauczającej, a niektórzy widzieli jego legendarne biurko, przy którym działał i które było dla niego ołtarzem pracy” – mówił ks. Kwaśniewski, podkreślając oryginalność badań nad kulturą religijną, kwerendy ogólnopolskie i - „prawdziwe złoto – dwa lub pięć talentów”, które zmarły przywoził do Kielc jako efekty swej pracy m.in. w Paryżu, Warszawie, Lublinie czy Lubartowie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zauważył także pełną życzliwości postawę zmarłego księdza profesora wobec ludzi, którym „pomagał i służył, niósł pociechę i chrześcijańską nadzieję, uwielbiał rozmowy o Bożej Opatrzności (…) i z nadzieją patrzył na swoją śmierć”.

Przytoczył także cytat z testamentu zmarłego: „Wielbię Boga za dar życia i kapłaństwa. Godność kapłaństwa uznaję za najwyższą w moim życiu”.

Ks. prof. Daniel Olszewski zmarł w piątek 6 lutego w Domu Księży Emerytów po długiej i ciężkiej chorobie. Miał 81 lat i 57 lat kapłaństwa.

Urodził się 5 września 1934 r. w Wolicy k. Jędrzejowa, w parafii Jasionna.

W latach 1952–1958, po maturze uzyskanej w Jędrzejowie, odbył studia z zakresu teologii i historii w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach. Studiował także w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim św. Jana Pawła II. W 1972 r. doktoryzował się na Uniwersytecie Warszawskim. Stopień doktora habilitowanego uzyskał w 1986 r. w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, a w 1998 r. otrzymał tytuł naukowy profesora nauk humanistycznych.

Od 1973 r. był wykładowcą w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach. W latach 1983–1989 pracował w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W 1991 r. został adiunktem w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Kielcach, przekształconej następnie w Akademię Świętokrzyską i Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach. W 1993 r. na uczelni tej objął stanowisko profesora nadzwyczajnego. Zmarły ksiądz profesor był także członkiem Polskiej Akademii Nauk.

Reklama

Był cenionym historykiem Kościoła i profesorem nauk humanistycznych, autorem ok. 350 publikacji z dziedziny historii Kościoła, dziejowych przemian na tle religijnym i prac o charakterze monograficznym, a także szkiców ważnych postaci Kościoła i podręczników.

Specjalizował się w historii Kościoła katolickiego XIX wieku, w tym m.in. w badaniach nad przemianami społeczno-religijnymi w XIX w., polską kulturą religijną XIX i XX w. Zainteresowania badawcze dotyczyły także historii chrześcijaństwa w Polsce, przeobrażeń duchowieństwa polskiego i religii niechrześcijańskich. Śp. ks. Olszewski publikował m.in. w „Tygodniku Powszechnym”, „Niedzieli”, „Więzi”, „Znaku”. Był odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Mszy św. pogrzebowej w kościele w Jasionnej dzisiaj 9 lutego – w rodzinnej parafii zmarłego, przewodniczył bp Jan Piotrowski.

Podziel się:

Oceń:

2015-02-09 14:13

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pożegnanie ks. prał. Franciszka Ksawerego Sokołowskiego

Bożena Sztajner/Niedziela

Mszę św. żałobną koncelebrowało blisko 60 kapłanów, z ks. inf. Ireneuszem Skubisiem honorowym redaktorem naczelnym „Niedzieli”, ks. inf. Marianem Mikołajczykiem, o. Konradem Hejmo z Rzymu, o. Janem Poteralskim – podprzeorem Jasnej Góry, ks. prał. Teofilem Siudym – prepozytem Kapituły Bazyliki Archikatedralnej w Częstochowie.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 8.): Wszystko moje

2024-05-07 20:53

Mat.prasowy

Co zrobił Jan, kiedy Jezus dał mu Maryję za matkę? Czy naprawdę po prostu „wziął Ją do siebie”? I co to właściwie oznacza dla nas samych? Zapraszamy na ósmy odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, że Maryi wcale nie zaprasza się tylko do domu.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 9.): Odnowa i od nowa

2024-05-08 21:09

Mat. prasowy

Czy Jezus gorszy się wypaleniem? Co zrobić z kryzysem powołania? Gdzie na nowo odnaleźć odwagę, radość i siłę do obowiązków? Zapraszamy na dziewiąty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o tym, że przy Maryi da się zacząć od nowa.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Suplika do Maryi w Pompejach

Wiara

Suplika do Maryi w Pompejach

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadomość, że Jezus mnie zna, jest pocieszająca

Wiara

Świadomość, że Jezus mnie zna, jest pocieszająca

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku