Reklama

Niedziela 35/2015

Szczegółowy spis treści

edytorial
3

GPS na życie zgodne z zamysłem stwórcy

Lidia Dudkiewicz, Redaktor Naczelna „Niedzieli”

Wielką robotę wykonało ostatnio Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski. Została przeprowadzona szeroka kwerenda, obejmująca wypowiedzi papieży i różnych Episkopatów na temat in vitro.

Wierzę w jeden, święty, powszechny i apostolski Kościół

Ks. Ireneusz Skubiś, Honorowy Redaktor Naczelny „Niedzieli”

Matkę Najświętszą możemy nazywać Matką Wieczernika Kościoła. Po wniebowstąpieniu Jezusa Chrystusa znalazła się bowiem w jerozolimskim Wieczerniku razem z Apostołami, dla których zawsze była kimś niezwykłym i bardzo potrzebnym, teraz także jako ich Matka.

z Watykanu
4

Z Watykanu

ze świata
5

Ze świata

dookoła świata
6

Dookoła świata

Jakub Jałowiczor, Dziennikarz portal Fronda.pl

z ostatniej chwili
7

Gry referendalne

Wojciech Duda-Dudkiewicz

Wniosek prezydenta Andrzeja Dudy o referendum w sprawie wieku emerytalnego, sześciolatków i Lasów Państwowych może, ale nie musi zostać przyjęty przez Senat, zdominowany przez PO: stawia bowiem rządzących w trudnej sytuacji

Zaciemniali prawdę

(wdd)

Prezydent RP apeluje o poszanowanie prawa międzynarodowego

(RIRM/Red.)

z Jasnej Góry
8

Moje zadanie to modlitwa

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry

Na Jasnej Górze przebywali rodzice prezydenta Andrzeja Dudy. 19 sierpnia uczestniczyli w Apelu Jasnogórskim, czego mogliśmy być świadkami dzięki przekazowi Telewizji Trwam. Prof. Jan Duda wygłosił referat podczas jasnogórskiego spotkania dyrektorów szkół katolickich.

Dyrektorzy szkół katolickich na Jasnej Górze

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry

Z udziałem ponad 200 osób – dyrektorów i nauczycieli szkół katolickich z całej Polski – 20 sierpnia br. odbyło się na Jasnej Górze doroczne spotkanie przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego. Jednym z prelegentów zaproszonych na tegoroczną konferencję był prof. Jan Tadeusz Duda, ojciec Prezydenta RP Andrzeja Dudy, na co dzień profesor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i wykładowca w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie.

z Polski
9

Z Polski

1 września • Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Stworzenia
10-11

Modląc się za wszystko stworzenie

Grzegorz Jacek Pelica

W liście na święto Przemienienia Pańskiego, skierowanym do Papieskiej Rady „Iustitia et Pax” i Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, papież Franciszek ustanowił 1 września Światowym Dniem Modlitw o Ochronę Stworzenia.

Kanonicy Regularni Laterańscy
12

Współpracownicy papieża

Z ks. Giuseppe Cipollonim – rozmawia ks. Marek Łuczak

Kanonicy regularni należą do najstarszych zakonów kleryckich. Pierwsze wspólnoty zaczęły powstawać u schyłku starożytności, na przełomie wieków IV i V. Jedną z takich wspólnot był klasztor założony przez św. Augustyna w Hipponie. Obecnie zakon ma swoje placówki w niemal całej Europie, a w Polsce można spotkać kanoników m.in. w Krakowie, Gietrzwałdzie, Ełku, Pelplinie i Mstowie.

13

U Kanoników Regularnych Laterańskich we Mstowie

(Red.)

Kanonicy Regularni Laterańscy świętowali 28 czerwca br. 25. rocznicę powrotu do klasztoru we Mstowie. Na uroczystości przybył opat generalny ks. Giuseppe Cipolloni CRL, który sprawował dziękczynną Mszę św. wraz z ks. Marianem Szczeciną – wizytatorem polskiej prowincji zakonu i licznie przybyłymi kapłanami z Polski i zagranicy

Światowe Dni Młodzieży 2016 • miejsce spotkania z Papieżem • „Campus Misericordiae"
14-15

Tutaj będzie Papież

Artur Kozioł, burmistrz Wieliczki opowiada o przygotowaniach do ŚDM

„Campus Misericordiae” to miejsce, w którym w przyszłym roku młodzież z całego świata spotka się z Ojcem Świętym. W Brzegach, na granicy Krakowa i Wieliczki, trwają intensywne przygotowania do tego wydarzenia.

temat numeru: 35. rocznica powstania NSZZ „Solidarność" • 1980 – 2015
16-17

Siła Solidarności

Jerzy Kłosiński

Przez 35 lat swojego funkcjonowania Solidarność miała ogromny wpływ na kształt życia społeczno-politycznego w naszym kraju. Dlatego obecna rocznica ma charakter nie tylko okolicznościowego wydarzenia, ale sięga do istoty procesów, które zachodzą w Polsce od 1980 r.

temat numeru: 35. rocznica powstania NSZZ „Solidarność" • nowość Białego Kruka
18-19

Reportaż o Solidarności

Julian Kostrzewa

Trzydzieści pięć lat dzieli pierwszą i ostatnią notkę książki „Solidarność. Kronika lat walki 1980 – 2015”. Pierwsza jest z 1 lipca 1980 r., gdy po wprowadzeniu przez komunistów niezapowiedzianej podwyżki cen wybuchają strajki

rocznica wybuchu II wojny światowej
20-21

Symbole polskiego września 1939

Sławomir Błaut

Największa wojna w dziejach ludzkości – II wojna światowa – rozpoczęła się w Polsce nad ranem 1 września 1939 r. Wśród kart historii wojny obronnej Polski w 1939 r. są te o szczególnym, symbolicznym znaczeniu. Należą do nich m.in. niemiecki nalot na Wieluń, obrona Westerplatte i bój pod Mokrą

Polska widziana oczami Zachodu • przekłamywanie historii
22-23

Zachód może odetchnąć: Niemcy są niewinni

Piotr Piętak

Dlaczego w oczach zachodniej opinii publicznej Polacy są urodzonymi antysemitami, dpowiedzialnymi wraz z hitlerowcami za zagładę Żydów? Dlaczego określenie: „polskie obozy śmierci” pojawia się w ustach przywódców państw zachodnich i na łamach opiniotwórczych gazet amerykańskich, angielskich czy francuskich?

Antoni Marylski • ludzie Lasek
24-25

Budowniczy Lasek

Daniel Wolborski

Myśliciel chrześcijański, którego fascynowało pojęcie tajemnicy, a zarazem „budowniczy” Lasek. Sam o sobie mówił żartobliwie: „ksiądz katolicki, rewolucjonista”

polskie sanktuaria • bazylika w Radecznicy
26-27

Radecznica – Polska Padwa, lubelska Częstochowa

Małgorzata Godzisz

Jest na mapie mała wioska, co urokiem swym zachwyca. Są tam lasy, łąki, stawy i klasztorna jest ulica. Przy niej kościół oraz klasztor i kapliczek mnóstwo całe – wszystko po to, by św. Antoniemu oddać chwałę. Wioska ta to Radecznica. Wśród miejsc świętych jest królową. Zwą ją czasem polską Padwą lub lubelską Częstochową. Tu Ojcowie Bernardyni pełnią rolę gospodarza, a Antoni z lilią w dłoni błogosławi im z ołtarza

Program Uroczystości Ogłoszenia Bazyliki dla Sanktuarium św. Antoniego w Radecznicy

śp. ks. prał. Franciszek Ksawery Sokołowski • z żałobnej karty
28-29

Odszedł kapłan wierny

Ks. Ireneusz Skubiś

Jesteśmy dziś poruszeni śmiercią ks. prał. Ksawerego Sokołowskiego. Miał piękny życiorys. Znaliśmy się ponad 60 lat, jeszcze z czasów Niższego Seminarium Duchownego w Częstochowie, kiedy to przygotowywaliśmy się do kapłaństwa.

z żałobnej karty
29

Zamknęła się księga jego tułaczego życia

(akw)

W kościele pw. św. Piotra i Pawła w Częstochowie odbyły się uroczystości pogrzebowe zmarłego 17 sierpnia br. ks. prał. Franciszka Ksawerego Sokołowskiego, zasłużonego kapłana diecezji częstochowskiej, który przez wiele lat służył Polakom także poza granicami kraju, był redaktorem, a potem współpracownikiem „Niedzieli”.

30

Pożegnanie śp. ks. prał. Franciszka Ksawerego Sokołowskiego

Ze smutkiem przyjąłem wiadomość o tym, że Ksiądz Ksawery Franciszek Sokołowski odszedł do domu Ojca. Zawsze jednak, w każdej śmierci jest wielka nadzieja, że po drugiej stronie życia spotkamy Pana, którego szukaliśmy i któremu służyliśmy na ziemi.

wiara i życie
31

Polska! – ale jaka?

Ks. Ksawery Sokołowski

Narcyz i rzeka

Ks. Mariusz Rosik

Święty Janie Pawle II – pamiętamy!

liturgia tygodnia
32-33

Prawo Boże a zwyczaje

Słowa Ewangelii według świętego Marka (Mk 7, 1-8. 14-15. 21-23)

Myśleć sercem, kochać umysłem

Ks. Jarosław Krzewicki

Średniowieczne Borgo San Pietro nieopodal Rieti w środkowych Włoszech Duce przykrył wielką taflą wody. Na dnie Lago (jeziora) del Salto pozostały ślady życia młodej dziewczyny – św. Filippy Mareri. Pod wpływem Biedaczyny z Asyżu oddaliła się od świata, by żyć dla Chrystusa. Co po niej zostało? Serce w odtworzonej kaplicy klasztoru, który założyła. Musiało być czyste bardziej niż łza, skoro do dziś jest nietknięte.

poradnik duszpasterski
34

Uwaga na doradców

Odpowiada ks. Zdzisław Wójcik

Radca prawny, doradca zawodowy, doradca finansowy – te i tym podobne nazwy spotykamy na co dzień, ponieważ praktycznie w każdej dziedzinie życia ktoś potrzebuje jakiegoś wsparcia, pomocy, właśnie rady. W wielkiej zatem jest ona cenie szczególnie wtedy, gdy odnosi się do spraw fundamentalnych.

koronacja • 12 września 2015 r.
35

Kalwaryjska Matka Zawierzenia w Praszce

Elżbieta Krawczyk

„To miejsce w przedziwny sposób nastraja serce i umysł do wnikania w tajemnicę tej więzi, jaka łączyła cierpiącego Zbawcę i Jego współcierpiącą Matkę”

rozmawiamy o Polsce
36-37

Obywatele drugiej kategorii

Z Tadeuszem Stańskim rozmawia Wiesława Lewandowska

O pilnej potrzebie zadośćuczynienia walczącym o niepodległość Polski z Tadeuszem Stańskim rozmawia Wiesława Lewandowska

fakty • opinie
38

Polska w czasach Tuska

Czesław Ryszka, pisarz i publicysta, senator RP w latach 2005-11 i od 2015 r.

Od nas samych zależy, czy będziemy żyli w Polsce naszych marzeń.

38

Nowe rozmaitości

(pr)

z prasy zagranicznej
39

Coraz gorzej na Ukrainie

(pr)

Co Papież może dać Ameryce?

(pr)

Terrorystyczne zagrożenie

(pr)

Bezprecedensowy gest

(pr)

Kulisy sukcesu

(pr)

felietony
40-41

Polska musi być trzeźwa

Alina Czerniakowska

„Albo Polska będzie trzeźwa, albo nie będzie jej wcale” – powiedział kard. Stefan Wyszyński. Dzisiaj te słowa coraz bardziej przerażają, brzmią jak alarm, memento zanim będzie za późno. Widzimy, jakie spustoszenie robi alkohol we wszystkich warstwach społecznych, wiekowych, w miastach i na wsi. Już nikogo nie dziwią nastolatkowie z piwem, popijający wszędzie, głośno używający niecenzuralnych wyrazów, na pełnym luzie.

Referendum

Zdzisław Skotnicki

Szara brać kapłańska

Mirosław Piotrowski, Poseł do Parlamentu Europejskiego

Wcześniej szerzej nieznani, szarzy, choć przez chwilę chcą błysnąć i stać się kolorowi.

Justyna Kowalczyk a zmiana władzy

Krzysztof Czabański, Dziennikarz, publicysta, w polskich mediach pracuje od 1967 r.

Polska sama się nie naprawi. To jest w naszych rękach, także jako wyborców.

fakty • opinie
42-43

Przedwczesny i fałszywy alarm

Ks. Wojciech Góralski

Uczestniczenie Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Mszach świętych m.in. z okazji rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, inauguracji prezydentury, złotego jubileuszu obrazu Matki Bożej Rychwałdzkiej oraz Święta Dziękczynienia na Polach Wilanowskich wywołało zaniepokojenie określonych środowisk politycznych.

43

Lewicowa Platforma Obywatelska

Antoni Szymański

Haniebne świadectwo

Marian Salwik

wakacyjny cykl „Niedzieli" • wyprawy na lato
44-45

Liguryjskie klimaty

Witold Dudziński

Piękne, skaliste, wysokie wybrzeże, małe, ale urokliwe plaże, czysta woda, małe kościółki, z których dźwięk dzwonów rozchodzi się na pobliskie góry, łagodnie schodzące w morze, sympatyczni ludzie. Czego chcieć więcej w czasie wakacji? – mówi Krzysztof Ziemiec, znany dziennikarz telewizyjny

rodzina • rodzice w obronie dzieci • kwerenda w szkołach
46-47

Dzieci z plecakiem do kolan

Anna Cichobłazińska

To będzie rocznik eksperymentalny. Do pierwszej klasy pójdą razem 6- i 7-latki. Oblicza się, że ok. 610 tys. dzieci. Jeżeli będą klasy mieszane, co jest nieuniknione, to dzieci młodsze na tym stracą. Rok różnicy w tym wieku to jednak ogromna przepaść

rodzina poradnik
48

Punkt strategiczny

Michał Piekara

Trzymasz ten dzień w swoich dłoniach. Co z nim uczynisz? Ta chwila zobowiązuje cię do tego, by jej nie zmarnować. Ten dzień i ta chwila są twoim strategicznym punktem. To od niego zależy twoja i moja przyszłość.

rodzina • poradnik
48

Do odważnych świat należy

Lidia Dudkiewicz

Wakacje, jak zawsze, za szybko się skończyły. Po dwóch miesiącach przerwy wraz z pierwszym dzwonkiem trzeba znowu przekroczyć próg szkoły czy przedszkola. A tam często – nowa klasa, nowi koledzy, nowi nauczyciele... Nowe w tym roku szkolnym jest też wychodzące przy „Niedzieli” od 1993 r. „Moje Pismo Tęcza”, pokazujące się w pięknej, bajecznie kolorowej, odświeżonej odsłonie, pełne wspaniałych pomysłów, bohaterów i niespodzianek.

49

Tornister pełen uśmiechów

(BP KEP)

Caritas Polska pomaga dzieciom wejść z uśmiechem w nowy rok szkolny. Po raz siódmy zbiera fundusze na zakup wyprawek szkolnych dla dzieci z ubogich rodzin. Do tej pory Caritas przekazała już blisko 100 tys. tornistrów.

Niedziela Młodych
50-53

Żyj ekologicznie

Karolina Mysłek

Żywność ekologiczna, zdrowy tryb życia, oszczędność wody, prądu, walka z marnowaniem żywności, recykling, obrona Ziemi. No i oczywiście partie zielonych, przypięci łańcuchami do drzew. Chyba to najczęściej pojawia się w głowie przeciętnego zjadacza chleba na hasło: ekologia. I często odrzuca jako przesadę, fanaberię młodych gniewnych. Albo jako coś zupełnie nieistotnego.

Dentyści na końcu świata

Agnieszka Konik-Korn

Ewa jest stomatologiem, mieszka w Krakowie. Pracuje bardzo intensywnie, dlatego od chwili naszej rozmowy telefonicznej do spotkania mija kilka dni. Za 2 miesiące jednak praca Ewy nieco się zmieni.


A wszystko zaczęło się od telefonu mojej koleżanki...

54

Ogólnopolskie Święto Dziękczynienia Bogu za Plony
Dożynki Jasnogórskie 5-6 września 2015 roku

listy do „Niedzieli"
56

Wszystkie nasze dzienne sprawy

Domek pełen marzeń

Chcą korespondować

różne
57

Poznańskie Forum Duszpasterskie

Kalendarium 30 VIII-5 IX 2015

Ewa Aszkiewicz

Muzyczne Dary

58-67

Kluski ziemniaczane

Opracowanie: Jolanta Marszałek

Przepis na to tradycyjne, choć może trochę zapomniane danie przypomina zaprzyjaźniony od wielu lat z „Niedzielą”. o. Jan, kapucyn, który obecnie posługuje w Nowej Soli

XIX Pielgrzymka Tygodnika Katolickiego „Niedziela”

Lidia Dudkiewicz – redaktor naczelna z Zespołem „Niedzieli”

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela bielsko-żywiecka

Uczcili patrona miłości i pojednania

Monika Jaworska

Postawa św. Maksymiliana stanowi klasyczny dowód prawdy, iż miłość jest tak silna, że potrafi przezwyciężyć naturalne pragnienie życia i oddać życie dla dobra osoby miłowanej. W geście ofiarowania życia za innych człowiek osiąga najwyższy szczyt doskonałości.

Śpiewały i bawiły się całe rodziny

Mariusz Rzymek

Klasztorny plac franciszkanów w Kętach 16 sierpnia wypełnił się po brzegi, aby posłuchać przebojów obchodzącego 50-lecie zespołu „Skaldowie”. Koncert był główną atrakcją IX Festynu Franciszkańskiego.

Wakacje dla 4 tys. dzieci i młodzieży

Ks. Piotr Bączek

Wakacje już się praktycznie skończyły. Na koniec niech przynajmniej będzie jasne, czym mogą się pochwalić diecezjalni duszpasterze oraz różne kościelne wspólnoty i organizacje, jeśli chodzi o prowadzenie wakacyjnego wypoczynku dla dzieci i młodzieży.

Niedziela częstochowska

Pożegnanie ks. prał. Franciszka Ksawerego Sokołowskiego

Ks. Mariusz Frukacz

Mszę św. żałobną koncelebrowało blisko 60 kapłanów, z ks. inf. Ireneuszem Skubisiem honorowym redaktorem naczelnym „Niedzieli”, ks. inf. Marianem Mikołajczykiem, o. Konradem Hejmo z Rzymu, o. Janem Poteralskim – podprzeorem Jasnej Góry, ks. prał. Teofilem Siudym – prepozytem Kapituły Bazyliki Archikatedralnej w Częstochowie.

Ocena ludzka w Bożym świetle

Ks. inf. Ireneusz Skubiś

Od wielu lat krzyż Chrystusowy doznawał razów ze strony ludzi, którzy chcieli, żeby upadł. W minionym wieku czynili to komuniści, m.in. uderzając w kapłanów. Wykorzystywano wiele okoliczności, żeby ich złamać.

Bóg pomaga przez drugiego człowieka

Notowała: Jowita Kostrzewska

Dobiega końca miesiąc sierpień, w którym częściej niż zwykle zatrzymujemy się nad problemem uzależnienia, zwłaszcza od alkoholu. Wielu z nas w tym czasie podjęło abstynencję za uwolnienie z nałogu kogoś bliskiego, znajomego czy zupełnie obcej osoby.

Niedziela podlaska

Św. Roch patronem Sokołowa Podlaskiego

Ks. Artur Płachno

Na mocy dokumentu wydanego przez Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, podpisanego przez jej prefekta kard. Roberta Saraha, Stolica Apostolska ogłosiła św. Rocha patronem Sokołowa Podlaskiego.

Poświęcenie pomnika w Sikorach

Jadwiga Ostromecka

W sobotę 8 sierpnia z inicjatywy Nadleśnictwa Sokołów i Wójta gminy Bielany w Sikorach odsłonięto pomnik upamiętniający bitwę, którą stoczyli żołnierze 1. szwadronu 5. Brygady Wileńskiej Armii Krajowej pod dowództwem por. Zygmunta Błażejewicza ps. „Zygmunt” z siłami reżimu komunistycznego pod tą miejscowością równo 70 lat temu.

Jubileuszowa pielgrzymka do Turynu

Iwona Mergo-Golatowska

Colle don Bosko i Valdocco w Turynie to dwa najbardziej odwiedzane, salezjańskie miejsca tego lata. W tym pierwszym jest autentyczny dom, gdzie urodził się i mieszkał w pierwszych latach życia św. Jan Bosko, a w drugim powstało dzieło, które zachwyca dziś cały świat – Zakon Salezjanów i system prewencyjny.

Niedziela kielecka

Gwiazdka w wakacje

Agnieszka Dziarmaga

Przy prowadzonym przez siostry pasterzanki Schronisku św. Brata Alberta dla Samotnych Matek w Wiernej został otwarty i poświęcony plac zabaw, zbudowany dzięki udanej „Gwiazdce z nieba” – bożonarodzeniowej aukcji obrazów przeprowadzonej na antenie Polskiego Radia Kielce.

Św. Maria Magdalena z dwóch kościołów

Agnieszka Dziarmaga

Udokumentowane dzieje parafii Chomentów sięgają 1328 r. Drewniany kościółek pw. św. Marii Magdaleny pozostał właściwie w niezmienionym kształcie od stuleci. Od niedawna jego funkcję przejęła nowa, murowana świątynia, a stara – urocza, przypominająca średniowieczną budowlę pełni funkcję kaplicy przedpogrzebowej.

Marszałek Piłsudski w karykaturze

A. D.

Przez cały sierpień na kieleckim Rynku można oglądać wystawę czasową przygotowaną przez Muzeum Historii Kielc – plansze przedstawiające karykatury marszałka Józefa Piłsudskiego.

Niedziela małopolska

Dzień w Krakowie

Maria Fortuna-Sudor

Po raz 15. Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju (SnRR) zorganizowało w czasie tegorocznych wakacji projekt „Najpiękniejszy Dzień Lata”. Wzięło w nim udział prawie 1,5 tys. dzieci. W sumie, przez minione lata, w akcji uczestniczyło ponad 21 tys. najmłodszych Małopolan!

Nakarmić pielgrzymów

Agnieszka Konik-Korn

Z Sabiną Michalską, koordynatorem ds. wyżywienia z Komitetu Organizacyjnego ŚDM rozmawia Agnieszka Konik-Korn.

30 lat na trzeźwo

Małgorzata Cichoń

Zanim spotkają się na Wiecznym Mityngu w Niebie, każdego dnia podejmują wyzwanie życia w trzeźwości. Pomaga im trwanie we Wspólnocie. W tym roku mija 30 lat od pierwszego mityngu Anonimowych Alkoholików (AA) w Krakowie.

Z bagna do Nieba

Małgorzata Cichoń

Punkt Informacyjno-Kontaktowy Regionu AA „Galicja” mieści się przy ruchliwej ulicy Józefa Dietla 74 w Krakowie i otwarty jest od poniedziałku do piątku w godz. 18-20. We wtorki i czwartki można w tym czasie dodatkowo zaopatrzyć się w fachową literaturę dla alkoholików oraz ich bliskich.

Niedziela legnicka

Młodzi uczyli się, jak zdobywać niebo

Ks. Waldemar Wesołowski

W dniach od 19 do 24 sierpnia w Legnickim Polu odbyło się 22. Spotkanie Młodych Diecezji Legnickiej. Kilkaset młodych wspólnie spędzało czas, słuchało ciekawych wykładów, modliło się i uczestniczyło w koncertach muzycznych. Tym razem towarzyszyło im hasło: „Niebostan”, czyli jak osiągnąć stan nieba.

Kalwaria Krzeszowska odzyskała blask

Ks. Piotr Nowosielski

W piątek 14 sierpnia w Krzeszowie odbyła się uroczystość inauguracji szlaku pątniczego śladem odnowionych kaplic na Kalwarii.

Albi – surowość i piękno

Ks. Piotr Nowosielski

Przemierzając Francję, w drodze powrotnej np. z Lourdes do Polski, warto zjechać za Tuluzą w kierunku północno-wschodnim, aby odwiedzić położone w Langwedocji miasto Albi.

Niedziela sandomierska

Nowy rok szkolny – nowe wyzwania

K.W.

Rozpoczyna się rok szkolny. Czy będzie trudny, a może przełomowy, zależy od władz oświatowych, nauczycieli, katechetów, rodziców i wreszcie uczniów. Bo przecież to o ich rozwój, edukację, a tym samym przyszłość głównie chodzi.

Pomóżmy Viktorii

K.W.

Jeszcze możemy dołożyć swoją cegiełkę, żeby pomóc Viktorii w walce o życie i zdrowie. Wspiera ją w tym sandomierska Caritas, a teraz prosimy także o pomoc naszych Czytelników. Do 7 października wspólnie zbieramy fundusze dla Viktorii.

Muzeum w hołdzie Janowi Pawłowi II

Krzysztof Lesiczka

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2015 Rokiem św. Jana Pawła II. W obchody Roku Papieża Polaka włączyło się także jeżowskie Muzeum Chrystusa Frasobliwego, które przygotowało specjalną wystawę rzeźb Szczepana Ignaczyńskiego, kraśnickiego twórcy, zatytułowaną: „Jan Paweł II i kapliczki polskie”.

Niedziela świdnicka

X Jubileuszowa Piesza Pielgrzymka alumnów III roku na górę Igliczną

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Trzynastu alumnów III roku Wyższego Seminarium Duchownego w Świdnicy wyruszyło 21 sierpnia na 10. Jubileuszową Pieszą Pielgrzymkę na Górę Igliczną do sanktuarium Matki Bożej „Śnieżnej” – Przyczyny Naszej Radości.

Strzegomski Festiwal Folkloru

Krystyna Smerd

W Strzegomiu zakończył się 24. Międzynarodowy Festiwal Folkloru.

Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Pańskim

Bp Ignacy Dec

Po co przychodzimy do kościoła, po co jest nam w życiu potrzebna świątynia? Świątynia jest miejscem wspólnej i osobistej modlitwy. Przychodzimy do świątyni, aby się modlić, aby być przed Bogiem, wierzymy bowiem, że świątynia jest domem Bożym, w którym mieszka Bóg.

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

SLAM 2015 – słowo (p)o szkole

Anna Lubkowska

Czym jest SLAM? – odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, a może nawet do końca niemożliwa za pomocą tylko słów. Po szkole wychodzi się z czymś więcej niż tylko wiedzą – wychodzi się ubogaconym w niepowtarzalne przeżycia i emocje.

XVI Międzynarodowe Spotkania Artystów w Marianowie

Zygmunt Piotr Cywiński

Od 1999 r. Marianowo stało się przystanią dla ludzi sztuki. Proboszcz tamtejszej parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny ks. Jan Dziduch TChr zaprosił wówczas artystów plastyków z okręgu szczecińskiego na pierwszy plener malarski.

Dlaczego św. Rafka, św. Charbel i Liban?

Bożena Buła

Niektórzy znajomi mieli strach w oczach i mówili, „ale tam jest wojna!” na wieść, że jadę do Libanu. Z perspektywy dwóch wyjazdów chcę podzielić się, dlaczego pojechałam.

Niedziela toruńska

Korony dla Podgórskiej Pani

Beata Pieczykura

22 sierpnia, w liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Królowej, w parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Toruniu-Podgórzu uroczystej koronacji wizerunku Matki Bożej Podgórskiej Niepokalanej Królowej Rodzin dokonali abp Stanisław Gądecki, bp Andrzej Suski i o. Robert Nikel OFM.

Małopolska – przygoda i rekreacja

Oprac. Joanna Kruczyńska na podstawie tekstu Barbary Namysłowskiej

Toruńskie Oratorium na Rybakach, jak co roku, we współpracy z gminą miasta Toruń i województwem kujawsko-pomorskim w dniach 20-29 lipca zorganizowało wypoczynek w Małopolsce dla swoich podopiecznych. Program „Małopolska – Przygoda i Rekreacja” dofinansowano ze środków gminy miasta Toruń i województwa kujawsko-pomorskiego.

Półkolonie 2015

Agnieszka Mostek

W wakacje w Działdowskim Centrum Caritas odbyły się półkolonie letnie pełne przygód i atrakcji. Wypoczynek był współfinansowany ze środków Kuratorium Oświaty w Olsztynie i Urzędu Gminy Miasta Działdowo.

Reklama

Najpopularniejsze

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Wiara

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Bp Edward Dajczak szczerze o swojej chorobie

Kościół

Bp Edward Dajczak szczerze o swojej chorobie

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

Kościół

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

Czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, trzeba...

Kościół

Czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, trzeba...

Hiszpania: zaatakowany przez dżihadystę ksiądz z...

Kościół

Hiszpania: zaatakowany przez dżihadystę ksiądz z...